Tartışma : 2019 Yılında C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının Tehlikeli Firmalara Bakamaması

gorkemm aydın

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bakanlıktan alınan bilgi : mevcut atamalar düşmeyecek , erteleme konusunda bizde bişey bilmiyoruz , kesin bir şey söyleyemeyiz dediler. Bence ocak ayının son haftasına kadar kesinleşir , yine geç kaldılar.
Ertelensin mi , ertelenmesin mi mevzusuna gelince AZ TEHLİKELİ DE ZORUNLULUK 2020 YILINA ERTELENMİŞKEN , NEYİ TARTIŞIYORSUNUZ ARKADAŞLAR ?
Ya o yasayı 2019 a çeksinler ya da c sınıfı uzmanları 2020 ye ertelesinler olay bu kadar basit, olması gereken bu.

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
C sınıf uzmanlar, 6 ayda yüksek lisans yapabiliyorsa biz neyi tartışıyoruz ki gerçekten,

Hll Bilgin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)

gokaysener

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
en güzeli sınıf ayrımı kalkmalı daha önce bu konuyu belirten arkadaşlar olmuştu ve sigorta gün sayılarına göre atamalar yapılmalı gerekirse belirli dönemlerde belge yenilemek için isg sınavları yapılabilir ve sınava girme hakkı tanınabilir belge kiralama olayının önüne geçilme ve sıkı denetimler yapılmalıdır.
A ve B sınıfı uzmanlardan daha deneyimlli C sınıfı iş güvenliği uzmanları mevcut en azından onlar mağdur olmamalıdır. Böylelikle sektörde daha kaliteli ve yapıcı uzman arkadaşlar olacağı düşüncesindeyim

ramazan ramazan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ramazan Bey,

Bir çok A sınıfı uzmandan daha nitelikli C sınıfı uzman arkadaşlar var bu sektörde. Mesleğin dip yapmasını sınıf ayrımı yaparak bir sınıfa yükleyemezsiniz. Sertifika kiralayan C sınıfı uzman görmedim ben bu sektörde ama bu mesleği ek iş olarak görüp de sertifika kiralayan A sınıfı uzmanı çok gördüm. Erteleme konusunda neyin doğru olduğuna karar verebilmek için kendinizi C sınıfı arkadaşların yerine koymanız yeterli. Az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin hizmet alımı 2020'de başlayacak. C sınıfı uzman olsaydınız, erteleme olmadığı takdirde 1 sene boyunca ne yapardınız?
Merhaba Erkan Bey,
İsg; yeni bir mesleki disiplin olarak hizmet sektörü olduğundan, nitelikli uzmanların (etkin ve yetkin kişilerden bahsediyorum) eliyle yürütülmüş olsaydı bu gün bunları konuşmuyorduk. İnsan niteliğinin A , B, C sınıfı elbette olmaz. Fakat; bilgi, görgü, mesleki tecrübe yani liyakat bu işin olmaz sa olmazlarındandır. İsg nin çıktılarını vermesi için nitelikli uzmanlara ihtiyacımız var. Osgb lerin c sınıfı uzmanlara reva gördüğü asgari ücrete yakın bedellerdir, ertelemenin olması c sınıfı uzmanları mağdur etmez, daha iyi şartlarda daha az sorumluluk gerektiren işler yapabilirler ya da bu işin üstatlarından daha iyi tecrübe kazanırlar. Neticede osgb lerin vahşi batıdaki uygulamalarına benzer yaklaşımlarından uzaklaşırlar. Emekleriyle ucuz insan gücü durumuna düşmezler.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
b sınıfı igu olarak bende c sınıfı iguların tehlikeli sınıfa bakmalarından dolayı iş bulamıyorum. Mecburen bu sistemde çok tehlikeli sınıflara bakabiliyor B sınıfı igular. Çok tehlikeli sınıftaki işletmeler içinde A sınıfları ile kıyaslandığımızda tercihleri A sınıfı oluyor.
C sınıfı igu arkadaşlar size hakveriyorum ancak erteleme istemeyin AZ TEHLİKELİ DE ZORUNLULUK 2020 YILINDAN 2019 yılına geri çekilmesini talep edin diye düşünüyorum

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba Erkan Bey,
İsg; yeni bir mesleki disiplin olarak hizmet sektörü olduğundan, nitelikli uzmanların (etkin ve yetkin kişilerden bahsediyorum) eliyle yürütülmüş olsaydı bu gün bunları konuşmuyorduk. İnsan niteliğinin A , B, C sınıfı elbette olmaz. Fakat; bilgi, görgü, mesleki tecrübe yani liyakat bu işin olmaz sa olmazlarındandır. İsg nin çıktılarını vermesi için nitelikli uzmanlara ihtiyacımız var. Osgb lerin c sınıfı uzmanlara reva gördüğü asgari ücrete yakın bedellerdir, ertelemenin olması c sınıfı uzmanları mağdur etmez, daha iyi şartlarda daha az sorumluluk gerektiren işler yapabilirler ya da bu işin üstatlarından daha iyi tecrübe kazanırlar. Neticede osgb lerin vahşi batıdaki uygulamalarına benzer yaklaşımlarından uzaklaşırlar. Emekleriyle ucuz insan gücü durumuna düşmezler.

Ramazan Bey,

Sadece son cümlemde sorduğum soruyu tekrarlamak istiyorum, yazdıklarınız arasında cevabını bulamadım çünkü. C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olsaydınız, mevcut şartlarda talebiniz ne olurdu?

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
b sınıfı igu olarak bende c sınıfı iguların tehlikeli sınıfa bakmalarından dolayı iş bulamıyorum. Mecburen bu sistemde çok tehlikeli sınıflara bakabiliyor B sınıfı igular. Çok tehlikeli sınıftaki işletmeler içinde A sınıfları ile kıyaslandığımızda tercihleri A sınıfı oluyor.
C sınıfı igu arkadaşlar size hakveriyorum ancak erteleme istemeyin AZ TEHLİKELİ DE ZORUNLULUK 2020 YILINDAN 2019 yılına geri çekilmesini talep edin diye düşünüyorum

Gürcan Bey,

Ben de B sınıfı İGU olarak çok tehlikeli sınıftaki iş yerlerine hizmet veriyorum. Bu durumdan memnun olduğumu da söyleyemem. Fakat 2020 yılına ertelenen maddenin geriye çekilmesi mümkün olmayacağı için 1 senelik ertelemenin şu an mecburi olduğunu düşünüyorum, C sınıfı arkadaşların 1 sene boşta kalmaması için..

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sınıf ayrımı kalkmalı buda iyimiş;
ne yapmamı istersin C,B,A belgelerimin tümünü,

sistemi eleştirebilirsin, yurtdışı ile karşılaştırabilirsin, fakat birilerin emeğine saygı duyman gerektiğini unutmamalısın.....
Tecrübe sizin için ne anlam teşkil ediyor?
OSGB yönetimi, profesyonel yönetim şeklinden çok çok uzakta olan bir anlayıştır..
İSG alanında kar amacı güden işin kalitesine değil, ne kadar ucuza mal edebilirim yaklaşımı sergileyenler BEN BU İŞİ BİLİYORUM lütfen demesin....
rekabetçi ortam ve ucuz hizmet odaklı çalışma sizin kendinizi gerçekleştirmeye izin vermeyecektir...

Yaseminisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
C sınıfları olarak bizler, çoğumuz ya işten atılacak ya kendi atamamız olmayan yerlere gideceğiz ! Sesimizi duyuralım Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk'un Twitter hesabından herkes ertelenmesi konusunda geçici maddenin kaldırılması için görüş ve önerilerini bildirsin.. Bir olalım! #İsg #İsg

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1.1.2019 tarihi itibariyle İSG-Katip'te tehlikeli sınıfa C sınıfı uzman sözleşmesi girişi yapılabilmektedir.

EZGİ ŞAHİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
O kadar çok kafamızı karıştırdılar ki, şuan belirsizlikler içinde sürekli son dakika haberlerini takip ediyoruz, ben c sınıfı uzmanım tehlikeli sınıfta yer alan bir fabrikadan sorumluyum. İsg katipte sözleşmem bugün itibariyle hala aktif, sadece süre hesaplama yerini kontrol ettiğimde süreyi hesaplamıyor. Son durumla ilgili bilgisi olan var ise bilgilendirme yapabilir mi?

son osmanlı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ortada gerçekten bir mağduriyet var.ülkemiz maalesef sistemli işleyişe sahip olmadığı için herzaman bu şekilde mağduriyetler oluşuyor.C sınıfı arkadaşların mağdur edilmemeleri için ya yasanın ertelenmesi yada az tehlikeli sınıfın hizmet alma zorunluluğunun hemen başlaması lazım.ama bu sektöre kalıcı çözümler bulunması gerekiyor.ertelemeler ile geçici çözümler oluyor,günü kurtarıyorlar.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
1.1.2019 tarihi itibariyle İSG-Katip'te tehlikeli sınıfa C sınıfı uzman sözleşmesi girişi yapılabilmektedir.
Kanunda bir değişiklik olmadığı sürece 1.1.2019 tarihinden sonra yapılacak atamaların Kanun a aykırı olduğunu söyleye bilir mi yiz???
Örneğin tehlikeli bir sınıfta ölümlü iş kazası oldu. 2.1.2019 tarihinde...… ve işveren C sınıfı iş güvenliği uzmanı atamış gözüküyor.... bu nu nasıl izah edeceksiniz....
kanun güncellenene kadar (bir güncelleme olacak mı bilmiyorum tabi ) rvcut atamaların iptal edilmesi ve yeni atama yapılmaması kanuna uygun olacaktır.....
şu anki tüm atamaların kanuna aykırı olduğunu düşünmekteyim...

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sanırım geçici maddede değişiklik yapılacağı kuvvetli ihtimal, yoksa atama yapılamazdı, sistem buna izin vermezdi, hayırlı olsun demekten başka bir şey diyemiyoruz.
Fakat bu kadar kanunla oynanmaz, erteleme erteleme nereye kadar, bu meslekte artık hakkı rağmetine kavuştu her meslek gibi diyebilirim, geleceğe baktığımda büyük resmi görebiliyorum.

ali veli86

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İSG Katip sözleşme atamalarına izin veriyorsa, kanuna aykırılıktan bahsetmek mantıksız geliyor. İSG Katip, atamaların resmi organı değil mi? Kanunla eşzamanlı ilerlemesi gerekmez mi? Madem öyle, İSG Katip kapansın. Ne işe yarıyor?

Bariz bir şekilde C sınıfları mağdur ediliyor bu yasayla. Tehlike sınıflarına göre işleri ayırmakta öyle çok hata var ki...Ben temizlik firmasının İSG uzmanlığını yapıyorum. Birçok tehlikeli sınıftaki işe göre daha çok tehlikeyle karşı karşıyayız. Ama NACE koduna göre az tehlikeliyiz. Yani sadece B ve A sınıfları önemli tehlikelerle yüzleşmiyor.

Düzeltilmesi gereken öyle çok şey var ki...

yalçın b.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kanunda bir değişiklik olmadığı sürece 1.1.2019 tarihinden sonra yapılacak atamaların Kanun a aykırı olduğunu söyleye bilir mi yiz???
Örneğin tehlikeli bir sınıfta ölümlü iş kazası oldu. 2.1.2019 tarihinde...… ve işveren C sınıfı iş güvenliği uzmanı atamış gözüküyor.... bu nu nasıl izah edeceksiniz....
kanun güncellenene kadar (bir güncelleme olacak mı bilmiyorum tabi ) rvcut atamaların iptal edilmesi ve yeni atama yapılmaması kanuna uygun olacaktır.....
şu anki tüm atamaların kanuna aykırı olduğunu düşünmekteyim...
Bunu bakanlık düşünmeli bence....

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.