Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

Tuğrul Ölçer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
https://komisyon.tbmm.gov.tr/uyeler.php?pKomKod=32
Arkadaşlar yukarıdaki linkte.. SAĞLIK, AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL İŞLER KOMİSYONU üyeleri var... çıkarılacak bir kanun teklifi, görüşülmesi, onaylanması, gündeme alınması bu kişilerden geçiyor.... Burada Tüm isimler var...twitterdan etiketleyerek bir iki cümle yazın çok zor değil, muhakkak göreceklerdir... isimlerini yazsanız google, hepsinin twitter adresi çıkıyor... Mail adresleri paylaşıldı... o kadar kişi yazıyor, dert yanıyor, işsiz kalacağım diyor ama bir şeyler yapan yok... hiç olmasa buradaki kişileri etiketleyerek bir tweet atın...birileri okuyacak görecektir... 1 kişi /3 kişi olmuyor... şu komisyon üyelerini etiketleyerek, bir tweet..
Komisyon üyelerinin mail adreslerini yazabilir misiniz rica etsem, ben ulaşamadım mail atmak istiyorum,

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Evet arkadaşlar benim de dikkatimi çekti dün imzaladığım kampanyalardan biri havuz sistemi ile ilgili, fark ettim ama imzalamış oldum.Tamam o da sorun ama o sonraki sorun şu anda bizim problemimiz işsiz kalma olayı aynı anda iki farklı kampanya olmamalı.Özellikle face gruplarında da görüyorum işte tehlikesizlerin hizmet alınması öne çekilsin gibi ayrı öneriler de var. Bu piyasa da bunların imkanı yok, bence sadece erteleme için çaba sarf etmemiz gerekiyor yoksa işsiz kalacağız.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Geçen haftalarda bu forumda buna benzer bir sitemi bende yapmıştım. Yani C sınıfları başka yere toplandı da bizim mi haberimiz yok diye düşünmeye başladım. Sadece burdan bahsetmıyorum facebook, twitter da bu kadar kişi hatta aynı isimler zaten oralarda, instagram da yokuz zaten ben 1 defa denk geldim. Gerçekten ilginç...

Bunu yazmıştım.

o kadar şey söyledik, yazdık uğraşltık, anlattık, hala buradan birileri bir şey yazıyor ama , twiter yine bomboş, kimse yazmadı bak...
ya bir şeyler olma ihtimali var, ama kendi işimizde çaba gösteren yok... hala yazan yok...

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Komisyon üyelerinin mail adreslerini yazabilir misiniz rica etsem, ben ulaşamadım mail atmak istiyorum,

Bir adres listesi var ama herkesin var mı bilmiyorum... komisyon üyelerinin olana yazdım, twiterdan etiketledim, başkanın kendi sitesi var oradan yazdım...
http://senelyediyildiz.com.tr/iletisim
https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/mv_e_posta_sd.uye_e_posta
burada da liste var... hayırlısı artık... twiterdan yazabildiğimiz kadar yazmak lazım..

ceren asli

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar change.org da c Sınıfı uzmanlar işsiz kalmasın isimli bir kampanya başlatılmış işe yarar mı bilmiyorum fakat sosyal medyada imzalayıp paylaşılırsa yayılır diye düşünüyorum.

EZGİ ŞAHİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yolladığınız linkte sayfa aşağısına doğru inerseniz mail adresi olan vekilleri göreceksiniz

ceren asli

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Derken zaten paylaşılmış kampanya teşekkürler

EZGİ ŞAHİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
https://www.change.org/p/t-c-aile-ç...m_medium=copylink&utm_campaign=share_petition

Bu kampanyayı herkesin imzalaması gerekiyor arkadaşlar, bununla kalmayıp çevreniz ile de paylaşmalısınız. Hatta 10 Tl gibi bir bağış yaparsanız daha fazla insanın kampanyayı görmesini sağlayabilirsiniz.

#CsınıfıUzmanSüresiUzatılmalı hashtagı ile de twitterdan paylaşım yapmalısınız. Korkulacak bir durum yok ortada sadece sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

Bekenim

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar, umudunuzu anlıyorum fakat cimer den bimerden gelen cevaplar belli, hala resmi açıklama yok diyorsunuz. Cimeri bimeri resmi bir merci kabul edip yazıyorsunuz ama gelen cevapla tatmin olmuyorsunuz. Gelen cevapların özeti şu; ''kanun ertelemesiyle ilgili bir çalışma yoktur ( ki 2017 yılında 10 ocakta bu konu mecliste görüşüldü ve 27 ocakta resmi gazetede yayınlandı ). sözleşme iptalleriyle ilgili çalışma başlatılmıştır''.

Nenemin güzel bir sözü vardı ''Ölüm zamanı imandan hayır gelmez''. İş işten geçmiş yumurta kapıya dayanmış birlik olalım falan filan, 2018 yaz aylarında kanun ertelenmezse ne yapacağız diye arkadaşlara dert yanarken, gevrek gevrek gülerek ''yine ertelenceeeekkkk'' diye hava atıyorlardı. Eminim hepiniz aynı düşüncedeydik.

Bu konuda birlik olmanın zamanı geçti, başka konular üzerinden birlik olmalıyız.Birlik olmak için de sendikamız var. Birlik olmak isteyen sendikaya üye olur, desteklerini verir, resmi başvurular sendika üzerinden yapılır.

C sınıfı uzmanlar olarak hacimli iş yerlerinde B nin A nın altında iş istihdamı açılacaktır. Çalıştığım firma tehlikeli sınıfta ve tesislerde 2,3 adet B uzman vardı. Şuan fazlalık B leri işten çıkarıyorlar ve yerlerine B nin altında çalışacak C uzman alıyorlar. Önceden B ler C sınıfı maaşı alıyordu, kalan B lerin maaşında iyileştirme yapıldı. İşsiz kaldık diye Ah vah ağlanmayalım, mevcut şartlarda nasıl ilerleyebilirim diye düşünerek rızkımızı aramalıyız.

Görkem Güzel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Geçmiş olsun hepimize..
içimiz şişti valla şu isg katip te bir duyuruya bakar iş; C sınıfı uzmanlardan tehlikeli sınıfa hizmet verenlerin sözleşmelerinin biran önce sonlandırılması, tespiti halinde cezai işlem uygulanacağı vs. gibi bir yazı ne kadar zor yahu.

isaret

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, umudunuzu anlıyorum fakat cimer den bimerden gelen cevaplar belli, hala resmi açıklama yok diyorsunuz. Cimeri bimeri resmi bir merci kabul edip yazıyorsunuz ama gelen cevapla tatmin olmuyorsunuz. Gelen cevapların özeti şu; ''kanun ertelemesiyle ilgili bir çalışma yoktur ( ki 2017 yılında 10 ocakta bu konu mecliste görüşüldü ve 27 ocakta resmi gazetede yayınlandı ). sözleşme iptalleriyle ilgili çalışma başlatılmıştır''.

Nenemin güzel bir sözü vardı ''Ölüm zamanı imandan hayır gelmez''. İş işten geçmiş yumurta kapıya dayanmış birlik olalım falan filan, 2018 yaz aylarında kanun ertelenmezse ne yapacağız diye arkadaşlara dert yanarken, gevrek gevrek gülerek ''yine ertelenceeeekkkk'' diye hava atıyorlardı. Eminim hepiniz aynı düşüncedeydik.

Bu konuda birlik olmanın zamanı geçti, başka konular üzerinden birlik olmalıyız.Birlik olmak için de sendikamız var. Birlik olmak isteyen sendikaya üye olur, desteklerini verir, resmi başvurular sendika üzerinden yapılır.

C sınıfı uzmanlar olarak hacimli iş yerlerinde B nin A nın altında iş istihdamı açılacaktır. Çalıştığım firma tehlikeli sınıfta ve tesislerde 2,3 adet B uzman vardı. Şuan fazlalık B leri işten çıkarıyorlar ve yerlerine B nin altında çalışacak C uzman alıyorlar. Önceden B ler C sınıfı maaşı alıyordu, kalan B lerin maaşında iyileştirme yapıldı. İşsiz kaldık diye Ah vah ağlanmayalım, mevcut şartlarda nasıl ilerleyebilirim diye düşünerek rızkımızı aramalıyız.

Bunu neden yapıyorsun, ne geçiyor eline, insanlar bir umut bir şeyler yapıyor, mücadele ediyor, olur veya olmaz... kimsenin de ağladığı yok, ekmeğimiz için mücadele ediyoruz... Gerekirse etmeye devam edeceğiz...Sırf biraz daha fazla maaş alırım, ya da alttakilerden banane ne halleri varsa görsünler mantığı görüşü yüzünden zaten bakanlıkta bu görüşe geçti...umurlarında değil, çünkü bir kısım istiyor bir kısım ne olursa olsun mantığı var...
sendika diyorsun, sendika ne yapıyor, c sınıfı uzman değil mi? ne yaptılar, ilk önce görüşeceğiz, çözüm bulacağız, açıklama yapacağız dediler... B erden bir tepki geldi, cevap bile vermediler... mevcut şartlarda bir ilerleme yok... yani yeterince stres, sıkıntı baskı var...
Ama şunu unutmamak lazım, başkalarının mutsuzluğu üzerine kurulan hayatlardan işlerden hayır gelmez...( bunu gerçekten insanların mutsuzluğuna işten çıkarılmasına sevinen, gülen insanlara söylüyorum) yazıktır... tiksindim bu işten de, konuşmalardan da...

Hasan ÖZTÜRK16

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Olay A-B-C sınıfı olmak değil liyakat sahibi olmak.Kendi alanında iş bulamayan teknik bölüm mezunları 5.000 tl ödeyip B sınıfı oluyorlar.
Mesleki bilgi yok , liyakat hak getire ama hak haktır.Ve doğal olarak maddiyat iyi olduğundan herkes bu mesleğe geçiyor.Peki C sınıfı uzmanlar 3 yıl mesleki tecrübe tamamlayım anca B sınıfına hak kazanıyor ve kurs şartı ile.
Lütfen B sınıfları işsiz kaldıkları zamanları ve mesleki tecrübelerini de göz önünde bulundurup ona göre yorum yapsınlar.

ramazan aktan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

bu şekilde c sınfı uzman arayan kactane iş yeri biliyorsun söyle bende baş vurayım.hadi beni işe aldılar peki binlerce benim gibi çalışan arkadaşlar nerede istihtam edeçeksiniz. lütfen küçük düşünmeyin burda bir iki tane c sınıfı uzmandan bahsetmiyoruz binlerden bahsediyoruz.
bu işlerin bir diğer tarafı sertifika kiralama yöntemi, uzatma olmazsa sağda solda çok duyacağız b sınıfı uzmanın sertifikasını kiraladım ama c sınıfı uzman yolluyoruz diye osgb lerden. b sınıfı uzman olanların çoğunun biliyoruz ki bu sertifikayı sadece alayım kenarda dursun belki bir işe yarar mantığıyla aldığını.
süreler eşit şekilde olup herkes kendi sınıfına baksydı. ama bu şekilde büyük haksızlık oluyor

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
tüm duygularımızı aynen yansıtmış

Nilüfer PEHLİVAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Destek olmuyorsunuz bari köstek olmayın.. belki geç kaldık ama yine de bişeyler yapıyoruz, neden değişmesin neden uğraşmayalım? Yazıktır günahtır ekmeğinden olacak insanlar da mı umrunuzda değil?

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Olay A-B-C sınıfı olmak değil liyakat sahibi olmak.Kendi alanında iş bulamayan teknik bölüm mezunları 5.000 tl ödeyip B sınıfı oluyorlar.
Mesleki bilgi yok , liyakat hak getire ama hak haktır.Ve doğal olarak maddiyat iyi olduğundan herkes bu mesleğe geçiyor.Peki C sınıfı uzmanlar 3 yıl mesleki tecrübe tamamlayım anca B sınıfına hak kazanıyor ve kurs şartı ile.
Lütfen B sınıfları işsiz kaldıkları zamanları ve mesleki tecrübelerini de göz önünde bulundurup ona göre yorum yapsınlar.
arkadaşım mesleki bilgi yok demişsin. Sanki C sınıfı uzman olup 220 saat ders ile profesyonel olunuyor. Tabi ki mesleki tecrübe önemli. yüksek lisans en azından 220 saat sürmüyor daha fazla sürüyor ve C sınıfına hazırlanırken aldığın 220 saatin üstüne yüksek lisasnsıda koyarsan tabi ki herhangi bir c sınıfı igudan daha değerli olunuyor. Çünkü yüksek lisans yapılmış olunuyor.
Tecrübeye göre işsizlik arasında bağlantı yapmak ta çok doğru değil. 2015 yılından buyana B sınıfıyım tecrübeliyim ancak şuan işsiz olmam tecrübesizlikle alakası yok. Yani herkesi aynı kefeye koymayın koymayın koymayın.
Kırıcı olmayın
Sözlerin nerelere gittiğini dikkat edin.
Hepimiz iş güvenliği uzmanıyız.
bak ben de yüksek lisans ile b sınıfı oldum. Neden yüksek lisans yaptım biliyor musun ötelenme olmasını beklemeyip daha erken B sınıfı olup sizin şuan çektikleriniz çekmemek için.
2 yıl boyunca hergün iş çıkışları saatlerce ders gördüm vize final çalıştım. Derslerden kalan bir çok arkadaşım oldu. Biz de emek verdik.

sözlerinize dikkat edin
saygılar

Levent ACAR

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Burada mücadelesini veren öncelikle C sınıfı meslektaşlarımı kutluyorum. Ben 2011 yılı ilk C sınıfı uzmanlardanım. Sertifika numaram 600 küsür.
B sınıfı uzman olmak için kursa gittiğimde hizmet verdiğimiz günlerimizi saymaları konusunda bakanlıkta çok mücadele verdik. kimi arkadaşın günlerini saymadılar , gitti tezsiz yüksek lisans yaptı tekrar sınava girdi. ben de bakanlığın yolunu aşındırdım kaç kez. Ama , hiçbir zaman umudumu kaybetmedim ve sonunda kazandım. çok mücadele verdim. sizler de umudunuzu kaybetmeyin ama kendinizi de yüksek lisans ile garantiye alın. bu mesleği ekmek kapınız yaptığınız için.
burada elimden geldiğince sizlere destek olmaya çalışıyorum. Allah yardımcınız olsun.

Göker Tanrıöver

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlarım, meslektaşlarım, bence gayet iyi gidiyoruz. Bu şekilde devam edelim. Bimerden ve Cimerden gelen otomatik mesajlar ümidinizi kırmasın. Sosyal medya ve Mail göndermek en iyi tercih bu şekilde devam etmeliyiz. Aldığım duyumlar ses getirdiği yönünde, buna inanın...

Ayrıca İSG Katipten bakanlık istese 1 saniyede düşürür. Bunun için ne zamana ne programa ne başka bi şeye ihtiyaç var. Şu an değerlendirme aşamasında...

Bir kere daha söylüyorum, panik olmayın stres yapmayın sakince gerekeni yapın. Cimerden size ertelicez demezler bunu da tekrar dile getiriyorum. Alo 170 de size böyle demez. Gerekeni yapıp sabırla beklicez

Destek olan herkese selam, köstek olan herkese de şunu söylüyorum, " Aynılarını Yaşamayın "

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlarım, meslektaşlarım, bence gayet iyi gidiyoruz. Bu şekilde devam edelim. Bimerden ve Cimerden gelen otomatik mesajlar ümidinizi kırmasın. Sosyal medya ve Mail göndermek en iyi tercih bu şekilde devam etmeliyiz. Aldığım duyumlar ses getirdiği yönünde, buna inanın...

Ayrıca İSG Katipten bakanlık istese 1 saniyede düşürür. Bunun için ne zamana ne programa ne başka bi şeye ihtiyaç var. Şu an değerlendirme aşamasında...

Bir kere daha söylüyorum, panik olmayın stres yapmayın sakince gerekeni yapın. Cimerden size ertelicez demezler bunu da tekrar dile getiriyorum. Alo 170 de size böyle demez. Gerekeni yapıp sabırla beklicez

Destek olan herkese selam, köstek olan herkese de şunu söylüyorum, " Aynılarını Yaşamayın "
Katılıyorum bence şu anda kesin cevap veremedikleri için sistemden düşürmüyorlar.Yoksa e devlet gibi bir uygulama var 100 yıl öncesinden soy ağacına bakabiliyorlar iki saatte sözleşmeler düşerdi.Ayrıca düşürülecek olsaydı 2019 ocak gelmeden alt yapı hazırlanırdı.Hatta iki satır duyuru yayınlanır herkes sözleşmesini düşürsün denilirdi. Bence de çabalara devam etmeliyiz arkadaşlar...Ben de henüz tam karar verilmediğini düşünenlerdenim...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.