Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar C sınıfı uzmanların tehlikeli sınıftaki firmalardan düşürülmesiyle ilgili yazının, şu an bakanın önünde imza beklediğine dair ciddi bir duyum aldık. Bu ülkede her şey son dakikada değişebilir tabi ama şu an durum bu şekilde.

Arkadaşlar bu mesajımla ilgili verilen tepkilere gülsem mi üzülsem mi bilemedim. Başından beri ertelemeden yana olan B sınıfı uzmanım. Hatta B sınıflarını kapsayacak şekilde değil, sadece C sınıfı uzmanların mağduriyetini giderecek şekilde öteleme yapılması gerektiğini savunuyorum. Eğer bir konuya yorum yapacaksanız, son bir kaç mesajı okumak yerine yazılanlara tamamen hakim olarak yorum yaparsanız, herkes için daha faydalı bir iş yapmış olursunuz.

Aldığımız duyumun kaynağı sağlam olmasa paylaşmazdım. Bir bilgi aldık ve hepinizin bundan haberdar olması için de buraya yazdım bunu. Ama şunu da özellikle belirtiyorum burası Türkiye, ve bu ülkede her şeyin içinde siyaset var. Şu an hiçbir şey için %100 diyemeyiz.

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bu mesajımla ilgili verilen tepkilere gülsem mi üzülsem mi bilemedim. Başından beri ertelemeden yana olan B sınıfı uzmanım. Hatta B sınıflarını kapsayacak şekilde değil, sadece C sınıfı uzmanların mağduriyetini giderecek şekilde öteleme yapılması gerektiğini savunuyorum. Eğer bir konuya yorum yapacaksanız, son bir kaç mesajı okumak yerine yazılanlara tamamen hakim olarak yorum yaparsanız, herkes için daha faydalı bir iş yapmış olursunuz.

Aldığımız duyumun kaynağı sağlam olmasa paylaşmazdım. Bir bilgi aldık ve hepinizin bundan haberdar olması için de buraya yazdım bunu. Ama şunu da özellikle belirtiyorum burası Türkiye, ve bu ülkede her şeyin içinde siyaset var. Şu an hiçbir şey için %100 diyemeyiz.
Evet erkan bey haklısınız, en baştan beri hatta ilk sayfalardan itibaren uzatılacağı yönünde pozitif yorumlarınız var ve bu yönde de karar alınmasının gerekliliğini yazmışsınız.Sizin haberinize gelen tepkilere bende anlam veremedim ancak insanlar çok gerildi bu belirsiz durumdan çok insan belli ki zor durumda kalacak ikinci olarak da çok yerde sürekli asparagas haberler yayılınca bunların bir kısmı bilinçli bir kısmı bilinçsiz sizi de onlardan birisi sandılar sanırım.Sizin yazdığınız haberin doğruluğuna inanıyorum...aslında şaşılacak durumda yok bürokrasi zaten uzatma istemiyor en baştan beri bakanda takılıyor bu olay.(benim tahminim) Yani bilek güreşi devam ediyor sanki.

ayşegül esen aydın

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
1 Yıldır C sınıfı uzman olarak çalıştığım işyeri sabah itibari ile işten çıkışımı bildirdi. uzatma gelmeyeceği kesinlik kazandığına inanıyorlar. b sınıfı uzman anlaşmalarını da yaptılar . 41 yaşında tek başına çocuk büyütmeye çalışıyorum . hem yaşım hemde yaşadığım yer (ARTVİN HOPA ilçesinde) icağını bilmeden oturmuş bekliyorum. ş olanaklarının çok kısıtlı olduğu bu yerde şimdi ne yapabilirim. ertelemeye güvenip tedbir almamak suçunu işledim yüksek lisans başvurusu yapmadım hem ekonomik hem de zaman konusunda sıkıntılardan dolayı. ne olacağını bilmiyorum

mukavemet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Etrafımızdaki gençleri bu işlere yönlendirdik. soranlara tehlikeli sınıf 2019 da biteceğini fakat en kötü az tehlikeli olan lokanta market konfeksiyon ne varsa işte oralarda iş bulabileceklerini söyledik ey siyasetçiler işverene yaranacaz diye ertelediniz bu genclerin suçu ne gençler şuan perişan organize olun beyler 3 a 2 b 5 c benden 40 kişide siz bulun bursada basın açıklaması yapalım haber olsun yeter.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Geçmiş olsun, inşallah bir şeyler çıkar, zor bir durum... Aslında ertelemeye güvenmek değil de.. işin yoğunluğu stres, zaman hızla geçti.. 2 yılla 3 yıl dolar diye düşündük. Ama gerizakalı bir sistemle eğitim zorunluluğu getirmişler...sınavdan 3 ay önce eğitim al diyor. 1 yıl boşa gidiyor.. e çoğu kişide maddiyat sorunu var... zaman yok.. şehrinde yok...çoluk çocuk aile var... yükselme için zaman çok uzun, sonrasında eğitim saçma, yüksek lisans yapıp herkese belge verilmesi saçma...gün sayısından en üst sınıfa belge verilmesi saçma... işte bu yüzden tüm osgb lerde kiralık belgeler var.. altta yine c uzmanlar çalışıyor... piyasayı c ler değil ki, belgeyi kiralayanlar düşürüyor... adam 2 bin liraya belgeyi kiralıyor... ya da bir kurumda, atama yaptırmış, bin lira alıyor..
sistemin her yeri bozuk... asıl emekçi en alt sınıf dediklerinde, ama gören yok, bu kadar kişi işinden oldu... Ve şimdi bi ümitle okuyan önlisans, lisans mezunlar geliyor, bu çocuklar ne yapacak, nasıl 3 yıl süre dolduracak... Yetkililere soruyoruz cevap yok, sendika, kurum dernek soruyoruz bizim işimiz değil diyor... kimin işi... Bakanlık elimde yeterince belgeli adam var diyor, e gelen de var diyor, bunlar bir şekilde yapar diye düşünüyor, mecbur... e zaten iş veren angarya görüyor,işçi sallamıyor, devlette işte dostlar alışverişte görsün, bir şey olursa da suçlu iş güvenliği uzmanı var...
hayatımın en sıkıntılı dönemlerinden, uzaması lazım başka çıkar yolu yok, ya da sınıfları görev alanlarını düzenlemesi... binlerce insan için, yazık... inşallah birileri görür artık...

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Defalarca yazdım, ama buradaki yüzlerce kişi sallamıyor ki bakanlık, bakan, meclis sallasın... Şu twitterdaki masajları etiketlediğiniz kişiler görüyor... 1 kişi 10 kişi 100 kişi, ne kadar çok kişi yazarsa, bunları görecekler... bunlar kim, ne diyorlar, ne istiyorlar diyecekler....ama hala yazan yok, neden yazmıyorsunuz anlamıyorum ki, çok mu zor 1 dk almaz... istediklerinizi etiketleyin, birileri görecektir...

Akşam sendika başkanı yayın yaptı. ben istemiyorum ama uzatılacağını düşünüyorum dedi. Başka bir başkan, uzatılabileceğini düşünüyorum, ama mücadelenizi sürdürün dedi... ama mücadele yok... facebokta kavga ederek olmuyor.aramızda konuşarak olmuyor... az mücadele edin işiniz için, bir iki vekile yazın, bakın dönüş yapıyorlar.. hadi artık ya...
#Csınıfıuzmansüresiuzatılmalı @senelyediyildiz, @pervintuba, @apolatduzgun, @seferaycan, @vygurel016, @HBTurkoglu, @haliletyemez, @aefakibaba, @alifazilkasap, @AvUnaldemirtas,, @DrHabip, @tubavuralcokal, @RT_Erdogan @ZehraZumrutS @ISGGMD @ailevecalisma @TBMMGenelKurulu

mukavemet

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sizin için sendikaya üye olacağım gençler isg sen başkanı ile görüştüm hepiniz face de ekleyin irfan sayar yazın hemen cevap veriyor ricada bulunun basın açıklaması izni için uğraşıyorlarmış elini kıpırdatmayan c grubu uzman arkadaşlara hakkımı helal etmiyorum .

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar, daha demin İstanbul İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünü aradım. Kanunun ertelenip ertelenmeyeceği konusu hakkında birşey bilmiyorlar fakat isg katip üzerinden kısa bir zaman içerisinde atamaların düşeceği söylendi. Ve şuan kendimizde atamaları düşürebilirmişiz eğer düşürmezsek yasal olarak bir hak talep edemezmişiz.

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Atamaları düşürsek ne hakkı talep edicez ki? Torba yasada çıktı, yasada elbette yokuz.

Tuğrul Ölçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sizin için sendikaya üye olacağım gençler isg sen başkanı ile görüştüm hepiniz face de ekleyin irfan sayar yazın hemen cevap veriyor ricada bulunun basın açıklaması izni için uğraşıyorlarmış elini kıpırdatmayan c grubu uzman arkadaşlara hakkımı helal etmiyorum .
Basın açıklaması mı yapacaklarmış? ben de yazayım İrfan Bey e öyleyse,

kaizen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar, daha demin İstanbul İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünü aradım. Kanunun ertelenip ertelenmeyeceği konusu hakkında birşey bilmiyorlar fakat isg katip üzerinden kısa bir zaman içerisinde atamaların düşeceği söylendi. Ve şuan kendimizde atamaları düşürebilirmişiz eğer düşürmezsek yasal olarak bir hak talep edemezmişiz.
Merhaba ,
az önce bende sizin gibi İSGGM yi aradım, 1 ocak itibariyle sonlandı atamalar pazartesi den itibaren düşer dediler :(

ramazan aktan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Etrafımızdaki gençleri bu işlere yönlendirdik. soranlara tehlikeli sınıf 2019 da biteceğini fakat en kötü az tehlikeli olan lokanta market konfeksiyon ne varsa işte oralarda iş bulabileceklerini söyledik ey siyasetçiler işverene yaranacaz diye ertelediniz bu genclerin suçu ne gençler şuan perişan organize olun beyler 3 a 2 b 5 c benden 40 kişide siz bulun bursada basın açıklaması yapalım haber olsun yeter.
basın acıklaması olacaksa ben seve seve katılırım . benle bereber 3 arkadas geliriz . siz yeerki organzasyonu yapıp bize zaman ve yer söyleyin.

Yaseminisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ne hakkımız var ki ne hakkı talep edeceğiz? isg katipte devletin sitesi, onların kontrolünde bizim iptal etmemizin doğru olmadığını düşünüyorum. hala devam eden bir sözleşmem varsa ve devlet ya da mesul müdürüm iptal etmiyorsa bunu ben iptal etmem. yoksa bu sadece istifadan başka bir anlam yüklemez. beklemek yaşamaktan daha zor.

Nilüfer PEHLİVAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Bursada olacak bir toplanmaya katılabilirim. Ben Facebook isgsen grubuna kampanyayı koydum iki defa ikisi de onay görmedi kimseye bildiremedim. Sayfa sahibi onaylamıyor bir türlü.

F

fsm

Guest
sigortalı çalışansın sonuçta sözleşmeyi iptal etmek istifa etmek ten farkı var mı ? müdür gelsin süre uzatılmadı hadi yoluna desin versin çıkışı hiç yoktan işşizlik alırsın iş bulana kadar insanları anlamak mümkün değil ya kendi kendine işşiz kalacak duyumlara göre ya şöyle derlerse 1.1.2019 dan sonra b sınıfı işyerine c ataması yok diğerleri devam o zaman kimin vebali bu ? saçma sapan işler yapmayın c sınıfı arkadaşlar !!!

Seda Tınaz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

hiç birşey yapmadan bunu okuyanlar zaten ya başkası halleder biz faydalanırız mantığındalar ya da ikinci bir mesleğimiz var onu yaparız diyenlerdir.

A. Ali Tutar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar özel sektörde çalışanlar bilir, sözleşmeler süreli veya süresiz olur. C sınıfı olarak tehlikeli yerler için yapmış olduğumuz sözleşmelerin süresi bitti. Katipte devam ediyor gibi görünse de kanunen bitti. Sözleşmeler şu an hükümsüz.

Olgan süzen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hükümsüz veya hükümlü bunun bütün sorumluğu bende ve işverenim de sözleşme süremin bittiğine eğer ben işten ayrılmak istersem iş sözleşmem biter yada işverenim benimle çalışmak istemezse biter. Kanunu çiğnemek ise eğer bu, buyrun şikayet edin böyle bir hakkınız var.

Arkadaşlar tehlikeli sınıfta çalışıp çalışmamak yada sözleşmelerinizi iptal edip etmemek sizlerin ve işverenlerinizin elinde, sizler gerekli açıklamayı işverenlerinize yapın onlar gerekli aksiyonu almakla hükümlü.

Her zaman her yede kanunlara yasalara uyum sağlanıyor da, şuan bizlerden buna uyum sağlamamız isteniyor. Kanuna aykırı bir durum var ise kanun koyucular gerekli işlemi yaparlar.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bursada olacak bir toplanmaya katılabilirim. Ben Facebook isgsen grubuna kampanyayı koydum iki defa ikisi de onay görmedi kimseye bildiremedim. Sayfa sahibi onaylamıyor bir türlü.
İSG-SEN daha önceki söylemleriyle uzmandan yana olmadığını açıkça belli etti zaten. Çok bir şey beklememek lazım sendikadan.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.