Tetanos Aşısı

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhabalar

Bu konu hakkında yazılan birşey var mı diye baktım ama göremedim. Tetanos aşısının yapılması zorunluluğu varmıdır? ve nerede yazar ? Bakım çalışanlarına yaptırmak istiyorum ama kaynak gösteremiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

bahrig

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Halen yürürlükde olan tüzüğe göre uygulanıyor,
İşyeri Hekiminiz uygun görürse İl Sağlık Müdürlüğünden talep edebilir.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
Bakanlar Kurulu Karar Tarihi - No: 04/12/1973 - 7/7583
Dayandığı Kanun Tarihi - No: 25/08/1971 - 1475
Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi - No: 11/01/1974 - 14765

Madde 86 - Tetanos hastalığına karşı aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
Tetanos tehlikesi olan işlerde çalışan bütün işçilere, antitetanik aşı yapılacak, parçalanmış, ezik ve toprakla bulaşmış yaralanmalarda, serum antitetanik tatbik olunacak, eğer işçi evvelce aşılanmış ise, rapel olarak, anatoksin yapılacaktır.

BARIŞ KAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Musa Bey;
Aşağıdaki bilgi umarım faydalı olur

Saygılar
Barış

Tetanos tehlikesi olan işlerde çalışan bütün işçilere, antitetanik aşı yapılacak, parçalanmış ezik ve toprakla bulaşmış yaralanmalarda, serum antitetanik tatbik olunacak, işçi daha önce aşılanmış ise, rapel olarak, anatoksin yapılacaktır. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:86)

mahircem

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
Madde 86 - Tetanos hastalığına karşı aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
Tetanos tehlikesi olan işlerde çalışan bütün işçilere, antitetanik aşı yapılacak, parçalanmış, ezik ve toprakla bulaşmış yaralanmalarda, serum antitetanik tatbik olunacak, eğer işçi evvelce aşılanmış ise, rapel olarak, anatoksin yapılacaktır.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
herhangi bir zorunluluk yok bende yaptırttım ama bunada koruyucu önlem adı altında bilgilendirdim ve herkez kendi aile hekimliğinde yaptırabiliyor ücretsiz.

b.a.k

Üye
TÜİSAG Üyesi
Musa Bey,
İşçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünün 86. maddesinde; Tetanos hastalığına karşı aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
yazmaktadır.
Bir de Ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kapsamında düzenlenen sağlık raporlarına esas teşkil eden tetkikler kısmında da tetanos bulunmaktadır. Umarım bu bilgiler size yardımcı olur.

bünyamin yavuz

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
musa bey çalışma koşulları göz önüne alınanarak işyeri hekiminin gerekli görmesi halini gösterebilirsiniz. iş yeri hekimi daha iyi bilir diye düşünüyorum bu konuyu sonuçta sağlık konusu, iş yeri hekiminin istemesi gerek anlayaçağınız benim görüşüm . iyi çalışmlar

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tüm yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Yalnız tüm hekim arkadaşlar için söylemiyorum diyeceklerimi ama bazıları (çantacı) olmaktan ileri birşey yapmıyor. Bu tetanos aşısını iş güvenliği olarak konumuza girdiği için öneri defterine yazmamı tavsiye edermisiniz. yada sadece kurul tutanağında olması yeterli midir.? Kurum bu duruma soğuk bakıyor . Sizler ne dersiniz.?

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
kurul tutanağına yazarsanız ve kurulca da kabul edilirse uygulanması gerekir zaten diye düşünüyorum..
aşının 3 doz olduğunu da unutmayalım bu arada...

BARIŞ KAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
BEN KURUL GÜNDEMİNE BU KONUYU TAŞIDIM İŞ YERİ HEKİMİNİN VERDİĞİ BİLGİYE GÖRE ŞU AN TÜRKİYE DE TETANOS AŞISI BULUNMAMAKTA. BU SIKINTI NEDENİ İLE ÇALIŞANLARIN AŞISINI YAPTIRAMADIK. TAKİP EDİYORUZ BULUNDUĞUNDA HEMEN AŞIYI YAPTIRACAĞIZ.

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
uzun zamandır aşı bulunmamakta ama aile hekimlerie yollarsanızbüyük ihtimalleonlarda bulunacaktır aynı sıkıntıyı bende yaşadım

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar ben aşı için verdiginiz bilgiler dogrultusunda parpat a göre ilgili maddeyi söyledim teklif aldılar. Gerçekleştirmeye çalışılıyor. Yalnız bana sorulan şu ki zaten bir el kesigi bile olsa hastane veya saglık ocagı bu aşıyı zaten yapıyor neden biz aşı yaptıralım gibisinden soru geldi. Buna verilecek cevap herzaman bulunmayabiliyor olması sanırım yeterli. Bende parpatı gösterdim ve yapıp yapmamak size kalmış dedim. Bu arada cembulak bey 3 doz derken neyi kastettiğiniz anlamadım.?

b.a.k

Üye
TÜİSAG Üyesi
Tetanos bakterisi toprakta yaşar. Bu nedenle en tehlikeli yaralanmalar hayvan dışkısı ve gübre ile kirli yaralanmalardır. Genelde derin delici yaralanmalardan endişelenmemize rağmen gerçekte pek çok yaralanmada tetanos bakterisi vücuda girer. Bu nedenle büyük yaralara tetanos riski nedeniyle müdahale ediliyor ama küçük yaralanmalara (kıymık batması, düşme sonucu oluşan sıyrıklar vb.) pek müdahale edilmiyor. Aşı yaptırarak bu önemsenmeyen yaralanmalardan oluşacak tetanos riskinin önüne geçilmiş oluyor.

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tetanos bakterisi toprakta yaşar. Bu nedenle en tehlikeli yaralanmalar hayvan dışkısı ve gübre ile kirli yaralanmalardır. Genelde derin delici yaralanmalardan endişelenmemize rağmen gerçekte pek çok yaralanmada tetanos bakterisi vücuda girer. Bu nedenle büyük yaralara tetanos riski nedeniyle müdahale ediliyor ama küçük yaralanmalara (kıymık batması, düşme sonucu oluşan sıyrıklar vb.) pek müdahale edilmiyor. Aşı yaptırarak bu önemsenmeyen yaralanmalardan oluşacak tetanos riskinin önüne geçilmiş oluyor.
b.a.k arkadaşım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Yaknız sormak istegim bir konu var. Tetanos bakterisinden bahsettiniz. Aşı ismini bakteriden dolayı mı olıyor. Yani ben firmada tetanos sadece metal batması veya kesmesi sonu çıkmaz desem dogru mu söylemiş olurum. Hangi kaynagı destekleyici olarak gösterebilirim.

b.a.k

Üye
TÜİSAG Üyesi
Musa bey bildiğim kadarıyla Klostridium tetani bakterisi toprakta, tozda ve bazı hayvanların dışkılarında yaşayan bir bakteri türü ve aşısı da ismini bakteriden dolayı alıyor.Düşme ya da yaralanma ile cilde kirli çivi, bir cam parçası, taş veya toprak girdiğinde tetanos bakterisi de vücudumuza girebilir. Yani tetanos sadece metal batması veya kesmesi sonucu oluşmaz derseniz doğru bir cümle kurmuş olursunuz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

leventsert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tetanoz aşısı işe girerken yapıldığında aşı 3 doz olarak yapılıyor.Önce bir doz alınıyor, 1 ay sonra ikinci doz,6 ay yada 12. ayda 3.doz. 3 Dozu yaptırırsanız ömür boyu koruma sağlıyor. Kaza olması halinde 24 saat içinde hastanede yapılan tetanoz, kaza sonrasında bile yapılsa koruyucu özelliğini sürdürüyor. Tüm personele hiç bir şey yokken tetanoz aşısı yapılmasını doğru bulmuyorum. Personelinizden gereksiz yere vücuda mikrop yüklendiği şeklinde yakınma ve fazla sayıda aşı olmadan kaçınmalarla karşılaşabilirsiniz.

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bu aşı olayında çok yerde sıkıntı var bildiğim kadarıyla.İl sağlık müdürlüklerinde de aşı kalmadığı söylendi.Tabiki önemli ama aşıdan önce İSG uzmanlarının yapması gerekenlere yoğunlaştım bende.iş yeri hekimine aşı olayını bildirdim .Bence koruyucu sağlık hizmeti oldugundan hekim işidir bu.Bulabilsek bizde personele yaptıracağız ama aşı bulamıyoruz.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar ben aşı için verdiginiz bilgiler dogrultusunda parpat a göre ilgili maddeyi söyledim teklif aldılar. Gerçekleştirmeye çalışılıyor. Yalnız bana sorulan şu ki zaten bir el kesigi bile olsa hastane veya saglık ocagı bu aşıyı zaten yapıyor neden biz aşı yaptıralım gibisinden soru geldi. Buna verilecek cevap herzaman bulunmayabiliyor olması sanırım yeterli. Bende parpatı gösterdim ve yapıp yapmamak size kalmış dedim. Bu arada cembulak bey 3 doz derken neyi kastettiğiniz anlamadım.?
yani belli periyotlarla 3 defa aşı yapılıyor..5 sene koruyuculuğu var diye hatırlıyorum..levensert in dediği gibi ömür boyu koruması varmı bilmiyorum...keşke öyle olsa...:evet:

CEM AKBULAK

Musa Kıransoy

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sanırım 4 defa tetanos aşısı oldugunuzda vücut artık bağışıklık kazanıyormus.
1- İlköğretim
2-lise
3-Askerde
4-İşte olsa yeter ;)

leventsert

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çalışanlardan aşı vurulma taahhüdü yada onayı almanız sizin için iyi olur.Aşılar elinizde kalabilir.Yada kalan aşıyı geri alma şartıyla alınız.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.