10 Kişinin Altında Çalışanı Olan Firmalarda Isg

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında şuleakkoç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar, 10 kişinin altında çalışanı olan firmalar isg konusunda nasıl bir yol izleyecekler?az teh. ve teh. sınıfları devlet karşılayacak,ama 2014 e kadar Allah korusun herhangi bir kaza durumunda bunun sorumlulugunu kim alacak?Bu firmalar 10 un altında çalışanım var diye çsgb ye mi bildirecekler, ayrıca ocak 2013ten sonra risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu var onlar nasıl yapacaklar?Yönetmeliğe göre 10un altında az tehlikeli olursa işveren kendisi yapabiliyor.Bu konudan muzdarip çok firma var, insanları yanlış yönlendirmek istemiyorum,Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olabilirlerse sevinirim.


   
 2. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  Konu 100 kere okunmuş 50-60 kişi desek, kimse cevap yazmamış. Bu konuda kimsenin bilgisi yok mu?en azından yorumlar yaparak bir yol bulabiliriz diye düşünüyorum :(

   
 3. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 10 kişini altında olan yerleri devlet ödemekte bireysel olarak iş güv uzm. ve işyeri hekimi çalıştırılarak çözülebilir. Ama işverene bu biraz pahalı gelebilir. Benim kanatim OSGB den hizmet alınması yönünde bu tür yerlerin. Bazı arkadaşlar hemen itiraz edeceklerdir. Siz OSGB de mi çalışıyorsunuz falan diye ben bireysel çalışmaktayım ama mantıklı düşünmek gerekirse bana göre OSGB dir.

     

   
 4. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  10un altında çalışanı olan neden şimdiden igu ve hekim tutsun ki, 2014 e kadar zamanı var, siz sorumu yanlış anladınız sanırım..

   
  alperozbas bu yazıya teşekkür etti.
 5. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  temmuzdan sonra tehlikeli ve çok tehlikeli sınıflarda 10 kişinin altında çalışanı olan işyerlerini devlet karşılayacak.
  2014 temmuzdan sonra 10 un altında çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin masraflarını bakanlar kurulu karar çıkarırsa karşılayacak yani şuan aztehlikeli sınıfınfaki işyerleri için illaki devlet karşılayacak diye bir kural-ibare yok.

  şuan,risk değerlendir,acil durum planları,kontrol-ölçümler gibi bazı faaliyetleri 1 kişi bile çalıştıran tüm işyerleri yapmak yada yaptırmak zorunda.ör;risk değerlendirmesi.
  (6331 say.kanun madde 38,c bendi)
  bu yüzdendir ki şuan dolaylı olarak zaten işyerleri uzmanlarla çalışması gerekiyor.

     

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  risk analizi işe giriş muayeneleri, acil durum planı bunlar yürürlükte zaten bence daha ne sebep olabilirki.

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 7. murat44

  murat44 TÜİSAG Üyesi

  10 kişinin altında işçi çalıştıran işletmelerin finansmanını devlet karşılayacak ve bunları OSGB ye bağlayacak.Hatta şuan ihaleler konuşulmakta ankarada bireysel çalışan arkadaslar buralara hızmet veremıyecek
   
  Kemal Erdal Çelen ve şuleakkoç bu yazıya teşekkür etti.
 8. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  murat bey o zmn bu fırmaların su anda yapması gereken ne olacak?2014 u bekleyeceklermı   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 9. murat44

  murat44 TÜİSAG Üyesi

  çok tehlikeli ve tehlikeli işletmeler temmuz ayında yükümlülüğü başlayacak.Bir iki aya kadar bakanlık bunun fiyatını belirledikten sonra nasıl bir yol haritası çizeceğini açıklar

     

   
  şuleakkoç bu yazıya teşekkür etti.
 10. ozgur.ceda

  ozgur.ceda TÜİSAG Üyesi

  10 kişinin altında çalışanı olan firmaların ödemelerini devlet nasıl karşılıcak. Oralara hizmeti OSGB mi yoksa devletin doktoru veya iş güvenliği uzmanımı bakıcak. Eğer OSGB bakıcaksa bunu her OSGB bakabiliyormu. Son olarak risk analizi süresi 30.06.2013 bu süre uzatılırmı.   
 11. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Az tehlikeli 10 çalışanın olduğu iş yerlerindeki İSG hizmetlerinin Bakanlar Kurulundan karar alınmak suretiyle Bakanlığın yapacağı ihalelerle 01.07.2014 tarihinden itibaren OSGB'ler tarafından karşılanması söz konusudur. Kalın sağlıcakla.   
  ozgur.ceda bu yazıya teşekkür etti.
 12. 6331 sayılı yasanın 7. maddesine göre; söz konusu destek sadece tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10 dan az personeli (1-9) bulunan iş yerleri için geçerlidir. Şu an için az tehlikeli sınıfta böyle bir destek söz konusu değildir.
  Her SGK kendi ilinde ihale açacak, bu ihalelere ancak OSGB'ler teklif verebilecek. İhale sonucunda açıklanacak OSGB'ler yapılacak açıklamaya göre destek kapsamındaki işletmelere hizmet verecek ve faturasını SGK'ya kesecektir.
  DÜZELTME VE HATIRLATMA:
  Arkadaşlar, yukarıdaki bilgi; 30.06.2012 tarihinden sonra yapılan açıklamalara dayanıyordu. Ancak, geçtiğimiz günlerde yayınlanan, destek konusu ile ilgili sanırım tebliğ taslağına bakıldığında taslakta ihale konusunun yer almadığı görülmektedir. Taslak aynen geçer mi bilemem ama görünen o ki ihale şimdilik pek gündeme gelmeyecek gibi. Sanırım ve de umarım ki 30.06.2013 tarihinden önce bu konu bir şekilde netlik kazanacaktır.
  İhale konusu ile ilgili yanlış bir yönlendirme yapmamış olmak adına bu düzeltmeyi/eklemeyi yapıyorum.
  saygı ve sevgilerimle

   
  Kemal Erdal Çelen ve ozgur.ceda bu yazıya teşekkür etti.
 13. ozgur.ceda

  ozgur.ceda TÜİSAG Üyesi

  OSGB'lerin ihale şartları nedir. Vergi borcu bulunmaması veya herhangi başka bir şartı varmıdır. Sadece OSGB kurmak yeterlimidir.
   
 14. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle Bakanlar kurulundan uygulama için karar alınacak. Daha sonra ihale şartnamesi yayımlanması gerekecek. OSGB'ler için ihaleye katılma koşulları ve diğer ayrıntıların teklif dosyalarından öğrenilmesi söz konusu olabilecektir. Uzun bir süre alabileceğini düşünüyorum. Kısaca bekleyip göreceğiz. Kalın sağlıcakla.

   
  ozgur.ceda bu yazıya teşekkür etti.
 15. ihale açıldığı zaman herkes öğrenecek :)   
 16. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  acaba ihale için OSGB mi olmak gerekiyor nasıl bir buralarada işyeri hekimi olmaz ise iş güvenliği uzmanı ihaleye nasıl katılabilir

   
 17. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  İhalelere şartnamelerdeki koşulları sağlayan ve yeterlik alan OSGB'ler teklif verebileceklerdir. Kalın sağlıcakla.

   
 18. Sezer Centilmen

  Sezer Centilmen TÜİSAG Üyesi  Kemal bey,

  10 kişi altı az telikeli sınıfta bir iş yeri işletiyorum. Risk analizini kendim yapabilir miyim? yoksa bir OSGB ile mi anlaşalım?

   
 19. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Serbest çalışan uzmandan yardım alarak ve/veya kendiniz yapabilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

   
 20. aysin

  aysin TÜİSAG Üyesi

  kemal bey bir sorum olacak benim bir akrabamın 4 çalışanı var iş elbiseleri yapıp satıyor az tehlikeli yani bende 18 mayısdaki sınava girdim ve büyük ihtimal kazanacam benden iş yerinin uzmanı olmamı istedi ben şimdi o iş yerinin uzmanlığını yapabilirmiyim zaten nasıl ve nerden başlayyacağımı da tam olarak bilmiyorum şimdiden teşekkürler

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica