Yeni İsg-katip Yazılımının Devreye Alınması Süreci Hakkında

diienayzed

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir gecede cahil kaldık bütün düşünce setlerimizi yıktılar bu değişiklikle :) bu ne saçmalıktır aynı şirket, aynı vergi numarası, her farklı SGK kodu için ayrı sigorta gösterilmesi gerekecek! İnsanlara ekstra iş cikartmaktan başka bir şey değil bir işletmenin çeşitli bölümleri farklı sgklara sahip olabilir yani çatı altında aynı adreste her bir SGK dan 3-5 gün ayrı ayrı SGK göstermenin ne alemi var ? Elin oğlu astroide mekik indiriyor siz konusturamadiniz mi bu programı bütün bilgiler e devlette zaten!

TeddyWeirdo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
isgkatip sisteminde güncel durumda fiili çalışma sürem 500 gün eksik görünüyor. ne yapmak lazım?
mail yazdım ama dönüş yok.
nasıl düzeltebiliriz? başına gelen arkadaş var mıdır?

ceren123

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yardımcı c ataması yapılamıyor mu yeni sistemde?

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSG-KatLip sistemi yordu beni firmaları onaylamak -- onaylatmak işkenceye dönüştü ..
yanyana anlamsız sutünları koymuş firma adı bi yerde.. onaylama statüsü başka yerde allah aşkına şunu yapan oluşuma kimse anlatmamış mı onay sürecini ??firmayı bul onay durumuna bak süreye ayrı bak ona buna bak derken nefret geldi .... yapacağınız işin ben

brkngrkn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
İSG-KatLip sistemi yordu beni firmaları onaylamak -- onaylatmak işkenceye dönüştü ..
yanyana anlamsız sutünları koymuş firma adı bi yerde.. onaylama statüsü başka yerde allah aşkına şunu yapan oluşuma kimse anlatmamış mı onay sürecini ??firmayı bul onay durumuna bak süreye ayrı bak ona buna bak derken nefret geldi .... yapacağınız işin ben
imza kaşe mühür onay :alkış:

guillotinevalve

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Sistem hala tam olarak stabilize edilmiş değil, daha firmamla sözleşmeyi yapamadım, sözleşmem olmamasına rağmen 57 adet aktif sözleşmem gözüküyor. Bakanlık hala sessiz bu konularda.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sistem hala tam olarak stabilize edilmiş değil, daha firmamla sözleşmeyi yapamadım, sözleşmem olmamasına rağmen 57 adet aktif sözleşmem gözüküyor. Bakanlık hala sessiz bu konularda.
Eski sistemde ne vardı? Yeni sistem ne getirdi? yani mesleki anlamda bana bir + sağlamadı. eskisi gibi kalsaydı daha iyiydi. bir sürü insan işi gücü bırakıp atama/sözleşme vb. için mesai harcadı, işgücü kaybı oldu. daha çok skandal çıkar sistem ile ilgili.. arada bir giriş yapıp kontrol etmek lazım.

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tehlikeli sınıfta yer alan ve 100 çalışanı çalışanı olan iş yerinde tam zamanlı iş güvenliği uzmanı bulunuyor ve ben de kısmi zamanlı olarak 1600 dk hizmet vermek istiyorum. Fakat İSG Katipte "Girilen çalışma süresi değeri mevzuatta belirtilen asgari çalışma süresi değerinden az olduğundan süreç devam ettirilemez" uyarısını alıyorum. Bu uyarıya göre sanırım en az 2000 dk girmem gerekiyor ama sonuçta iş yerinin tam zamanlı uzmanı mevzuattaki süreyi karşıladığı için bana böyle bir uyarı vermemesi gerekir diye düşünüyordum. Böyle bir sorunla karşılaşan var mı?

guillotinevalve

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Eski sistemde ne vardı? Yeni sistem ne getirdi? yani mesleki anlamda bana bir + sağlamadı. eskisi gibi kalsaydı daha iyiydi. bir sürü insan işi gücü bırakıp atama/sözleşme vb. için mesai harcadı, işgücü kaybı oldu. daha çok skandal çıkar sistem ile ilgili.. arada bir giriş yapıp kontrol etmek lazım.
Kesinlikle haklısınız Tuğba Hanım, doğru dürüst bir sisteme geçmek yıllarımızı alacak gibi.

oğuz.eren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
osgb olarak bir müşterimizin inşaatını giriş yapamıyoruz. sicil numarası doğruluğunu muhasebeden kontrol ettik sorun yok. ancak iş yeri bulunamadı şeklinde hata alıyoruz 1 aydır. nasıl bir yol izlenmeli?

dcb75

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sözleşmede mevzuata uygun değil kısımda görünüyor. bilgisi olan varmı aynı işyerinde farklı sgk numaraları var nasıl çözülecek acaba

CANSU YILDIZZ66

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bir sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim. Fazla mesailerimin verilmediği, sigortamın asgari ücretten ödenmesi vs gibi sebeplerden ötürü çalıştığım osgb ihtar çektim. Bugün ihtarın 8. gün olmasına rağmen herhangi bir dönüş olmadı aynı zamanda sigorta çıkışımda olması. Sigorta çıkışım olmadan eski sistemde yeni bir yerle anlaşşanız dahi atama yapılabiliyordu. yeni sistemde içe atamamı düşürdüğüm halde sigorta çıkışım yapılmadığı için içe atamam yapılmıyor. Sizler bu konuyla karşılaşsanız nasıl bir yol izlersiniz bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Herkese iyi çalışmalar.

ladasamara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
2 farklı tarihte CİMER üzerinden başvurmama rağmen aşağıdaki konuda herhangi bir iyileştirme daha doğrusu düzeltme yapılmadı arkadaşlar;

- İSG Profesyoneli olarak hizmet verilen SGK sicil numarası farklı her bir işyeri için sigorta girişi aranmaktadır. İşyerlerinin aynı vergi numarası altında kayıtlı olması veya aynı şirket bünyesinde bulunması vb. durumlar sigorta kontrolünde dikkate alınmamaktadır.

Örnek üzerinden anlatayım;
Tam zamanlı SGK lı çalışanı olan, yan hakları bulunan (yemek, sağlık sigortası, varsa şirkette avans uygulaması vs) bir uzmanın farklı şehirlerde firmaya ait ofislere, üretim noktalarına atandığını varsayalım. Bu uzmanın SGK 'sı tam olarak nasıl bölünecek?
Birkaç gün bir SGK'ya, bir kaç gün farklı bir SGK'ya?
Peki işveren maliyeti nasıl hesaplanacak? Çalışanın özlük veya yan hakları nasıl karşılanacak?

Firmada tam zamanlı SGK'sı bulunan bir uzmanın, firmaya ait tüm SGK sicillerine ayrı ayrı sigorta yapılmasının herhangi bir gerekçesi bulunamaz.
OSGB 'den hizmet almak istemeyen veya farklı şehirlerde SGK Sicilleri bulunan firmaların tam zamanlı çalıştırdığı uzmanı veya uzmanlığı bulunan herhangi bir çalışanının uygun şartlar sağlanması durumunda atamasını gerçekleştirmesi ivedilikle sağlanmalıdır.

Bir devrim gibi açıklanan İSG Katip revizyonunun henüz SGK ile entegrasyonun bile tam yapılmadığının ispatıdır bu zorlama.

oğuz.eren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
öncelikle kolay gelsin.
osgbmiz için vize işlemlerini yaptık ücreti yatırdık. şu anda süreç olarak yerinde inceleme bekleniyor yazıyor. fakat vize dolmasına 4 gün kaldı. bekleyen süreçten dolayı sorun yaratır mı?
Aynen hata veriyor. Ben issgm'yi aradım osgb vize işlemleri ile ilgili olarak, konuştuğum yetkili de sisteme giremediklerini ve ne zaman düzeleceğini bilmediğini söyledi. ::-((

DSP39

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
öncelikle kolay gelsin.
osgbmiz için vize işlemlerini yaptık ücreti yatırdık. şu anda süreç olarak yerinde inceleme bekleniyor yazıyor. fakat vize dolmasına 4 gün kaldı. bekleyen süreçten dolayı sorun yaratır mı?
Merhaba aynı süreçten yakın zamanda biz de geçtik. Vize başvurusu yaptığınız ilk tarih sistemde göründüğü için bir sıkıntı olmayacaktır. herhangi cezai ya da günün dolması sebebiyle osgb niz üzerinden hizmet verdiğiniz firmalarınızın atamalarının düşmesi vb bir sorun teşkil etmiyor.
Bakanlık personeli gelmeden önce sizi arayıp yerinde inceleme yapmak üzere gelecekleri gün bilgisini verecekler size. değerlendirmeleri yapıp tutanak düzenliyorlar bunu da ek bilgi olarak vermek istedim :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.