Tetanos Aşısı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Musa Kıransoy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. haluk özkut

  haluk özkut TÜİSAG Üyesi  tablo gönderince bozuldu.tekrarlayacağım.


   
 2. haluk özkut

  haluk özkut TÜİSAG Üyesi

  YARA YÖNETİMİNDE TETANOZ PROFİLAKSİSİ ŞEMASI
  AŞI HİKÂYESİ
  Temiz, küçük yara
  Kirli Yaralar+
  Tetanos toksoidi içeren aşı*
  TAT
  Tetanos toksoidi içeren aşı*
  TAT
  Bilinmiyor ya da primer aşı serisi olan 3 dozdan az (0, 1, 2 doz) aşı uygulanmış
  EVET
  HAYIR
  EVET
  EVET
  3 ya da daha fazla doz uygulanmış
  HAYIR**
  HAYIR
  HAYIR***
  HAYIR

   
  bahrig bu yazıya teşekkür etti.
 3. haluk özkut

  haluk özkut TÜİSAG Üyesi

  tablo olarak gönderilmiyor.ek olarak gönderiyorum

     

   
  alibey, erkanersoy ve bahrig bu yazıya teşekkür etti.
 4. mdnchkn

  mdnchkn TÜİSAG Üyesi

  asi 3 degil 5 doz

   
 5. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Bu aşı piyasada yoktu diye biliyorum.İl sağlık müdürlüklerinde de aşı yokmuş.Aşı yaptırmak isteyenler nerden ve nasıl buluyor bilmiyorum?

     

   
 6. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi

  çocuklukta yapılan bu aşıların erişkinlik döneminde de belli aralıklarla vücuda "hatırlatılması" amacıyla uygulanan rapel aşılarıdır. Bu rapeller 10 yıllık aralıklarla yeni bir doz aşı şeklinde yapılmalıdır.   
 7. mrtaytr89

  mrtaytr89 TÜİSAG Üyesi

  Herkese iyi günler, bi sorum olcak çay bahçesi çalışanları için tetanos aşısı gerekli midir?
   
 8. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Evet. "Bahçe" geçtiği için.... :)

  Şaka bir yana metal ve cam işin odağında olduğu için gereklidir.   
 9. Helios

  Helios TÜİSAG Üyesi

  Vücudunuza mikrop yüklenmiyor merak etmeyin.. biraz daha araştırmacı olsaydınız bunun toksoid aşı olduğunu (yani tetanoz toksinini engelleyen) anlardınız.

     

   
 10. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  tetanos sonucu uzuv kaybı olması durumunda ödeyeceğiniz tazminatları hesaplayın. ufak bir batma sonucu tetanos gelişmeyeceğini öngörebiliyormusunuz. ufacık bir sıyrık da olabilir. bunun size veya işverene bildirimi olmadığı zaman. işçi geldi 1 ay sonra kol veya bacakta tetanos gelişmiş. uzuv kaybı olacak. bunun sorumluluğu yükümlülüğü kimde olacak öngördünüz mü?   
 11. Ksuner

  Ksuner TÜİSAG Üyesi

  Tetanos hastalığı sonucunda ölüm olur. Tetanos bir uzvu tutmaz, tetanos sonucu uzuv kaybı olmaz. Hastalığa yakalanan her 10 kişinin 6'sında her türlü tedaviye rağmen ölüme neden olmaktadır. Kuluçka süresi 3-14 gündür. Hastaların % 70'i 50 yaş üzerindedir.   
 12. dho22

  dho22 TÜİSAG Üyesi

  Sağlık Bakanlığına bağlı tüm kuruluşlarda şuan tetanos aşısı Difteri tetanos aşısı olarak yapılıyor 3 doz ömür boyu korumuyor arkadaşlar uygulanan takvim aşağıdaki gibidir
  Td 1

  İlk karşılaşma

  Td 2

  Td 1’den en az 4 hafta sonra

  Td 3

  Td 2’ den en az 6 ay sonra

  Td 4

  Td 3’ten en az 1 yıl sonra

  Td 5

  Td 4’ten en az 1 yıl sonra

   
  Real bu yazıya teşekkür etti.
 13. Ayşedudu

  Ayşedudu TÜİSAG Üyesi

  Bilmediğiniz konu hakkında atıp tutmayın. hepatit aşısı ile tetanozu birbirine katıp karmalamışınız. 3 doz yapılan hepatit aşısıdır. tetanoz tek doz yapılır. mak 5 yılda bır tekrar edilmesi faydalıdır. ne diye giriyorsunuz bu konulara sizin uzmanlığınız değil. kurulda bişey söyleyeceksen yada deftere bişey yazacaksan sağlık denetimi ve gözetimi işyeri hekimince belirlenir de geç. yalan yanlış bilgilerle foruma bakan insanları yanıltmayın.
   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 14. rsavlu

  rsavlu TÜİSAG Üyesi

  Tetanoz aşısı ilk yapıldıktan bir ay sonra 1 doz , 6 ay sonra 1 doz yapılırsa 5 yıl koruyucudur. 4.doz 1 sene sonra 5.doz 1 sene sonra yapılır. 15-49 yaş kadınlarda evde oturdukları için 5 doz tamamlanınca ömür boyu korur denir. Aynı aralıklarla 5 doz yapılan kişi çalışıyorsa (sanayiden sayılan yerlerde) 10 yılda bir rapel daha yapılmalıdır.
  Eğer kişi 1980 den sonra doğmuş(1980 den önce aşılar soğuk zincire uymuyordu.) ,aşıları (bebeklik-çocukluk )düzenli yapılmış ve liseyi bitirmişse ardından askerlik veya gebelik veya işe giriş vs nedeniyle 10 yılı geçmeyen sürelerde 1 doz yaptırmışsa tam aşılı sayılır ve 10 yılda 1 yapılması yeterlidir.
  Kanunda tetanoz aşısı yaptırılır diye bir madde bulamazsınız. İsg tüzüğünde vardı, tüzük kaldırıldığı için o da geçersiz. Ancak doktor isterse yapılmalıdır. C.tetani bakterisinden korunmak önemlidir. Tüzükte işveren yaptırır deniyordu ve o doğrultuda devam ediliyor.

   
  ygtr hoca, sevgay, alix ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. bulent sahinci

  bulent sahinci TÜİSAG Üyesi


  Tetanoz Clostridium tetani bakterisinin vücut toksinleri (zehir) etki gösteren ölümcül bir hastalık. Halk arasında ''KAZIKLI HUMMA'' diye bilinen bu hastalık yaralanmadan sonraki 10 gün içinde belirtilerini gösterirse genellikle ölümcül oluyor. Acılı bir soda hastanın çenesi kitleniyor, yutma zorluğu ve solunum kaslarındaki kasılma ile solunum yetmezliği ile hasta kaybediiyor. Bu arada baş geriye doğru, sırt kaslarıda kasılarak opustetanuz denilen kötü bir pozisyon veriyor vücuda. Ege bölgesi toprağında çok olduğundan oldukça tehlikeli. Ben tıp fakültesinde daha staj yaparken (intaniyede) parmağına gül dikeni batmasından tetanoza yakalanmış bir hasta gördüm. Belirtiler 17 gün sora başlamıştı. Neyseki uzun bir tedavi ve kalp solunum cihazlarında kalarak hayatı kurtuldu.
  İşyerindeki duruma gelince; işe giriş muayenesi sırasında tetkikleri ile birlikte 1 doz aşı yapılmalı ancak bence her yıl yapilması ve hele 3 doz yapılması hiç akla yakın gelmiyor Herhangi bir iş verenin aile hekimlliklerinde ücretsiz yapılan bu aşının masrafını üstleneceğini sanmıyorum. Zaten her yaralanmada aşı kartına tüm rapelleri ile kayıtlı olsa da yine yeni bir doz yapılıyor.Zaten kolay bulunamayan Tetavax aşısı oldukça da pahalı.
  Bir de işyerinde aşı yapıldığı gün o işçiyi en az 1 gün çalıştırmamak, iş kazası riski ve komplikasyonlar açısından göz önüne alınarak bir değerlendrme yapılmalı diye düşünüyorum. Bu kuya yasal daha bir açıklık getirilmeli.   

  Ekli Dosyalar:

  ygtr hoca ve rsavlu bu yazıya teşekkür etti.
 16. rsavlu

  rsavlu TÜİSAG Üyesi

  Tetanoz aşısını aile hekimlerinin çoğu( 15-49 yaş kadınlar dışında) yaralanma yoksa yapmıyorlar.
  Çoğunluğu erkek olan tehlikeli işlerde çalışanlara bence yapılması gerekli.Kanun aramanında gereği yok bence.
  İşyeri hekimi yetkisini kullanıp 'yapılmalı 'derse yapılır.Ben çoğu işyerimde 3 doz yaptırttım ama süreklilik zor sağlanıyor. Senede bir veya işe girişte yaptırtmaya çalışıyorum artık. Ancak herkese yaptırmak çok kolay olmuyor. 1980 sonrası doğanların çoğu rapelleri yapılmışsa ki çoğu tam aşılı (5 doz sonrası) 10 yılda bir yeterli.

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ender soylu

  Ender soylu TÜİSAG Üyesi

  Metal işlerinde işe başlarken tetanoz aşısı zorunlu mu?Yaptırılsa iyi olur mu diye sormuyorum,zorunlu mu?Bilen arkadaş?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. ömür boyu koruyan tetanoz aşısı

Yandex.Metrica