Soru : Yangın Eğitimi

• Konbuyu başlatan mert aslan
  • Başlangıç tarihi

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
anladım Aytekin bey,
eskiden çalıştığım danışmanlık firmasının bir taktiği idi bu :) (maruz kalabileceğiniz bir üçkağıt numarası olduğu için bahsedioyrum.)
Yangın eğitimi eğitici belgesi veya eğitimcisi tarzında bir sertifika yok.yada ben araştırmalarım sonucunda bulamadım.ama olmadığı sonucuna itfaiyeden yaptığım araştırmalarda da ulaştım.
siz bu eğitimi itfaiyeden bile alsanız oradan herhangi güzel cümle kurup sunum yapabilen biri geliyor ve anlatıyor.itfaiyenin kendi içinde böyle bir çalışması olabilir ancak ülkemiz mevzuatında boylr bir durum yok.diyorum ya itfaiye eğitimi daire başkanlığı ile görüştüm.ya başkan yada yardımcısı idi.bana bu konuda herhangi bir eğitmenin olmadığını söyledi.konuya hakim bir kişi iseniz verebilirsiniz dedi.gerçekten mevzuatta böyle bir hüküm yok.

gelelim size eğitim sertifikalarını göndermeyen firmaya.muhtemelen size eğitimi verecekler.sonra sertifika şeklinde eğitime katılım belgesi dzenleyip gönderecekler.ve siz bu arada hala eğitimcilerin sertifkalarını bekliyor olacaksınız.daha sonra beklemekten yorulacaksınız ve unutacaksınız, üzerine düşmeyeceksiniz.böylelikle benim bilgilerime göre olmadığını söylediğim eğiticilerin sertifikalarından vazgeçmiş olacaksınız.
adamlarda paralarını kazanmış olacaklar :)

Ayşe Bekoğlu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
anladım Aytekin bey,
eskiden çalıştığım danışmanlık firmasının bir taktiği idi bu :) (maruz kalabileceğiniz bir üçkağıt numarası olduğu için bahsedioyrum.)
Yangın eğitimi eğitici belgesi veya eğitimcisi tarzında bir sertifika yok.yada ben araştırmalarım sonucunda bulamadım.ama olmadığı sonucuna itfaiyeden yaptığım araştırmalarda da ulaştım.
siz bu eğitimi itfaiyeden bile alsanız oradan herhangi güzel cümle kurup sunum yapabilen biri geliyor ve anlatıyor.itfaiyenin kendi içinde böyle bir çalışması olabilir ancak ülkemiz mevzuatında boylr bir durum yok.diyorum ya itfaiye eğitimi daire başkanlığı ile görüştüm.ya başkan yada yardımcısı idi.bana bu konuda herhangi bir eğitmenin olmadığını söyledi.konuya hakim bir kişi iseniz verebilirsiniz dedi.gerçekten mevzuatta böyle bir hüküm yok.

gelelim size eğitim sertifikalarını göndermeyen firmaya.muhtemelen size eğitimi verecekler.sonra sertifika şeklinde eğitime katılım belgesi dzenleyip gönderecekler.ve siz bu arada hala eğitimcilerin sertifkalarını bekliyor olacaksınız.daha sonra beklemekten yorulacaksınız ve unutacaksınız, üzerine düşmeyeceksiniz.böylelikle benim bilgilerime göre olmadığını söylediğim eğiticilerin sertifikalarından vazgeçmiş olacaksınız.
1.Seviye Yangına Müdahale Eğitici Eğitimi Sertifika Programı mehmet bey üniversitelerin bu şekilde 45 saatlik bir eğitim programı var

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1.Seviye Yangına Müdahale Eğitici Eğitimi Sertifika Programı mehmet bey üniversitelerin bu şekilde 45 saatlik bir eğitim programı var
ancak eğitimi sadece bu kişiler verir diye bir zorunluluk yok.

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ayrıca bi konu verin kocaeli uni onun uzaktan eğitimle sertifikalandırsın.bu işi iyi yapıyorlar. :D paragözler. :D

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ancak eğitimi sadece bu kişiler verir diye bir zorunluluk yok.

anladım Aytekin bey,

Öncelikle algı ve bilgi eksikliği nedeni ile karmaşa yaratmamak için bazı konularda düzeltme yapayım.
  • Yangın eğitimi eğitici belgesi diye bir şey var. Benimde yayınladığım kurum (üniv.) bu konuda eğitim programı düzenliyor ve yetkilendirilmiş kuruluş. Eğitim sonunda da eğitici belgesi veriyor. İtfaiye teşkilatı bu konuda yetkilendirme almaması sebebi ile eğitici sertifikası değil katılım belgesi verebiliyor. İBİTEM 'i aradığınızda da size katılım belgesi vereceklerini sertifika veremeyeceklerini söylerler. Sertifika vermeye kimsenin yetkisi yoktur diyemezler. Yalnız burada bir şeyi gözden kaçırmayın alınan eğitim sonucu düzenlenen sertifika 1.seviye yangın eğitici sertifikası.
  • Eğitici belgesi var diye sertifika düzenleme yetkisi alınamaz. Sizin de belirttiğiniz gibi sertifika düzenlemek için ilgili bakanlık tarafından (meb , sağlık bakanlığı , çsgb v.s.) yetkilendirilmiş kurum olmanız gerekli. Bu sertifika ile vereceğiniz eğitim sonunda da katılım belgesi düzenlersiniz.
  • Katılım belgesi düzenleyebilmek için illa ki bu eğitici sertifikasına sahip olmanız gerekmez. İş güvenliği uzmanı olmanız yeterli
  • İş güv. uzmanısınız diye ciddi işyerleri size yangın eğitimi için taleple gelmez , konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduğunuzu teyit için sertifika veya yetki belgesi isterler
  • İş güvenliği uzmanı olmanız özellikle YANGIN , KİMYASALLLARLA ÇALIŞMADA İSG , BAKIM-ONARIMDA İSG v.b. gibi teknik ve alanında nitelikli bilgi sahibi olunması gereken konularda yeterli eğitimi verebileceğiniz anlamına gelmez. Bu konular özel ve gerçekten alanında gerekli eğitimi almış ya da özellikle uzmanlaşmış kişiler tarafından verilmelidir. Bunun anlamı da eğitimi veremezsiniz değil ETİK tir.
Herkese kazasız günler ,

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Eğitim Programının broşürü ekte...

Ekli dosyalar

• YANGIN EĞİTİCİ SERTİFİKA.JPG
    YANGIN EĞİTİCİ SERTİFİKA.JPG
    485 KB · Görüntüleme: 347

melihgalip

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba
Arkadaşlar yorumları okudum bana çok garip geldi...
Arkadaşlardan birisi çok doğru bir şey yazmış 220 saatte bu ülkede iş güvenliği uzmanı oluyorsun..:) süper
Birde yangın eğitimi vermek için 18 saatlik bir eğitimin yeterliliğinden bahsediliyor...çok ilginç ve aynı zamanda malesef haklıda....
Peki bu denli yıkıcı yeri geldiğinde can alıcı olan ve canların yangında yok olduğu haberlerini duyduğumuzda manşet manşet haberlere verdiğimiz yangın olaylarına karşı önlem ve güvenliğin bu kadar basit görülmesi sizce doğru mu?
Yangın güvenliği iki slayt gösterimi ile bitecek bir konu mu?
(Şahit olduğum bir olayı paylaşmak isterim; Yabancı menşeyli bir firmaya gittim firmada yok yok isg uzmanları A-B-C-...yangın ve güvenlik konusuna bakan mühendisler, müdürler kısacası çok kaliteli bir kadro. Saha incelemesi için indik işletme kapısından içeri girdik hidrantları Amerikan tipi vidalı hidrant (işletme şehir merkezinden uzakta ).....sorduk nedir bu ? denetime gelen yabancı sigorta kuruluşlarının taktir ettiği bir uygulama falan filan....Bu durum yıllarca gözlerinin önünde ama görülememiş ona bakan göz farklı olmalı işte bunun için profesyonel düşünülmeli...)
İş yerlerinde yaşadığım yangınlar aklıma geliyor, özellikle ölümlü olaylarda tüm işletme personelleri perişan oluyor.
Birde ailelerini düşünün....bence çok acı
Özellikle iş güvenliğinden sorumlu kişilerin "Bende bir yangın eğitimi alayım işletmem deki yangın eğitimlerini bedavaya getireyim.. " gibi bir düşünce ile bu durumlara yeltenmeleri çok yanlış.
Her iş bir bileninden öğrenilmeli...Yıllarca yangın olaylarına giriyorum, çıkıyorum her yangında farklı bir güvenlik olayına şahit oluyorum.
Bu sebeple İSG çalışanlarının profesyonel olması, işini çok kaliteli yapmasından yanayım. Uzmanlık alanları dışında kalan noktalarda kesinlikle destek almalarından yanayım.
Saygılarımla
Haldun SEBER

Sayın Haldun Seber İSG uzmanlarının verdiği eğitimler itfaiyetilerin aldığı eğitimler değildir örneğin ehliyet alırken genel motor bilgisi alıyorsunuz ancak motor teknisyeni olmuyorsunuz . İlk yardım eğitimleri içinde Doktorluk sertifikası veya diploması almıyorsunuz Doktor gelene kadar hastaya müdale ediyorsunuz. üstelik bizim verdiğimiz eğitimler itfaiyeciler için değil yangında ilk anlarda müdahale eden destek elemanlarının eğitimidir ( Elbette sizin gibilerin eğitimini veremeyiz o tamamen uzmanlık alanı gerektirir ve süreside çok uzun olması doğaldır mühendis olmak için 4 yıl okuyoruz 18 saat değil ) yangının teorisi öğretiliyor zaten yangın çok büyürse uzaklaşıp itfaiye bekleniyor. örneğin sizde aşırı büyük yangınlarda soğutmadan başka bir şey yapmıyor yangının azalmasını bekliyorsunuz. Sanırım siz bu durumları göz önüne almadınız üstelik İSG uzmanı dediğiniz kişiler tamamen bilgisiz lise mezunu değil temel kimya ve fizik kurallarını çok iyi bilen mühendis insanlar. Umarım yangın eğitimi için yazdıklarım çerçevesinde tekrar düşünürsün.

Erdoğan FİDAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Ancak arkadaşlar tonlarca yanocıları olan işletmenin hidrantları anarikab tipi vidalı rekorlardandı...burada yangın olsa ve itfaiye gelse hiç bir hidrantı kullanamazdı...
...

Saygılarımla
Haldun Seber

Haldun SEBER

"anarikab" ne demek? ne anladım, ne de bilgi bulabildim..

musty35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1 SORUDA BENDE N 20 ÇALIŞANIN ALTINDA OLAN İŞ YERLERİNDE ZORUNLU YANGIN SERTİFİKASI OLAN BİR KİŞİ OLMASI ZORUNLUMU. yani 4 kişilik bir işyerinde çalışanlardan 1 kişinin yangın sertifikası olması zorunlumu

gulkubra

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1 SORUDA BENDE N 20 ÇALIŞANIN ALTINDA OLAN İŞ YERLERİNDE ZORUNLU YANGIN SERTİFİKASI OLAN BİR KİŞİ OLMASI ZORUNLUMU. yani 4 kişilik bir işyerinde çalışanlardan 1 kişinin yangın sertifikası olması zorunlumu
Yöentemlikden anladığım kadarıyla evet çünkü yönetmelik tehlike sınıfına göre 20,30,50 ye kadar 1 katları şeklinde de arttığını söylüyor. Mantıken de 1kişi bile olsa bence olmalıdır

ckur

Üye
TÜİSAG Üyesi
BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK
MADDE 94-
4) Hortumları serme ve bağlama gibi becerilere sahip eğitilmiş personeli veya itfaiye görevlisi olmayan yapılarda, yuvarlak yarı-sert hortumlu yangın dolaplarının TS EN 671-1' e uygun olması şarttır.
6) Yetişmiş yangın söndürme görevlisi bulundurulmak mecburiyetinde olan yapılarda kullanılabilecek yassı hortumlu yangın dolaplarının TS EN 671-2 standardına uygun olması şarttır.

İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
MADDE 11-
1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
a) Arama, kurtarma ve tahliye,
b) Yangınla mücadele,
Konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
MADDE 15-
1) Tüm çalışanlar acil durum planları ile arama, kurtarma ve tahliye, yangınla mücadele, ilkyardım konularında görevlendirilen kişiler hakkında bilgilendirilir.
2) İşe yeni alınan çalışana, iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilave olarak acil durum planları ile ilgili bilgilendirme yapılır.
3) Acil durum konularıyla ilgili özel olarak görevlendirilenler, yürütecekleri faaliyetler ile ilgili özel olarak eğitilir. 11 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca görevlendirilen çalışanlara, eğitimlerin işyerinde iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi tarafından verilmesi halinde, bu durum işveren ile eğitim verenlerce imzalanarak belgelendirilir.

habip ceylan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhabalar,
kişi bazında düşünürsek 2008 yılında eğitim aldım 2020 yılındada geçerli midir? yenilenme si gerekmez mi belli periyotta??
yada şirket bazında düşünelim yine 2008 de aldık farzedelim, şirket elemanları sürekli değişiyor, gidenler oluyor yeni gelenler oluyor. yinede yenilemek gerekmez mi??
Öncelikle algı ve bilgi eksikliği nedeni ile karmaşa yaratmamak için bazı konularda düzeltme yapayım.
  • Yangın eğitimi eğitici belgesi diye bir şey var. Benimde yayınladığım kurum (üniv.) bu konuda eğitim programı düzenliyor ve yetkilendirilmiş kuruluş. Eğitim sonunda da eğitici belgesi veriyor. İtfaiye teşkilatı bu konuda yetkilendirme almaması sebebi ile eğitici sertifikası değil katılım belgesi verebiliyor. İBİTEM 'i aradığınızda da size katılım belgesi vereceklerini sertifika veremeyeceklerini söylerler. Sertifika vermeye kimsenin yetkisi yoktur diyemezler. Yalnız burada bir şeyi gözden kaçırmayın alınan eğitim sonucu düzenlenen sertifika 1.seviye yangın eğitici sertifikası.
  • Eğitici belgesi var diye sertifika düzenleme yetkisi alınamaz. Sizin de belirttiğiniz gibi sertifika düzenlemek için ilgili bakanlık tarafından (meb , sağlık bakanlığı , çsgb v.s.) yetkilendirilmiş kurum olmanız gerekli. Bu sertifika ile vereceğiniz eğitim sonunda da katılım belgesi düzenlersiniz.
  • Katılım belgesi düzenleyebilmek için illa ki bu eğitici sertifikasına sahip olmanız gerekmez. İş güvenliği uzmanı olmanız yeterli
  • İş güv. uzmanısınız diye ciddi işyerleri size yangın eğitimi için taleple gelmez , konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduğunuzu teyit için sertifika veya yetki belgesi isterler
  • İş güvenliği uzmanı olmanız özellikle YANGIN , KİMYASALLLARLA ÇALIŞMADA İSG , BAKIM-ONARIMDA İSG v.b. gibi teknik ve alanında nitelikli bilgi sahibi olunması gereken konularda yeterli eğitimi verebileceğiniz anlamına gelmez. Bu konular özel ve gerçekten alanında gerekli eğitimi almış ya da özellikle uzmanlaşmış kişiler tarafından verilmelidir. Bunun anlamı da eğitimi veremezsiniz değil ETİK tir.
Herkese kazasız günler ,
mükemmel bir yazı mevzuatı sen yaz hocam :)

Hasanakçay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
arkadaşlar çalıştığınız iş yerinde resmi olarak yangın eğitimi vermek istiyorsanız eğer 1.seviye yangın eğitici eğitmenlik sertifikasını almanız gerekiyor.ama sertifika veremiyorsunuz personelinize sadece katılım belgesi verebilirsiniz osb bünyesinde itfaiyeciyim..konuyu yakından takip ediyorum.....

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar çalıştığınız iş yerinde resmi olarak yangın eğitimi vermek istiyorsanız eğer 1.seviye yangın eğitici eğitmenlik sertifikasını almanız gerekiyor.ama sertifika veremiyorsunuz personelinize sadece katılım belgesi verebilirsiniz osb bünyesinde itfaiyeciyim..konuyu yakından takip ediyorum.....

Hasan bey böyle bir zorunluluk yok. Binaların yangından korunması yönetmeliğinde de acil durum yönetmeliğinde de bu eğitimi vermek için 1. seviye yangın eğitmeni olmalısınız demiyor.! Şu an yönetmelikteki bir boşluk üniversitelerce kullanılarak hem bilgilendirme yapılıyor hem de ticaret.

Ben yangın eğiticisi eğitimini aldım. Öğretim görevlilerinin eğitime başlarken il söylediği şey de buydu.

Uzman eğitim verebilir katılım belgesi düzenleyebilir. Zaten eğitim yönetmeliğine göre eğitim içeriğini yazarak belge düzenliyorsunuz. Ancak tatbikatlarda itfaiyeden destek alınması gerekmektedir.

Hasanakçay

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hasan bey böyle bir zorunluluk yok. Binaların yangından korunması yönetmeliğinde de acil durum yönetmeliğinde de bu eğitimi vermek için 1. seviye yangın eğitmeni olmalısınız demiyor.! Şu an yönetmelikteki bir boşluk üniversitelerce kullanılarak hem bilgilendirme yapılıyor hem de ticaret.

Ben yangın eğiticisi eğitimini aldım. Öğretim görevlilerinin eğitime başlarken il söylediği şey de buydu.

Uzman eğitim verebilir katılım belgesi düzenleyebilir. Zaten eğitim yönetmeliğine göre eğitim içeriğini yazarak belge düzenliyorsunuz. Ancak tatbikatlarda itfaiyeden destek alınması gerekmektedir.

İtfaiyeden zaten destek almak gerekiyor ama bu belge olmadan neye dayanarak eğitim vereceklerki entegre yönetim sisteminde bu belgeyi mutlaka istiyorlar yoksa belgenin hiçbir amacı kalmıyor bu belge meb onaylı oluyor.dediğim gibi sadece katılım belgesi düzenleyebiliyorsunuz....

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İtfaiyeden zaten destek almak gerekiyor ama bu belge olmadan neye dayanarak eğitim vereceklerki entegre yönetim sisteminde bu belgeyi mutlaka istiyorlar yoksa belgenin hiçbir amacı kalmıyor bu belge meb onaylı oluyor.dediğim gibi sadece katılım belgesi düzenleyebiliyorsunuz....

Yangın Eğiticisinin belgesi olmadan da eğitim verilebilir dayanağı aşağıdadır, yönetmelikler değişecek ve kesinleşecektir ancak iş güvenliği uzmanı olmak eğitim vermek için yeterlidir. Eğitici belgesi sadece ekstra olarak eğitim aldığının ve bu konuda yeterli olduğunun bir göstergesi olup hukuki olarak zorunlu değildir.

eğitim yönetmeliği.png

Ayrıca Ulaştırma Bakanlığı TGMD adaylarından yangın eğitimi katılım belgesi istemektedir. Ancak üniversitelerden aldığınız bu belge ile düzenlediğiniz katılım belgesi kabul etmiyorlar, ,itfaiyeye giderek 3 gün alınan eğitimi kabul ediyorlar. Bu noktada da Yangın Eğitimi verebilmek için yangın eğiticisi eğitimi almanın henüz hukukta zorunlu olmadığı ile karşılaşıyoruz tekrar.

senel

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yangın Eğiticisinin belgesi olmadan da eğitim verilebilir dayanağı aşağıdadır, yönetmelikler değişecek ve kesinleşecektir ancak iş güvenliği uzmanı olmak eğitim vermek için yeterlidir. Eğitici belgesi sadece ekstra olarak eğitim aldığının ve bu konuda yeterli olduğunun bir göstergesi olup hukuki olarak zorunlu değildir.

Ekli dosyayı görüntüle 27444

Ayrıca Ulaştırma Bakanlığı TGMD adaylarından yangın eğitimi katılım belgesi istemektedir. Ancak üniversitelerden aldığınız bu belge ile düzenlediğiniz katılım belgesi kabul etmiyorlar, ,itfaiyeye giderek 3 gün alınan eğitimi kabul ediyorlar. Bu noktada da Yangın Eğitimi verebilmek için yangın eğiticisi eğitimi almanın henüz hukukta zorunlu olmadığı ile karşılaşıyoruz tekrar.
Merhaba,

Yazdığınız eğitim konuları, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitim konuları, ancak acil durum ekiplerindeki kişiler yönetmelikte özel olarak eğitilmelidir diyor. Ben yangın eğitimi ve tatbikatı için, firmalarımı İtfaiye eğitim müdürlüğüne yönlendiriyorum..

FUNDA3426

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,

Yazdığınız eğitim konuları, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitim konuları, ancak acil durum ekiplerindeki kişiler yönetmelikte özel olarak eğitilmelidir diyor. Ben yangın eğitimi ve tatbikatı için, firmalarımı İtfaiye eğitim müdürlüğüne yönlendiriyorum..

Senel hanım ben de acil durum ekipleri için itfaiyeye gönderiyorum eğitime. Kendim yangın eğiticisi eğitimini aldım. Ancak ekiplere eğitimi ben vermiş olsam ve firmada yangın olsa bu eğitimin yeterliliği sorgulanır mı sorgulanır... Yönetmelikte yeri yok. Ama hukuğa uygun olsun, yönetmeliklerde ismi geçsin biz de uygulayalım

birgül

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhaba birşey sormak istiyorum biz yangın eğitimi aldırmak istiyoruz sadece adep ekibindeki kişiler yeterli midir? İtfaiyeyi aradığımızda tüm personellerin alması zorunlu hale geldi yönetmelikte de yazıyor diyor benim bildiğim yönetmelikte böyle bir madde yok tüm çalışanların almasına dair hangisi doğru?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.