Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Yaseminisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
01.02.2019 dan atamanız yapılana kadar yazmayın yeterlidir bence.

LütfiyeF

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar öncelikle herkese günaydın.bende c sınıfı her an işten çıkarılacak bir uzmanım.bu forumu sürekli takip ediyorum sizlerden faydalanmaya çalışıyorum.ben de tehlikeli bir fabrika da çalışıyorum ve A sınıfı ve 2 c sınıfı iş güvenliğiz. ben daha 4 aydır çalışanım yeniyim.diğer c sınıfı mayısta b olcak inşallah.(mayıstan sonra yine devam edebilecek)benim sorum ise ben 5 aylık hamileyim ve eğer çıkarılırsam hiçbirşeyden faydalanmayacağım.ne yapmam gerekiyor? sadece 2 tane az tehlikeli birimimiz var dükkan ve idari büro fakat toplamda 32 kişiler.buralara atanabilir miyim? ya da çıkarılırsam sadece rapor iznime kadar bir dükkanda kendimi sigortalı yaptırabilir miyim? lütfen öneri sunarsanız sevinirim...herkese hayırlı günler

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar öncelikle herkese günaydın.bende c sınıfı her an işten çıkarılacak bir uzmanım.bu forumu sürekli takip ediyorum sizlerden faydalanmaya çalışıyorum.ben de tehlikeli bir fabrika da çalışıyorum ve A sınıfı ve 2 c sınıfı iş güvenliğiz. ben daha 4 aydır çalışanım yeniyim.diğer c sınıfı mayısta b olcak inşallah.(mayıstan sonra yine devam edebilecek)benim sorum ise ben 5 aylık hamileyim ve eğer çıkarılırsam hiçbirşeyden faydalanmayacağım.ne yapmam gerekiyor? sadece 2 tane az tehlikeli birimimiz var dükkan ve idari büro fakat toplamda 32 kişiler.buralara atanabilir miyim? ya da çıkarılırsam sadece rapor iznime kadar bir dükkanda kendimi sigortalı yaptırabilir miyim? lütfen öneri sunarsanız sevinirim...herkese hayırlı günler

Lütfiye Hanım inşallah bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız.

Sizi işten çıkarmaları için hiç bir sebep yok. İş Sağlığı ve Güvenliği Hiz. Yön. madde 5 uyarınca zaten tehlikeli sınıfta olan fabrikanızda halihazırda tehlike sınıfına uygun bir A sınıfı uzman bulunuyormuş. Bu uzmanın sözleşmesinin yanında sizin sözleşmenizin devam etmesi gerekir.

İsgkatipte sözleşmeniz düşmüş mü? Bu maddeye göre düşmemesi lazım, eğer düştüyse sözleşmelerinizi yenilemenizi tavsiye ederim.

Firmanızda kaç çalışan var?

LütfiyeF

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Lütfiye Hanım inşallah bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız.

Sizi işten çıkarmaları için hiç bir sebep yok. İş Sağlığı ve Güvenliği Hiz. Yön. madde 5 uyarınca zaten tehlikeli sınıfta olan fabrikanızda halihazırda tehlike sınıfına uygun bir A sınıfı uzman bulunuyormuş. Bu uzmanın sözleşmesinin yanında sizin sözleşmenizin devam etmesi gerekir.

İsgkatipte sözleşmeniz düşmüş mü? Bu maddeye göre düşmemesi lazım, eğer düştüyse sözleşmelerinizi yenilemenizi tavsiye ederim.

Firmanızda kaç çalışan var?
firma da toplamda 1700 kişi fakat sadece 2 bölüm az tehlikeli.sözleşmem herkes gb cuma düştü.benle çalışan bir c sınıfı daha var ve arkadasımız benden tecrübeli

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
firma da toplamda 1700 kişi fakat sadece 2 bölüm az tehlikeli.sözleşmem herkes gb cuma düştü.benle çalışan bir c sınıfı daha var ve arkadasımız benden tecrübeli
Az tehlikeli yerlerde 32 çalışan var demiştiniz. Geriye 1668 çalışan kalıyor tehlikeli sınıfta anladığım kadarıyla.
Tehlikeli sınıfta her 500 çalışan için bir tam zamanlı uzmana ihtiyaç vardır. Yani 3 tam zamanlı uzman ve geriye kalan 168 çalışan için de kısmi zamanlı uzman sözleşmesi yapılmalıdır.
Bu 3 tam zamanlı uzmanın birinin tehlike sınıfına uygun olması yeterlidir. (B ya da A sınıfı) Geriye kalan uzmanlar C sınıfı olabilir.
Size tavsiyem önce A sınıfı uzman arkadaşın sözleşmesini isgkatipten yeniletin sonra da C sınıfı uzman sözleşmelerine giriş yapın. Bu şartlarda çalışmanızın mevzuat açısından bir mahsuru yok

LütfiyeF

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Az tehlikeli yerlerde 32 çalışan var demiştiniz. Geriye 1668 çalışan kalıyor tehlikeli sınıfta anladığım kadarıyla.
Tehlikeli sınıfta her 500 çalışan için bir tam zamanlı uzmana ihtiyaç vardır. Yani 3 tam zamanlı uzman ve geriye kalan 168 çalışan için de kısmi zamanlı uzman sözleşmesi yapılmalıdır.
Bu 3 tam zamanlı uzmanın birinin tehlike sınıfına uygun olması yeterlidir. (B ya da A sınıfı) Geriye kalan uzmanlar C sınıfı olabilir.
Size tavsiyem önce A sınıfı uzman arkadaşın sözleşmesini isgkatipten yeniletin sonra da C sınıfı uzman sözleşmelerine giriş yapın. Bu şartlarda çalışmanızın mevzuat açısından bir mahsuru yok
Teşekkür ederim kolay gelsin herkese

S

snmadl

Guest
Arkadaşlar B sınıfı iş yerine baktığım için Fiili çalışma süre gün sayısı Ocak olacak şekilde geriye çekmişler. B sınıfı için eğitim almaya hak kazanmışken. Günleri geri çekmelerinden dolayı eğitime katılma hakkım elimden alınıyor. Lütfen birlik olalım. Fiili çalışma süresini iade etsinler bu zamana kadar ki.

Bu konuda bilgi sahibi biri var ise yardımcı olabilir mi lütfen?

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu konuda bilgi sahibi biri var ise yardımcı olabilir mi lütfen?
ocak 1 den sonrası için kanunen gecerliligi yok deniyor cimer yazısında,yani yeni bir erteleme olmazsa sonuç almanız imkansız bence.bu kadar insan erteleme için mücadele verdi duyan olmadi mücadele etsenizde sesinizi duyuramazsınız şahsi fikrim bir an önce küçük bir işletmeyle anlaşın hemen sureniz başlasın.sınava yetişirsiniz.

Eray Zorlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilen İSG kurulu geçerli olmuyor sanırım. Kurul kararlarını resmileştirmek ya da ortadan kaldırmak konusunda ne yapmalıyız arkadaşlar? Yanlış bir adım sonucunda ihtar puanı uygulanabilir.

S

snmadl

Guest
ocak 1 den sonrası için kanunen gecerliligi yok deniyor cimer yazısında,yani yeni bir erteleme olmazsa sonuç almanız imkansız bence.bu kadar insan erteleme için mücadele verdi duyan olmadi mücadele etsenizde sesinizi duyuramazsınız şahsi fikrim bir an önce küçük bir işletmeyle anlaşın hemen sureniz başlasın.sınava yetişirsiniz.

İşyerimde A sınıfı uzman yanında Yardımcı C görevlendirmesi yaptım ama o şekilde devam ediyorum şuan. Günlerde işlemeye başladı. Benim sıkıntım Ocaktan itibarende ben burada A ile beraberdim zaten. Sistemin bunu görmesi gerekirdi. Eğer günlerimi saymazlarsa Bu şekilde eğitime yetişmem çok zor. Eğitime son başvuru 14 ünde

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
https://www.youtube.com/watch?time_continue=272&v=HUfx7nZ3j10
İşyerimde A sınıfı uzman yanında Yardımcı C görevlendirmesi yaptım ama o şekilde devam ediyorum şuan. Günlerde işlemeye başladı. Benim sıkıntım Ocaktan itibarende ben burada A ile beraberdim zaten. Sistemin bunu görmesi gerekirdi. Eğer günlerimi saymazlarsa Bu şekilde eğitime yetişmem çok zor. Eğitime son başvuru 14 ünde

En büyük sıkıntılardan biri bu zaten... mayıstaki sınav için, 14 şubatta zorunluluk kılıyor... eğitim için gün mü olur istediği zaman alsın, sınav başvuru tarihini de 3 yılı doldurma günü olarak görürsün...
5/6 defa yazdım cimere 1 cevap geldi, planlama kursa göre yapılıyor yazmış, dalga geçer gibi... kursa gitmeyenlerin başvurusunu , başvuru tarihinde alıyor, demek ki kursa gidenelerin de o tarihte alabilir... Ama umurlarında değil. 3 ay önce sürem doluyor, mayıstaki sınava giremiyorum. bende sıkılana kadar hergün cimere bakanlığa yazıyorum...

Barış GÖKTAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
B ve A sınıfına girecek uzmanlar için bakanlığın duyurusunda en son 22 Ocak 2019 Tarihine kadar başvurmuş olmaları gerekmektedir yazıyor ama bir yanlışlık olmasın ?

S

snmadl

Guest
https://www.youtube.com/watch?time_continue=272&v=HUfx7nZ3j10

En büyük sıkıntılardan biri bu zaten... mayıstaki sınav için, 14 şubatta zorunluluk kılıyor... eğitim için gün mü olur istediği zaman alsın, sınav başvuru tarihini de 3 yılı doldurma günü olarak görürsün...
5/6 defa yazdım cimere 1 cevap geldi, planlama kursa göre yapılıyor yazmış, dalga geçer gibi... kursa gitmeyenlerin başvurusunu , başvuru tarihinde alıyor, demek ki kursa gidenelerin de o tarihte alabilir... Ama umurlarında değil. 3 ay önce sürem doluyor, mayıstaki sınava giremiyorum. bende sıkılana kadar hergün cimere bakanlığa yazıyorum...

Bende bakanlığı aradım muhatap bulamıyorum. Birileri diğerlerine aktarıyor sürekli sonrada ilgili kişi çok yoğun cevap veremiyor telefona siz mail atın belki cevap gelir deniliyor. Bende cimere yazdım. Kurumdaki kişilere mail attım. Şuan için bir geri dönüş olmadı. Bekliyorum.

Ben A nın yanında C olarak çalışıyorum. Sistemin beni görmesi gerekirdi. Burda benim bir kabahatim yok sonuçta. Eğitime gelincede kurs başvuruları için o kadar saçma ki dediğiniz gibi direk sınava girenler Marta kadar başvuruyor diğerleri başvuramaz. Bu adaletsizlik.

fsm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
15.7.2019 da c sınıfı ile 1095 gun doluyor aralık sınavına yetişir miyim ?

S

snmadl

Guest
B ve A sınıfına girecek uzmanlar için bakanlığın duyurusunda en son 22 Ocak 2019 Tarihine kadar başvurmuş olmaları gerekmektedir yazıyor ama bir yanlışlık olmasın ?

Yanlış görmüşsünüz kursa gidecekler için eğitim kurumlarına 14 şubat tarihine kadar izin veriyor.

Direk başvurular için Martın 24 ü son gün

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

14 Şubat eğitim son başlangıç tarihi diyor... Kurslar 18 ine kadar alabilirim diyor...Bu tarihten sonrasını kabul etmiyor... Aşıda resmini koydum...
upload_2019-2-5_14-10-54.png

Bu işten sorumlu birim mevzuat işleri daire başkanlığı... Ben derdimi anlatarak, yardım isteyen mail attım... benim durumum da olan arkadaşlar varsa, mail adreslerini vereyim sizde deneyin... hiç olmasa akıllarına düşmüş, görmüş olurlar... belki bir çözüm olur...

nbugenc@ailevecalisma.gov.tr secilgurler@ailevecalisma.gov.tr gokhan.tuncay@ailevecalisma.gov.tr raziye.ertugrul@ailevecalisma.gov.tr
syenidunya@ailevecalisma.gov.tr( genel müdür)

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ÖSYM: "2019 İSG 1. Dönem Sınavı başvuruları 4-11 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacak olup geç başvuru tarihi 18 Nisan 2019 olarak belirlendi."

Kafam karıştı; başvuruya 14 şubat ya da 24 mart yazan arkadaşlar nedir olay?

Bir de kursla başvuru ile direk başvuru nedir? Kursa gitmeden başvuranlar? Kursa katılmak zorunda olanlar?

gizemgoren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,
Tehlikeli sınıf bir iş yerinde çalışmaktayım. C sınıfı uzmanım dolayısı ile bende sistemden düşenlerdenim.
B sınıfı bir uzmanın yanında C sınıfı yardımcı uzman olarak atansam, belgem işler mi? Yaklaşık 2 yıldır C snıfı olarak çalışıyorum.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

sema yaşar çaylıkoca

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
şimdi benim bir sorum var,
Çalıştığım firma dışarıdan kısmi zamanlı bir uzman ile anlaşma yaptı, fakat eğitimleri yine ben vermeye devam edeceğim. Benim verdiğim eğitimler geçersiz mi oluyor yoksa anlaştığımız uzmanın mı vermesi gerekiyor. İşe giriş eğitimleri veriyoruz her işe başlayana, osgb ile çalışan firmalar ne yapıyorlar, her işe girişte eğitim mi veriyorlar, sonuçta eğitim vermeden içeri alamıyoruz. Yine İSG Kurulu,eğitim v.b işlerde Yardımcı Uzman ataması yaparak bu işleri yapma yetkimiz oluyor mu?

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ÖSYM: "2019 İSG 1. Dönem Sınavı başvuruları 4-11 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacak olup geç başvuru tarihi 18 Nisan 2019 olarak belirlendi."

Kafam karıştı; başvuruya 14 şubat ya da 24 mart yazan arkadaşlar nedir olay?

Bir de kursla başvuru ile direk başvuru nedir? Kursa gitmeden başvuranlar? Kursa katılmak zorunda olanlar?

3 yıllık fili çalışma süresini doldurandan(1095 gün) ( o da 1080 olmalı) bakanlığımız, zorunlu eğitim al, sınava öyle gir diyor... Bu zorunlu eğitimi de eğitim kurumlarına 14 şubatta başlat diyor, yani 18 mayıstaki sınav için 14 şubatta 3 yılını doldur, eğitim al, staj gör. sonra sınava gir diyor... 3 yıldır zaten çalışan uzmana...

Diğeri, yüksek lisans yapan arkadaşlara kursa gitmene gerek yok , sen sınav başvuru tarihinde direk başvurabilirsin diyor...

Durum bundan ibaret...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.