Soru Serbest Çalışıp Risk Analizi Yapan Var Mı?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında nurcan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nurcan

  nurcan TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar.Herhangi bir iş yerinde çalışmayıp kendi adımıza firmalara risk analizi yapabiliyormuyuz? Bunun için neler yapmak lazım?


   
 2. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Serbest danismanlik makbuzu ile yapilabilir.baska bir isyerinde calissanda yapabilirsin diye biliyorum.

   
  cengizz, isgdemc2216, yunus isg ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. ibrahim şenol

  ibrahim şenol TÜİSAG Üyesi

  bu faturalandırma konusunda nasıl bir yol izlemeliyiz. Home office büromdan risk analizi karşılığı kestiğim fatura geçerli mi?

     

   
 4. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Danışmanlık firması danışmanlik hizmeti adinda kesilebilir.yada seni o firmada çalıştığın saat sigortalı göstersinler.

   
  cengizz bu yazıya teşekkür etti.
 5. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Serbest meslek makbuzu kesmeniz yeterlidir arkadaşlar.

     

   
  cengizz ve isgdemc2216 bu yazıya teşekkür etti.
 6. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  Risk analizini yeni yönetmelik gereği, işyerinde çalışan uzman ve hekim yapabilir. dışarıdan birinin yapması cezayı önlemek için yeterli değildir, diye düşünüyorum

   
 7. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  öncelikle şunu belirteyim,serbest ticaret makbuzu,fatura yerine geçmez.

  önünde 2 seçenek var;

  1.si devletinden vergi kaçırmayan,faydalı bir birey olarak fatura kesebilirsin.bunun için yapman gereken muhasebecinize gidip defter tutturmanız gerekmektedir.
  zaten bir mühendislik büronuz varsa eğer ayrıca bir defter daha açtırıp isg hizmetlerinizi o şekilde faturalandırabilirsiniz.
  şirketiniz varsa eğer faaliyet alanınıza isg hizmetleri eklemeniz yeterli olacaktır.

  2.seçenek ise,firmalara isg hizmeti+kdv olarak değil de kdv yi almayıp sadece isg hizmetinizi alacaksınız,onlarda sizden fatura istemeyecek.bu ne kadar doğru tartışılır.çünkü fatura kesmediğiniz zaman vergi ödememiş oluyorsunuz.
   
 8. rs_6

  rs_6 TÜİSAG Üyesi

 9. ram_105

  ram_105 TÜİSAG Üyesi

  merhaba

  risk analizi yaptırmak sorumluluktan kurtarmak değildir. risk analizini işletmede çalışan yöneticiler de yapabilir. illa isgu yapacak diye birşey yok. ben tanıdığım işletemelere ücretsiz yapıyorum

  amaç insanımızın başına iş gelmesin

     

   
 10. ugrshn80

  ugrshn80 TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, Hem bir işyerinde çalışabilir, hem de kendi adınıza serbest meslek erbabı olarak mükellefiyet açtırabilirsiniz.
  İstanbuldaki arkadaşlar için Mali Müşavir olarak yardımcı olabilirim.   
 11. ugrshn80

  ugrshn80 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar iyi akşamlar, İstanbul'da mali müşavirlik yapıyorum, mükelleflerimi yönlendirebileceğim risk değerlendirmesi yapabilecek serbest çalışan arkadaşlar var mı?   
 12. ugrshn80

  ugrshn80 TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, risk değerlendirme formu göndermeniz mümkün mü? Farklı sektörlerde müşterilerim var, herkes için ayrı ayrı mı düzenlemek gerekiyor, yoksa bir standart form var mı? Yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.

   
 13. ugrshn80

  ugrshn80 TÜİSAG Üyesi

  doğrudur.
   
 14. ugrshn80

  ugrshn80 TÜİSAG Üyesi

  Kendi adınıza risk analizi yapabilmeniz için, serbest meslek mükellefi olup vergi açılışı yaptırmanız gerekiyor. Bunun için kiralayacağınız bir ofis yada evinizi işyeri olarak gösterebilirsiniz. Mali konularla ilgili yardımcı olacağım husus budur. iyi akşamlar.

   
 15. mehmet ünal

  mehmet ünal TÜİSAG Üyesi

  NİYE ÜCRETSİZ YAPIYORSUN KARDEŞİM.Emeğinin karşılığını niye almıyorsun.Eğer senin paraya ihtiyacın yoksa bırak ihtiyacı olan bir arkadaş ücretli yapsın.   
  haruntasdemir26, Burak180, sada ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi


  Tabi ki herkes risk analizi yapabilir ancak işveren kendi başına yaptığı zaman risk değerlendirmesi yapılmış sayılmaz.Bu risk değerlendirmesinde bir isg uzmanı öncülük etmediyse ,ondan hizmet alınmadıysa kanunen risk değerlendirmesi yapılmış sayılmaz ve ceza yer her ay . İnsanları yanlış bilgilendirmeyin. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın.Oldu olacak işveren acil eylem planını da kendi hazırlasın,çalışanlarına da isg eğitimini kendi versin. Bakanlık onaylı isg belgeli bir isg uzmanından hizmet almadıkça hiçbir manası yok. Eğer işveren isg uzmanı ise çalışanları ile beraber risk analizi vs yababilir tabi ki bu özel durumda,ceza yemeden. Bir kuyuya taş atıyorsunuz bilmeyen herkes inanıyor.Düşünerek yazın biraz.

   
  FEİ, mustafa rüstem, mehmet ünal ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi


  risk analizini ücretsiz yaparak iyi bir iş yapıyosundur belkide,

  ancak tanıdığınız işletmelerin şu anda sorumluluklarının sadece risk analizi olduğunumu belirtiyosunuz ? igu nının yapacağı eğitimler,acil durum planları,eğitimler gibi hizmetlerin de onların yükümlülüğünde olduğunu belirtip onlarıda ücretsiz yapıyosanız o zaman takdir ederim.

  olay sadece risk analizi yapmak değildir önce olaya bu açıdan bakmak gerekir.

  bu hizmetlerin hepsini paket olarak verip,zamanını ayıran ve ücretsiz yapan arkadaşlarımız varsa eğer bence bu arkadaşlarımızı yılın uzmanı yapmamız gerekir

   
  mustafa rüstem ve mehmet ünal bu yazıya teşekkür etti.
 18. ram_105

  ram_105 TÜİSAG Üyesi

  yönetmeliği okursanız
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.

  şeklinde madde var. yani işletmeler igu ve iyh çalıştırmaya başlayana kadar risk anazini kendi ekibi ile yapabilir. (ahkam kesmiyorum)


  acil eylem planı için iddaa etmiyorum ama isgu yapar diye birşey yok. önemli olan böyle bir çalışmanın olması.

  eğitimi uzmanın vermesi gerekiyor. eğitimle alakalı bişey yazmadım.


  ahkam kesmek içi forumda yazı yazmıyoruz. birbirimizden birşeyler öğrenelim.

   
  engineer17 ve düseldorf bu yazıya teşekkür etti.
 19. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  @ram_105, haklısınız burası bir forum zaten,bilgi paylaşımı yapılması gereken bir yer.
  burada ahkam kesmek kadar abes birşey olamaz zaten.

  risk değerlendirmesini isveren kendisi yapıyor,
  acil eylem planını da kendisi yapabiliyor,
  eğitimleri vermek için de illaki igu ya ihtiyaç yok,6331 ve yönetmelikler böyle bir zorunluluk getirmiyor,ilk yardım eğitimi hariç(doktor değilse) diğer eğitimleri de kendisi verereblir.

  ee o zaman isg profesyonelleri denilen,ig uzmanları olan bizlere neden ihtiyaç duyulmuş da devletimiz böyle bir yola sevketti insanları.

  yapmayın lütfen,mesleğiniz nedir bilmiyorum ama işveren ağzıyla konuşuyosunuz burada.

  ben çevremdeki tüm işverenlere bir ig uzmanından hizmet almasını tavsiye ediyorum.işverenin yaptığı risk değerlendirmesi ile objektif bir uzmanın yaptığı değerlendirmenin arasındaki farkı burada söylemeye bile gerek yoktur.

   
  hkntnts, mustafa rüstem ve ycet bu yazıya teşekkür etti.
 20. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Risk analizlerinde 6. ay sonuna kadar isg uzmanının ve iyh bulundurma şartı olmayan yerler için şuan isg uzmanının imzasına gerek yoktur. Ancak unutulmamalı ki yönetmeliğe en uygun risk analizini yapabilecek olanlar isg profesyonelleridir. Sağdan soldan istediğiniz kadar risk analizi formlarını toplayın.. Yanlış anlamayın ama açık ve net söyliyeyim ben şu ana dek yönetmeliğe uygun bir risk değerlendirme formuna denk gelmedim. Yönetmeliğe uygun olmayan risk değerlendirme de, risk değerlendirmenin yapılmamış olduğundan başka bir anlamı teşkil etmez.

   
  mustafa rüstem ve S.O.45 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica