10 Kişinin Altında Çalışanı Olan Firmalarda Isg

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında şuleakkoç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi  Kimse bilmiyor diye yorumlamak istiyorum.


   
 2. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;

  Tam zamanlı olarak bir firma da İSG Uzmanı olarak çalışıyorum. Ancak bana sürekli küçük işletmelerin risk değerlendirmesi, acil durum eylem planı ve çalışanlarının eğitimlerini vermem için teklifler gelmekte. Açıkçası tek seferlik yapacağım bu işlerin sayısı oldukça fazla ve bende yapmak istiyorum. Ancak duyduğuma göre bireysel çalışanlar iş güvenliği eğitimi veremiyorlarmış, eğitim verebilmemiz için ya o işletmenin SGK' lı çalışanı olmamız gerekiyormuş ya da OSGB bünyesinde olmamız gerekiyormuş. Bu doğru mudur, böyle bir yönetmelik gerçekten var mıdır, ya da yapanlarda sıkıntı oldu mu? Sizlerden çok acil yardım istiyorum.

  Teşekkür ederim.[/quote]

  Risk değerlendirmesi evet.... Acil durum planı evet... fakat eğitim konusunda biraz sıkıntı var. Pratikte iş müfettişi "Hmmm seni gidi seniiii.. sen eğitim kurumnda değilsin OSGB de değilsin ne hakla eğitim verdin ??" demiyor tabiiki .

  Çalışanların eğitimi var mı ypok mu ona bakıyor. Pratikte bu böyle. Fakat yönetmelikte yazan eğitimciler içinde bireysel uzmanlar(danışmanlık verenler) yok ne yazık ki..?

  müfettiş için önemli olan o çalışanın eğitim alması

   
 3. Muharrem HORUZ

  Muharrem HORUZ TÜİSAG Üyesi

  Peki 3-5 günlük sigortalı gösterilmesinin yanısıra İSG KATİP üzerinden de sözleşme yapılacak sanırım değil mi?

     

   
 4. alibinbir

  alibinbir TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar. Sisteme saatlari girdiğimizde 6 kişi içinde hekim 1 saat atıyor 1 kişi içinde. bbu durumu nasıl çözecegiz. Birde 10 kişinin altında tehlikeli sınıfta hekim mecburiyeti yok diye birşey varmı? yada devlet öder diye bir ibare göremedim?

   
 5. GÜLNAZ ÖZTEMEL

  GÜLNAZ ÖZTEMEL TÜİSAG Üyesi

  26 aralıkta Destekten Faydalanma İle İlgili Yönetmelik yayımlandı.Bakarsanız cevabını bulabilirsiniz sanıyorum.Yetkilendirilmiş Toplum Sağlığı Birimleri ile OSGB'lerden hizmet alınabilir diyor.Destek oranları belirtilmiş.Konu şimdilik beklemede .

  Kolay gelsin.

     

   
 6. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  bireyselden de hizmet alınabilir neden atlıyorsunuz bunu.sizler neden bindiğiniz dalı kesiyorsunuz arkadaşlar.OSGB siz hayat yok mu sizin dünyanızda.sömürülmek ne kadar da doğru

   
  koçyiğit_kayhan ve Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 7. piri ulutan

  piri ulutan TÜİSAG Üyesi

  yönetmelikte yazan şu şekilde

  Hizmet sunucusu: İş sağlığı ve güvenliği hizmeti vermek üzere Genel Müdürlükçe yetkilendirilmiş kişi, kurum veya kuruluşları,

  kişi kurum veya kuruluşlar deniyor.

  okuduğumdan anladığımı kısaca yazayım. gerekli şartları yerine getiren firmalar devletten 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının tehlikeli için %1,4 ve çok tehlikeli için %1,6’sını alacaklar. bu tutar aylık hizmet gün sayısıyla çarpılıp bir bede çıkacak. asgari ücrete göre aylık 11,84 tl ile 13,53 tl ediyor. bu para SGK genel müdürlüğü tarafından ödenecek. borcuna olan işverenin SGK borcuna mahsup edilecek. tabi şöyle düşünelim. tahlikeli bir sınıfta 9 çalışanınız var. devletten 106,56 tl ödenek verilecek. 9 çalışanı olan bir firmanın ayda 8 dakikadan 72 dakika iş güvenliği uzmanı çalıştırması lazım.

  yanlışım varsa lütfen düzeltin
   
 8. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  siz çalışıyormusunuz   
 9. piri ulutan

  piri ulutan TÜİSAG Üyesi

  yeni başladım sayılır

     

   
 10. koçyiğit_kayhan

  koçyiğit_kayhan TÜİSAG Üyesi

  Değerli arkadaşlar 10 dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıftaki işletmelere bireysel olarak hizmet verebilirsiniz ocak 2014 ıtıbarı ıle bır hekımle anlaşın bıreysel hızmet ışverenedaha uygun fiyata gelir sadece hizmet süresince (personel sayısı*kışı başı zaman) kaç saat hızmet verecek ısenız sıgorta gırışınızı okadar sure yapacak sızınde hekımınde zaten sıgorta tutarı çok duşuk mıktardır. OSGB diye diye adamları işlerinden soğuttunuz. Sadece OSGB dıye bır kavram kullanılmamış. bu konuda takıntısı sormak istediği danışmak istediği bir konusu olan arkadaşlara her şekılde yardımcı olurum seve seve telden de olur. Maıldense sosyal ıletışım araçlarının tamamında da olur .
  Saygılar iyi çalışmalar   
 11. cuma köse

  cuma köse TÜİSAG Üyesi

  hocam bende senle aynı fikirdeyim bireysel olarak 10 çalışanı olan tehlikeli sınıftaki işyeri için nasıl bi fiyat teklif etmelym yad işte yine tehlikeli sınıfta olan 2, 3, 4 gibi çalışanı olan yerler için bir fiyat aralığı tavsiyeen olurmu? teşkürler şimdiden.   
 12. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Dediklerinize kısmen katılıyorum.
  Sigorta konusunda hatalısınız. İki konuda:
  1- Bireysel çalışmada tek çıkar yol sigortalı çalışmak değil serbest meslek makbuzu da kesebilirsiniz fatura da.
  2- Sigortalı çalışma; evet bir bakıma en kestirme ve en zahmetsiz yol İSG Profesyonelleri için. Fakat bir şeyi atlıyorsunuz! 10 kişinin altındaki iş yerlerinden söz edip işverene bu üç kişiyi (Uzman, Doktor ve Diğer Sağlık Personeli) sigortalı yapacaksın nasıl dersiniz? İşverenin diyelim 7 çalışanı var; 3 kişiyi daha ekleyince Devlet desteğinden de olacak. Pratik hayatta uygulanması çok zor.

  Ayrıca tüm arkadaşlara sesleniyorum: Diğer Sağlık Personelini unutmayın. Onlar da İSG profesyoneli ve hepimiz aynı gemideyiz.
  İSG Katipten artık onların girişi de yapılabiliyor. Sertifikasız olanlarının girişi yapılamasa da Çalışma Bakanlığı sözleşmelerinin yazılı olarak yapılmasını istiyor.

  Bireysel çalışmayı benimseyen arkadaşların İSG Hizmetlerinden söz ederken bütün yükümlülükleri işverene iyi anlatmaları gerektiğini düşünüyorum.

  Çoğu işyerinde İSG kültürünün tohumları işverenle ilk görüşmede atılıyor. Bu konuda (İSG kültürünün oluşması ve işverenlerin bilinçlenmesi) ne kadar özverili çalışırsak ilerisi hepimiz için daha aydınlık olacaktır.

  Pazarlama elemanları ile müşteri kapmaya çalışan OSGB'lerin "Para Kültürünü" benimsediğini, Bakanlığın buna göz yumduğunu ve bindikleri dalı kesmekte olduklarını söylememe gerek yok sanırım.

  Saygılarımla

   
  koçyiğit_kayhan bu yazıya teşekkür etti.
 13. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  saati en az 100 tl. den aşağı düşmemenizi tavsiye ederim.
   
 14. uzman

  uzman TÜİSAG Üyesi

  tebrik ediyorum sizi

   
 15. koçyiğit_kayhan

  koçyiğit_kayhan TÜİSAG Üyesi

  Sayın hocam Bireysel olarak çalışmak hem uzman ve hekim için iyi çalışma hemde işverenin daha az maddi külfetle ve daha iyi hizmetle karşılaşmasını sağlar. Sadece hizmet alacağı zaman için ssk yatırması gerekli buda çok bir maddi külfet değil. Sayının 10 ve üzerine çıkması konusunda tam emin olmamak la birlikte Zaten birkaç saat çalıştırma yapacağın uzman ve hekim sanırım sayın üzerinde bir oynama yapmaz ( kişisel görüşüm tam zamanlı çalışma olmadığı için) ben bu şekilde çalışıyorum. Sadece başlangıçda biraz yorulacaksınız ama işler yoluna girdiğinde emin olun hem siz hemde işveren oldukça rahatlayacaktır.
  Saygılar...   
 16. koçyiğit_kayhan

  koçyiğit_kayhan TÜİSAG Üyesi

  söylemiş olduğunuz rakam sadece uzman için fazla doğrusunu söylemek gerekirse ben uzman + hekim 130-150 arasında değişen bir mebla teklif ediyorum. Hekim arkadaşlarla birlikde eşit şekilde paylaşıyoruz. Tabi işlerin kovalaması ve takibini ağırlıkla ve kendi isteğimle ben yapıyorum.

   
 17. koçyiğit_kayhan

  koçyiğit_kayhan TÜİSAG Üyesi

  Bireysel çalışma yapınca emin olun OSGB lere göre çok daha fazla bilgi sahibi oluyorsunuz. çünkü Mecbur olduğunuz için sürekli araştırıyorsunuz. yane neyi nasıl nerde aramanız gerektiğini. nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlıyor ve öğreniyorsunuz. Burdan OSGB lere karşı bir algımın olduğunu kimse düşünmesin lütfen bireysel çalışma ile
  A sınıfı uzman 10.000 ve üzeri
  B sınıfı uzman 6-10000 arası
  C sınıfı uzman 3-6000 TL arası hakettiği parayı kazanabilir.
  Bakın İŞ Sağlığı ve Güvenliği gerçekten çok dikkat edilmesi gereken vir konu ve ne yazık ki OSGB kuran arkadaşlar hakedilen ücreti çok ama çok aşağıya çekerek birazda kusura bakmayın emek sömürülüğü oluşturarak gidermeye çalışıyor. Bir işletmede Personel ne kadar mutlu ise inanın işi de o kadar verimlidir. Bununda yolu hakettiği ücreti alamktan geçer. Eğerki Uzman olarak size 1500 TL falan teklif ediliyorsa Bence hiç uğraşmayın bir markete gidin kasiyer olarak o parayı yine alırsınız. 2500 un altında kesinliklekabul etmeyin
  Saygılar...

   
 18. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  size göre fazla olabilir ama ben hakettiğimi düşünüyorum. işi kopyala yapıştır şeklinde yapmayanlardanım.bu fiyata göre de iş alabiliyorum. hekim 100 uzman 100.

   
 19. koçyiğit_kayhan

  koçyiğit_kayhan TÜİSAG Üyesi

  Hocam emin olun çok daha üstünde de hakediyorsunuz. Sıkıntı OSGB ler uzmanı ucuz fiyata çalıştırınca hizmetin kalitesine pek önem vermeden ne gelirse işletmeci mantığıyla bakıp fiyat veriyor. 20 çalışanı olan tehlikeli bir fabrikaya verdikleri fiyat 450 TL gelinde üzülmeyin

   
 20. koçyiğit_kayhan

  koçyiğit_kayhan TÜİSAG Üyesi

  Hocam şu bahsedilen İhale konuları ile ilgili çok yer aradım böyle bir olay söz konusu değil sadece OSGB gidebilir diye bir sözde yok Peki Bu hizmeti Devlet olarak ben Toplum Sağlığı Mertkezinden karşılayacam derse ne diyebilirsiniz. Birtane uzman istihdam eder süreye bakılırsa 1 uzman 3000 personele bakabileceğine göre Devlet neden OSGB ye versin ki Bence bunu Toplum Sağlığı merkezinden karşılayacak çoğumuzda görecez. Bakanlığın Bu işi ihaleye dökebileceğine dair birtek kanıtı olan varsa paylaşsın herkes bilgilensin.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica