Sınav Başvurusu Yapamıyorum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında beşnbirk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. kral0609

  kral0609 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar doğum borçlanması ve askerlik borçlanması yapanların başvuruları kabul edilmiyor.görevli kişi kazansada iptal edilir dedi. ben askerlik borçlanması yapmıstım.B ye muracat ettım.ama muracat kısmında A sınıfı yazıyordu.Bakanlığa gittim düzelttirmek için. Adamlar primlerime tekrardan baktılar.sen askerlik borçlanması yapmıssın dediler sınava giremezsin dediler.bende neden basvuramıyorum dedim.biz duyurusunu yaptık dediler.bende nerde yaptınız duyurusunu dedim adam sustu kaldı.hakikaten tam gerizekalı bir suru adamı bır araya toplamıslar.

  Neyse diyeceğim arkadalar doğum ve askerlik borçlanması yapanlar dikkat edin çünkü başvurunuz kabul edilsede sınava gırsenızde iptal edeceklermiş haberiniz olsun.isterseniz bakanlılıga gidip öğrenebilirsiniz odun beyinlilerden..hayırlısı herkese


   
  Ali S. UTKU bu yazıya teşekkür etti.
 2. kral0609

  kral0609 TÜİSAG Üyesi

  kabul etmıyorlar kardeş benimkini iptal ettiler

   
 3. serdar sepici

  serdar sepici TÜİSAG Üyesi

  ilk defa bende şimdi arıyorum 170 i yeni kanun geldi dedi beraber okuyalım dedi telefondaki arkadaş borçlanmalar dikkate alınmayacakmış. bende telefon görüşmelerimizi kayıt ettiniz durdunuz hani kabul edilecekti sizden öyle teyit aldım dedim. yapacakları bişey yokmuş bakanlığa attı topu yeni bi kanun düzenleme olabilir dedi. bizi kimler yanlış yönlendiriyorsa hakkımız helal olmasın kimse ders çalışamadan sınav tarihi geldi zaten, altı ayda bi kanun değiştiriyorsun, diğer altı ayda da bu kanunla 3-5 defa oynuyosun ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız...

     

   
 4. selimmuratilgaz

  selimmuratilgaz TÜİSAG Üyesi

  önce herkese OSGB yetkisi verdiler herbirinden 9000TL para aldılar 1000 e yakın OSGB açıldı şimdi osgbler kan ağlıyor kazanan sadece bakanlık. eğitim kurumları da aynı. önce yetki verdiler şimdi işyeri hekimliğinde sertifika şartını kaldıracaklar. bunca eğitim kurumu ne yapacak? aynı şekilde işgüvenliği uzmanları bakanlığın oyuncağı. biz daha çok sınava gireriz böyle. artık anlayın. devletin satacağı bir şey kalmadı ya bu şekilde para toplayacak, vergileri artıracak. yada her ışın başına trafik memuru koyup ceza kestirecek. Uyanın Artık

   
  cansediment ve arwen bu yazıya teşekkür etti.
 5. yasin çetin

  yasin çetin TÜİSAG Üyesi

  oh insallah :)

     

   
  oceanusufuk bu yazıya teşekkür etti.
 6. yasin çetin

  yasin çetin TÜİSAG Üyesi

  hak aramak mümkün mü bu ülkede? basvuru bitimine 2 gün kalmıs bugun yarın diye oyalanıyoruz... kolaysa siz arayın hakkınızı?

   
 7. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  ÖNERİ_CEVAP:
  Gündemimizdeki sıkıntıları içeren , altta hatırlatma bilgisini sunduğum yönetmeliğin , bazı ilgili hususları içerdiğini düşünüyorum.
  İyi çalışmalar.
  "

  12 Mayıs 2010 ÇARŞAMBA

  Resmî Gazete

  Sayı : 27579

  YÖNETMELİK

  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından:

  SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ
  Sigortalı tescil ve hizmet kayıtları arasında mutabakat sağlanması

  MADDE 21 –(1) Tescil kaydı bulunmayan bir kimse adına hizmet kaydı oluşturulmaz. Tescil ve hizmet kayıtlarındaki sigortalının adı, soyadı, sosyal güvenlik sicil numarası gibi ortak bilgilerde mutabakat sağlanmadan hizmet kayıtlarına bilgi girişi yapılmaz veya bilgi aktarılmaz.

  Kayıtların güncel ve doğru tutulması

  MADDE 22 –(1) Sigortalı hizmet kayıtlarının doğru, güncel ve eksiksiz oluşturulması esastır. Bu amaçla;

  a) Sigortalının adı, soyadı ve sosyal güvenlik sicil numarası bulunmayan veya bulunduğu hâlde önceki hizmet kayıtları ile mutabakatı sağlanamayan bilgiler, prime esas kazancın alt ve üst sınırları dışında kalan miktarlar, işe giriş ve çıkış tarihleri ile tutarlı olmayan prim ödeme gün sayıları, doğrusu tespit edilmeden veya eksiği tamamlanmadan hizmet kayıtlarına aktarılmaz.

  b) Bir sigortalı adına ayda 30’u, yılda 360’ı aşan prim ödeme gün sayısı bulunan veya başka bir sigortalının hizmetini gösteren hizmet kaydı oluşturulmaz.

  Hizmet kayıtlarının paylaşımı

  MADDE 23 –(1) Kurumla bir yazışma yapılmadan üretilecek barkodlu çıktı alınarak resmî belge olarak kullanılmak üzere, sigortalı hizmet kayıtları, Kurumun internet sayfası üzerinden sigortalı, işveren, kamu idaresi, meslek kuruluşları ile diğer kişi ve kuruluşların paylaşımına açılabilir.

  (2) Hizmet kaydı paylaşımında yer alacak bilgilerin kapsamını belirlemeye Kurum yetkilidir.

  (3) Sigortalı dışında, birinci fıkrada belirtilen kişi, kurum ve kuruluşların hizmet kayıtlarının resmî bir belge ile bildirilmesine ilişkin yazılı başvurular, ayrıca Kurumca cevaplandırılmaz. Ancak, hizmet kayıtları ile ilgili tereddütlü konular hakkında, yazılı talepte bulunulması hâlinde, yazışma yoluyla gerekli bilgi verilir.

  Hizmet kayıtlarının düzeltilmesi

  MADDE 24 –(1) Kurumca hizmet kayıtları;

  a) Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca veya kamu idarelerinin denetim elemanlarınca düzenlenen raporlarda gerçeğe aykırı hizmet kazandırıldığının veya hatalı ve eksik kayıt bulunduğunun tespit edilmesi,

  b) Sigortalının prime esas kazançları, gün sayıları ve prim tahsilatına ilişkin bilgilerin hatalı veya eksik aktarıldığının tespit edilmesi,

  c) Kesinleşen yargı kararları ile sigortalıya hizmet kazandırılması veya Kurum kayıtlarında var olan hizmet veya prime esas kazançların yeniden belirlenmesi,

  hallerinde düzeltilir, iptal edilir veya yeni kayıt oluşturulur.

  (2) Birinci fıkra gereğince, hizmet kayıtlarında yapılacak güncelleme, iptal ve yeni kayıt oluşturma işlemleri, ünite amirinden alınacak olur üzerine, konu ile ilgili bilgisayara giriş yetkisi verilen ünite personelince yerine getirilir. Bu şekilde güncellenen bilgisayar kayıtları, her gün alınacak çalışma listeleri ile karşılaştırılarak mutabakatı sağlandıktan sonra, eski ve yeni kayıtlara ait hizmet dökümlerinin onaylı birer örneği sigortalıların dosyalarında muhafaza edilir. Ancak birinci fıkra (b) bendi gereğince hizmet kayıtlarında yapılacak iptal ve yeni kayıt oluşturma işlemleri, üyeleri Kurumca belirlenecek komisyon kararına göre yapılır.
   
  Agacsakal bu yazıya teşekkür etti.
 8. wezosso

  wezosso TÜİSAG Üyesi

  kanunda böylesine ucu açık cümleler olduğu sürece bakanlıkta istediği düzenlemeyi istediği zaman yapar bizde ödediğimiz paraların arkasından bakarız.   
 9. ferit erdem parlak

  ferit erdem parlak TÜİSAG Üyesi

  Hocam 30 günün üzerini anlıyorumda, doğum ve askerlik borçlanması nerede var?

     

   
  adisg bu yazıya teşekkür etti.
 10. sdn

  sdn TÜİSAG Üyesi

  başvursanız dahi sınava girip imza atmadığınız sürece hakkınızı kullanmış olmuyorsunuz.1 yıl içersindeki dilediğiniz 2 sınava katılabilirsiniz.
  Ancak şu son karmaşadan sonra bildiğimden bile emin olamadım isterseniz bir kezde bakanlıktan teyid alın.   
 11. muharrem şahin

  muharrem şahin TÜİSAG Üyesi

  Bugünde liste ile girmiş olduğunuz bilgiler örtüşmemektedir deniyor. Bakanlığı aradım faks çekmeyin bugün eksik listeler verilecek yarın deneyin dedi. Ben daha konuşurken yüzüme telefon kapandı. Çok çalışkan, vatandaşa karşı çok kibar oldukları için bu memur arkadaşlar hakkında işlem yapması için faruk çelik 'e e posta gönderdim ve tüm yaşanan sıkıntıları yazdım. Bakalım ne olacak!!!   
  Samim GÖK bu yazıya teşekkür etti.
 12. Samim GÖK

  Samim GÖK TÜİSAG Üyesi

  Banada aynı konuşma şekliyle konuştular. Sanki biz biliyoruzda garazımıza onları arıyoruz. Çok iş yapıyor arkadaşlar. Sanırım arayan bazı arkadaşlar baya bi sövmüşlerki onlarda bu şekilde konuşuyorlar :)... Neyse yarın bekliyoruz. Zaten başvuru yapamazsam bende arayıp ve mesajla iyi temennilerimi ileticem :)) Umarım başvuru yaparız...

   
  Agacsakal bu yazıya teşekkür etti.
 13. yasin çetin

  yasin çetin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar hangi numarayı arıyorsunuz? ben arıyorum surekli mesgul telefonlar....
   
 14. tevfik

  tevfik TÜİSAG Üyesi

  ÇSGB son bildirisi arkadaşlar;

  Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!
  Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı sınıf yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılarak bu haklarını kullanabilirler. Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.
  1. Kanun ve Yönetmelikte açık bir şekilde belirtildiği üzere hiçbir borçlanma prim gün hesabına katılmayacaktır.

  Örnek: Askerlik borçlanması, doğum borçlanması vb.
  2. Bir ay içerisinde kişi adına farklı işyerlerinden yatırılan primlerin toplamı, en fazla 30 prim günü olacak şekilde hesaplanacaktır.
  Örnek: Bir kişi adına Haziran ayında A işyeri 30 gün; B işyeri 30 gün ve C işyeri 30 gün olmak üzere toplam 90 gün prim yatırılmışsa, prim günü hesabında ilgili ay için en fazla 30 günü değerlendirmeye alınacaktır. Mükerrer olan diğer günler prim gün sayısında hesaba katılmayacaktır.

   
 15. madencizade

  madencizade TÜİSAG Üyesi

  İlgili mevzuatta mükerrer prim günü muhabbeti varda askerlik doğum borçlanması prim günlerinden sayılmaz diye bir ibareye rastlamak henüz kısmet olmadı. Zannedersem de olmayacak çünkü mevzuatta ona ilişkin bir ifade yok   
 16. Alphan

  Alphan TÜİSAG Üyesi

  Askerlik borçlanması için ödediğimiz paranın üzerine su içeceğimiz hemen hemen kesinleştiğine göre yeni bir soru ortaya çıkıyor.

  Şu an sorunsuz 2965 gün ödenmiş primim var. Ocak ayı sonunda 3000'i geçiyorum. 21 Aralık sınavı için başvurdum. Bu sınavda B'ye girip kazanamazsam; bir sonraki sınavda A'ya girebilecek miyim?

  Bu sınava girerek A için kullanabileceğim 2 sınav hakkımı mı harcıyorum?

  Bu soruların cevabını bilen var mı?

   
 17. Agacsakal

  Agacsakal TÜİSAG Üyesi

  Bu konunun uzmanından aldığım kısa bilgilendirme "
  Üstat burada sorun şu;
  Emeklilik süresinde borçlanma eyvellah diyorlar,
  Fakat İSG sertifika da bu sürelerde fiili çalışma aranıyor." budur.....

   
 18. Pinpin

  Pinpin TÜİSAG Üyesi

  bende bugün bakanlığa gittim doğum borçlanması askerlik borçlanması kabul edilmeyecekmiş.Aktif olarak çalışmış olmak gerekiyormuş bahanede bu.kimsenin birbirinden hbri yok Allah ın belaları.son gün gelmiş kanuna yönetmeliğe göre diye birşy yayınlamışlar.170 i aradım yok bi sorun sistemden kaynaklı bakanlığa gittim kabul etmiyrz diyolar.bu şikayetleri biri duyar inş. Site yöneticileride ilgilenirse sevinirim herkes mağdur oldu

   
 19. Vahip

  Vahip TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben geçtiğimiz cuma günü b sınıfı için başvurumu yaptım.Hepimiz için hayırlısı olsun.Benim net pirim günüm yetiyordu yedek subaylık pirim günüme ihtiyacım olmadı ve dolayısıyla ekletmedim. Ben bu askerlik ve doğum borçlanmasının sayılması gerektiğini düşünüyorum bu kanaldan baskı yapılırsa sonuç alınabilir. Zira askerlik ve doğumdan dolayı borçlanıp çalışmış gibi görünüp pirim günü tamamlanarak emekli olunabiliyorsa yükseltme sınavına da girilebilmelidir.

   
 20. adisg

  adisg TÜİSAG Üyesi

  tevfik günaydın, sabahtan beri millet burada ne konu üzerine yorum yapıyor sanıyorsun.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica