Duyuru : Yıllık Faaliyet Raporu İle İlgili Bakanlık Duyurusu

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Tehlikeli madde güvenlik danışmanının görev ve yükümlülükleri başlıklı 23 üncü maddesinin 2 inci fıkrasının (c) bendi kapsamında, işletmelerde istihdam edilen TMGD’lerce bildirim zorunluluğu bulunan yıllık faaliyet raporu 31.03.2016 tarihine kadar TMGD Katip sistemine girilmesi gerekmekteydi. Bu süre Bakanlığın yapmış olduğu bir duyuru ile 30.06.2016 tarihine kadar uzatılmıştır.
Bu konuda net bir bilgisi olan var mı, sürenin uzatıldığı doğru mu?
Ilgili duyuru yayinlanmistir
Tmkt.gov.tr

Yakup UÇAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar fuel oil (kalyak) maddesinin UN numarasını bilen var mı?

Melis Yılanlı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
Faaliyet raporu hazırlarken isim tanımı yazan kısma un numarasına karşılık gelen isim mi yazılacak yoksa ürünün ticari ismi mi yazılacak?

Yakup UÇAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar yıllık faaliyet raporu giriyordum UN yazdım miktarları girdim sonra tablo oluştura tıkladım( İŞLEM YAPMAK İSTEDİĞİNİZTEHLİKELİ MADDE FAALİYET BELGESİ GEÇERLİ OLMADIĞI İÇİN İŞLEM YAPAMAZSINIZ) uyarısı geliyor. Bu sorunla karşılaşan başka kimse var mı? Bunun çözümü nedir bilen var mı?

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Un ismi

Melis Yılanlı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar yıllık faaliyet raporu giriyordum UN yazdım miktarları girdim sonra tablo oluştura tıkladım( İŞLEM YAPMAK İSTEDİĞİNİZTEHLİKELİ MADDE FAALİYET BELGESİ GEÇERLİ OLMADIĞI İÇİN İŞLEM YAPAMAZSINIZ) uyarısı geliyor. Bu sorunla karşılaşan başka kimse var mı? Bunun çözümü nedir bilen var mı?
Kalorifer yakıtı MSDS'nin 14. bölümünde taşımacılık bilgisini inceledim. Sanırım bu ürün ADR kapsamında değil. Herhangi bir UN Numarası yoktu.

Cengiz Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar konu doğrudan alakalı değil (yeni konu nasıl açacağımı bilmediğim için bu konunun altına yazmak zorunda kaldım) bir sorum olacaktı;

Danışmanı olduğum firmada

11 05 01 Katı çinko
11 05 02 Çinko külü
11 05 04* Iskarta flaks malzemeler A

atıklar gönderiliyor. Bu atıklara UN numarası belirlemede referans alacağımız bir nokta var mı?
Sonuçta bu atıklar hangi maddeler kullanılarak oluştuğu belli, gönderme yaparken de kendi sınıfının toplu kayıt listesinde ki genel sınıflar var ya örneğin UN 3260 AŞINDIRICI KATI, ASİDİK, İNORGANİK, B.B.B. gibi mi işaretleyip göndereceğiz. Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.

Teşekkürler.

Cengiz Yazıcı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Kalorifer yakıtı MSDS'nin 14. bölümünde taşımacılık bilgisini inceledim. Sanırım bu ürün ADR kapsamında değil. Herhangi bir UN Numarası yoktu.

korifer yakıtı msds si ektedir.

UN 3082

Ekli dosyalar

• kalorifer yakıtı.pdf
    466.3 KB · Görüntüleme: 98

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Msds ler ocerik bakimindan genellikle degismezler. Sizin yapmaniz gereken firmadan istemek olsun.

ÜMMİ AYDIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar Merhaba,

Bölüm 3.3 muafiyetlerin de 664 özel hükmü yer almakta 1268 UN Numaralı bir madde taşıması için bu özel hükmü incelediğimde kafam karıştı. Bu taşıma ambalajla yapılıyor hükmün girişini okudığumda bu hükmün yalnızca tankla taşımaları kapsaması gerekir diye değerlendiriyorum ancak hükmün için "Alternatif olarak ek cihazlar ambalajlarda bağlantı sağlamak için konektörlere sahip olabilir. Bu durumda ambalajın kendisi ambalajın parçası olarak görülmez." şeklinde bir metin var bu metni nasıl yorumlamam gerektiğini anlayamıyorum.
Yani ben bu taşımayı ambalajlı olarak yapsam bile yine 664 maddesinde belirtilen ilave işleri yapmam (taşıma evrakının düzenlenmesi gibi.) gerekiyor mu ?

Murat_Kaçar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaslar adr temmuzda yürürlüğe girdi. Faaliyet Raporu girerken tüm 2015 yılını mi baz alacağız yoksa temmuz sonrası mi? Bilgisi olan varsa ve aydınlatırsa sevinirim

Murat_Kaçar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Her hareket için ayrı ayrı hareket etmeli, buradaki mantık şudur. Karayoluna hangi şekli çıkacaktır. İlk hareket sizin yönlendirmeniz olacaktır. Dolduran, boşaltan taşıyan, gönderen.. siz hangi harekete başladıysanız o harekete uygun taşıma evrakı düzenleyeceksiniz. Ancak bildirim kısmında; ilk olarak alıcı olarak sorumlusunuz, işletmeye araç girdi. O zaman boşaltan olarak sorumlusunuz, depoya mal girdi, başka araca yükleme yapacaksınız o zaman yükleyen olarak sorumlusunuz, bu liste böyle uzayıp gider. Malı sadece hammadde olarak tedarik ediyorsanız ve adrese teslim mal alıyorsanız, sadece boşaltan olarak sorumlu olacağınız da unutmayınız.
Ahmet Bey merhaba. Benim aklıma takılan bir konu var. Yardımcı olursanız sevinirim. Bir petrol şirketinde tmgd olarak çalışıyorum. Çalıştığım sirketin 10 tane perakende satış istasyonu var ayni zamanda toptan satış da yapıyoruz. Toptan satışları yaparken rafineriden yakiti alıp direkt müşteriye yolluyoruz. Ayrıca bir elleçleme sürecimiz yok. Tüm Araçlar bize ait. Biz yakiti rafineriden alıp taşıma yapıyoruz daha sonra müşteriye götürüp boşaltma işlemi yapıyoruz. Biz yıllık faaliyet raporunda hem taşıma hem boşaltma faaliyetlerinden sorumluyuz değil mi? Sisteme tonajlari girerken her bir faaliyet için ayrı ayrı mi giriş yapmamız gerekiyor. Yani toptan satmak icin aldigimiz yakiti hem taşıma faaliyeti için hem boşaltma faaliyeti için ayrı ayrı mi oluşturuyoruz. Ve son olarak eğer taşıdığımiz yakıt adr de tanımlı herhangibir miktar muafiyetine giriyor ise bunları faaliyet raporunda nasıl belirliyoruz? Yani muafiyet kapsamında bir tasima varsa bunu faaliyet raporunda yok mu sayıyoruz. Şimdiden teşekürler.

Tarık Aktaş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar konu doğrudan alakalı değil (yeni konu nasıl açacağımı bilmediğim için bu konunun altına yazmak zorunda kaldım) bir sorum olacaktı;

Danışmanı olduğum firmada

11 05 01 Katı çinko
11 05 02 Çinko külü
11 05 04* Iskarta flaks malzemeler A

atıklar gönderiliyor. Bu atıklara UN numarası belirlemede referans alacağımız bir nokta var mı?
Sonuçta bu atıklar hangi maddeler kullanılarak oluştuğu belli, gönderme yaparken de kendi sınıfının toplu kayıt listesinde ki genel sınıflar var ya örneğin UN 3260 AŞINDIRICI KATI, ASİDİK, İNORGANİK, B.B.B. gibi mi işaretleyip göndereceğiz. Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.

Teşekkürler.

Cengiz bey,
Bu bahsettiğiniz maddeleri özellikle "çinko külü" alıcısıyız. UN 1435 numarasına sahip, Çinko külleri olarak Tablo-A, 3.2 referans.
Katı çinko dediğiniz külçe yani dross şeklinde kalıplar ise onlara UN numarası atamadım. Toz veya oksit şeklinde ise UN 3077 (sınıf 9).
Flux ürünü için de kristal veya sıvı olarak bileşik halindedir. Kimyasal ismi Çinko amonyum klorür, UN 3260 (sınıf 8) olarak atadım.

Elinde GBF var ise daha da yardımcı olabilirim.

Hüseyin Ocak1

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bir soru kafama takıldı Petrol İstasyonlarında Biz yakıtı rafineriden alırken; Faaliyet konusunda yer alan ‘Doldurulan’ ibaresiyle yükümlü olan taraf, yakıt ikmali yapılan Petrol Dağıtım Rafineri Şirketleri mi yoksa aynı zamanda Petrol İstasyonları mıdır?

Yani rafineriden yakıt alınca Faaliyet Raporuna ''Doldurulan'' kısmına herhangi bir veri girecek miyiz.?
Bana göre Taşıyıcı ve Boşaltan oluyoruz. Haksız mıyım?

HARUN YILMAZ1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba arkadaslar acik bir sorum var /calismakta oldugum istasyon 2015 te 500000 lt perakende satis yapmis 250000 lt toptan satis ben faaliyet raporuna toptan satisi mi yazacagim toplam satisimi /

Gizem Sunar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bilindiği üzere, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ’in, Tehlikeli madde güvenlik danışmanının (TMGD) görev ve yükümlülükleri başlıklı 23 üncü maddesinin 2 inci fıkrasının (c) bendi kapsamında, işletmelerde istihdam edilen TMGD’lerce bildirim zorunluluğu bulunan yıllık faaliyet raporları, www.türkiye.gov.tr adresi üzerinden elektronik ortamda 31/03/2016tarihine kadar, Bakanlığımıza gönderilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda faaliyet raporlarının bildirimine ilişkin geçen süre ile ilgili yapılan değerlendirmede; Bakanlığımızca hazırlanan yıllık faaliyet raporun yazılımının hazırlanmasını uzun sürmesi, yıllık faaliyet raporu yazılım programının 23 Şubat 2016 tarihi itibarıyla e-devlet sistemine yüklenerek ilgililerin kullanımına açılması, faaliyet raporlama yazılımında daha önceden ön görülemeyen bazı aksaklıkların yaşanması ve sisteme girişte yaşanan yoğunlukların müşahede edilmesi üzerine, TMGD’lerin 2015 yılı verilerini içeren söz konusu yıllık faaliyet raporlarının 30/06/2016tarihine kadar bildirebileceği yönünde, Genel Müdürlüğümüzün www.tmkt.gov.tr adresi üzerinden bir duyuru yapılmıştır.

Ancak geçen süre içerisinde, faaliyet raporu bildirimi yapacak TMGD’lerin sisteme girişte yaşadıkları yoğunluğun sürmesi ve TMGD’lerin istihdam edildikleri işletmelere ait faaliyet raporunda kullanacakları 2015 yılına ait verilere ulaşmada yaşadıkları sorunlar nedeniyle, 2015 yılına ait faaliyet raporu bildirim süresi bu yıla mahsus olmak üzere 31/12/2016tarihine kadar uzatılmıştır.

İlgililere duyurulur.

alper malkoç

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
130113 diğer hidrolik yağlar kategori 1

130208 diğer motor,şanzıman ve yağlama yağları

kategori 2
160604 alkali piller (160603 hariç)

180101 kesiciler (180103 hariç)

200121 florasant lambalar ve diğer civa içeren atıklar 20kg
bu atıkların Un kodlarını yazabilirmisiniz

HİLAL ÇELİK1

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhaba, kullanılmış (atık) koi küvet testleri için hangi UN numarasını kullanmalıyız, bilen varmı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.