Soru Serbest Çalışıp Risk Analizi Yapan Var Mı?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında nurcan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi  Hayır. Yazamaz. Gelir gider olmadığı için fatura söz konusu edilemez. Kalın sağlıcakla.


   
 2. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

  ilginize teşekkür ederim Berkay bey, iyi oldu çalışmanız. birde şuna tam olarak cevap bulamıyorum,
  Ben bir firmada başka işle meşgulüm, aynı zamanda da iş güvenliği uzmanıyım - C sınıfı, uzmanlık konusunda kendimi geliştirmek istiyorum, ve bunun için özel olarak risk analizi yapıyorum bazı işletmelere. fakat, bir firmam olmadığı için, verdiğim hizmet karşısında fatura konusunu nasıl yapacağımı bilmiyorum, işletmeler bana gider pusulası keserse benim onlara bir fatura ya da buna benzer bir şey vermem gerekli midir ?

  2. si; risk analizi yaptığım yerlere bir de temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi veriyorum, katılım belgesinde bulunması gereken bilgiler nelerdir, bilmiyorum, internette bir sürü format var fakat ben işimi doğru yapmak istiyorum ?

  aynı zamanda risk analizi yönetmeliğine göre hazırlanacak dosyalarda nelerin olması gerektiği biliniyor fakat hangi formatın doğru olduğu belli değil, herkes acemi, bende ? bakın yönetmelikte aşağıda gerekli olanlar yazıyor ama, her bir madde için ayrı A4 mü hazırlayacağız ?

  çok şey sordum, kusura bakmayın :)

  (1) Risk değerlendirmesi asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir.
  a) İş yerinin unvanı, adresi ve işverenin adı.
  b) Gerçekleştiren kişilerin isim ve unvanları ile bunlardan iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi olanların Bakanlıkça verilmiş belge bilgileri.
  c) Gerçekleştirildiği tarih ve geçerlilik tarihi.
  ç) Risk değerlendirmesi iş yerindeki farklı bölümler için ayrı ayrı yapılmışsa her birinin adı.
  d) Belirlenen tehlike kaynakları ile tehlikeler.
  e) Tespit edilen riskler.
  f) Risk analizinde kullanılan yöntem veya yöntemler.
  g) Tespit edilen risklerin önem ve öncelik sırasını da içeren analiz sonuçları.
  ğ) Düzeltici ve önleyici kontrol tedbirleri, gerçekleştirilme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyesi.

  (2) Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve iş yerinde saklanır.
  (3) Risk değerlendirmesi dokümanı elektronik ve benzeri ortamlarda hazırlanıp arşivlenebilir.

   
 3. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merak ettiğim konu ben bir firmada sigortalı çalışıyorsam ve baska bır yer benden uzman olarak rısk analızı ıstıyorsa fatura da kesemiyorsak devlet denetıme cıktıgında uzman olarak fatura kesmediğimiz ıcın ceza yazmaz mı?


  merhaba Kemal bey, sanırım yukarıdaki soruya cevap verdiniz, peki biz ücret almadan imza atarsak risk analizine, bir sıkıntı çıkar mı bizim için ? yada bize gider makbuzu keserse firmalar, bizim maliyeye ya da risk analizi yaptığımız işletmelere bri evrak ibraz etmemiz gerekir mi ?
  ayrıyeten apartmanlar gider makbuzu kesiyor, biliyorsunuz, biz birşeyler kesecek miyiz, gerek var mı ?

  biliyorsunuz bu soru çok önemli ?

     

   
 4. arkadaşlar çok merak ediyorum, fatura-gider makbuzu-imza filan bu konulara neden çok takılıyorsunuz veya nerden icap ediyor?

   
 5. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

  hemen açıklayalım, nerden icap ediyor,

  biz imza attığımız için, yasal sorumluluk almış oluyoruz yanlış düşünmüyorsam, peki bir iş yapıyorsak, bu işin bedeli yok mu, yani fatura gibi bir evrak kesecek miyiz, bunu anlamaya çalışıyoruz ??,

  şimdi sizin yazdıklarınıza göre, risk analizini yapalım, imzamızı atalım, sonra da paramızı alıp keyfimize bakalım, bu kadar mı ?? küçük bir cevap sadece istediğim ??? denetmenler gelince fatura kesmeniz gerekli falan gibi sorularla muhatap olur muyuz ??? yok mu cevappp ??????

     

   
  Mustafa Ulusoy bu yazıya teşekkür etti.
 6. Sercan bey bu ne hiddet :) Önce mesajınızı yayınlamam gerekti. cevabı sonra verebilirdim

   
  sercan gokerk bu yazıya teşekkür etti.
 7. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

  yazdıklarım yanlış anlaşılmasın, gerçekten burada yazılanlar ve arkadaşlarla konuşmalarımız aklımızı bulandırdı, bu yüzden net cevap almak için açıklamaya çalıştım istediğimi :)
   
 8. aslında sorularınızın çok küçük cevabı var, ancak soru bu şekilde ve böyle bir hiddetle gelmeseydi eğer :)

  Okuduğunuza eminim ama yine de yazmak zorundayım.
  risk değerlendirme yönetmeliğine göre herhangi bir imza zorunluluğu yok.
  Bir iş yapıyor iseniz tabii ki fatura veya serbest makbuzu gibi vergilendirmeye esas bir belge düzenlemeniz gerekir. Ancak işler burada karışıyor zaten. Yönetmeliğe göre uygun olması gereken ya da dosdoğru bir "Risk Değerlendirmesi" yapılması ve de bunların tartışılması gerekirken fatura-imza konularına saplanılmasının manidarlığına işaret etmekti amacım.
  Ben yazdıklarımın hiçbir yerinde "risk analizi yapın" demedim, hatta tam tersi yapmayın dedim. Hatta "risk analizi" ibaresini bile çok uzun süredir kullanmıyorum. Bunun yerine "Risk değerlendirmesi" ifadesini tercih ediyorum. Dikkat edebilirseniz eğer her mesajımda "Risk değerlendirmesinin yapılmasını sağlayın" diyorum. Ama üzülerek görüyorum ki hep başa dönüyoruz.
  Denetmenlerden kastınız Çalışma Bakanlığı müfettişleri ise eğer, asla fatura sormazlar :) Ama eğer kastınız maliye denetmenleri ise çok düşük bir yüzdeyle de olsa sormalarına ihtimal vermiyorum :)
  Bir defa neyi araştırdığımız ve neyin üzerinde durduğumuz çok önemli diye düşünüyorum. Tüm forumları incelediğimizde; maalesef, doğru risk değerlendirmelerinin nasıl yapılması gerektiği konusu, fatura-imza-v.b. konuları yanında çok düşük bir yüzdede kalmaktadır. Yazmaya ve söylemeye çalıştığım en önemli ve tek konu budur.
  Saygı ve sevgilerimle   
  Sevindik, OGÜN., aydan tokalıoğlu ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. İsterseniz şöyle yapalım Sercan Bey?
  "Risk Değerlendirmesi yapmayın, hele risk analizi asla yapmayın" şeklinde bir konu açalım ve sadece bunu konuşalım. Gerçekten sizin de diğer arkadaşların da yorumlarına ihtiyacım var. Arzu edilirse eğer yapalım böyle bişey   
 10. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

  peki madem yakınıyor sunuz, ben hemen sorayım, doğru risk değerlendirmesi nasıl yapılmalı ? :)
  çalışmalarım var bu konuda, yasaları da okuyoruz fakat yinede eksik kaldı mı acaba diye sormadan edemiyorum kendime.
  şaka bir yana yukarıda da yazdığım gibi ben farklı bir iş yapmaktayım fakat iş güvenliği uzmanlığına yönelmek istiyorum, bunu da şu anda ufak adımlar atarak, firmalara risk değerlendirmesi yaparak tamamlıyorum. yani bir OSGB veya fabrika vb. işletmelerde şu anda uzman olarak iş bulamadığımdan dolayı bu sektöre adım atamıyorum ve işimi de tam olarak yapamıyorum, her ne kadar çıkan yasalar ve yönetmelikleri okusam da, bu iş için acemi olduğumdan dolayı aklımda soru işaretleri beliriyor. ?
  ve Adana gibi bir memlekette de, bu işi yapmak kolay değil gibi, Mersin de olduğunuzdan dolayı Adanayı da, iş güvenliği sektörü açısından iyi biliyorsunuzdur.

     

   
 11. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

  olabilir Mustafa Bey, peki amacımız nedir burada, sonuçta firmalar risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak zorunda değil mi ?   
 12. bence sizden başlamayalım :) konuyu açalım. Katılırsanız sevinirim   
 13. sercan gokerk

  sercan gokerk TÜİSAG Üyesi

  :) peki, baştan elendik biz, açın siz konuyu, katılım yaparız :)

   
 14. chemistanbul45

  chemistanbul45 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,

  İGU olduk tamam.İllaki bir OSGB de veya İşyeri içinde İSG kurulunda çalışma zorunluluğu da yok,bu da tamam.

  1-Peki bir uzmanın bireysel verebileceği hizmetler nelerdir? (Kendi ofisim ve kayıtlı bir işim var)
  2-Bu hizmetleri fatura kesmeden verilir mi? Çünkü ticari bir durum da var; faturasız nasıl hizmet verilebilir ?

  Kendi işimi halihazırda yapıyorum,Şirketin faaliyet alanına İSG eklesem de bireysel hizmet versem oluyor mu? Çok teşekkürler
   

 15. sayın chemistanbul, şükür fotoğraf gelmiş :) umarım önümüzdeki günlerde isim ve soy isim de gelir :)

  TC yasalarına göre bu ülkede İSG hizmeti vermenin ve dahi almanın sadece 2 tane yolu var, başka yok.
  1.Yol: İSGB
  2.yol: OSGB
  3.yol yok.
  1.Yolda; Bireysel çalışan İSG uzmanı ( ki biz İGU tabirinden hiç hoşlanmıyoruz) ve bireysel çalışan İşyeri Hekimi, bir firmada görevlendirilmeleri sonucunda İSGB içerisinde kısmi zamanlı sözleşme ile görevlendirilirler, mevzuatın öngördüğü sürelerde ve de mevzuatın esaslarını belirlediği çerçevede işlerini yaparlar. Görevlendirilen iş yeri bu iki İSG personeline imzaladıkları sözleşme karşılığı olan hizmet bedelini ve de verdikleri süre karşılığında ödedikleri SSK primini gider olarak gösterirler.
  2. Yolda ise, işletme, İSG hizmetlerinin birini veya tamamını dışarıdan almayı tercih eder ise, bir OSGB ile çalışmak zorundadır. Şirket faaliyetleri içerisinde iş güvenliği veya bu anlamda danışmanlığı faaliyet olarak görünse dahi, OSGB olmayan kurumlar bu hizmeti veremez, ver se de İSG hizmetinin alındığı anlamına gelemez. OSGB hizmet verdiği taktirde, İSG uzmanının ve/veya İşyeri hekiminin ücretini ve de SSK pirimini kendisi karşılar, verdiği hizmetler karşılığında İSG hizmeti verdiği işletmeye bu sözleşme ile anlaşılan bedeli fatura eder.
  3. yolda ise, böyle bir yol yok demiştim zaten.

   
 16. Hasan Hüseyin Doğan

  Hasan Hüseyin Doğan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar

  5-6 derslikli bir dershane için risk analizi ücreti kaç TL civarında olmalıdır?Görüşlerinizi esirgemez iseniz sevinirim.Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla   
 17. 750 TL nin altında olmaması lazım

   
  Hasan Hüseyin Doğan bu yazıya teşekkür etti.
 18. Hasan Hüseyin Doğan

  Hasan Hüseyin Doğan TÜİSAG Üyesi

  Bireysel olarak bir firma ile sözleşme yaptığımızda, risk analizi ve acil durum eylem planı anlaştığımız ücrete dahil midir?Bunlar için ayrıca ücret talep edilebilir mi?

  Saygılarımla

   
 19. bedriye6060

  bedriye6060 TÜİSAG Üyesi

  merhabalar ben 2 işyeri için risk analizi yapacağımBen serbest meslek erbebı değilim faturalandırma yaparken nası bir yol izlemem gerekiyor herhangi bir firma ile anlaşıp emeğimi paylaşmak istemiyorum.Serbest meslek erbabı nasıl olabilirim.Yani bu işi tek başıma nasıl yapabilirim.Acil cevap yazarsanız çok sewinirim.

   
 20. fatma gökçe arslankurt

  fatma gökçe arslankurt TÜİSAG Üyesi   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica