6331'de Değişiklik, Isg Hizmetleri 2014 Temmuz'a Kalabilir (50 Kişi Altındaki T.ve Ç.t Işyerleri)

Konu, 'Yasalar' kısmında H. Berkay Yalçın tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Caner Gayıp

  Caner Gayıp TÜİSAG Üyesi  vay be bir balon daha patladı. Geçenlerde yine burda bir konuda yazmışdım yarın ne olacağı nasıl kanunlar çıkacağı belli olmaz diye yanlış hatırlamıosam.
  Aynen oldu işde.
  Böyle bir şey meclise gelirse şu yakın zamanda kesinlikle geçer.
  Neden derseniz seçim arifesindeyiz hükümet şu an daha fazla kimseyi karsısına almak istemez .


   
  Bayman ve İsmail SALMAN bu yazıya teşekkür etti.
 2. İsmail SALMAN

  İsmail SALMAN TÜİSAG Üyesi

  Eğer bu şekilde bir uygulamaya gidilirse; kanun yapıcılara güven kalmadığından 4 sene sonra kimse itibar göstermeyecek ve her konu gibi bunda da mağdur olan, olduğu ile kalacak. "Bu ülke için ne yapmadılar ki, kimi çaldı! kimi oynadı. "

   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 3. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Ey kör bu gök, bu yer, bu yıldızlar boştur boş
  Bırak onu bunu da şu gönlünü hoş tut hoş
  Şu durmadan kurulup dağılan evrende
  Bir nefestir alacağın o da boştur boş, o da boştur boş

  Hâr içinde biter gonca, goncaya minnet eylemem
  Arabi Farisi bilmem, dillere minnet eylemem
  Sırat-i müstakim üzre dolaşırım rahimi
  İblisin talim ettiği o yola minnet eylemem oy

  Bir acaip derde düştüm herkes gider kârına
  Bugün buldum, bugün yerim; Hak kerimdir yarına oy
  Zerrece tamahım yoktur bu dünyanın varına
  Rızkımı veren Huda’dır kula minnet eylemem oy

  Oy Nesimi can Nesimi ol gani mihman iken
  Yarın mezarda şefaatcım Ahmed-i muhtar iken
  Cümle alemin rızkını veren ol gani settar iken
  Yeryüzünün halifesi kırala minnet eylemem oy

  Bir acaip derde düştüm herkes gider kârına
  Bugün buldum, bugün yerim; Hak kerimdir yarına oy
  Zerrece tamahım yoktur bu dünyanın varına
  Rızkımı veren Huda’dır kula minnet eylemem oy

  Söz: Nesimi
  Şiir: Ömer Hayyam

  Saygılarımla;
  Enes SAKARYA

     

   
  satukeskun, e.akin, baransely ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. deryayran

  deryayran TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle, bu karar kabul edilirse, Türkiye de İş Sağlığı ve Güvenliği yine rafa kaldırıldı demektir.. 10 yıllık süreç hala anlamlı bir ilerleme gösteremedi, anlamına gelir..

   
  cul_de_sac ve ENES SAKARYA bu yazıya teşekkür etti.
 5. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  sen git bukadar reklam yap insanları galyana getir , kanunu cıkar , yönetmelikleri cıkar , bas bas duyurular yap,tv lerde reklamlar yap , 1 temmuz diye uyar , işyerlerinin desteklenmesi ile ilgili taslak hazırla ondan sonra gel yasayı ertele . ne anladık bu işten buadar kişi mağdur olacak ozaman neden bukadar teşvik edildi bu meslek . 2009-2013 hedefleri vardı ulusal iş sağlığı konseyimizin onlar ne oldu madem uzman istemiyorsunuz madem bu kadar iş kazası olurken yasayı erteliyorsunuz ozaman güven kalmaz ne işverenler ne uzmanlar bu mesleğe saygı duyamazlar ve yok olur meslek. inşallah geçiş olmaz bu resmen kandırıldık demektir. Biri de çıkıp demiyorki ozaman OSGB Leri de kaldıralım sınavı da üniversitelere bölümler acıp uzman yetiştirelim !! sizce neden denmiyor?? Eğer bu yasaya yansırsa bu meslek yapılmaz arkadaşlar oyuncak oluyoruz resmen . İnşallah sadece teklif olarak kalır...

     

   
  baransely, gulec, OGNSZMS ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. adlem

  adlem TÜİSAG Üyesi

  Ne zaman belli olur bu durum?

   
 7. mustafa kurt

  mustafa kurt TÜİSAG Üyesi

  bende vallaha
   
 8. guven ozer

  guven ozer TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,işin ciddiyetinin bilincinde olan ve de ceza yiyen işverenler için ertelemenin bir şey ifade etmediği ortada arkadaşlar ,iş kazası ve meslek hastalıkları bildirimleri artık daha ciddiye alınıyor.İş veren gereken hizmeti almak zorunda,ister 50 altı yada üstü olsun   
 9. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Hacı Ali bu yazıya teşekkür etti.
 10. Sercan SELÇUK

  Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

  ne zaman görüşülecek acaba bu konu mecliste bilen varmı? yada halka acık olurmu ?   
 11. alper akpunar

  alper akpunar TÜİSAG Üyesi

  birçok OSGB patlıcak denmişti demekki buna güvenerek dendi..   
 12. Serdar PATAN

  Serdar PATAN TÜİSAG Üyesi

  Bugün; Bütçe ve Plan komisyonunda... 15:15

   
  Onderkaya_14 ve Sercan SELÇUK bu yazıya teşekkür etti.
 13. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Son durumları TBMM internet adresinden takip edebilirsiniz.
  http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.sorgu_baslangic
  Henüz yorum yapmak için erken. Gelen duyumlar tüm maddelerin kabul edilip geçeceği yönde bile olsa erken. Bekleyip göreceğiz.
  Saygılarımla.

  Değişiklik önergeleri
  MADDE 87– Kanunlarda veya İçtüzükte aksine bir hüküm yoksa, kanun tasarısı veya teklifinde bir maddenin reddi, tümünün veya bir maddenin komisyona iadesi, bir maddenin değiştirilmesi, metne ek veya geçici madde eklenmesi hakkında, milletvekilleri, esas komisyon veya Hükümet değişiklik önergeleri verebilir. Bu esaslar dairesinde milletvekilleri tarafından Anayasaya aykırılık önergeleri dahil her madde için yedi önerge verilebilir. Her siyasî parti grubuna mensup milletvekillerinin birer önerge verme hakkı saklıdır. Ancak, bu hak; ilgili siyasî parti grubuna mensup milletvekillerince kullanılmaması halinde, diğer siyasî parti grubuna mensup olanlarla bağımsız sayılan milletvekillerince kullanılabilir.
  Değişiklik önergeleri kanun tasarı veya tekliflerinin basılıp dağıtılmasından itibaren Başkanlığa verilebilir. Ancak, tasarı veya teklifin görüşülmesine başlandıktan sonra verilecek değişiklik önergelerinde en az beş milletvekilinin imzası bulunmadıkça önerge işleme konulmaz.
  Görüşülmekte olan tasarı veya teklifin konusu olmayan sair kanunlarda ek ve değişiklik getiren yeni bir kanun teklifi niteliğindeki değişiklik önergeleri işleme konulmaz.
  Görüşülmekte olan tasarı veya teklife konu kanunun, komisyon metninde bulunmayan, ancak tasarı veya teklif ile çok yakın ilgisi bulunan bir maddesinin değiştirilmesini isteyen ve komisyonun salt çoğunlukla katıldığı önergeler üzerinde yeni bir madde olarak görüşme açılır.
  Değişiklik önergelerinde, değiştirilmesi, kaldırılması veya eklenmesi istenen hükümler açıkça belirtilir. Açık olmayan ve şarta bağlı önergeler işleme konulmaz.
  Değişiklik önergeleri gerekçeli olarak verilir. Değişiklik önergeleri ve gerekçeleri beşyüz kelimeden fazla ise, önerge sahibi önergesine beşyüz kelimeyi geçmeyen bir özet eklemek zorundadır.
  Başkan, değişiklik önergesi hakkında komisyona ve gruplara derhal bilgi verir.
  Değişiklik önergeleri önce veriliş, sonra aykırılık sırasına göre okunur ve işleme konur. Beşten fazla imzalı önergelerde ilk beş imza okunur, önerge tutanağa eklenir.
  Başkan, önergeye katılıp katılmadığını komisyona ve Hükümete sorar. Komisyon ve Hükümet katılmama gerekçelerini kısaca açıklayabilirler. Hükümetin veya komisyonun katılmadığı önerge, sahibi tarafından beş dakikayı geçmemek üzere açıklanabilir. Önerge sahibine, gerekçesinin okunmasını istediği önerge hakkında söz verilmez.
  Daha sonra önergeler işaret oyu ile ayrı ayrı oylanır. Komisyonun katılmadığı ve fakat Genel Kurulun kabul ettiği önerge ve ilgili maddeyi komisyon geri isteyebilir. Geri verilmesi kabul edildiği takdirde, komisyon önergeye göre yeni bir metin hazırlar veya kendi metninin aynen kabulünü isteyebilir. Genel Kurulun kararı kesindir.
   
 14. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  Serdar bey bugün mü görüşülecek ?

   
 15. Onderkaya_14

  Onderkaya_14 TÜİSAG Üyesi

  Bencede ötelenecek, İşteri hekimi nin önceden tanımlı saati 217 saat zaten vardı. İSG uzmanı içinde var. Tek eksik yasa gereği diğer sağlık personeli çalışması hakkında hiç bir kriter ve uygulama yok.
  Bu sadece eksikliklerden birisi. Yasa çıktı ama yönetmelikler hala ortalarda yok. Tüzük hala 1973 den kalma. Tüzükler, yönetmelikler arasında çelişkiler varken, bu kadar yönetmelik eksikken, Saçma sapan geçici maddelerle yürürlüğe girmesi kargaşadan öteye gitmeyecek. Madem C sınıfı geçiçi 3 yıllığına Tehlikeliye bakabilecek yetkinlikde ( Ki ben inanmıyorum) B sınıfı Çok tehlikeliye bakabilecek yetkinlikde, neden geçiçi madde koyuyorsun ??? açığı kapatmak için yetkin olmayan kişileri yetkinliklerinin çok çok üstünde görevlendirmeye çalışmaktan başka birşey değil.
  Bende sınava yeni girdim yeni C sınıfı oldum fakat 6 yıldır İŞyerinde İş güvenliğinden sorumluyum ve 6 yıllık tecrübem var. Bu yüzden üniversiteden yeni mezun atelyö bile görmemiş arkadaşlarımın Sınava girip kazanmalarıyla Tehlikeli sınıfda yer alan işletmelerde uzmanlık yapabilecek yetkinliklerinin olmadığı hem düşünüyorum hem de görüyorum.
  İşsiz arkadaşların yeni bir iş kapısı olarak saldırması bence bu yüzden çok kötü. ama her meslekde olduğu gibi iyiler kötüler ayrışacaktır ve sadece yetkin kişiler kalacaktır. Tecrübesiz arkadaşların ne bir risk değerlendirmesi, ne de sağlıklı auditler, iyileştirmeler, tedbirler v.s. alabileceklerini hiç sanmıyorum. Belgem var diye sitelerden örnekleri indirip copy paste yapmakla İSG Uzmanı olunmaz. İSG bence herşeyden önce bir kültürdür. Bu kültür ülkemizde henüz yok. Bu kültür olmadan da İSG uzmanı olunmamalı bence. Sorumluluğu çok ağır ve çok önemli. Çalışan hayatı sizin dikkatinize ve İSG verdiğiniz öneme bağlı.
  Sonuç olarak bu yasanın ötelenmesi, eksik yönetmeliklerin tamamlanması ve işsiz arkadaşların iş kapaısı gibi görerek İSG uzmanlığına saldırmalarını önleyip, vazgeçirecekse çok faydalı,
  Zaman uzadıkçada yetkinsiz İSG uzmanlırının sayısını artıracak, ve bu arkadaşların işsiz kalmamak için İSG Uzmanlığını ayak altlarına alacakları fiyatlaara çekmesi açısında kötü olacağı yönünde düşünüyorum   
  ilkdanisman, omayra, Filizisg ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  bu maddelerin değişmesi sertifika alanların sayısının eksiltmeyecek .1 yıl sonrasında çok daha fazla uzman artışı ile piyasada patlama yapacaktır.ve birden çok daha düşük ücretlerle çalışmaya mahkum edileceğiz bunun farkında değilsiniz galiba

   
  Hakan TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
 17. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Berkay bey, mustafa beyin huyudur. Arada insanları birbirine karşı fişekler. Hatta bir moderatör arkadaşımızla beni çatıştırdı. Şimdi o arkadaş hapiste. :) Şaka şaka.. uyarılarınız için teşekkürler

  Sözlerim yanlış anlaşılmasın. Ben "delinin biri" derken gerçek kişileri veya forumdaki arkadaşlarımı kastetmedim. Tüm İş Güvenliği yasası ve içeriği anlamında söyledim. Üzerine kimse alınmasın... İyi çalışmalar

   
  kullanıcı ve H. Berkay Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
 18. seart

  seart TÜİSAG Üyesi

  evet dediğiniz çok şey doğrU fakat ertelenmesi sizin dediğiniz aksaklıkları gidermez aksine
  dahaada artırır

   
 19. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  bu değişikliğin iptal edilme olasılığı nedir

   
 20. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar gene bana kızacağınızı biliyorum ama ne bekliodunuz ki tabiki ötelencekti... Bi anda ömrü boyunca İSG'ye lira harcamamış patronlara binlerce liraya malolacak bir kanuna tabiki itiraz edilip iptal olması için herşey yapılacaktı veya kendi sektöründe 1000TL'ye iş bulamamış ama kötü bi kurs üzeri bir kağıt parçası olan sertifikaya 3000 TL maaş alabileceğini düşünen üniversite mezunlarına tamam biz bu paraları hemen vercez kabul ediyoruz diyeceklerini mi düşünüyordunuz? Bence ya yaşadığınız ülkenin şartlarından haberiniz yok ya da ben çok kötümserim veya siz çok ütopiksiniz... Bu kanun yalnızca çok tehlikeli ve sık sık ölümlü kazalar sebebiyle gazetelik olan büyük şantiye, maden, tersane ve fabrikalar için çıkarıldı siz küçük işletmelere de hemen uygulanacağını sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Belki bir gün uygulanır ama benim ömrümün yeeceğini pek sanmıyorum...

   
  deryayran, ali güntepe, Emrah ERKEK ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica