Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Arda Salman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Burada ki çoğu kişi mesleğin içinde benden tecrübeli tam olarak öğrenmek istediğim sorular var müsadenizle. Bütün konuyu baştan aşşağıya okudum herkes birbirine girmiş durumda.
Hindistan'daki insan kast sistemi gibi, belge üzerinden ayrım yapılıyor. Herkesin Mühendislik okuyacak durumu olmayabilir. Ben hayata yenik başlayanlardanım o yüzden açıköğretim okuyabildim. Yeni C sınıfı uzman oldum isg önlisans mezunuyum yüksek lisans yapamam. 2020 yılında az tehlikeli sınıflara hizmet verme kesin mi ? Şimdi bir inşaatta yardımcı uzman olarak çalışsam B sınavına girmek için sürem işler mi? İnanın sınavı kazandığıma bile sevinemedim.

jn6zo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Burada ki çoğu kişi mesleğin içinde benden tecrübeli tam olarak öğrenmek istediğim sorular var müsadenizle. Bütün konuyu baştan aşşağıya okudum herkes birbirine girmiş durumda.
Hindistan'daki insan kast sistemi gibi, belge üzerinden ayrım yapılıyor. Herkesin Mühendislik okuyacak durumu olmayabilir. Ben hayata yenik başlayanlardanım o yüzden açıköğretim okuyabildim. Yeni C sınıfı uzman oldum isg önlisans mezunuyum yüksek lisans yapamam. 2020 yılında az tehlikeli sınıflara hizmet verme kesin mi ? Şimdi bir inşaatta yardımcı uzman olarak çalışsam B sınavına girmek için sürem işler mi? İnanın sınavı kazandığıma bile sevinemedim.

2020 yılında az tehlikeli sınıflara hizmet verme konusuna kesin diyemeyiz. Tekrar ertelenebilir.
Yardımcı c olarak atamalarda atanama yapılan firma bünyesinde tam süreli sigortalı olma şartıyla sürenin işleyeceği belirtilmiş.

"Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde sözleşmesi bulunan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlarının fiili çalışma sürelerinin hesaplanmasında yalnızca ilgili işyerlerinde tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanının sözleşmesinin bulunduğu dönemlerdeki çalışma süreleri dikkate alınmaktadır."

"Tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanının ve buna yardımcı olmak üzere görevlendirilen tam süreli uzmanın sigortalılık durumu kontrol edilecek olup sigortalarının bulunmaması durumunda sözleşmeler iptal edilecektir."

gokaysener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
yardımcı c sınıfı isg uzmanlığında süre işlemesi oluyor. bununla ilgili duyuru isg katip te yayımlandı (ekteki dosyada duyuru mevcut)
2020 de az tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerin hizmet alma zorunluluğu olacağına inanıyorum eğer olmazsa zaten c sınıfı isg uzmanlık sertifikası almanın hiç bir anlamı olmayacak

Ekli dosyalar

• 180920122930_DUY_239.pdf
    251 KB · Görüntüleme: 53

Ziya Bark

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
sayılı zaman göz açıp kayana kadar geçer mantığı nedir yapmayın lütfen

Seçil Hanım sayılı zaman, onlarda göz açıp kapayana kadar geçecek. Yasada yazan her şey uygulansın istiyorum artık. Ne erteleme, ne başka bir şey. Hiç kimse ölmesin artık.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Tam olarak bundan bahsediyorum ben de.
Bir şekilde bu yasayı nasıl daha etkili hale getirebilirizi konuşmalıyız.
Sürekli öteleyerek bir yere varılamaz.
Bırakın artık insanları yaftalamayı. Birlikte nasıl çözümler üretebiliriz onu konuşalım. Meslek olarak sınıf ayırmaksızın elimizi güçlendirmeye bakalım.
Yok siz insanlara öfke kusacağım diyorsanız sizin gibi düşünenleri alın ayrı bir platform oluşturun mümkünse Öncü Bey.
Burası zaten erteleme isteyenlerin platformu değil mi??

melek gulum

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
isg katip üzerinden sözleşmeler düşürülmüş sizlerde kontrol edin isterseniz.Hepimizin hakkında hayırlısı artık..

Canfeda Mursaloğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yardımcı C'de fiili çalışma süresi devam etmiyor mu ? Kesin bilgisi olan var mı ?

Çalışma süresi devam ediyor o konuda bir sıkıntı yok..onda da sıkıntı çıkartmasınlar zaten artık bi zahmet..bi anlamı kalmaz süre işlemezse çalışıyor olunmasının

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
sayılı zaman göz açıp kayana kadar geçer mantığı nedir yapmayın lütfen
Ziya Bey söylemek istediklerim nedense saptırılıyor. Siz sadece C lerin tehlikeli sınıfa bakma süreleri ile ilgili yorum yaptığımı sanıyorsunuz. Ben yıllar önce başlanan tüm ertelemelerden, cezai yaptırımların yeterince uygulanmamasından bahsediyorum. 6331 in bazı maddelerinin sürekli ertelenmesinden bahsediyorum. Bakınız kamuda hala zorunluluk yok ne acı. Kamuda iş kazası yaşanmıyor mu?
Bu ertelemelerin tamamı yetti artık, tüm maddeler bir an evvel yürürlüğe girsin istiyorum. Hala da anlamıyorsanız daha fazla kendimi yoramayacağım.
Ben ertelenmemesinden yanayım dedikçe arkadaşlarımız peki B lerin çok tehlikeli sınıfa bakma süreleri için de aynı şeyleri mi düşünüyorsunuz diyorlar. Evet aynı şeyleri düşünüyorum. Onlarında nasılsa süresi bitecek diyorum ve ben yine aynı şeyleri söyleyeceğim diyorum.
Herkesin fikirlerine saygı duyuyorum. İyi akşamlar...

nesrin pul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben bugün 5 Osgb ile görüştüm, hepsi mağdur ve birkaç aydın b Sınıfı uzman aradıklarını bulamadıklarını dile getirdiler. İzmir’de bir osgb de çalışan arkadaşım var onlar hala uzayacağını dile getirdiler. Yaşadığım yerdeki bir osgb yetkilisi birkaç gün sabret en fazla bir hafta uzayacak dedi. Nerden biliyorsunuz kesin bişey var mı? Bana hayal geliyor uzaması dedim ama Ankara’dan geliyo haber kesin demiyorum ama yüksek ihtimal uzayacağını dile getirdi, bilgiyi nerden aldığını söylemedi:((

mukavemet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Gercekten cok yazik hep erteleneceğini söyledim yanıldım çok üzgünüm işsiz kalan arkadaşlara selamlar olsun umarım herşey gönlünüzce olur konu benimle ilgili değildi ama gerçekten için acıdı bu durumda gelen hiç bir işi almayacağım

Onur Uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Gercekten cok yazik hep erteleneceğini söyledim yanıldım çok üzgünüm işsiz kalan arkadaşlara selamlar olsun umarım herşey gönlünüzce olur konu benimle ilgili değildi ama gerçekten için acıdı bu durumda gelen hiç bir işi almayacağım
Olur mu arkadaşım bakanlık yersen yapıyor değil mi?
İnsanlara sahte umutlar verip umut tacirliği yapmakla iyilik değil kötülük yapıyordunuz ama farkında değildiniz.
Şirin gözükmek amacını bırakıp 6331 sayılı kanunun gerçekten uygulanması için çabalarsanız emin olun o insanlara daha fazla faydanız olur bay mukavemet

Ziya Bark

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
:))) iyi akşamlar

Ziya Bey söylemek istediklerim nedense saptırılıyor. Siz sadece C lerin tehlikeli sınıfa bakma süreleri ile ilgili yorum yaptığımı sanıyorsunuz. Ben yıllar önce başlanan tüm ertelemelerden, cezai yaptırımların yeterince uygulanmamasından bahsediyorum. 6331 in bazı maddelerinin sürekli ertelenmesinden bahsediyorum. Bakınız kamuda hala zorunluluk yok ne acı. Kamuda iş kazası yaşanmıyor mu?
Bu ertelemelerin tamamı yetti artık, tüm maddeler bir an evvel yürürlüğe girsin istiyorum. Hala da anlamıyorsanız daha fazla kendimi yoramayacağım.
Ben ertelenmemesinden yanayım dedikçe arkadaşlarımız peki B lerin çok tehlikeli sınıfa bakma süreleri için de aynı şeyleri mi düşünüyorsunuz diyorlar. Evet aynı şeyleri düşünüyorum. Onlarında nasılsa süresi bitecek diyorum ve ben yine aynı şeyleri söyleyeceğim diyorum.
Herkesin fikirlerine saygı duyuyorum. İyi akşamlar...

Onur Uzman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Burası zaten erteleme isteyenlerin platformu değil mi??
Düz mantıksın arkadaşım, hatta dümdüz.
Burası bir forum ve her düşüncede insan var. Sadece uzamasını isteyenlerin platformu değil. Ayrıca öfke kusanlar olarak farklı bir platform açın dedim ben sana.
Neden senle aynı düşüncede olmayanlara tahammülün yok? Senle aynı şekilde düşünmek zorunda mıyız biz ?
Süre uzamadı işte bunu kabul edip uzmanlara daha farklı yollardan nasıl destek olabilirim konusunda fikir yürütmeliyiz dedikçe inatla insanlara saldırmaya devam ediyorsun.

Ziya Bark

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Buraya yazdığım yazılar ile ilgili ileri geri fikir belirten arkadaşlar var soda ısmarlayacak olanlar özellikle
Madem burada insanları kandırmaya yönelik paylaşımlar yaptım?***kesildi*** ben bir iş güvenliği uzmanıyım neden kendimi de kandırayım. Gene söylüyorum buraya ne yazdıysam birilerini kandırmak amaçlı değil bilgi vermek amaçlı yazdım mesleğimden kovulmamak için uğraştım,uğraştık..

Uludağ üniversitesi Ön lisans isg uzmanıyım ;
yüksek lisans yap b ol diyenler lisansa tamamlamak 2 sene yüksek lisans falan derken 3 sene oluyor. Bu 3 sene ne yapıcam ?
az tehlikelere zorunluluk gelsin bende tehlikeli sınıfa bakmıyım işime geldiği için baktığım falan yok maalesef mecbur kaldık, burada herkes üst perdeden konuşuyor. Bir gün perde yırtıldığı zaman kimse konuşamayacak maalesef.
Bir olamadık YOK OLDUK.

Saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Burası bir forum ve her düşüncede insan var. Sadece uzamasını isteyenlerin platformu değil. Ayrıca öfke kusanlar olarak farklı bir platform açın dedim ben sana.
Neden senle aynı düşüncede olmayanlara tahammülün yok? Senle aynı şekilde düşünmek zorunda mıyız biz ?
Süre uzamadı işte bunu kabul edip uzmanlara daha farklı yollardan nasıl destek olabilirim konusunda fikir yürütmeliyiz dedikçe inatla insanlara saldırmaya devam ediyorsun.
benimle ayni düşüncede olmayanlarla tahammulum yok değil.sadece insanların issiz kalmasına davul zurna çalanlara tahammulum yok***kesildi***.dediginiz mücadelenin sonuç vermeyeceğini gayet iyi biliyorsun ama isine gelmiyor.ben sizi ve sizler gibi dusunenlere allah vicdan nasip etsin diyorum başka da bisey demiyorum.inan yurt dışında dilini bilmediğim insanlarla çalıştım anlaştım çünkü merhamet sahibi insanlardı vicdanları vardı ama bakıyorum da karsindaki insanda iyiniyet olmayınca ayni dili de konuşsan anlaşamıyorsun.çünkü karsindaki insan tamamen kendi çıkarları için mücadele eden başka bir fikre tahammülü olmayan kişi oluyor bu durumda.buraya gelip insanlara issiz kalmalarının ne kadar gerekli olduğunu anlatmaya çalışıyorsunuz bravo.tamam is sizin olsun ,ekmek sizin olsun forumda sizin olsun ben forumdan ayrılıyorum.biz c sınıfı uzmanlarız hakkımızı savunmaya ne hakkımız var..düz mantığız anlamayız ...her şey sizn olsun...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bide yuksek perdeden konuşuyorsun karşındakiyle ben 15 yıl başka isten ekmek yedim kimyagerim ve iyi bir sektörde tecrubem var issiz kalmadim ..insanlara tepeden bakmayı bırak.nasıl kabul edelim bu kadar insanin issiz kalmasını.emek verdikleri isletmelerin ellerinden alınmasını.neyse yazılacak çok şey var.Allah var gam yok.

cevre_isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu mail geldi

Ekli dosyalar

• 93E6F7AA-9202-4AF5-82E2-17AD01D490A0.png
    93E6F7AA-9202-4AF5-82E2-17AD01D490A0.png
    232.1 KB · Görüntüleme: 214

ayse isg16

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ertelenecek ise he zaman netlesir ??? ben de cimer yazdim ama umarim etkimiz olur...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.