Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
C sınıfı uzmanlar yüzünden mi İSG ye inanç kalmadı sizce.Sorunun temelinde C sınıfı uzmanları görüyorsanız sizi tebrik ediyorum.Ben bir işyerinde çalışmaya başladım benden önceki arkadaş A sınıfı uzmanmış.Kurul oluşturulması gereken yerde kurul oluşturmamış, risk değerlendirmesi yapılmamış,makineler için güvenlik talimatları hazırlanmamış gidilmiş gelinilmiş. Ama sorun C SINIFI UZMANLAR!!!BRAVO...
Bu yazdıklarınız benim ifadelerim değil. Açık ve net sözlerimi saptırıyorsunuz :)

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu yazdıklarınız benim ifadelerim değil. Açık ve net sözlerimi saptırıyorsunuz :)
''Yıllardır bu ötelemeler yüzünden hiçbir kesimin ''''İSG'ye inancı kalmadı''''. Ama artık bu ötelemelere dur deme zamanı geldi''

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
''Yıllardır bu ötelemeler yüzünden hiçbir kesimin ''''İSG'ye inancı kalmadı''''. Ama artık bu ötelemelere dur deme zamanı geldi''
Alıntı yaptığınız cümlem sizin bahsettiğiniz anlama gelmiyor. Teşekkür ederim bir kez daha teyit ettiğiniz için :)

Yağmur 123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Uzatılmamasını doğru bulan herkese saygı duyuyorum, herkes için öncelik kendisi ancak bakanlığın bu işi insanları mağdur etmeden halletmesi gerekiyordu. Şuandan itibaren uzatılsa dahi çoğu insanda yara bırakmış olacak ancak lütfen sesimizi duyurmaya çalışmaya devam edelim. Pes etmemizi bekliyor çoğu insan

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bütün tartışmalar gereksiz artık, işlerimizi kaybettik edeceğiz, madem mevzu B olmak, o halde yüksek lisans başvuruları bitmeden harekete geçelim. Aksi takdirde 2019 aralıkta sınava girmek de hayal olacak.

F

fsm

Guest
Kendinize gelin lütfen.
Sizinle aynı fikirde değiliz diye Allah'a mı havale ediyorsunuz. Şaka gibi. Farklı düşünüyoruz diye günah mı işledik yani nedir?
Her düşünceye saygı duymayı öğrenmenizi temenni ederim.

Size ne oluyor hanım efendi hayırdır ceza puanı mı vereceksiniz yoksa iptal mi edeceksiniz üyeliği mi farklı görüşlere saygımız var elbette hem bu arada sizin düşencenizle alakalı en ufak yorumum yok lütfen c ler b yi bırakınca iş kazaları bitecek ölüm olmayacak değil mi ?

sizide allaha havale ediyorum yayınlamazsınız belkide eleştiriye tahammülünüz yok !!!

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bütün tartışmalar gereksiz artık, işlerimizi kaybettik edeceğiz, madem mevzu B olmak, o halde yüksek lisans başvuruları bitmeden harekete geçelim. Aksi takdirde 2019 aralıkta sınava girmek de hayal olacak.
Şimdi oraya da yığılma olur....kesin zam yaparlar...

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Size ne oluyor hanım efendi hayırdır ceza puanı mı vereceksiniz yoksa iptal mi edeceksiniz üyeliği mi farklı görüşlere saygımız var elbette hem bu arada sizin düşencenizle alakalı en ufak yorumum yok lütfen c ler b yi bırakınca iş kazaları bitecek ölüm olmayacak değil mi ?

sizide allaha havale ediyorum yayınlamazsınız belkide eleştiriye tahammülünüz yok !!!
Öyle mi? Peki sayın fsm. İsterseniz aşağıda yer alan sildiğim tarzda mesajlara onay verelim, sizlerle dalga geçilmesine müsaade edelim. Buna ne dersiniz?
Aşağıdaki mesajı silerek, mesajı yazan üyeye uyarı verildi. Ama siz bunları bilmez, ancak saygısız cümlelerinizle sizinle aynı fikirde olmayan herkese saldırırsınız.

Buyrun bahsettiğim mesaj.

upload_2019-2-1_14-17-25.png

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Öyle mi? Peki sayın fsm. İsterseniz aşağıda yer alan sildiğim tarzda mesajlara onay verelim, sizlerle dalga geçilmesine müsaade edelim. Buna ne dersiniz?
Aşağıdaki mesajı silerek, mesajı yazan üyeye uyarı verildi. Ama siz bunları bilmez, ancak saygısız cümlelerinizle sizinle aynı fikirde olmayan herkese saldırırsınız.

Buyrun bahsettiğim mesaj.

Ekli dosyayı görüntüle 42035
Aslında yayınlayın uzamamasını isteyenlerin karakteri ve ciddiyeti ortaya çıkar...Nasıl bir terbiyesizlik...İşte Allaha havale edilmesi geren.

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Bu arada eleştiriye tahammülünüz yok demişsiniz. Buna da yanıt vermeden edemeyeceğim. Ben, mesajlarımı alıntılayıp benimle aynı fikirde olsun olmasın yanıt yazan herkesin mesajını yayınlayarak, hepsine teşekkür ettim ve saygı duyduğumu belirttim. Aksini iddia eden varsa açıkça söyleyebilir.
Sizin gibi tahammülsüz olsaydım şayet ne bu mesajları yayınlardım, ne de teşekkür edip saygı duyduğumu belirtirdim.

Gamze

Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Aslında yayınlayın uzamamasını isteyenlerin karakteri ve ciddiyeti ortaya çıkar...Nasıl bir terbiyesizlik...İşte Allaha havale edilmesi geren.
Kusura bakmayın, buna müsaade edemem :(
Herkes fikrini belirtebilir ama terbiyesizlik yapılmasına, dalga geçilmesine izin veremem.

Olcay ÇETİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Twittera bakıyorum da kimseden hala bir ses yok. Sayın Bakanın son tweeti altına biraz yorum yapın da bari belki sesimizi duyan olur...

Esra Kaya 87

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Uzadı uzamadı kavgasının hiç gereği yok şimdi ne olacak biliyor musunuz? Evde oturan A ve B sınıfı az ücrete belgesini kiralayacak yük yine işleri halleden Clerin üzerinde olacak. Benim düşüncem bu sektörde ücret düşürenler belgesinden para kazanan A ve B sınıfları.

Yaseminisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Herkesin düşüncesi kendisine olduğundan dolayı bize sadece saygı duymak düşer. Olan olmuş atamalarımız iptal edilmiş kabullenip bence şimdi ne yapacağımızı konuşmamız lazım. Ön lisans isg mezunuyum ve yüksek lisans diye bir şansım yok. Yardımcı C olayında B sınıfına geçmek için 3 yıllık mecburi sigorta işlemiyor diye biliyorum...

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Herkesin düşüncesi kendisine olduğundan dolayı bize sadece saygı duymak düşer. Olan olmuş atamalarımız iptal edilmiş kabullenip bence şimdi ne yapacağımızı konuşmamız lazım. Ön lisans isg mezunuyum ve yüksek lisans diye bir şansım yok. Yardımcı C olayında B sınıfına geçmek için 3 yıllık mecburi sigorta işlemiyor diye biliyorum...
Az tehlikeli bir işyeri ile anlaşacaksınız sanırım ücret almadan olur, cafe,eczane vb bir yerle belgenizin süresi işler..başka çözüm yok görünüyor.Zaten yardımcı C çok saçma neden tam zamanlı uzman varken işveren yardımcı uzman alsın ki..

nurhny

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yardımcı C'de fiili çalışma süresi devam etmiyor mu ? Kesin bilgisi olan var mı ?

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
tam zamanlı c işini henüz kavrayamadım. anladığım kadarıyla bir adet tam zamanlı b ya da a sınıfı uzman atanacak. bu kişi yerine iş veren tam zamanlı bir adet c sınıfı uzman bulunduracak. ve o kişi de tam zamanlı olacak. yanlış anlamadıysam bu durum şuna sebep olacak zaten belge kiralama gibi bir saçmalık söz konusu. adam tam zamanlı a istihdam etmek yerine kiralayacak belgeyi o şahıs belki fabrikaya dahi gelmeyecek gene işi c sınıfı olan yapacak.

bir işi düzeltelim derken başka bir işi bozmaktan başka ne işe yarar bu yasa çıkartanlar. temmuz 2020ye kadar uzattınız madem clerin durumunu buna göre düzenlemek gerekmez miydi.?
inanın bana ben de gamze hanım gibi düşünüyorum uzatıldıkça iş laçkalaşıyor ama uzatma işleri yapılırken var olan durum gözden geçirilmeliydi yani clerin 2019 a kadar çalışmasına izin verip yaklaşık 1.5 sene sonrasında az tehlikelere zorunluluk getirirsen böyle işsizlik gibi durumlar ortaya çıkar.

ali veli86

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İSG sorunlarının çözümünü tartışacaksak, C sınıfının B'ye bakması, tartışmada son sıralarda gelir. İsterseniz başka başlıklarda tartışalım seve seve. Ama, burada bahsetmeye çalıştığımız şey, 2020'ye kadar C sınıflarının mağdur olacağı. Bunu lütfen İSG sorunlarına bağlamayın.

Uzun lafın kısası, artık B sınıfı yerine bakamıyoruz. Umarım iş kazaları belirgin ölçüde azalır, ne diyebilirim başka...

jn6zo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Zaten eğer az tehlikelilerin zorunluluğu ertelenmeseydi c sınıfı uzmanlar da uzatılmasını istemezdi. Bunu anlamak bu kadar zor olmamalı.

İş kazaları ile uzman sınıflarının eşleştirildiği bir istatistik mi var? İş kazalarının nedeni C sınıfı uzmanlar algısı nasıl oluşturuluyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.