10'dan Az Çalışanı Olan Tehlikeli Işyerlerinde Bireysel Çalışma

Konu, 'Acemi İş Güvenlikçiler' kısmında emine ber tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kutsalus

  kutsalus TÜİSAG Üyesi
  Merhaba ;

  "yönetmelikte olanı hepimiz biliyoruz.eğitimi bireysel uzman veremez" diyorsunuz fakat aşağıdaki yönetmeliğin ilgili maddesine dikkatinizi çekmek istiyorum :

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

  USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

  Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi

  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar

  MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

  eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.


   
 2. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Bu sorunun 2 cevabı var ;

  1) Vergi Hukuku açısından her şey resmi olsun vicdanen rahat olayım diyorsanız ; Evet ya sigorta yatırılması ya da OSGB olarak fatura kesilmesi lazım. Yalnız eğitim de verecekseniz bu da yetmez bir de bakanlık açısından prosedüre uyup en az 1 gün sözleşme yapmanız lazım

  2) Bence olması gereken ; Sigorta falan gerek yok sadece kazancınızın vergisini ödemek için serbest meslek erbabı olarak veya danışmanlık olarak faturalandırıp raporunuzu yaparsınız çünkü sizin verdiğiniz hizmet (sadece rapor için) DANIŞMANLIK hizmetidir yani işveren o raporu nasıl hazırlayacağını ve nelere dikkat edeceğini bilmediği için (gerçi çoğu uzman arkadaşta bilmiyor !!!) siz ona yol gösteriyorsunuz. Bu konuda vergi açısından denetim noksanlığı olduğu için fatura kesmeseniz de bir şey olmaz ama faturalandırmak vatandaş ve çalışan olarak verginizi ödeme görevinizi yerine getirmek açısından iyidir.

  GEREKSİZ ama unutmayın ! Sadece rapor yapmak için anlaştığınız firmaya ayrıca eğitim de verecekseniz (aslında zorunlu sözleşme tarihi gelmeyen firmalar için gereksiz) sigorta primi + sözleşme yapacaksınız ve çalışma süresi otomatik olarak zorunlu (bkz.çalışanların temel isg eğitimleri ile ilgili usul ve esaslar yönetmeliği) eğitim süresinden az olmamalıdır. Yani örnek olarak az tehlikeli iş yerine en az 8 saat eğitim vereceğiniz için ve sigortalı gün çalışma süresi sanırım 7,5 saat olduğu için 2 günlük sigorta primi ödenmeli ve sözleşmenizi 2 gün sonra iptal etmelisiniz.

   
 3. GÖKÇENN TOPRAK

  GÖKÇENN TOPRAK TÜİSAG Üyesi

  merhabalar Didem hanım benim anladığım işyeri sahibi tehlikeli sınıf için bu 83 tl yi her halükarda yatıracak öyle değil mi en az yani.

     

   
 4. GÖKÇENN TOPRAK

  GÖKÇENN TOPRAK TÜİSAG Üyesi

  merhabalar Didem hanım benim anladığım işyeri sahibi tehlikeli sınıf için bu 83 tl yi her halükarda yatıracak öyle değil mi en az yani.

   
 5. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  sertifika no basılmalıdır Ceyda hanım
  hayır öyle değil.asgari ücretten yatırabilir diye biliyorum ben.1-2 çalışanı olan esnaf nasıl yatırsın bu parayı

     

   
 6. Hilal Aydın

  Hilal Aydın TÜİSAG Üyesi

  bende bir şey sormak istiyorum 50 den az çalışanı olan ve az tehlikeli yerler içinde mesela 5 kişi yada 20 kişi çalışanı var risk analizi acil eylem planı yaptık ve 6 yıl geçerli dedik bunun için e devletten sözleşme yapılmıyor demi?dolayısıyla sigorta olayıda yok yada şahıs firmamız varsa ve makbuz kesebiliyorsak yinede e devletten sözleme yapılmalı mı az tehlikeli ve az çalışanı olan yerler için

   
 7. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  sözleşmeye gerek yok.
   
 8. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba; çalıştığınız iş yerinizde 3 gün isg hizmeti verecekseniz SGK nız bölünmeli. Neden? isg katipten 3 günlük hizmet verdiğinize dair sözleşmeniz var ise işverenle 3 günlük kısmi iş sözleşmesi yapın muhasebeci SGK ya bu sözleşmeyi bildirerek eksik gün bildirimi yapar.Aynı işyeri için 3 gün isg hizmeti verir sonra 27 gün mühendis olarak görev almış olursunuz.( geri kalan 27 gün için normal mühendis olarak sizin priminizi yatırır.) Bence bunu bir muhasebecinize danışın. Bu bir yöntemdir. Farklı görüşü olan arkadaşlarımız varsa paylaşsın lütfen.
  İyi çalışmalar dilerim.   
 9. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  bu benim için 83 tl siz asgari olmamak kaydıyla başka bir rakam belirleyebilirsiniz. Mutlaka 83 tl yatması zorunlu değil yani. Bu gün asgai ücret primi üçyüz küsur lira 30 güne bölündüğünde 11 liraya falan geliyor. bu rakamın üzerindeki bir rakam olabilir. Benim hesabım şu mühendis olduğum için onun taban rakamının günlük tutarı o kadar

     

   
  evrenaka bu yazıya teşekkür etti.
 10. Alev Gültekin

  Alev Gültekin TÜİSAG Üyesi

  Selamlar arkadaşlar;
  Yeni C sınıfı olmuş olan birisiyim.
  Sohbetinizi bölmeden belkide çok basit gelebilecek bir sorum var.
  4-5 kişi çalışan tehlikeli işyeri ile anlaşma yapabilme durumum var.
  Sistematikte
  1-risk analizi
  2-Acil Durum eylem planı
  3-İSG eğitimleri verileceğini biliyorum.
  Sorum ise şu;Bu kadar az kişinin çalıştığı işyerinde isg defteri (Noter onaylı) tutulması kanunen gereklimi.

  Not:Yazmış olduğum bu 3 maddeden başka nelere dikkat etmem gerekir.
  Teşekkürler.   
 11. salgozen

  salgozen TÜİSAG Üyesi

  Didem Hanım, asgari ücretten yaklaşık 11 TL hesapladınız. Emekliler için (emekli maaşının kesilmemesi için) ek bir TL yatırma zorunluluğu var mı? Oran ne olmalı? Teşekkürler...   
 12. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba aynı koşullarda çalışıyorum. İsg eğitimlerinizi lütfen ilgili yönetmelikteki eğitim konularının çalıştığınız yerle ilgili olanlarından hazırlayın çalışanları sınav yapın (ölçme değerlendirme) Eğitime katılım tutanağı hazırlayın . (tutanak olması için işyeri hekimi, işveren sizin imzanız birde çalışan imzası olmalı) Tüm eğitimleri verdikten sonra sertifika düzenleyin gerekli eğitimleri almıştır şeklinde.
  Birde yıllık eğitim planı oluşturmanız gerekiyor bu eğitimi iş yeri hekimi ve işverenin tabi sizinde her sayfasını paraflamanız ve eğitimi hazırlayan kısmına işyeri hekimi imzası sizin isminiz imzanız. eğitii onaylayan kısmına da işveren imzalamalı.
  Deftere gelince artık isg katip sistemi olduğundan beri defter olayı kalktı diye biliyorum böyle bir zorunluluk yok ama işverene normal düz kağıda yazı yazabilirsiniz kağıdın arkasına imzasını atar çift nüsha düzenlersiniz olur biter. Eskiden sözleşmelerde elde hazırlanıp yollanıyordu defter tutuluyordu artık yok diye biliyorum ve benim de defterim yok :)
  iyi çalışmalar dilerim

   
  erhann ve Alev Gültekin bu yazıya teşekkür etti.
 13. tugra55

  tugra55 TÜİSAG Üyesi

  170 belkide 100 kere aradım eksik bilgilerle milletin kafasını karıştırmayın katipte yapılan bir anlaşmayı bakanlığa göndermeye gerek yok bunu 170 diyor ki konuşmalarda kayıt altına alıyor yok 6 gün yuk no veriyorlar kardeşim sizin eviniz bakanlığın karşısında olabilir adam 3 çalışanı olan tehlikeli bir işyerinin sözleşmesini ankara ya gönderece cevap gelecek ........... lütfen milletin kafasını karıştırmayın
   
 14. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  didem hanım şu onaylı defter konusunu biraz açabilirmisiniz.

   
 15. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  esnaf elden gidiyor arkadaslar   
 16. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba eskiden isg katip sistemi yoktu onaylı defter kullanıyorduk. Şimdi onaylı deftere gerek yok bunu eğitim kurumumuz söylemişti bize. İşverene bilgilendirme yazımızı düz beyaz kağıda da yapabiliyoruz. Ben 1,5 yıldır defter kullanmıyorum. Sadece yazılarımı işverenim okuduğuna dair altını imzalıyor bende fotokopisini kendimde saklıyorum. Lütfen sizde eğitim kurumunuza sorun.
  İyi çalışmalar dilerim.

   
  Emre YA bu yazıya teşekkür etti.
 17. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Tuğra bey kimsenin eksik bilgisinin olduğu yok . Ben bu sözleşmeyi yollamazsanız işleminiz tamamlanmıyor demiyorum ki. İsg katipten sözleşmenizi yaptığınızda bakanlık onayındasınız zaten. Ben adıma dosyamı açtırdım dosya numaramı aldım. Yükseltme sınavında dosya numaramla başvurumu yaparım işim kolaylaşır hızlanır. **********

   
 18. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba; 83,9 Tl benim için ödenen ben öyle anlaştım. Asgari ücret olmamak kaydıyla bir tutar olabilir. Siz mesela 25 tl-50 tl vs... nasıl anlaşırsanız. Ama asgari ücret vasıfsız çalışan için yatırılan tutardır. İsg uzmanlarının asgari gösterilmesi SGK kapsamında az vergi ödemek için yapılan sıkıntılı bir durumdur. Biz işverenler ceza yemesin diye uğraşıp analizler hazırlarken eğitimler verirken onları bu sıkıntıya düşürmememiz gerekir.
  İyi çalışmalar dilerim.

   
 19. didem27

  didem27 TÜİSAG Üyesi

  Yıllık eğitim planı hazırlanır işyeri hekimiyle beraber ve işverene onaylatılır. Bu plandaki eğitim konuları Çalışanların ....... eğitimleri hak. yönetmelik çerçevesinde işyerinin konusuyla alakalı olarak seçilir. Sağlıkla ilgili maddelerin eğitimi işyeri hekimi tarafından verilir.Eğitim sonunda ölçme değerlendirme yapılır, tutanaklar hazırlanır özlük dosyalarına konulur. Tüm eğitimler bitince her bir çalışan için ayrı ayrı eğitime katılma sertifikası düzenlenir ve oda özlük dosyasına konulur.
  Yıllık çalışma planı hazırlanır aralık ayında bir sonraki yılın çalışma planı da hazırlanır.
  Yıllık değerlendirme raporu işyeri hekimiyle hazırlanır.
  İyi çalışmalar dilerim.

   
  Alev Gültekin ve emrozgr bu yazıya teşekkür etti.
 20. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  didem hanım teşekkürler..
  Arkadaşlar eğitim firma bünyesinde bir gün sigortalı gözükerek yapılacak iş değil.. Sırf adet yerini bulsun diye bir gün sigortalı gözüküp o tarihe eğitim sertifikası düzenlemek olacak iş değil...
  Eğitim basamakları Didem hanımın bahsettiği gibi Hekim ile beraber hazırlanıp aylara bölünerek yapılması gereken bir iştir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica