Tartışma : Sağlık Taraması Karmaşası

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Değerli İş Güvenliği Profesyonelleri;

Bilindiği üzere Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri yan kuruluşları mobil araçlar ile sağlık taramaları yapmaktadır. Akciğer taraması, işitme testi, kan testi, solunum testi, idrar testi gibi. Bu hizmetler mobil araçlar ile verilmektedir. Fakat yetki belgesi durumu yoktur. Bu durum büyük bir aldatmaca mıdır yoksa gerekli yasal mevzuata uyulmakta mıdır?
Konu hakkında bir çok gözlem yaptım ve hizmet verdiğim yerler için bu hizmetleri hastanelerden aldırıyorum. Çünkü bu durumu hiç sağlıklı bulmuyorum. Garip ama sağlık taramasını sağlıklı bulmuyorum.
Bu firmalar yetki belgesi olarak Atom enerjisi kurumu tarafından araç uygunluk belgesini göstermekteler. Fakat bu aracın radyo aktif olarak uygunluğunu gösteren bir belge, karton kutuyu 2-3 cm kurşun ile kaplayıp içine radyoloji cihazı koysanız ona da bu belgeyi alabilirsiniz. Hiç birinin sağlık bakanlığı veya çalışma sosyal bakanlığı tarafından bu işlemleri yapabilir şeklinde bir belgesi mevcut değildir. Çeşitli kurumlara dilekçe ile başvurmama rağmen bu konuda bir sonuç alamadım. Hepsi bir başka yere yönlendirdi, 5-6 kurumdan sonra tekrar ilk kuruma yönlendirildim.
Bakanlıklar ne olarak görüyor bilmiyorum ama durum çok vahim neden mi? çünkü bu sağlık taramalarını yapan kişiler hemşire,sağlık memuru veya ATT değil. OSGB de çalışan personeller. Akciğer filmleri çekilirken dozaj ayarlama konusundan yelek giyilmemesi gibi vahim durumlar. Kalibrasyonu var mıdır bilmem ama işitme cihazları ve solunum cihazlarının durumları enteresan. Kan veya idrar çalışanlardan alınıp ölçüm makinelerine konularak bir sonuç çıktısı alınıyor ama hiç bir yorum yok, branşa özel doktorun yorumu yer almıyor.
Her işletmeye kalıp halinde akciğer filmi solunum testi işitme testi yapılacak deniliyor, testleri işyeri hekimi değil pazarlama elemanı veya online olarak kuruluş öneriyor.
Gelelim bize, uzman ve hekimler olarak biz bu duruma hiç itiraz etmiyor ve kabulleniyoruz. Yetki Belgesi? Kalibrasyon Belgesi? Yetkili -muayene yapacak personel belgesi? Doktor yorumu-önerisi? İş Güvenliği veya İş Sağlığı konularından gördüklerim üzerine tekrar söylemek isterim ki BEN İŞVEREN OLSAM BUNLARIN HİÇ BİRİNİ YAPTIRMAM.
Kaba tabirle bu pastadan yararlanmak için herkes koşturuyor fakat bu pastadan belki daha büyük olan sağlık taraması hakkında geriye dönük tüm muayenelerin incelenmesi gerekmez mi? Hangi muayeneyi kim yapmış, hangi doktorun imzası var, hangi odyometris yorumlamış,imzalar kimin? Bu soruları sormamın nedeni paylaşamayacağım saha da gördüğüm durumlar. Eğer bu araştırılma yapılırsa tahmininizden çok fazla kişinin çok büyük cezalar alacağını tahmin etmekteyim. Özellikle de kamuda çalışıp da imza atan doktorların canı çok yanacaktır.
Bu konunun yasal olup olmadığı, ilgili belge ve mevzuatlar hakkında elinde kaynak olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Mobil araç ile sağlık taramasına dair internette arama yaptırırsanız karşınıza bir çok karmaşık yönetmelik çıkacaktır. Taramaların yasaklanmasından geçersizliğine dair bir çok genelge duyuru var. Sonuncusu ve gerçeği nedir bilmiyorum. Bilgili olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

Bu arada bireysel teklif verdiğim yerlerde ilgili kişilerden şöyle bir tepki ile karşılaştım, sizinle anlaşmayı elbette isteriz fakat sağlık raporlarını siz tedarik edemi yormuşsunuz gibi, bende bu kamu sağlık birimlerinden verilmektedir dediğimde ise olmazmış OSGB ler bana öyle dedi gibi veya sağlık ocaklarına yazı yazmışlar şu OSGB lerden alınabilir diye şeklinde dönüşler oldu, bakanlığımız bununla ilgili açıklamayı da yaptı fakat OSGB ler hala bu şekilde pazarlama ve reklam yapmaktadır. Eğer yazımı okurlarsa bilgilendirmek isterim ki bakanlığımız bununla ilgili duyuruyu yaptı.
Taslak-Yönetmelik-Genelge-Geçerlilik konularında herkesi daha dikkatli olmaya davet ediyorum, ticari kaygısı büyük olan kişilerin söylemleri ile lütfen hareket etmeyelim.

Yazıma zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Bu konu hakkında tepkinizi de belirtirseniz ayrıca sevinirim. Beraber bu konuya bir açıklık getirirsek hepimiz için iyi olacak.
Kazasız Sağlıklı Günler

sas

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Küçük ölçekli işletme sahipleri minumum maddi kaynak ile sağlık taramaları, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanlığı işlerini kağıt üzerinde yasal süreci tamamlamaya çalışıyorlar.
Devlet kurumlarından(sağlık ocakları, devlet-sigorta-numune hasteneleri) sağlık raporu almak zahmetli, zaman gerektiren ve hangi işçiler aldı almadı mevzusundan dolayı gerçekten çilekeş bir iş.

Mahmut Bey işi kılıfına uydurma zihniyeti hakim olduğu sürece bu sorunlar devam eder.

iyi çalışmalar,

Mehmet Emin DİNCEL

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
pazarlamacı taktiklerinden farkı olmadığını düşünüyorum. açıkça mobil sağlık hizmetleri sunabilmeleri için "Tarama Yetki Belgeleri"nin olması gerekmekte. taramayı yapan kişilerin OSGB'ye bağlı çalışsa bile sağlık personeli olma zorunluluğu var. ayrıca kullandıkları cihazların yetkili kuruluşlarca kalibrasyonlarının yapıldığına dair belgeler dökümanlar vs. de cabası. o araçlarda hiçbirinin olduğunu sanmıyorum. tamamıyla işverenlerin gözünü boyamak için yapılan korsan faaliyetlerden öte birşey değil.

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu konu epey ciddi bir konu ve bir karmaşa bir enteresanlık var ama kimse bahsetmek istemiyor. Ne iş güvenliği uzmanıyla işyeri hekimi nede devlet işveren hiç sesini çıkartan yok. Bir uzman olarak bende otomobilimin içine atıyım bir iki sağlık malzemesi veriyim rapor. Ne fark var ki şuan ki haliyle benim yapacağım dediğim arasında...

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mahmut bey kardeşim,
Bakanlık müfettişlerince 2 kez tam anlamı ile denetleme geçiren ve 300 çalışanlı tehlikeli sınıfta yer alan bir firmada İSG uzmanıyım ve bir de aynı işin yapan arkadaşım var.
Sabah 09 da başlayan denetlemeler 17 de bitmiş ve sizin dediğiniz bütün belgeler de incelenerek onaydan geçmiştir.
Tabi ki cihazları sertifikasız kalibrasyonu olmayan firmalar da vardır, burada dikkat edilmesi gereken cihazların ve ölçümleri yaptırdığınız özel hastanenin, çalışanlarının da yetkin olup olmadığıdır.
Eğer en küçük şüpheniz var ise anlaşmayı iptal edersiniz ve ilgili devlet birimine de şikayet ederek en doğru olanı yapmış olursunuz.
Kaldı ki artık bu tür taramaları yapan gezici (mobil) araçların da kalibrasyon belgelerini istemeniz en doğal hakkınız.
İşleri sadece evrak olarak düşünenler, bir gün yanlışlarını uygulama alanında görürler. inşallah iş işten geçmiş olmaz,
Kazasız günler dilerim,

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Servet Bey o zaman ben şanssızım; ben ne yetki belgesi ibrazı ne kalibrasyon belgesi ibrazı ne bu işlemleri saha da yapanlardan yetkili sağlık görevlisi olduğuna dair bir belge bulamadım, göremedim. O yüzden konuya temkinli yaklaştım, belkide benim gördüklerim böyledir diğerleri normaldir diye..Fakat bu saydıklarımın olmadığı ve yıllık 100bin e yakın çalışanda tarama yapan firmalar olduğunu biliyorum, elinizde mevcut ise neler istenmesi gerekir karşı taraftan beyan eder örnek gösterirseniz herkes talep etsin bundan sonra...
İyi çalışmalar

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bizdeki belgeler aslı gibi onaylıdır , bu şekilde yaparak dosyalarsanız sizin için kolaylık sağlayacaktır,
Zaten sağlık bakanlığına bağlı hastaneler,
Kolay gelsin,

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Üye olan herkesin 1 işletmesi olsa 20.000 işletme eder, kimse de yok mu bu belgelerin örneklerinden, yükleyin de öğrenelim beraberce...

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar gerçekten önemli bir konu, açıkcası bende bu konuda yanılmış, kanmış, aldanmış biriyim. Daha sonra biraz araştırma yaptım ve karşıma çok mide bulandırıcı şeyler çıktı. Sizlere bu sektörün hilelerinden kandırmacalarından biraz bahsediyim.
- devlet hastaneleri belirli dönemlerde arşivlerinde bulunan filmleri hurda olarak satışa çıkarır. Bu sektörde yer alan bazı firmalar bu ihalelerden bu filimleri alırlar ve sanki personelinizinmiş gibi size satarlar.
- Bilgisayardan A4 kağıdına analiz sonucu normaldır yazılı bir çıktı alınıp üzerine sahte doktor kaşesi ve imza atarlar.
- Solunum fonksiyon testi için kullanılan çihazda anti viral anti bateriyal filtreli ağızlık kullanılması gerekir ama kartondan yapılmış tuvalet kağıt rulollarının ortalarındaki gibi filtresiz ağızlık kullanırlar.
-Solum fonksiyon testi için bilgisayar programlı çıkan sonucu grafik halinde hazırlayan ekipman kullanılması gerekir ancak cok basit rüzgar ölçer gibi çin malı ekipman kullanırlar.
- Sizden alınan idrar gaita örnekleri en yakın çöp tenekesine atılır herkese normal raporu hazırlanır. (idrar örneği vermeyen arkadaşıma normal sonucu geldi)
- Verdiğiniz personel listesinde personelin kan grubu yazıyorsa kan grubu tayini yapmazlar. ( özellikle birçok personelin kan grubunu yanlış yazdığım halde hiçbir değişiklik olmadan listede ne yazıyorsa onu yazmışlar.)
- taramanın yapıldığı gün yıllık izinde olan personele sağlık tarama sonuçları düzenlerler.
- Personellerin yetki belgeleri ve mesleki eğitimleri yoktur.
- Özel hastanelerde yapılan sağlık taramalarının uygun fiyatta olmasının hilesi ise hastaneye giden personeliniz SGK girişi yapılır (çalışanların özellike nüfüs cüzdanı ile birlikte gelmeleri talep ediliyorsa dikkat edin) size gelen fiyat muayene fark ücretidir, hastane geriye kalan ücreti SGK dan tahsil eder. Yasada açık bir şekilde çalışanların periyodik sağlık taraması ücretlerinin SGK dan tahsil edilmesinin yasak olduğu yazmaktadır. BU işlemin tüm sorumluluğu işletmededir. çalışan başı 1000tl para cezası vardı en son.

Peki ne yapmak gerekir...
- Öncelikle hizmet alım şartnameniz olmalı.
- Mobil sağlık hizmeti aracının Türkiye Atom Enerji kurumundan uygunluk belgesi olmalı.
- Kullanılan tüm cihazların kalibrasyon belgelerini ve bu kalibrayona ait fatura larını isteyin (sahte belge düzenlemeyi kontrol için)
- Çalışan sağlık personeli (Gögüs hastalıkları uzmanı, dahiliye uzmanı, radyoloji teknikeri, odyolog ve sağlık personelinin yetki belgelerini isteyin) Gerekirse özellikle hekimlerle iletişime geçin gerçekten X firmasında çalışıyormusunuz diye sorgulayın.
- kullanılan cihazların belirli bir yaş üstünde olmamasını tercih edin.
- firmanın çalıştığı laboratuvar ile ilgili bilgi isteyin akdedite olup olmadığını sorgulayın.
- firmanın iş bitirmelerine ve referanslarına dikkat edin.

Benin çalışmakta olduğum OSGB sağlık taraması hizmeti vermemekte. Fakat çalışmakta olduğumuz çözüm ortağımız sayesinde bu bilgileri edindim. İşlerini düzgün yapan firmalar elbette piyasada mevcut. Bu tarz firmalar yukarda sıraladığım belgeleri zaten siz talep etmeden dosya halinde size sunarlar.

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, işini gerçekten doğru yapanlara selam olsun,
Fakat işlerini doğru yapmayanlara da lanet olsun,
Hırsızlık illada birisinin cebindeki parayı çalmak değildir,
Başkalarının zamanını çalmak, kandırmak, hileli iş yapmak ve bundan kazanç sağlamak hırsızlığın ta kendisi değilde nedir,
İşte bu şekilde yaşamayı kendine düstur edinene gerçekten lanet olsun,
Kolay gelsin, kazasız günler,

Tuğçe GÜLER

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle bilgilendirmeler için çok teşekkürler. Bu konu uzun zamandır benim de kafamı kurcalıyordu. Geçen hafta bir firmayla sağlık taraması için anlaştık ancak son dakika bir sürü sorun çıktığından bu haftaya erteledik. Yarın gelmeyi düşünüyorlar ama yukarıda bahsettiğiniz hiçbir belgeyi tarafıma iletmediler. Ben de konu ile ilgili taleplerimi ilettim. Eğer belgeler olmazsa taramayı iptal etmeyi düşünüyorum. Peki bu konuda iyi dediğiniz ve referans olabileceğiniz yerler var mıdır? alternatif olarak listemde bulundurmak istiyorum. Tekrar teşekkürler.

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hangi ilde çalışıyorsunuz?
Kolay gelsin,

Tuğçe GÜLER

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Pardon söylemeyi unutmuşum, İstanbul'da faaliyet gösteriyoruz.

servet yortumluk

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İleri sağlık A.Ş./ Erol HÖBEK,/ Genel koordinatör,
0262 751 51 31
0530 766 99 91
0530 766 99 89
Uğur Teneke A.Ş. den önerdiler derseniz, gerekli indirimi alırsınız.Anlaşmalı hastanemiz.
Darıca , Farabi Devlet Hastanesi de yapıyor,
İşte size akredite iki kurum,
Kolay gelsin,

abdurrahman aktürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mahmut bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Osgb olarak geçinen bir çok firmanın isg etiğinden yoksun olduğunu bizzat kendim gördüm. O yüzden bu yapılanlara şaşırmıyorum.

Tuğçe GÜLER

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Mahmut bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Osgb olarak geçinen bir çok firmanın isg etiğinden yoksun olduğunu bizzat kendim gördüm. O yüzden bu yapılanlara şaşırmıyorum.

Arkadaşlar, bir önceki mesajımda bahsettiğim gibi endişelerim haklı yereymiş. sağlık taraması için gelecek OSGB'den gerekli uygunluk belgelerini talep ettim. Telefonda demediklerini bırakmadılar. Madem bir çekinceniz yok neden belgeleri yollamıyorsunuz dedim, daha da sinirlendiler. Sinirden ne diyeceklerini şaşırdılar. Diyeceğim o ki, kimseye güvenmeyin. Her ayrıntıyı öncesinde talep edin.

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Şu yazdıklarımızı umarım işverenler okumuyodur =) çünkü bu utanç hepimizin, camia olarak hepimizin. Birileri bu belgeleri istese bu adamlara dur deseydi böyle olmazdı yıllarca bu şekilde hizmet veremezlerdi. Formu işverenlere kapatsak mı napsak? =)

msinay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, bir önceki mesajımda bahsettiğim gibi endişelerim haklı yereymiş. sağlık taraması için gelecek OSGB'den gerekli uygunluk belgelerini talep ettim. Telefonda demediklerini bırakmadılar. Madem bir çekinceniz yok neden belgeleri yollamıyorsunuz dedim, daha da sinirlendiler. Sinirden ne diyeceklerini şaşırdılar. Diyeceğim o ki, kimseye güvenmeyin. Her ayrıntıyı öncesinde talep edin.

İşinin hakkını vermeyen OSGB veya bu işle ilgili kurumların isimleri açıklanarak teşhir edilmeli bence. Böylece herkes yaptığı işe daha dikkat eder.

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ben Mersin de bulunmaktayım..İsteyen olursa Mersin ve Çevre iller için referans olabileceğim işini hakkıyla yapan firmalar mevcuttur.

Herkese iyi çalışmalar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.