Tartışma : Yükselme Sınavları Ve Verilen Belgeler Iptal Edilebilir!

E

evrimakbayir

Guest
Bu tartışma platformu buram buram hasetlik kokuyor.Yorum ve eleştirilerden bu durumun ortaya çıktığı anlaşılıyor.İş güvenliği uzmanlığı yükseltme sınavına katılıp başarılı olanlara hakaret eden,çakma uzman yakıştırması yapanlar;
Elinizi ovuşturmaktan bıkmadınızmı?Elleriniz aşınacak,Heveslenmeyin, Belgeler iptal edilmeyecek,zayıf bir ihtimalle ,Belgeler iptal edilse bile yeni bir torba yasa ile kazanılmış haklar iade edilecek.Haksız sevinciniz kursağınızda kalacak.O hakaret ettiğiniz uzmanların gözetiminde çalışmaya devam edeceksiniz.Bu insanların Yüzlerine nasıl bakacaksınız ?Çalışma barışını nasıl sürdüreceksiniz?Bu belgeler kimseye altın tepside ikram edilmedi.Yasa gereği yapılan sınavda başarılı olunup alındı.Sınava girenlerde 'Bize kolay veya zor soru sorun diye Baskıda bulunmadı(Bu arada Yükseltme sınavıyla başarılı olanların belgeleri hala e-devlette aktif görünüyor.Uzmanlarımız görevlerinin başında.Bilgilerinize.....)
Sorarım size çalıştığınız OSGB de kopyala yapıştır RD den ileri gidebildiniz mi ??

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sınıf ayrımı kaldırılacaksa uzman olacak kişilerin (isg bölümü mezunları hariç) en az 10 yıllık tecrübede olması şartı getirilmelidir..piyasa başka rahatlamaz..

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sınıf ayrımı kaldırılacaksa uzman olacak kişilerin (isg bölümü mezunları hariç) en az 10 yıllık tecrübede olması şartı getirilmelidir..piyasa başka rahatlamaz..
siz 10 yıl derken uzmanlığımı kastediyosunuz yoksa kendi mesleğinimi?kendi mesleği ne olduğu belli olmayan isg ile alakası olmayan bir çok kişi bu prim gününden faydalandı.

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
siz 10 yıl derken uzmanlığımı kastediyosunuz yoksa kendi mesleğinimi?kendi mesleği ne olduğu belli olmayan isg ile alakası olmayan bir çok kişi bu prim gününden faydalandı.
10 yıl tecrübeli igu gördünüz mü siz..tabii ki kendi mesleğinde ki tecrübeden bahsediyorum..10 yılın altında iş hayatı olan mezunlar önce kendi mesleklerinde pişsinler

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
10 yıl tecrübeli igu gördünüz mü siz..tabii ki kendi mesleğinde ki tecrübeden bahsediyorum..10 yılın altında iş hayatı olan mezunlar önce kendi mesleklerinde pişsinler
var 10 yıl tecrübeli isg uzmanlarıda sayıları 100 ü geçmez

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
çok güzel iş deneyimi diyosunuz hocamda şantiye görmemiş adam teknik öğretmen(yani inşaatla alakasız diye örnek verdim sakın teknik öğretmenler yanlış anlamasın) prim günüyle A sınıfı oldu o adammı bakacak çok tehlikeli iş yerlerine sizcede mantıksız değilmi?tamam 2 yıl tecrübeli c de bakmasın haklısınız ama yinede ilk verdiğim örnekten kesinlikle daha iyi bakar

iş güvenliği uzmanlığında amaç teknik bilgiye sahip, işyerine dışarıdan bakacak ve değerlendirecek bir göz koymaktır.

yurt dışında gelişmiş ülkelerde teknik bilimlerle alakası olmayan kişilerin iş güvenliği uzmanlığı yaptığını düşünürsek, aslında iş güvenliği uzmanlığının bizim algıladığımız gibi sadece sektörel olarak herkesin mezuniyetiyle alakalı alanlarda uzmanlık yapması gerektiği şeklinde algılanmaması gerektiği sonucu ortaya çıkmakta.

Dr.Bozkurt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli arkadaşlar,
Yükselme sınavları ihtiyaç duyulan sayıda İGU sayısına biran önce ulaşmak ve firmaların ihtiyaçlarını gidererek, İş kazlarını ve maliyetlerini azaltmaktı. Ancak, yeterli (aslında hiç yok) denetim yapılamadığı ve firmalara yaptırım uygulanamadığı için bir çok iş yeri İGU çalıştırmıyor. Çalıştıranlarda İGU tavsiyelerini dikkate almıyor yada sadece kağıt üzerinde her şey gözüksün uygulamada hiç bir şey değişmesin istiyorlar. Hükümet seçimlerle uğraşıyor, ÇSGB elindeki imkanlarla çok ağır ve sürekli bir şeyleri erteleyerek yol almaya çalışıyor. İşverenler para harcamamak için İGU ve İH çalıştırmak istemiyor. Bir sürü A, B veya C sınıfı işsiz İGU ve derme çatma kurulmuş OSGB ortada ne yapacağını bilmiyor. Ucuza ( bedavadan biraz fazlasına) İGU çalıştırmak isteyenler ve buna çanak tutan işinin önemini ve RİSK'ini kavrayamamış IGU arkadaşlarımız yüzünden bu meslek gurubu sürekli itibar kaybediyor.
Acilen önlemler alınmalıdır.
Bu kapsamda ÇSGB, iş müfettişinin denetleme ile ilgili görevlerini yapabilmek ve ilgili birimlere ihbarda bulunabilmek için İGU' lara ( Başlangıçta sadece A sınıfı İGU ile başlayabilirler ) yetki vermelidir. Böylece denetleyici ve yaptırım gücü olan personel sayısında da artış sağlanmış olacaktır. İhbarlar sonrasında eksikliklerini verilen sürede yerine getirmeyen iş yerlerine kesilen cezalardan İş müfettişlerine ( veya ihbarda bulunan İGU lara) prim verilmelidir.
İGU için yasal bir ücret zemini oluşturulmalı, belirlenecek taban fiyatların altında çalıştırılmaları yasaklanmalıdır.
İSG Katip üzerinden yasal zorunluluğu başlamış olmasına rağmen IGU ve IH anlaşması yapmamış olan iş yerlerine derhal uyarı yazıları gönderilmelidir.
OSGB ler sıkı denetim altına alınmalıdır. ( İş yeri ziyareti yapmadan yapmış gibi iş ve evrak düzenleyenlerin sertifikaları iptal edilmeli ve bu işlere ortak olan iş yerlerine ciddi miktarda ceza kesilmelidir)
"Konuşacak daha çok şey var. Şimdilik burada noktalayalım"
Gerçekten insana önem veriliyorsa, gerçekten insan hayatı değerli ise, çalışanların akşam evlerine, eşlerine, çocuklarına sağlıklı bir şekilde dönebilmeleri hedefleniyorsa, bir şeyler yapmak için artık beklememeli. Hemen harekete geçmeli. Belgeler iptal edilecek mi edilmeyecek mi ? Bunlar teferruat.... Verilen haklar alınmaz, demokrasi ile yönetilen ülkelerde alınamaz. Hepiniz sağlıkla ve güvende kalın.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli arkadaşlar,
Yükselme sınavları ihtiyaç duyulan sayıda İGU sayısına biran önce ulaşmak ve firmaların ihtiyaçlarını gidererek, İş kazlarını ve maliyetlerini azaltmaktı. Ancak, yeterli (aslında hiç yok) denetim yapılamadığı ve firmalara yaptırım uygulanamadığı için bir çok iş yeri İGU çalıştırmıyor. Çalıştıranlarda İGU tavsiyelerini dikkate almıyor yada sadece kağıt üzerinde her şey gözüksün uygulamada hiç bir şey değişmesin istiyorlar. Hükümet seçimlerle uğraşıyor, ÇSGB elindeki imkanlarla çok ağır ve sürekli bir şeyleri erteleyerek yol almaya çalışıyor. İşverenler para harcamamak için İGU ve İH çalıştırmak istemiyor. Bir sürü A, B veya C sınıfı işsiz İGU ve derme çatma kurulmuş OSGB ortada ne yapacağını bilmiyor. Ucuza ( bedavadan biraz fazlasına) İGU çalıştırmak isteyenler ve buna çanak tutan işinin önemini ve RİSK'ini kavrayamamış IGU arkadaşlarımız yüzünden bu meslek gurubu sürekli itibar kaybediyor.
Bu kapsamda ÇSGB, iş müfettişinin denetleme ile ilgili görevlerini yapabilmek ve ilgili birimlere ihbarda bulunabilmek için İGU' lara ( Başlangıçta sadece A sınıfı İGU ile başlayabilirler ) yetki vermelidir. Böylece denetleyici ve yaptırım gücü olan personel sayısında da artış sağlanmış olacaktır. İhbarlar sonrasında eksikliklerini verilen sürede yerine getirmeyen iş yerlerine kesilen cezalardan İş müfettişlerine ( veya ihbarda bulunan İGU lara) prim verilmelidir.
İGU için yasal bir ücret zemini oluşturulmalı, belirlenecek taban fiyatların altında çalıştırılmaları yasaklanmalıdır.
İSG Katip üzerinden yasal zorunluluğu başlamış olmasına rağmen IGU ve IH anlaşması yapmamış olan iş yerlerine derhal uyarı yazıları gönderilmelidir.
OSGB ler sıkı denetim altına alınmalıdır. ( İş yeri ziyareti yapmadan yapmış gibi iş ve evrak düzenleyenlerin sertifikaları iptal edilmeli ve bu işlere ortak olan iş yerlerine ciddi miktarda ceza kesilmelidir)
Gerçekten insana önem veriliyorsa, gerçekten insan hayatı değerli ise, çalışanların akşam evlerine, eşlerine, çocuklarına sağlıklı bir şekilde dönebilmeleri hedefleniyorsa, bir şeyler yapmak için artık beklememeli. Hemen harekete geçmeli. Belgeler iptal edilecek mi edilmeyecek mi ? Bunlar teferruat.... Verilen haklar alınmaz, demokrasi ile yönetilen ülkelerde alınamaz. Hepiniz sağlıkla ve güvende kalın.
Noktalamadan önce şu İGU ve İH maaşları çalışanların sayısına göre işverenden kesilecek olan %1 gibi prim işverenlerden kesilse ve İGU ve İH ile DSP (Diğer sağl. pers.) maaşları devletten ödenseydi her işveren nasılsa parası alınıyor deyip herkes bu pers. görevlendirdi desek daha iyi olacaktı.Eline diline sağlık. Kanun hazırlayanlar o kadar idealist olarak çıkarıyorlar fakat her yerde etkili bir denetim yokki. neyse boşver gene nokta...

Alkan Emir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kaldır! a b c sertifikayı sadece bir kez uzman sertifikası olsun.
Kaldır! tehlikeli sınıfı uygulamasını, çalışma sürelerini işveren belirlesin.
Kaldır! osgb leri, isteyen istediği uzman ve hekimle çalışsın.
Kaldır! risk değerlendirme sürelerini, isteyen istediği kadar risk değerlendirmesi yapsın.
Kaldır! acil durum planlama sürelerini, isteyen istediği kadar acil durum planı yapsın.
Kaldır! işvereni ihbar etmeyi, devlet-işveren ve işçi el ele kazalarımızı azaltalım.
Kaldır! şu kağıt kürek işlerini de kaybedilen zamanımızı ve paramızı geri kazanalım.
Kaldır! şu uzman kurban etme tuzağını da aklımızı ve enerjimizi doğrular üzerine harcayalım.

İndir! samimiyeti, yetkinliği, bilimi, paylaşımı, dürüstlüğü ve barışı ki bizim de yüzümüz gülsün ***Kesildi***

Moderatör tarafında düzenlendi:
E

evrimakbayir

Guest
Değerli arkadaşlar,
Sabah sabah çok güldüm. Yükseltme ile A Sınıfı Uzman olan arkadaşlar (OSGBdeki işveren tabiri ile Çakma A) şimdide bakanlıktan iş müfettişi gibi denetleme yapalım demekteler. Bence önce elinizdeki belgeye sahip çıkın malum Danıştay yakında kararını açıklar.
Bu kadar da güldürmeyin insanları :)

Alkan Emir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bakanlık çalışanına bak yahu kendisine beleş sertifika verilince danıştay a niye gitmiyor.

mfk321

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bir kaç bilen kişiyle konuştum.
danıştayın şu an belge almış kişi ya da belgelere yapacak bir şeyi yok. zira bu belgeler zaten kanunla verildi ve 3 kez sınav hakkı tanındı.
burada gayri kanuni bir durum zaten yoktu.
diğer konu ;
bir kaç kendini bilmezin özellikle son yükseltme sınavı ile belge almış A sınıfı uzmanlara kasıtlı olarak burun kıvırmaları.
bunu ben de daha dün yaşadım.
genç bir osgb sorumlusu arkadaş ki C sınıfı idi, prim günüyle A oldunuz fakat biz işin içindeyiz filan dedi.
şaşırdım fakat kulak asmadım.
Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz.
şu an osgb ler bu işin ekmeğini yerken ***KESİLDİ*** çıkarmış durumdalar.
sadece ama sadece para kazanmak için her şey yapabilirler ve yaparlar da.
ben 2-3 ay osgb tecrübesi yaşadığım için biliyorum.
fakat bireysel olarak yapmak zor. gerçekten zor.
çok çalışmak lazım ama çalışmak zorundayız.
ez cümle özellikle A sınıfı arkadaşlarım;
söylenenlere kulak tıkayın.
sizler şu an sektördeki en kıdemli ile aynı donanıma ve hakka sahipsiniz.
asla bir ezikliğe düşmeyin.
osgb kucağına itileceğinize, yüzünüzü elinize alıp piyasaya çıkın ve dolaşın.
adam gibi 3-4 firma sizi finansal anlamda çok rahatlatır.
asla umutsuzluğa düşmeyin.
bu konuda aksini düşünen olursa telefonumu veririm.
teknik anlamda ne soracaksa onu tatmin edecek bir cevabım olacağını iddia eden yeni bir A sınıfı uzman olduğumu belirtir, saygılarımı sunarım piyasadaki kendi pişmiş arkadaşlara.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Sabah sabah çok güldüm. Yükseltme ile A Sınıfı Uzman olan arkadaşlar (OSGBdeki işveren tabiri ile Çakma A) şimdide bakanlıktan iş müfettişi gibi denetleme yapalım demekteler. Bence önce elinizdeki belgeye sahip çıkın malum Danıştay yakında kararını açıklar.

beyefendi; Sayın Bozkurt'un bahsettiği konu fahri müfettişliktir. konu değerlendirilebilecek bir konudur ve sanıyorum genel müdür de sıcak bakmaktadır. olur olmaz bilemeyiz fakat gerçekleşirse umarım bu kişiler görev yaptığınız yeri denetim yapıp onlar da size gülmezler. :) O Çakma A diyen OSGB'deki işveren her kimse çakma olmayan yaptığı işleri bir görmek isterim doğrusu.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kaldır! a b c sertifikayı sadece bir kez uzman sertifikası olsun.
Kaldır! tehlikeli sınıfı uygulamasını, çalışma sürelerini işveren belirlesin.
Kaldır! osgb leri, isteyen istediği uzman ve hekimle çalışsın.
Kaldır! risk değerlendirme sürelerini, isteyen istediği kadar risk değerlendirmesi yapsın.
Kaldır! acil durum planlama sürelerini, isteyen istediği kadar acil durum planı yapsın.
Kaldır! işvereni ihbar etmeyi, devlet-işveren ve işçi el ele kazalarımızı azaltalım.
Kaldır! şu kağıt kürek işlerini de kaybedilen zamanımızı ve paramızı geri kazanalım.
Kaldır! şu uzman kurban etme tuzağını da aklımızı ve enerjimizi doğrular üzerine harcayalım.

İndir! samimiyeti, yetkinliği, bilimi, paylaşımı, dürüstlüğü ve barışı ki bizim de yüzümüz gülsün ***Kesildi***
Açıkçası ne dediniz? tam anlamadım. Anladığım kadarıyla; Dünyadaki en iyi devlette yaşıyor olsaydınız çok iyimsersiniz derdim:)
Türkiye' de bu kaldır dediklerinizi bir kez kaldırdımı, bir daha yüz yıl kimse ne risk analizi yapar, ne acil durum eylem planı ne herhangi bir şey. Bizim işverenlerimizin %98 inin tek felsefesi var oda "para". %2 lik kesimde de zaten şirketi/holdingi patron yönetmiyor. Direktör, CEO, vb. kişiler yönetiyor. Ama ne yazık ki geri kalan % 98, Kalite, Çevre, İş güvenliği gibi konularda itekleme ile çalışıyor.

Deniz İ.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar.

Konuyu biraz dağıtacagım ama kafama takılan bır konu var. Ben yuksek lisans yapıp B sınıfı sınavına gırme hakkı kazanmak ıstıyorum. Pazartesı gunu yukseklisans için sınava gırecegım ama bu son olaylardan sonra korkmaya basladım. Acaba y.lisans yaptıktan sonra sunav hakkımızı elımızden alabılırler mı ? Yanı o kadar para verıp ortada kalmak ıstemıyorum

Alkan Emir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
çok basit bir şey diyorum.
devlet sürekli nicelik le uğraşıyor.
mesele nitelikle uğraşmaktır.
uzman var, abc var, süreler var, çalışan temsilcisi var, eğitim var, risk değerlendirmesi var, acil durum planları var var var ama 301 şehit var.
ankara da evcilik oynanıyor.
devletin yapması gereken, iş güvenliğinin niteliğini son teknoloji ve standartlarda olmasını istemek ve teşvik vermek ama uygularken de acımasız bir şekilde cezalandırmak.
incik boncuk şeylerle zaman geçiriyoruz, yükseltme sınavıymış falanmış filanmış, uzmanlık eğitimlerini veren şirketlere bir bakın akşama kadar şarlatanlık yapıyorlar, sınavlar otistik algısı ile hazırlanıyor.
bu tip tuhaflıklar sadece çalışma bakanlığının faaliyetlerinde oluyor, çevre vb. bakanlıklarda bu tarz sorunlar yok.
rutbeliler, elitler, bilginler, ruhbanlar yaratmaya çalışan bir mantalite var.
yalınlaştıralım artık şu işi.
yüzeysellikten derinliğe inelim, uzun süredir insan sağlığı ile kumar oynanıyor.

E

evrimakbayir

Guest
Merhabalar.

Konuyu biraz dağıtacagım ama kafama takılan bır konu var. Ben yuksek lisans yapıp B sınıfı sınavına gırme hakkı kazanmak ıstıyorum. Pazartesı gunu yukseklisans için sınava gırecegım ama bu son olaylardan sonra korkmaya basladım. Acaba y.lisans yaptıktan sonra sınav hakkımızı elımızden alabılırler mı ? Yanı o kadar para verıp ortada kalmak ıstemıyorum
Yönetmelik değişmediği sürece sıkıntı yaşamazsın. Yap tabi ki yüksek lisansı Çakma uzman olmazsın :)

• Like
Tepkiler: que

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yönetmelik değişmediği sürece sıkıntı yaşamazsın. Yap tabi ki yüksek lisansı Çakma uzman olmazsın :)
Aman Evrimciğim napıyon çakma uzman deyimini kullandığından dolayı şimdi yarası olanlar gocunup biz değiliz falan filan intermilan diye gene başlayacaklar.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
size katılıyorum hiçbir iş güvenliği uzmanlığı tecrübesi olmayan A sınıfları bide işyerlerini denetlemek istiyorlar:)

muratts

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Her şeyin bir günde düzelmesini mi bekliyor insanlar acaba..gelişmiş ülkelerde iş sağlığı ve güvenliği yıllardır uygulanıyor..plansız programsız işletmelerden en azından zorla da olsa en küçük müteahhidin bile isg mevzuatı hakkında bir şeyler öğrendiği duruma gelindi..
Sen iyi uzmansın ben iyi uzmanım tartışması daha önce de söylediğim gibi hasetlikten başka bir şey değil..sanırsın ki adamlar isg uzmanı olarak doğmuşlar..yahu insan aynı sırada oturduğu arkadaşına nasıl yetersiz diyebilir..
öğrenmeyen öğrenecek ve bu iş bir şekilde bu ülkede beyinlere kazınacak..bir günde hiç bir şey değişmez..daha önce de söylediğim gibi yükseltmelerle gelen uzmanlar bu işin rayına oturması için bir fırsattır..eminim ki yılların birikimi isg alanında kendini gösterecek ve kanun daha pratik ve anlaşılır şekilde uygulanacaktır..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.