Tartışma Sağlık Taraması Karmaşası

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Güncel Tartışmalar' kısmında igu konya tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi



  Mobil sağlık aracı kurumuma geldi ve sizin yazınıza istinaden yapamayacağımızı söyledim. Sizden ricam belirttiğiniz yazıları bana da atabilir misiniz.




   
  Last edited by a moderator: 11 Mart 2015
 2. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi



  Bahsedilen bakanlık yazılarını nerden bulabilirim, adı geçiyor ama herhangi bir yerde yok ??
  Bahsedilen bakanlık yazılarını nerden bulabilirim, adı geçiyor ama herhangi bir yerde yok ??

   
 3. merve bk

  merve bk TÜİSAG Üyesi

  herkese iyi çalışmalar;
  bu konuda sonuç olarak işverene gidip bir özel hastane veya tıp merkezi ile anlaşma yap mı dememiz gerekiyor. risk almamak adına mobil araçlardan uzak durmak gerekliyse; OSGB vermeyecek, devlet hastanesine giriş yaptığında SGK dan kesilecek ki bu da yasal değil demek ki. en önemli sorumluluğumuzu yanlış gerçekleştirmiş oluyoruz bu konuya açıklık getiremeyince.

     

   
 4. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar mobil sağlık araçları ile ilgili mevzuat açığı ve bir boşluk mevcut bu konuda çalışan mobil sağlık firmalarının çoğu bu açıktan faydalanmaktalar.

  Çalışma Bakanlığı mobil sağlık araçları ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile sürekli görüşme halinde hatta bu konuda bir komisyon oluşturulmasına karar verildi.

  ayrıca geçen haftalarda özel hastaneler birliği OHSAD İstanbul il sağlık müdürlüğü ile ilgili bu konuda bir görüşme yaptı. Gerek çalışma bakanlığı gerekse de OHSAD ın ; mobil sağlık araçlarının, çıkarılacak ilgili yönetmelik ve ruhsatlandırma şartlarına bağlanması gerekliliği konusundaki görüşlerinin özeti aşağıdadır.

  -Çalışma Bakanlığı ; 6331 sayılı kanunun ile işyeri hekimleri ve diğer sağlık personeli çalışma usül ve esasları hakkında yönetmeliklerine işe giriş muayeneleri, periyodik muayeneler ve işe giriş raporu EK-2 nin 2. sayfasına laboratuvar tetkikleri ve radyolojik tetkikler şeklinde bölümler açarak ve Bakanlık müfettişlerinin saha denetimlerinde sağlık tetkiklerini check listlerine koydurup sordurarak aslında bu konuda kanun ve yönetmelikler ile resmiyeti sağlamış durumda
  - Türkiye de kayıt dışı ile beraber yirmi iki milyon çalışan mevcut ( SGK verileri ) ve bu çalışanları devletin ilgili kurumlarındaki çok az sayıda araç ile yapmasının mümkün olamayacağı gibi bu çalışan sayısının da hastanelere taşınmasının mümkün olmadığı görüşü ile,
  -ayrıca köylerde yapılan göz taramalarında katarak ameliyatları çıkartılarak bir kaç hastanın kör olması sonucu yasak getirilen mobil sağlık işinin doktorlar veya ilgili personeller ile gidilip sağlık taraması yapılması ve hastanelere hasta ve ameliyat çıkartmak olmadığı, işyeri hekimlerinin dikkatine sunulan tetkik ve ön tanı çalışması olduğu görüşü ile,
  -maliyetlerinin bu tetkiklerin hastanede yapılması ile çok çok yükselmesi sebebi ile,
  -tıp merkezleri, hastanelere ve sağlık alt yapılı firmalara izin verilmemesinin aslında merdiven altı diye tabir edilen firmaları daha da ön plana çıkarması sonucu ile

  mobil sağlık araçları ile ilgili bir yönetmelik ve ruhsatlandırma şartlarını oluşturmuş ve kurulan komisyonlarda bu konuda çalışmalar başlamıştır

   
 5. m.erol

  m.erol Guest

  bu sağlık taraması kadar skandal bi durum söz konusu değil
  mobil araçlar kalktı dediler işçilere sağlık taraması yaptırcaz götürdüler merdiven altı bi yere
  bildiğin bodrum katı kimlik sorma yok adın ne soyadın ne doğum tarihini bile kendi dolduruyor
  fotokopi makinası gibi bi aletle akçiğer testi yapıyor kulak iyi diyor gönderiyor
  ve inanılmaz derece de kalabalık bu işten birileri parayı götürüyor da bi bize denk gelmedi

     

   
 6. Onur Eşsizoğlu

  Onur Eşsizoğlu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bizim çalışanlarımıza periyodik muayenelerini yaptırmamız gerekiyor, mobil araç ile yaptırmayı düşünüyorduk lakin bu kaldırıldı diye okudum bu başlıkta. Bunun kesinliği nedir yaptırırsak geçersiz mi sayılır acaba ?

   
 7. pars61

  pars61 TÜİSAG Üyesi

  ARKADAŞLAR SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİNE ULAŞMAK İÇİN İZLEMENİZ GEREKEN YOL ŞÖYLE
  SAĞLIK BAKANLIĞININ SİTESİNE GİRİYORSUNUZ
  SAĞLIK MEVZUATI
  GENELGELER
  SAĞLIK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  2010 / 81 NOLU GENELGEYİ BULUYORSUNUZ YAZININ ORJİNALİDİR




   
  Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
 8. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba,

  yukarıdaki yazımda mobil sağlık sektörü için ilgili çalışmaların Çalışma ve Sağlık bakanlığı tarafından oluşturulan komisyonlarca yapıldığından bahsetmiştim. Çalışmalar tamamlanmış durumda ve Sağlık Bakanlığı tarafından genelge hazırlanarak tüm OSGB lere ve ilçe sağlık müdürlüklerine gönderilmiştir. Genelge aşağıdadır.

  Özetle mobil sağlık taraması Sağlık Bakanlığı ve il sağlık müdürlükleri tarafından ruhsatlandırılan sadece OSGB ler tarafından yapılacaktır.
  hastaneler, tıp merkezleri, laboratuvarlar, ve tabi merdiven altı firmalar mobil sağlık taraması yapamayacaklardır.

  Akciğer filmi için tek başına bir araç ve odiometri başta olmak üzere diğer tetkikler için 2. bir araç şartı getirilmiş her iki araç ve yapılacak tüm tetkikler ayrı ayrı ruhsata tabidir. Çalışacak personele il sağlık müdürlüklerince çalışma izin belgeleri ve kimlik kartları hazırlanmış ve belgeli diplomalı personelin çalışması zorunlu tutulmuştur.

  OSGB ler işe giriş sağlık raporu düzenleyemezler bu konuda da düzenleme getirilmiş olup ruhsat şartı aynı genelgede zikredilmektedir. OSGB içerisinde oluşturacakları basit hizmet laboratuvarı ruhsatı ile sınırlı sayıda tetkik yapabileceklerdir. Ayrıca OSGB içerisinde işe giriş raporlarını sadece işyeri hekimi ataması olan işyerlerine vermekle sınırlandırılmışlardır.

  mobil sağlık hizmeti alırken her iki aracın ve yapılacak tetkiklerin izin ve ruhsat belgelerini, çalışacak personelin çalışma izin belgelerini mutlaka sorgulayın. Firmalar tarafından beyan edilen ve ruhsat diye lanse edilen Atom enerji kurumu ruhsatları sadece ek bir belge olup kesinlikle ana ruhsat yerine geçmemektedir.



   

  Ekli Dosyalar:

  pars61 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica