Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bir daha söylüyorum, bu tartışma altında A ya B ye laf atan yok...konuşmanın başından beri yok... sürekli bir ders vermeye çalışmalar, yok maaşlar, yok hak hukuk, sanki herkes çok dürüst, herkesin amacı belli...niye burada yazıp yüreğinizi tüketiyorsunuz...ben buraya mücadele için girenlerdenim, ve sizin maaş kavgalarınızı, C sınıfına attığınız lafları dinlemek istemiyorum... Buranın amacı belli arkadaş... aç bir konuşma, konuş bunları, 1 tane c sınıfı gelir bir şey derse ona söyle, burada biz işimizi kurtarmak için çalışıyoruz, sana uyar uymaz, neden gelip sürekli laf atıyorsun...Tamam istediğin oldu, hadi git bul işini, çıkarılanların yerine geç, git al maaş zammını.. bu olsun şu olsunu bırak, mücadele et iş bulmak için, para beğenmeyip, yapmam deyip işsizlik çekiyorsan o da senin sorunun...kim sana 4/5/6 bin verecek, kim alıyor bu kadar paraları...

Türkçe konuşuyoruz, kızıyoruz sitem ediyoruz, o kadar laf söylüyoruz hala aynı, ben ve benim gibiler buraya, c sınıfı süresi uzatılsın diye giriyoruz. bununla ilgili bir çaba göstermeye çalışıyoruz. çıkar mı bencillik mi diyorsun öyleyse evet. Ben işimden olmak istemiyorum, sizin çıkarınız paramız artsın..
hala burada yok maaş artsın kavgası var...ya arkadaş git bir konuşma aç orada konuş bunu, adam 3500 maaşı beğenmiyor işsizim diyor... sen piyasanın halini biliyor musun? mühendislere de o maaş verilmiyor... ne kadar almayı bekliyorsun 5000/6000 bin mi? kim bu kadar maaş alıyor, develet haricinde onlarda polis, hemşire doktor , öğretmen, onlar bile bu maaşı alamıyor...

Ya açık açık söylüyorum, kim ne derse desin, burada deme arkadaş, hala laf anlatmaya çalışıyor, yok uzmanlıkmış yok kazaymış, yok gelecekmiş, bunların yalan olduğunu sizde biliyorsunuz... amacınız iş bulmak,maaş arttırmak, C lerin ortadan kalkması, az dürüst olun, neyin hakkı... o zaman sen de A ların hakkını yiyorsun... A larda tek sınavla A sınıfı uzman olarak diğerlerinin hakkını... hak hukuk mu kalmış...
nedir bu sınıf, uzman deneyimliyse, başarılıysa, aktifse işi alsın, işi de alırsın... 2 kelimeyi bir araya getiremeyenler, kanun hakkında bilgisi olamayanlar... belge kiralayankar, gelmiş deneyimsiz diyor...

Ya bir daha söylüyorum, bu tartışma altında A ya B ye laf atan yok...konuşmanın başından beri yok... Buraya gelip c lere laf atıldığı, konular başka yere çekildiği için bu tartışma var...
Ben tartışmak istemiyorum arkadaş, tartışma da görmek istemiyorum...
BU yazımdan sonra da bana laf atmayın, muhattap olmak istemiyorum... içinde tut... Git aç bir konuşma, orada ne diyorsan de...

Mücadele eden tüm arkadaşlara teşekkürler... elimizden geleni yaptık iş olacağına varır...Ama bulabiliyorsanız başka işte bakın... bu sektör de ne bakanlığı, ne uzmanı, ne işvereni, ne işçisi hepsi işte bu gördüğünüz gibi... yapacak bir şey yok...

Ben daha da girmeyeceğim...

Esra Kaya 87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kayseri de 2750 TL maaşla 2 B uzman işe girdi iş bulduklarından dolayı mutlu olarak, B sınıfı belge kiralatmak isteyen 750 TL ye sıraya girmiş vaziyette ve bu durumu üzülerek izliyorum......
Anlatmak istediğim de tam olarak bu işte. Belge kiralayacak çalışanının sertifikasını kullanacak vs.
yani bu sektörde ücret düşüren C ler değildi. Asıl şimdi düşecek ücretler. C sınıfı 2750ye çalışıyor ben o ücrete çalışmam diyebilecekken şimdi işverenin vereceği ücrete razı olacak B sınıfı uzmanlar olacak. Ve eminim bu işsizlikte asgari ücreti kabul eden bir çok B sınıfı da olacaktır. İşsizlikten iyidir mantığıyla.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ha şunu söylemeyi unuttum son kez konuşayım...
bizlere suriyeli, asgari ücretli köle, vasıfsız, deneyimsiz vs diyenler... size şunu diyeyim, ben uzmanlığın yanında, insan kaynakları uzmanlığı yapıyorum, eğitim fakültesi mezunuyum, tüm şirketteki eğitimleri ben veriyorum, boş vaktim de ücretsiz öğretmenlik yapıyorum.. satın almaya ben bakıyorum...5 sene müdürlük yaptım...senin deyiminle suriyeli ya da asgari ücretli köle değilim... onlarca sertifikam var , isg insan kaynakları, eğitim vs... Ben şu an ki işimi kaybetmemek mücadele ediyorum, ve gerçekten insanların işsiz kalmasına üzüldüğüm için, buraya yazan evli, çocuklu, dul kalmış bayan arkadaşlar için... Ha senin işsiz kalmana da üzülüyorum, ama sizin kavganız bakanlıkla, bu düzenle olmalı, C sınıfları gitsin,ölsün, yok olsunla değil...
***kesildi*** kimsenin ne olduğunu bilemezsiniz... bunu sınıf farkıyla anlayamazsınız... B yi aldım bana 5/6 bin verin diye kimse işi bulamaz,kimse de vermez zaten sadece iş güvenliği uzmanlığı yapan kişilere, çünkü rekabet çok, kendini geliştir önce bir... bir işe başla az çok deme, az mücadele et...her şey zamanla düzelir...

,Ve artık lütfen artık kimseye laf atmayın... Saygılar...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bir daha söylüyorum, bu tartışma altında A ya B ye laf atan yok...konuşmanın başından beri yok... sürekli bir ders vermeye çalışmalar, yok maaşlar, yok hak hukuk, sanki herkes çok dürüst, herkesin amacı belli...niye burada yazıp yüreğinizi tüketiyorsunuz...ben buraya mücadele için girenlerdenim, ve sizin maaş kavgalarınızı, C sınıfına attığınız lafları dinlemek istemiyorum... Buranın amacı belli arkadaş... aç bir konuşma, konuş bunları, 1 tane c sınıfı gelir bir şey derse ona söyle, burada biz işimizi kurtarmak için çalışıyoruz, sana uyar uymaz, neden gelip sürekli laf atıyorsun...Tamam istediğin oldu, hadi git bul işini, çıkarılanların yerine geç, git al maaş zammını.. bu olsun şu olsunu bırak, mücadele et iş bulmak için, para beğenmeyip, yapmam deyip işsizlik çekiyorsan o da senin sorunun...kim sana 4/5/6 bin verecek, kim alıyor bu kadar paraları...

Türkçe konuşuyoruz, kızıyoruz sitem ediyoruz, o kadar laf söylüyoruz hala aynı, ben ve benim gibiler buraya, c sınıfı süresi uzatılsın diye giriyoruz. bununla ilgili bir çaba göstermeye çalışıyoruz. çıkar mı bencillik mi diyorsun öyleyse evet. Ben işimden olmak istemiyorum, sizin çıkarınız paramız artsın..
hala burada yok maaş artsın kavgası var...ya arkadaş git bir konuşma aç orada konuş bunu, adam 3500 maaşı beğenmiyor işsizim diyor... sen piyasanın halini biliyor musun? mühendislere de o maaş verilmiyor... ne kadar almayı bekliyorsun 5000/6000 bin mi? kim bu kadar maaş alıyor, develet haricinde onlarda polis, hemşire doktor , öğretmen, onlar bile bu maaşı alamıyor...

Ya açık açık söylüyorum, kim ne derse desin, burada deme arkadaş, hala laf anlatmaya çalışıyor, yok uzmanlıkmış yok kazaymış, yok gelecekmiş, bunların yalan olduğunu sizde biliyorsunuz... amacınız iş bulmak,maaş arttırmak, C lerin ortadan kalkması, az dürüst olun, neyin hakkı... o zaman sen de A ların hakkını yiyorsun... A larda tek sınavla A sınıfı uzman olarak diğerlerinin hakkını... hak hukuk mu kalmış...
nedir bu sınıf, uzman deneyimliyse, başarılıysa, aktifse işi alsın, işi de alırsın... 2 kelimeyi bir araya getiremeyenler, kanun hakkında bilgisi olamayanlar... belge kiralayankar, gelmiş deneyimsiz diyor...

Ya bir daha söylüyorum, bu tartışma altında A ya B ye laf atan yok...konuşmanın başından beri yok... Buraya gelip c lere laf atıldığı, konular başka yere çekildiği için bu tartışma var...
Ben tartışmak istemiyorum arkadaş, tartışma da görmek istemiyorum...
BU yazımdan sonra da bana laf atmayın, muhattap olmak istemiyorum... içinde tut... Git aç bir konuşma, orada ne diyorsan de...

Mücadele eden tüm arkadaşlara teşekkürler... elimizden geleni yaptık iş olacağına varır...Ama bulabiliyorsanız başka işte bakın... bu sektör de ne bakanlığı, ne uzmanı, ne işvereni, ne işçisi hepsi işte bu gördüğünüz gibi... yapacak bir şey yok...

Ben daha da girmeyeceğim...
haklisiniz,adamlar 6-7 bin lira alma peşinde buradaki c sınıfı uzmanları da işsiz kaldınız ama mesleğin itibarı kurtulduya ikna etme peşinde.bu tavırdaki üst sınıf arkadaşları görünce iş güvenliği uzmanlığının tamamen kaldırılmasından yanayım gerçekten hep kaldırılsın..bu insanlar uzmanlık yapcak sa para için insan güvenliğini umursamazlar.meslek,iş güvenliği, yasa onlara hikaye tek dertleri cepleri bir de milleti aptal yerine koyuyorlar işsiz kalın biz çok kazanalım ama sizde bu duruma itiraz etmeyin diyerek insanlık kalmamış ki iş güvenliği kalsın..insanları düşünmeyen insanların güvenliğini düşünmez.

İsmail alp-proses

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
haklisiniz,adamlar 6-7 bin lira alma peşinde buradaki c sınıfı uzmanları da işsiz kaldınız ama mesleğin itibarı kurtulduya ikna etme peşinde.bu tavırdaki üst sınıf arkadaşları görünce iş güvenliği uzmanlığının tamamen kaldırılmasından yanayım gerçekten hep kaldırılsın..bu insanlar uzmanlık yapcak sa para için insan güvenliğini umursamazlar.meslek,iş güvenliği, yasa onlara hikaye tek dertleri cepleri bir de milleti aptal yerine koyuyorlar işsiz kalın biz çok kazanalım ama sizde bu duruma itiraz etmeyin diyerek insanlık kalmamış ki iş güvenliği kalsın..insanları düşünmeyen insanların güvenliğini düşünmez.

Sakin olalım arkadaşlar.

emine aslihan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ben 3 yere hizmet veriyorum
Bir yere tam süreli 4500 (İSGkatipte atamam yok koordinatörlük yapıyorum.
Bir yere kısmi süreli 2500 çok tehlikeli
Bir yere kısmi süreli 900 tehlikeli
50 saatlik boş sürem var onuda 900 tl vermeyi düşünüyorum.

gevele

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Öfke kustuk çünkü başkalarının işsiz kalmasından medet uman aciz insanlardı uzamamasını isteyen üst sınıftaki arkadaşlar. Hayatta kendi kapasiteleri olmayıp sadece bir belgeden aldıkları güçle yüksek ücret almaya çalışanlardı...Bu insanlar daha önce bu haktan yararlanıp başkalarının aynı haktan yararlanmasını istemeyenlerdi.Öfke kustuk çünkü içimizde az da kalan insanlık duygusunun ölmesine neden oldu bu insanlar.Ben burada insanlığın yerin dibine girdiğine şahit oldum.Burada bir bayana yazmıştı artvindeyim çocuğuma bakıyorum iş bulma imkanım kalmadı diye feryat ediyordu...bu durumla bile empati kuramayan bencil insanlar olduklarından dolayı öfke kustuk...Çünkü bu insanlar kötü insanlardı işsiz insanları düşünmeyen cebinden başka bişey düşünmeyen insan nasıl insanların kaza geçirip geçirmeyeceğini düşünür...Yazdırmayın daha fazla zaten insanlar sinir küpü...Bu arada mukavemet nickli kişiye teşekkür ediyorum insanlara moral verdi mücadele etmesini istedi belki uzayabilirdi de ve hala da uzayabilir belli olmaz. Ayrıca üst sınıflardan uzaması yönünde destek olan ya da destek olmasa dahi kendi vicdanında uzamalı diyen bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Bu insanlar insan olmayı başarmış...Bu arada ben işsiz kalmadım, tam zamanlı çalışıyordum ve 13 yıllık çalıştığım sektördü başka şekilde değerlendiririz dedi,tezsiz yaparsın seneye seninle devam ederiz dedi.ama sevinemedim..Neden biliyor musunuz??Çünkü onbinlerce insan işsiz kalacak bunun karşılığında bir grupta hiç hak etmediği halde yüksek maaşa çalışacak.
b sınavına a sınavına ne zaman girecem diye şafak saymıyorsan bende hiç bişey bilmiyorum

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
b sınavına a sınavına ne zaman girecem diye şafak saymıyorsan bende hiç bişey bilmiyorum
şafak saymıyorum tezsize yazıldım direk b olacagım ancak b olan da a olsamda c sınıflarının işini kaybetmesine üzülürdüm şu anda da madur olmadım ama yine bu durumun büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum.bide buradan şimdi tecrübe muhabbeti çıkarmayın 15 yıl işletme tecrübem var.fabrikama b geldiğinde yaşayacağı şaşkınlığı merak ediyorum.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
hem şafak saymaya ne ilgisi var burada şafak sayan gün hesaplayan arkadaşlarda var onlar b olsa bu haksızlığı destekleyecek diye bir şey yok kaldı ki bu duruma üzülmeye iyi oldu diyen b sınıfı arkadaş sayısı oransal olarak çok az.yani b lerin çok yüksek bölümüde durumun haksızlık olduğunu söylüyor

gevele

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
hem şafak saymaya ne ilgisi var burada şafak sayan gün hesaplayan arkadaşlarda var onlar b olsa bu haksızlığı destekleyecek diye bir şey yok kaldı ki bu duruma üzülmeye iyi oldu diyen b sınıfı arkadaş sayısı oransal olarak çok az.yani b lerin çok yüksek bölümüde durumun haksızlık olduğunu söylüyor
aynen öyle bende b yim bende doğru bulmuyorum, ama ifade ediş şeklin çok saldırgancaydı burdaki tüm b ler a lar saldırır gibi
sakinleşelim konuşalım

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tam zamanlı olarak işe girdiler
Kayseriliden uzak duracaksın o zaman nasıl kandırdıysa uzmanları.Ben c sınıfıyken 2014 yılında o maaşı alıyordum.Bu arkadaşların hiçmi vasfı yok?Risk analizi?Eğitim verebilme?Araç kullanabilme?Herhalde osgb bunları beklemiyordur o maaşa.Ama kayserililerden bir kez daha korktum.

Alper ÖZMEN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Dostum kusura bakmada neye dayanarak B uzman çok diyebiliyosun? Eğer bakanlığın verilerini inceleseydin A-C sınıf uzmanların sayısının daha fazla olduğunu görecektin.Bir diğer husus bu tartışmaların merkezinde Bakanlığın işin suyunu çıkarması yatmaktadır teknikerden uzman yapar,yüksek lisansla b uzman olma hakkı tanınır ve halan sınavla uzman alınır ise olacağı bu o kadar çok çelişki var ki atılan adımlarda en önemlisi yüksek lisans ile b uzman olma meselesi ki hem yönetmelikte c 3 sene sonra b ,b 4 sene sonra a olabilir diyeceksin sonra hiç bir iş tecrübesi dahi olmayan birine sen yüksek lisans yap alsana b diyeceksin böyle bişey var mı? felaket şişti piyasa bak çevre görevlisi belgesi alabiliyormusun hayır niye bakanlık el attı 4 senedir çevre mühendisleri hariç kimseye kurs ve sınav açılmıyor eğer uzman sayısı yeterli ise alımları durduracaksın bu bir, ikincisi ***kesildi****,üçüncüsü yüksek lisans ve doktora ile b-a uzman olmanın önünü kapatacaksın,dördüncüsü iş güvenlik uzman kursları en az 3 ay en çok 6 ay kadar olmalı eğitimin kalitesi ve niteliği ön plana çıkmalı 1 ayda kimse bu mesleği tam manasıyla anlayıp işletmelerde tatbik edemez özellikle staj süresi uzun tutulmalıdır, beşincisi bakanlık uzmanların sınıflarına göre ödenecek ücret taban fiyatlarını belirleyecek faiş fiyatlarla çalışmasının önüne geçilecektir, altıncısı sınavlarda sorular daha seçici olmalı mantık ve teknik bilgi içeriği daha ağır olmalı eğer yine kısır tartışmaların yaşanmaması için şu söylediklerimden üç ü dördü yapılsa bakın neler oluyor hepimiz göreceğiz nacizane benim fikrim bu katılan katılmayan tüm arkadaşlara saygılar.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
aynen öyle bende b yim bende doğru bulmuyorum, ama ifade ediş şeklin çok saldırgancaydı burdaki tüm b ler a lar saldırır gibi
sakinleşelim konuşalım
yazının tamamını okursaniz üst sınıftan c lere destek olan ya da destek olmasa bile içinden haksızlık olduğuna inanan üst sınıflara tesekkur ediyorum diye yazdım.benim sözüm davul zurna calip iyi oldu diyenlere...

Savaş Dursun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
yardımcı c sınıfı da kaldırılmış gözümüz aydın arkadaşlar. benim düşüncem b sınıfı atanır yardımcı c gider az tehlikeli tek firmaya atama yapılır en azından ordan sigorta işler diye düşünüyordum ama yardımcı c de düştü.

hocam yardımcı c sınıfı nasıl düşmüş peki , b veya a sınıfının yanında işyeri bünyesinde mi çalışıyorsunuz?

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Çalıştığım osgb de c leri çıkarmaya kalktılar ki 2 c uzman vardı 5 B uzman olarak istifa verdik.. Sonuç ..bizdeki 3-5 az tehlikeliyi onlara verip çalışmaya devam ediyoruz .. Desteğin bundan ötesi var mı.. Genellemeyelim a-b-c uzman fark etmez dayanışma olsun insanlık ölmesin..kimse mağdur olmasın herkes ekmeğinde..

AGY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bir sorum olacak; Malum C sınıflarının tehlikeli firmalara bakma süresi doldu. Sınıf yükseltme için az günü kalan arkadaşlar home ofis az tehlikeli bir şahıs firması kurup kendi firmasında uzman olsa, yani kendi kendini atasa süre işler mi? 6331 sk madde 6 da bu durumu açıklıyor değil mi?

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik
çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı
olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları
arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya
bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak
belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı
dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir. (Ek cümle: 10/9/2014-
6552/16 md.) Belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmayan ancak 50’den az çalışanı
bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Bakanlıkça
ilan edilen eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş
sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilirler. (1) (2)

Yaseminisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
hocam yardımcı c sınıfı nasıl düşmüş peki , b veya a sınıfının yanında işyeri bünyesinde mi çalışıyorsunuz?

C sınıfıyım tehlikeli firmada atamam vardı, b sınıfı atanır yardımcı c ya da c yanına atanır diye düşünüyordum. artık yardımcı c şansımız da kalmadı..

Barış GÖKTAŞ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
C sınıfıyım tehlikeli firmada atamam vardı, b sınıfı atanır yardımcı c ya da c yanına atanır diye düşünüyordum. artık yardımcı c şansımız da kalmadı..

Neden böyle bir şansınız kalmadı Yasemin Hanım, Tam zamanlı B sınıfı çalıştıktan sonra, sizde yanına atanabiliyorsunuz.

EZGİ ŞAHİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Neden böyle bir şansınız kalmadı Yasemin Hanım, Tam zamanlı B sınıfı çalıştıktan sonra, sizde yanına atanabiliyorsunuz.

Şu konuyu açıklığa kavuşturabilir miyiz? Tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerine, çalışan sayısına göre B sınıfı uzman herhangi bir OSGB'den görevlendirildiğinde, C sınıfı uzman yardımcı uzman olarak çalışamıyor mu? Çalışabilmek içn şartlar neler?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.