Soru - Yangın Söndürme Tüpleri | Sayfa 6 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Yangın Söndürme Tüpleri

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi  Tüpün belli bir ömrü var mı?Bizde bazı tüpler 1 yıllık ama yeşil aralıkta değil.Bazıları 3 yıllık ama yeşl aralıkta.Burada kullanılabilir tüp kriteri göstergeye bakılarak doğrulanabilir mi?


   
 2. dekatria

  dekatria TÜİSAG Üyesi

  Kontrolleriniz sırasında manometre çizelgesinde çizginin yeşil alan dışında olduğunu fark ederseniz tüpünüzün basıncı bitmek üzeredir ve tüp üzerindeki manometrede ki çizelge sıfıra geldiğinde tüpünüz çalışmaz. Manometre üzerindeki çizelge yeşil alan dışına çıktığında tüpünüzü tekrar doldurtmanız gerekir. Bu durumun tüpün üzerindeki son kullanma tarihi ile alakası yoktur. Manometre sadece tüpün basıncını gösterir, burada manometrede okunan değer yangın tüpleri için önemli bir ayrıntıdır fakat tek başına kullanılabilir olduğunu kanıtlamaz. Manometre üzerindeki okunan değer yeşil alanda bile olsa zamanı gelmiş olmasına rağmen tüpün periyodik kontrolü yapılmamış , üzerindeki etiketler yıpranmış, tüp üzerinde darbe çizik hasar varsa, emniyet piminin mührü kırılmış ise tüpünüz çalışabilir, fakat bunların gerekli bakımlarını yaptırıp o şekilde bulundurmak gerekir.

   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 3. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar
  yangın tüplerinin kontrolünü yapan firmadan istenecek belgeler nelerdir?
  yani ne tür belgeleri olması gerekiyor?
  şimdiden teşekkürler

     

   
 4. stoneage

  stoneage TÜİSAG Üyesi

  TS ISO 11602-2 standardını bulamadım. Bu standarda göre ysc'lerin hangi periyodda nasıl kontrol ve muayene edilir ?
  Bir de yangın yönetmeliğinde Hidrostatik Basınç deneyi 4 yılda bir yapılması gerektiği yazıyor. 4 mü 5 mi ?

   
 5. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi

  YÖNETMELİKTE VAR BİR KEZ DAHA DENEYİN LÜTFEN
  A- TS 11827 Yangın söndürme cihazları- Satış ve servis hizmetleri için
  B- Genel kurallar TS ISO 11602-2 Yangın söndürme tüplerinin periyodik kontrol ve bakımı

  NOT:M.S.B. sayfasında TEKBİM kısmı var orada örnek teknik şartname örnekleride mevcut işinize yarayabilir.

     

   
  erkanersoy, Onur Gül, krisografi ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. aylin aytekin

  aylin aytekin TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar dumanlama sisteminin bulunduğu iş yerlerinde yagın tüplerinin yerden 90 cm yukarıda olması gerekmiyor denildi. bu konu hakkında bir veiye ulaşamadım bilgisi olan var mı

   
 7. Tuğçe GÜLER

  Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, forumda yazılanları okudum. 3 ay önce firmamdaki yangın tüplerinin genel kontrolünü yaptırdım. Hidrostatik test için ise, en son 2011 yılında tamamen boşaltılıp dolumu sağlanmıştır. Bugün yangın firmamız aradı ve hidrostatik test için gelmek istediklerini söylediler. Şimdi 4 yıla göre mi düşünmem gerekiyor. Öyleyse 2015 yılında dolum yaptırmam gerekmez mi?
   
 8. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  tuğçe hanım,21 şubat 2013 28566 sayılı resmi gazetede yayımlanan tebliğe gözatmanız yerinde olur. 6 ay sonra yürülüğe girecek olan bu tebliğde standartlar değişiyor.. bilginiz olsun   
  Tuğçe GÜLER bu yazıya teşekkür etti.
 9. ckur

  ckur TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Tuğçe Hanım; Örnek seyyar söndürücüler şartnamesi elde edip TS ISO 11602-2 Yangın söndürme tüplerinin periyodik kontrol ve bakımı göz önünde bulundurarak kendiniz geliştirebilirsiniz. Firmalar malesef dürüst davranmıyor. İçine konan tozun oranına (yukardaki yazılara bakarsanız) kadar bu sözleşmeye yazın. İnanın çok önemli, her gün yüzlerce yangın söndürücü kullanıyorum. Düşük oranlı söndürücüler söndürmüyor. Firma aynı tozu size tekrar satabiliyor. MSB sayfasında TEKBİM altında firmalara ışık tutması açısından söylüyorum örnek şartnameler var firma olarak oradan indirip okuyabilirsiniz.
  Kazasız günler dilerim...

     

   
  Elif BEĞEN ve Tuğçe GÜLER bu yazıya teşekkür etti.
 10. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  tüplerin içerisindeki kimyasallar ne kadar süreler içinde yenilenmelidir peki? 6 ayda bir kontrol ediyoruz ama kaç yılda bir içeriklerini yenileyeceğiz?   
 11. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  ilgili mevzuat maddeleri nedir?   
 12. kaya kupşi

  kaya kupşi TÜİSAG Üyesi

  4 yılda bir içlerinin boşaltılıp tekrar doldurulması gerekmektedir. Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmeliğinin 4.bölüm Madde:99 7. bendinde nasıl olabileceğinin tarifi yapılmıştır.

   
 13. adacık

  adacık TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar mrb,
  yönetmelikte tehlikeli bir işyerinde her 500 metrekareye 1 yangın tüpü diyor.tehlikeli bir işyeri var ve yaklaşık 450 metrekare 1 tane yeterli olacak mı yani?ve ben o 1 taneyi nereye koyacağım.elektrik tesisatına yakın bir yere mi mutfağa yakın mı yani tehlike durumları çok ama hepsi aynı alanda değil.yardımcı olursanız sevinirim
   
 14. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  2009 yılında çıkan revize bınaların yangından korunması yönetmeliğine göre yılda 1 kontrol, 4 yılda bir tekrar doldurulmalıdır.

   
 15. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  işletmeni gezip sana o konuda yardımcı olmak isterim..   
 16. kaya kupşi

  kaya kupşi TÜİSAG Üyesi

  Merhaba.
  Öncelikle iş yeriniz tehlikeli sınıf olarak ne üretmekte. 450 m2 alan içinde 1 yangın söndürücü yetecek mi? ona bakmanız lazım. Mutfakta başlayan bir yangın söndürücüyü 450 m2 alan içinde almak ve yangına müdahale etmek biraz problem gibi durur. Bunun yanında yönetmelik gereği 1 yangın söndürücü bulundurduğunuzu düşünelim. YSC yi dün kontrol ettiniz fakat o akşam tüpte bir sıkıntı oldu ve tüp boşaldı! Sonuç hüsran.Bu sebepten dolayı riski iyi analiz edip sayıyı yönetmeliğe göre değil tehlikenin boyutuna göre YSC koymak mantıklı olacaktır.

   
  adacık bu yazıya teşekkür etti.
 17. kaya kupşi

  kaya kupşi TÜİSAG Üyesi

  Merhaba.

  Öncelikle iş yerinizin tehlikeli sınıfı olarak ne ürettiğine ve depolandığına bakmak lazım. Bence yönetmeliğin ne dediğinden önce riskin analizi yapılıp mevcut 1 yangın söndürücünün size yeterli olup olmayacağının kanaatine varmak lazım. Zira siz yangın söndürücünüzü bugün kontrol ettiniz fakat yarın tüpünüz oldu da boşaldı veya düzgün dolup yapılmayan bir tüpe sahipsiniz. Ertesi günde yangın çıktı.Sonuç hüsran. O yüzden her zaman için yangın denen düşmanla savaşmak için yedeğinizde cephaneniz bulunsun derim.

   
  adacık bu yazıya teşekkür etti.
 18. adacık

  adacık TÜİSAG Üyesi

  mermer işleme atölyesi belki yangın şiddeti yüksek olmayan bir yer ama kapalı alanı,açık alanı ve mutfak ve ofis kısmı üst katta o yüzden yönetmeliğe göre 1 yeterli gibi ama bana yeterli gelmedi.

   
 19. fatma özlem yaylagül

  fatma özlem yaylagül TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,
  risk analizi yapmak için gittiğim bütün firmalarda yangın tüplerinin üzerlerinde poşetler yer almaktadır.
  Yangın anında bide dar ve çıkması sıkıntılı bu poşetleri çıkarmakla uğraşacaklar,bu konu ile ilgili olarak sadece bizlerin değil, yangın tüplerini satan veya dolumunu yapan firmaların bu konuda bir bilgi vermesi gerektiğini düşünüyorum.

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 20. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Fatma Hanım, bence gittiğiniz her yerde yangın yeterli sayıda, uygun ve çalışabilecek şekilde bakımları yapılmış yangın söndürücü olması bile çok iyi. O poşetleri herhangi bir acil durum anında saniyesinde söküp atarlar merak etmeyin yeter ki tüp düzgün çalışıyor olsun, içindeki kimyasal da hala işe yarar halde olsun, yoksa acil durumda onları çıkarması çok basit...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. yangin.tupu tarihi.nasil okunur

  ,
 2. ysc lerde imal tarihi nerede yazilidir

  ,
 3. ysc uzerindeki yesil

  ,
 4. portatif yangın söndüruculerin manometrelerinin ibresi hangi renkte olursa cihazin halen kullanılabilir olduğunu gösteriyor.
Yandex.Metrica