Tartışma : Sağlık Taraması Karmaşası

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
özdemir bey; mesela bu işini hakkıyla yapan firmalar nasıl yapıyorlar? Yasak olan mobil araç uygulamasıyla mı hizmet veriyorlar yoksa hastane mi bunlar? Ne gibi belgeler sunuyorlar? yetkili olduklarını veya işini güzel yaptıklarına nasıl karar veriyorsunuz? Kriterleri anlatırsanız bizde kendi illerimizde bu işlemleri yaptıracağımız zaman söyleyeceğiniz kriterleri arayalaım..

Tuğçe GÜLER

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben yeni bir firmayla görüştüm ve talep ettiğim bütün belgeleri karşıladılar, referans olan firmalar da oldu. Belgeler şunlar;

- Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan alınmış mobil sağlık aracının lisans belgesi
- Ölçümleri yapacak olan laboratuara ait ruhsat
- Lab. sahibi mesul müdürünün uzmanlık belgesi
- Çalışacak sağlık personellerinin uzmanlıklarına ait diplomalar
- Ölçüm yapacak cihazların kalibrasyon belgeleri
- Tarama yapıldığı sırada araçta çekilen fotoğraflar

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
özdemir bey; mesela bu işini hakkıyla yapan firmalar nasıl yapıyorlar? Yasak olan mobil araç uygulamasıyla mı hizmet veriyorlar yoksa hastane mi bunlar? Ne gibi belgeler sunuyorlar? yetkili olduklarını veya işini güzel yaptıklarına nasıl karar veriyorsunuz? Kriterleri anlatırsanız bizde kendi illerimizde bu işlemleri yaptıracağımız zaman söyleyeceğiniz kriterleri arayalaım..

Mobil araç uygulamasının yasak olduğunu nerden çıkardınız? bir önceki yazımda sıraladığım belgeleri sunabiliyorlarsa ben bu firmaların işini düzgün yaptıkları kanısındayım. Tuğçe hanım sıraladığım belgeleri sorguladığı zaman olumsuz bir cevap aldığını söylediler. Sizde aynı şekilde bir önceki yazımda sıraladığım belgeleri sorgularsanız doğruyu bulma ihtimaliniz yüksek olacağını düşünüyorum.

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Ben yeni bir firmayla görüştüm ve talep ettiğim bütün belgeleri karşıladılar, referans olan firmalar da oldu. Belgeler şunlar;

- Türkiye Atom Enerjisi Kurumundan alınmış mobil sağlık aracının lisans belgesi
- Ölçümleri yapacak olan laboratuara ait ruhsat
- Lab. sahibi mesul müdürünün uzmanlık belgesi
- Çalışacak sağlık personellerinin uzmanlıklarına ait diplomalar
- Ölçüm yapacak cihazların kalibrasyon belgeleri
- Tarama yapıldığı sırada araçta çekilen fotoğraflar

Tuğçe hanım umarım firma referasnları arasında işini bilen İşyeri Hekimide vardır. Aslında bu tarz şeyler tamamiyle İşyeri hekiminin ilgilenmesi gereken faaliyetler olduğunu düşünüyorum. Tabiki işini bilen bir İşyeri hekiminden bahsediyorum. Malesef her meslekte olduğu gibi İşyeri Hekimliğinde de yeterli donanımı olmayan hekim arkadaşlarda mevcut.
Sağlık taramaları personelin yaptığı işten işe göre farklılık göstermelidir. Risk değerlendirmesi sırasında işyeri hekiminin yapılan işe göre tarama talebinde bulunmalıdır.

Mesela....
- erkanlı arçlarla çalışanlar, kaynakçılar, vinç operatörleri göz muayenesi olmalıdır.
- Boyahanede çalışanlar kanda kurşun v.b (kullanılan kimyasal MSDS ıne göre) parametreler aranmalıdır.
- Yüksekte çalışanlar için Açlık kan şekeri ve denge testi
- Gıda sektöründe çalışanlar için HBsAS, Anti HBs (hepatit)
gibi gibi

Eğer işe giriş muayenesi için tarama yaptıracaksanız. Çalışma yeri bakılmaksızın..
- hemogram
- akçiger grafisi
- Solunun fonksiyon testi
- odyo testi
- EKG (kalp grafisi)
- Kan grubu kartı
- Tetanoz aşı kartı
- ALT, AST (karaciger)
- Bun, Cr (Böbrek)
- Tit (tam idrar testi)
- Açlık kan şekeri
- HBsAS, Anti HBs (hepatit)

Umarım yerdımcı olabilmişimdir.

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mobil araç uygulamasının yasak olduğunu nerden çıkardınız? bir önceki yazımda sıraladığım belgeleri sunabiliyorlarsa ben bu firmaların işini düzgün yaptıkları kanısındayım. Tuğçe hanım sıraladığım belgeleri sorguladığı zaman olumsuz bir cevap aldığını söylediler. Sizde aynı şekilde bir önceki yazımda sıraladığım belgeleri sorgularsanız doğruyu bulma ihtimaliniz yüksek olacağını düşünüyorum.

özdemir bey "mobil araç uygulaması, tarama yapılacak olan ilde bulunan valilik ve sağlık müdürlüğünden izin alarak yapılır hatta tarama bittikten sonra sonuçlar il sağlık müdürlüğüne de bildirilir" şeklinde bir durum genelge söz konusu, hatta bildiğim kadarıyla buna da bir tek kızılayın kan alma aracı uyuyor. Bir kişinin gözünü kaybetmesinden sonra böyle bir genelge yayınlanmış. Üstüne de tekrar yapılabilir şeklinde bir mevzuat oluşmamış. Bakanlığımıza dahi sorduğumuzda konuya net cevap vermemekte, özetle olayda başlıkta olduğu gibi bir karmaşa mevcut. Şuna da eminim ilk olumsuz durumda bakın böyle bir genelge var siz nasıl tarama yaptınız veya yaptırdınız şeklinde o genelgeyi öne süreceklerdir. Ben bu yüzden soruyorum size, resmi olarak yapılabileceğine dair belge bilgi nedir? Öğrenelim ki hepimiz çalışanlarımızın muayenesini ona göre yaptıralım.

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
özdemir bey "mobil araç uygulaması, tarama yapılacak olan ilde bulunan valilik ve sağlık müdürlüğünden izin alarak yapılır hatta tarama bittikten sonra sonuçlar il sağlık müdürlüğüne de bildirilir" şeklinde bir durum genelge söz konusu, hatta bildiğim kadarıyla buna da bir tek kızılayın kan alma aracı uyuyor. Bir kişinin gözünü kaybetmesinden sonra böyle bir genelge yayınlanmış. Üstüne de tekrar yapılabilir şeklinde bir mevzuat oluşmamış. Bakanlığımıza dahi sorduğumuzda konuya net cevap vermemekte, özetle olayda başlıkta olduğu gibi bir karmaşa mevcut. Şuna da eminim ilk olumsuz durumda bakın böyle bir genelge var siz nasıl tarama yaptınız veya yaptırdınız şeklinde o genelgeyi öne süreceklerdir. Ben bu yüzden soruyorum size, resmi olarak yapılabileceğine dair belge bilgi nedir? Öğrenelim ki hepimiz çalışanlarımızın muayenesini ona göre yaptıralım.

söylediğiniz genelgeyi daha önce duymadım acıkcası. çalıştığım firma yetkilisiyle az önce görüştüm size daha sağlıklı bilgi verebilmek adına. onlarda böyle bir genelgeden haberleri olmadıklarını söylediler.ancak sağlık bakanlığının kendi mobil araçları için çıkarılmış bir genelge olabileceğini söylediler. Zaten söyle bir durumda var malesef sağlık bakanlığının mobil sağlık taraması hizmeti veren araçlar üzerinde hiç bir yetkisi bulunmamaktadır. dolayısıyla sağlık bakanlığı tarafından çıkarılan hiç bir genelgenin bu hizmeti veren araçlar üzerinde bağlıyıcılığı ve kontrol yetkisi yoktur. sadece atom enerji kurumu bu araçlar için uygunluk belgesi düzenliyor. Aslında bu sektörde bu kadar sahtekarlığın olmasının en büyük nedeni sağlık bakanlığının yetkisi olmamasıdır bence.. yinede bahsettiğiniz genelgeyi paylaşırsanız daha sağlıklı bilgi verebilirim.

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
.............................VALİLİĞİNE

( İl Sağlık Müdürlüğü)

GENELGE

2001/...

Ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetlerinin verildiği temel kurumların, sağlık ocakları ve sağlık evleri olduğu bilinmektedir. Sağlık ocağı 5000 - 10000 kişilik toplumun yaşadığı coğrafi bölgedeki sağlık hizmetlerinin, yürütüldüğü tıbbi ve sosyal bir kurumdur. Sağlık ocağında çok yönlü sağlık hizmetleri sağlık ekibi tarafından bir plan ve program dahilinde yürütülmekte olup, koruyucu sağlık hizmetleri ile evde ve ayakta tedavi edici hizmetlerin bir arada yürütülmesi gerekmektedir.

Ülke düzeyinde bir çok yerde sağlık ocağı yetersizliklerinin olduğu bilinmekte ve değişik yerleşim birimlerinden de yeni sağlık ocakları yapılması ile ilgili talepler gelmektedir. Ancak sağlık ocağı yapımı ve işletilmesi ile ilgili maliyetlerin yüksek olması nedeniyle kısa sürede bu ihtiyacların hepsinin karşılanması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle, bütün vatandaşların düzenli olarak birinci basamak sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamak ve toplum sağlığını korumak ve yükseltmek amacıyla bu hizmetlerin mobil ekiplerce karşılanması yoluna gidilmesi kararlaştırılmıştır.

Sağlık Müdürlüklerince, bu amaçla sağlanacak araçlar ve sağlık personeli sayısı fazla olan sağlık kuruluşlarından görevlendirmeler yapılarak Sağlık Müdürlüğü bünyesinde mobil sağlık ekipleri oluşturulacaktır.

Mobil sağlık hizmetleri ile, öncelikle hiç sağlık personeli bulunmayan veya farklı nedenlerle faal olmayan sağlık ocağı ve sağlık evi bölgeleri, yine coğrafi, finansal, vb. nedenlerle bağlı olduğu sağlık ocaklarının hizmet veremediği nüfusa, özellikle kırsal kesime koruyucu sağlık hizmetleri ile evde ve ayakta tedavi edici hizmetler birarada verilecektir. Bu ziyaretlerde öncelik sağlık kurumlarına uzak, nüfusun yoğun olduğu yerler ve sağlık sorunları yönünden özellik gösteren yerleşme yerlerine verilecektir.

Mobil sağlık hizmetleri; sağlık ocağı ve sağlık evi olan yerlerde bu binalarda, sağlık ocağı ve sağlık evi olmayan yerlerde özel donanımlı mobil araçlar ile, özel donanımlı mobil araç yok ise köy odasında, okulda yada toplum tarafından kabul edilebilir başka bir yerde yapılacaktır.

Sağlık müdürlükleri , sağlık grup başkanlıkları ve sağlık ocakları ile işbirliği yaparak aylık planlarını yapacaklar ve mobil ekibin hizmet vereceği topluma gezici ekibin ziyaret edeceği günleri aylık olarak mahalli yöneticilere önceden duyuracaklardır. Planlamada aynı yerleşim yerlerine haftanın aynı günlerinde ve aynı ekip tarafından gidilmesi sağlanacaktır. Ayrıca aylık olarak yapılan planlarda hangi ekibin nerede olduğuna dair bilgiler ekip içindeki personelin isimleri ile beraber Bakanlığa bildirilecektir.

Bu bilgiler doğrultusunda, 01 Kasım 2001 tarihinden itibaren gerekli hazırlıkların tamamlanarak mobil sağlık hizmetleri uygulamasına geçilmesi hususunda gereğini rica ederim.

Doç. Dr. Osman DURMUŞ

Bakan

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.10.0.THG-0.79.00.03/ 50170*21/12/2010

Konu : Gezici Sağlık Araçları ve Mobil Üniteler Hakkında.

……………………….VALİLİĞİNE​

(İl Sağlık Müdürlüğü)​
GENELGE​
2010/81

İLGİ : a) 16/6/2004 tarihli ve 2004/83 sayılı Genelge.
b) 13/4/2005 tarihli ve 2005/67 sayılı Genelge.

Bakanlığımızca yürütülen çalışmalar sonucunda sağlık hizmetlerinin ülke genelinde erişilebilirliğinin artırılması ve koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması yönünde olumlu gelişmeler sağlanmıştır. Birinci basamak sağlık hizmetleri olarak tanımlanan bu uygulamalara yakın zamanda aile hekimliği ve evde bakım hizmetleri de dahil edilerek koruyucu sağlık hizmetleri daha etkin hale getirilmiştir.

Koruyucu sağlık hizmetlerine katkı sağlamak amacıyla Bakanlığımızın yanı sıra özel sağlık hizmeti sunan kuruluşlar, kamuya yararlı dernek ve vakıflar ile sivil toplum kuruluşları tarafından gezici sağlık araçları ve mobil sağlık üniteleriyle gezici sağlık hizmeti verilmesi yönünde Bakanlığımıza yapılan talepler üzerine bu hizmetin amacına uygun olarak yürütülmesi için ilgi’de kayıtlı Genelgeler ile usul ve esaslar belirlenmiş idi. Bu düzenlemeler kapsamında gezici sağlık araçları ve mobil sağlık üniteleriyle verilen gezici sağlık hizmeti uygulamalarında zaman zaman etik olmayan ve özellikle bazı özel sağlık kuruluşlarının mevzuat hükümlerine aykırı olarak kuruluşları lehine talep oluşturmaya yönelik fiil ve davranışlarda bulundukları Bakanlığımızca müşahede edilmiştir.

Ayrıca Aile Hekimliği ve Evde Bakım Hizmetleri uygulamalarının ülke genelinde yaygınlaştığı, Bakanlığımıza bağlı birinci basamak sağlık kuruluşlarınca da tarama ve mobil sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülüyor olması hususları göz önüne alındığında özel sağlık kuruluşlarınca gezici sağlık hizmeti sunulmasına ihtiyaç kalmadığına karar verilmiştir.

Belediyeler, kamuya yararlı dernek ve vakıflar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları tarafından özel mevzuatı gereğince sağlık taraması yapılmak istenmesi halinde ise; taramanın özelliği, kapsamı, yer ve süresi belirtilerek, tarama yapılacak ilin sağlık müdürlüğü aracılığıyla öncelikle Bakanlığımızdan ön izin alınması gerekmektedir.

T.C.

SAĞLIK BAKANLIĞI

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Bakanlıktan ön izin alınmasını müteakiben başvuru sahibi;
1) Taramaya katılacak sağlık personeline ilişkin belgeleri,
2) Tarama uygulamasında kullanılacak gezici araç ve üniteye ilişkin belgeleri,
3) Gezici araç ve ünitede bulundurulacak tıbbi cihaz ve malzeme listesini,
içeren başvuru dosyasını tarama yapılacak ilin sağlık müdürlüğüne sunar. İl sağlık müdürlüğünce başvurunun uygun görülmesi halinde taramayı yapacak kuruluş yetkilisi adına “Tarama Yetki Belgesi” düzenlenir. Bu belgede; taramayı yapacak kurum/kuruluşun adı ve adresi, yetkilendiren kişi bilgileri, taramanın kapsamı, yapılacağı yer ve süresi belirtilir ve belge il sağlık müdürünce imzalanır. Bu kapsamda yapılacak sağlık taramasında aşağıdaki hususlara riayet edilmesi gerekmektedir.
1) Tarama başlangıcında ve bitiminde müdürlüğe bilgi verilir.
2) Tarama kapsamı dışında herhangi bir tıbbi işlem yapılamaz.
3) Taramada kullanılacak araç ve materyalde ticari isim ve logo kullanılamaz.
4) Hasta hakları mevzuatına uygun hareket edilir.
5) Tarama yapılan kişilerden herhangi bir ücret talep edilmez. Bu taramalar sonucu
sağlık kurumlarına müracaatı gereken kişiler, ticari maksatlı istismarları önlemek için Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerine yönlendirilir.
6) Tarama kapsamında yapılan işlemler ile tarama sonuçlarına dair tespit edilen tıbbi
bulgular rapor halinde müdürlüğe sunulur.
Belirtilen hususlara riayet etmeyen kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuata göre işlem yapılır.

İlgi’ de kayıtlı Genelgeler yürürlükten kaldırılmış olup bu Genelgeye uygun olarak iş ve işlemlerin yürütülmesi hususunda gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Recep AKDAĞ​
Bakan​

DAĞITIM:
A Planı

Bakanlıktan ön izin alınmasını müteakiben başvuru sahibi;
1) Taramaya katılacak sağlık personeline ilişkin belgeleri,
2) Tarama uygulamasında kullanılacak gezici araç ve üniteye ilişkin belgeleri,
3) Gezici araç ve ünitede bulundurulacak tıbbi cihaz ve malzeme listesini,
içeren başvuru dosyasını tarama yapılacak ilin sağlık müdürlüğüne sunar. İl sağlık müdürlüğünce başvurunun uygun görülmesi halinde taramayı yapacak kuruluş yetkilisi adına “Tarama Yetki Belgesi” düzenlenir. Bu belgede; taramayı yapacak kurum/kuruluşun adı ve adresi, yetkilendiren kişi bilgileri, taramanın kapsamı, yapılacağı yer ve süresi belirtilir ve belge il sağlık müdürünce imzalanır. Bu kapsamda yapılacak sağlık taramasında aşağıdaki hususlara riayet edilmesi gerekmektedir.
1) Tarama başlangıcında ve bitiminde müdürlüğe bilgi verilir.
2) Tarama kapsamı dışında herhangi bir tıbbi işlem yapılamaz.
3) Taramada kullanılacak araç ve materyalde ticari isim ve logo kullanılamaz.
4) Hasta hakları mevzuatına uygun hareket edilir.
5) Tarama yapılan kişilerden herhangi bir ücret talep edilmez. Bu taramalar sonucu
sağlık kurumlarına müracaatı gereken kişiler aile hekimine yönlendirilir.
6) Tarama kapsamında yapılan işlemler ile tarama sonuçlarına dair tespit edilen tıbbi
bulgular rapor halinde müdürlüğe sunulur.
Belirtilen hususlara riayet etmeyen kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuata göre işlem yapılır.

İlgi’ de kayıtlı Genelgeler yürürlükten kaldırılmış olup bu Genelgeye uygun olarak iş ve işlemlerin yürütülmesi hususunda gereğini rica ederim.

Prof. Dr. Recep AKDAĞ​
Bakan​

DAĞITIM:
A Planı

…/…/2010 Gen.Müd.Yard. : Ş.S.MERCAN
…./…./2010 Gen.Md.V. : İ.ŞENCAN
…./…./2010 Müst.Yard. V .: A.ÇİNAL
…./…./2010 Müst. : N.TOSUN

Koordinasyon:
…./…./2010 Huk.Müş. : M.ULU

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
1. gönderdiğim mobil hizmet yapılmasına dair.(2001)
2. gönderdiğim yapılmamasına dair. (2010)

Başka var mı yok mu, son hali nedir, kapsam nedir bilmiyorum. Sağlık ve ÇSGB dan net cevap alamadım. Bende burda tartışmaya görüş almaya açtım konuyu.

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Mahmut bey,
Birinci genelgede sağlık bakanlığının hizmetlerinden bahsedilmektedir.
İkinci genelge yer alan özel kuruluşlar ve mobil sağlık taraması hizmetlerinden kasıt, bakanlık adına tarama yapacak kuruluşları kapsamaktadır. Biliyorsunuz ki çalışanların sağlık taramaları SGK ya ödettirilemez. Örnek verecek olursak....
dağ başında X köyü var.. Özel bir hastane bu X köyünde sağlık taraması yapmak istiyor veya köy halkından böyle bir talep geldi diyelim.. İl sağlık müdürlüğüne izin yazısı yazılmalı. İl müdürlüğü evet benim devlet olarak imkanlarım X köyüne gitmeyi el vermiyor kanısına varırsa özel sağlık kuruluşuna izin veriyor ve özel sağlık kuruluşu verilen hizmet karşılığı SGK dan ücret talep ediyor. Sanırım talep edilen ücretlerde oluşan sahtekarlık nedeniyle bu tarz mobil sağlık hizmetleri izne tabi tutuldu.

Çalışanların sağlık taraması hizmetleri SGk kapsamında olmadığı için bu firmları bağlıyan bir izin söz konusu değil.. Daha öncede söyldiğim gibi malesef bu hizmeti veren firmalar sağlık bakanlığı yetkisinde değiller.

abdurrahman aktürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben Mersin de bulunmaktayım..İsteyen olursa Mersin ve Çevre iller için referans olabileceğim işini hakkıyla yapan firmalar mevcuttur.

Herkese iyi çalışmalar.
İşin açığı işini hakkıyla yapan bir firma bulmadığım için şuanda iş güvenliği uzmanlığı yapmıyorum. Konyadayım varsa bidiğiniz firma yönlendirir misiniz?

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İşin açığı işini hakkıyla yapan bir firma bulmadığım için şuanda iş güvenliği uzmanlığı yapmıyorum. Konyadayım varsa bidiğiniz firma yönlendirir misiniz?

Konya da bildiğim bir firma malesef mevcut değil. Ancak benim çalıştığım firma il dışı faaliyet gösterdiğini biliyorum. Konya-Mersin arası çok uzak bir mesafe değil ama bildiğiniz gibi yol masrafları size artı maliyet olarak dönecektir. Eğer çalışan sayınız fazla ise bu çokda göze batan bir fark yaratacağını sanmıyorum. Firma bilgilerinizi msg atarsanız çalıştığım firmaya iletirim. Sizin için bir teklif hazırlarlar..

rsavlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Değerli İş Güvenliği Profesyonelleri;

Bilindiği üzere Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri yan kuruluşları mobil araçlar ile sağlık taramaları yapmaktadır. Akciğer taraması, işitme testi, kan testi, solunum testi, idrar testi gibi. Bu hizmetler mobil araçlar ile verilmektedir. Fakat yetki belgesi durumu yoktur. Bu durum büyük bir aldatmaca mıdır yoksa gerekli yasal mevzuata uyulmakta mıdır?
Konu hakkında bir çok gözlem yaptım ve hizmet verdiğim yerler için bu hizmetleri hastanelerden aldırıyorum. Çünkü bu durumu hiç sağlıklı bulmuyorum. Garip ama sağlık taramasını sağlıklı bulmuyorum.
Bu firmalar yetki belgesi olarak Atom enerjisi kurumu tarafından araç uygunluk belgesini göstermekteler. Fakat bu aracın radyo aktif olarak uygunluğunu gösteren bir belge, karton kutuyu 2-3 cm kurşun ile kaplayıp içine radyoloji cihazı koysanız ona da bu belgeyi alabilirsiniz. Hiç birinin sağlık bakanlığı veya çalışma sosyal bakanlığı tarafından bu işlemleri yapabilir şeklinde bir belgesi mevcut değildir. Çeşitli kurumlara dilekçe ile başvurmama rağmen bu konuda bir sonuç alamadım. Hepsi bir başka yere yönlendirdi, 5-6 kurumdan sonra tekrar ilk kuruma yönlendirildim.
Bakanlıklar ne olarak görüyor bilmiyorum ama durum çok vahim neden mi? çünkü bu sağlık taramalarını yapan kişiler hemşire,sağlık memuru veya ATT değil. OSGB de çalışan personeller. Akciğer filmleri çekilirken dozaj ayarlama konusundan yelek giyilmemesi gibi vahim durumlar. Kalibrasyonu var mıdır bilmem ama işitme cihazları ve solunum cihazlarının durumları enteresan. Kan veya idrar çalışanlardan alınıp ölçüm makinelerine konularak bir sonuç çıktısı alınıyor ama hiç bir yorum yok, branşa özel doktorun yorumu yer almıyor.
Her işletmeye kalıp halinde akciğer filmi solunum testi işitme testi yapılacak deniliyor, testleri işyeri hekimi değil pazarlama elemanı veya online olarak kuruluş öneriyor.
Gelelim bize, uzman ve hekimler olarak biz bu duruma hiç itiraz etmiyor ve kabulleniyoruz. Yetki Belgesi? Kalibrasyon Belgesi? Yetkili -muayene yapacak personel belgesi? Doktor yorumu-önerisi? İş Güvenliği veya İş Sağlığı konularından gördüklerim üzerine tekrar söylemek isterim ki BEN İŞVEREN OLSAM BUNLARIN HİÇ BİRİNİ YAPTIRMAM.
Kaba tabirle bu pastadan yararlanmak için herkes koşturuyor fakat bu pastadan belki daha büyük olan sağlık taraması hakkında geriye dönük tüm muayenelerin incelenmesi gerekmez mi? Hangi muayeneyi kim yapmış, hangi doktorun imzası var, hangi odyometris yorumlamış,imzalar kimin? Bu soruları sormamın nedeni paylaşamayacağım saha da gördüğüm durumlar. Eğer bu araştırılma yapılırsa tahmininizden çok fazla kişinin çok büyük cezalar alacağını tahmin etmekteyim. Özellikle de kamuda çalışıp da imza atan doktorların canı çok yanacaktır.
Bu konunun yasal olup olmadığı, ilgili belge ve mevzuatlar hakkında elinde kaynak olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Mobil araç ile sağlık taramasına dair internette arama yaptırırsanız karşınıza bir çok karmaşık yönetmelik çıkacaktır. Taramaların yasaklanmasından geçersizliğine dair bir çok genelge duyuru var. Sonuncusu ve gerçeği nedir bilmiyorum. Bilgili olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

Bu arada bireysel teklif verdiğim yerlerde ilgili kişilerden şöyle bir tepki ile karşılaştım, sizinle anlaşmayı elbette isteriz fakat sağlık raporlarını siz tedarik edemi yormuşsunuz gibi, bende bu kamu sağlık birimlerinden verilmektedir dediğimde ise olmazmış OSGB ler bana öyle dedi gibi veya sağlık ocaklarına yazı yazmışlar şu OSGB lerden alınabilir diye şeklinde dönüşler oldu, bakanlığımız bununla ilgili açıklamayı da yaptı fakat OSGB ler hala bu şekilde pazarlama ve reklam yapmaktadır. Eğer yazımı okurlarsa bilgilendirmek isterim ki bakanlığımız bununla ilgili duyuruyu yaptı.
Taslak-Yönetmelik-Genelge-Geçerlilik konularında herkesi daha dikkatli olmaya davet ediyorum, ticari kaygısı büyük olan kişilerin söylemleri ile lütfen hareket etmeyelim.

Yazıma zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Bu konu hakkında tepkinizi de belirtirseniz ayrıca sevinirim. Beraber bu konuya bir açıklık getirirsek hepimiz için iyi olacak.
Kazasız Sağlıklı Günler
Mahmut Bey
http://www.saglik.gov.tr/TR/dosya/1-70834/h/genelge1.doc ekte bu konuda cevap bulabilirsiniz. Sağlık bakanlığı
gezici taramaları özele yasaklamış ve yapmayı çok istiyorlarsa herşeyi hazırlayıp Sağlık Müdürlüğünden geçici izin alarak yapabilir diyor.
Kazasız ve sağlıklı günler dileğiyle...
Rana Savlu

0306020

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Değerli İş Güvenliği Profesyonelleri;

Bilindiği üzere Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri yan kuruluşları mobil araçlar ile sağlık taramaları yapmaktadır. Akciğer taraması, işitme testi, kan testi, solunum testi, idrar testi gibi. Bu hizmetler mobil araçlar ile verilmektedir. Fakat yetki belgesi durumu yoktur. Bu durum büyük bir aldatmaca mıdır yoksa gerekli yasal mevzuata uyulmakta mıdır?
Konu hakkında bir çok gözlem yaptım ve hizmet verdiğim yerler için bu hizmetleri hastanelerden aldırıyorum. Çünkü bu durumu hiç sağlıklı bulmuyorum. Garip ama sağlık taramasını sağlıklı bulmuyorum.
Bu firmalar yetki belgesi olarak Atom enerjisi kurumu tarafından araç uygunluk belgesini göstermekteler. Fakat bu aracın radyo aktif olarak uygunluğunu gösteren bir belge, karton kutuyu 2-3 cm kurşun ile kaplayıp içine radyoloji cihazı koysanız ona da bu belgeyi alabilirsiniz. Hiç birinin sağlık bakanlığı veya çalışma sosyal bakanlığı tarafından bu işlemleri yapabilir şeklinde bir belgesi mevcut değildir. Çeşitli kurumlara dilekçe ile başvurmama rağmen bu konuda bir sonuç alamadım. Hepsi bir başka yere yönlendirdi, 5-6 kurumdan sonra tekrar ilk kuruma yönlendirildim.
Bakanlıklar ne olarak görüyor bilmiyorum ama durum çok vahim neden mi? çünkü bu sağlık taramalarını yapan kişiler hemşire,sağlık memuru veya ATT değil. OSGB de çalışan personeller. Akciğer filmleri çekilirken dozaj ayarlama konusundan yelek giyilmemesi gibi vahim durumlar. Kalibrasyonu var mıdır bilmem ama işitme cihazları ve solunum cihazlarının durumları enteresan. Kan veya idrar çalışanlardan alınıp ölçüm makinelerine konularak bir sonuç çıktısı alınıyor ama hiç bir yorum yok, branşa özel doktorun yorumu yer almıyor.
Her işletmeye kalıp halinde akciğer filmi solunum testi işitme testi yapılacak deniliyor, testleri işyeri hekimi değil pazarlama elemanı veya online olarak kuruluş öneriyor.
Gelelim bize, uzman ve hekimler olarak biz bu duruma hiç itiraz etmiyor ve kabulleniyoruz. Yetki Belgesi? Kalibrasyon Belgesi? Yetkili -muayene yapacak personel belgesi? Doktor yorumu-önerisi? İş Güvenliği veya İş Sağlığı konularından gördüklerim üzerine tekrar söylemek isterim ki BEN İŞVEREN OLSAM BUNLARIN HİÇ BİRİNİ YAPTIRMAM.
Kaba tabirle bu pastadan yararlanmak için herkes koşturuyor fakat bu pastadan belki daha büyük olan sağlık taraması hakkında geriye dönük tüm muayenelerin incelenmesi gerekmez mi? Hangi muayeneyi kim yapmış, hangi doktorun imzası var, hangi odyometris yorumlamış,imzalar kimin? Bu soruları sormamın nedeni paylaşamayacağım saha da gördüğüm durumlar. Eğer bu araştırılma yapılırsa tahmininizden çok fazla kişinin çok büyük cezalar alacağını tahmin etmekteyim. Özellikle de kamuda çalışıp da imza atan doktorların canı çok yanacaktır.
Bu konunun yasal olup olmadığı, ilgili belge ve mevzuatlar hakkında elinde kaynak olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Mobil araç ile sağlık taramasına dair internette arama yaptırırsanız karşınıza bir çok karmaşık yönetmelik çıkacaktır. Taramaların yasaklanmasından geçersizliğine dair bir çok genelge duyuru var. Sonuncusu ve gerçeği nedir bilmiyorum. Bilgili olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

Bu arada bireysel teklif verdiğim yerlerde ilgili kişilerden şöyle bir tepki ile karşılaştım, sizinle anlaşmayı elbette isteriz fakat sağlık raporlarını siz tedarik edemi yormuşsunuz gibi, bende bu kamu sağlık birimlerinden verilmektedir dediğimde ise olmazmış OSGB ler bana öyle dedi gibi veya sağlık ocaklarına yazı yazmışlar şu OSGB lerden alınabilir diye şeklinde dönüşler oldu, bakanlığımız bununla ilgili açıklamayı da yaptı fakat OSGB ler hala bu şekilde pazarlama ve reklam yapmaktadır. Eğer yazımı okurlarsa bilgilendirmek isterim ki bakanlığımız bununla ilgili duyuruyu yaptı.
Taslak-Yönetmelik-Genelge-Geçerlilik konularında herkesi daha dikkatli olmaya davet ediyorum, ticari kaygısı büyük olan kişilerin söylemleri ile lütfen hareket etmeyelim.

Yazıma zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Bu konu hakkında tepkinizi de belirtirseniz ayrıca sevinirim. Beraber bu konuya bir açıklık getirirsek hepimiz için iyi olacak.
Kazasız Sağlıklı Günler
Çok dogru bi konu üzerinde yorum yapmışınız gerçeketende haklı oldugunuz yanlar var mantıklısı dediğiniz gibi bu tarz muayenelerin hastanelede yapılması lakin bunuda şöyle çarpıtıyolar özel hastaneler agır ve tehlikeli iş raporu veremez diyorlar zaten özel hastaneler rapor vermiyor rapor için gerekli verileri veriyolar hiç olmas ise makina ve cihazları her daim kalibrasyon ediliyor özel hastanede gerekli tektikler yaptırılıp iş yeri hekimi uygunlugu vermesi lazım

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar benim için raporu hekimin hemşirenin iş güvenliği uzmanının vermesi önemli değil. Taramayı da otomobille yapmışlar, hastanede olmuş onunla da ilgilenmiyorum. Bana soran işverenlere veya bu işi benim ayarlamamı isteyen işverenlere YASAL OLARAK HANGİ YOLDAN YAPTIRMAM LAZIM? konu bundan ibaret. İlgili yerlere yazdım fakat cevap veremediler. Bakanlık yapılması gerekiyor diyor, arayıp sorunca bizim meselemiz değil diyor. Çok mu zor bir duyuru yapmak, ama zormuş onuda öğrendim, işin özeti paraymış. Bende bana soran işverenlere benim meselem değil, bakanlığa sorun diyorum artık. Durum Utanç verici..

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar benim için raporu hekimin hemşirenin iş güvenliği uzmanının vermesi önemli değil. Taramayı da otomobille yapmışlar, hastanede olmuş onunla da ilgilenmiyorum. Bana soran işverenlere veya bu işi benim ayarlamamı isteyen işverenlere YASAL OLARAK HANGİ YOLDAN YAPTIRMAM LAZIM? konu bundan ibaret. İlgili yerlere yazdım fakat cevap veremediler. Bakanlık yapılması gerekiyor diyor, arayıp sorunca bizim meselemiz değil diyor. Çok mu zor bir duyuru yapmak, ama zormuş onuda öğrendim, işin özeti paraymış. Bende bana soran işverenlere benim meselem değil, bakanlığa sorun diyorum artık. Durum Utanç verici..

sevgili igu konya,

konuyu sınava çalışan biri olarak araştırıken buralara kadar geldim ve sorun büyük fakat,
benim katkım çözüm adına....:

ege bölgesindeki çok büyük bir maden firması örn.pnömökonyoz taramasını şöyle yapıyor;maruziyeti bulunan tüm işçilere iş yeri hekimi "git şu hastanede (özel ya da devlet)falan falan olacak şekilde akciğer grafisi çektir" diyor. sonra bu akciğer filmerlni bir uzman ya da pnömökonyoz okuyucu belgesi olan (pnömokonyoz dısındakileri de devlet ya da üniversite hastanesinden bir doktorla anlaşıp) yormlatıyor. sonra iş yeri hekimi de bu bu uzmanın raporuna göre bunda vardır ,bunda yoktur diyor....

maliyet yüksek ama çözüm içeriyor....belki işçilere özel iş kazası ve sağlık sigortası yapıtırılarak bu maliyet düşürülebilir

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Murat Bey iyi çalışmalar kolay gelsin;
Taramalar da iş yeri hekimi olduğu zaman sıkıntı yok, o zaman olay ben de kalmıyor zaten, iş yeri hekiminin halletmesi gereken bir konu oluyor. Ama hekimi olmayan yerler ile iş yaptığımız zaman benden rica ettiklerinde nasıl yapsam diye diye düşünüyorum...

Murat KOÇAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Murat Bey iyi çalışmalar kolay gelsin;
Taramalar da iş yeri hekimi olduğu zaman sıkıntı yok, o zaman olay ben de kalmıyor zaten, iş yeri hekiminin halletmesi gereken bir konu oluyor. Ama hekimi olmayan yerler ile iş yaptığımız zaman benden rica ettiklerinde nasıl yapsam diye diye düşünüyorum...

evet anladım.. fakat hekim olmazsa ve bir sıkıntı çıkarsa iş yeri ceza ödüyor biliyorsunuz. Mutlaka doktor olmalı eğer 50 kişi altındaysa...şimdilik sorun yok...

igu konya

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
50 kişi ve üzeriyse doktoru halleder zaten...etmezse de kendi bilir. 50 ve üzeri olanların doktoru oluyor zaten... 50 nin altında olup şuan doktoru olmayan veya 8-9 kişilik olup doktoru daha 1 sene olmayacak olanlar için ben resmi bir yol arıyorum...

kerimoglu67

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Değerli arkadaşlarım

Öncelikle hoş bulduk)) bu ilk mesajım olması nedeniyle sizlere çalışmalarınızda sabır ve bol kazanç dilerim.

Sağlık taramalarına gelince; sıralayacak olursak

- Sn.T. Güler’in 22 şubat tarihli msj.ndaki bilgi ve belgeler yeterlidir.

- Diğer arkadaşlarımın bahsettiği mobil araç tarama ve sağlık bakanlığı genelgelerindeki kastedilen ‘’hani bir ara flaş haber olan köylerden topladıkları insanlarımıza göz taraması yaptık, kataraktın var, gel bedava ameliyat var sonra da aa kör oldunuz’’ maalesef haberleri ile ilgili genelgeler.

- Bu işi ilgili belge ve ilgili ruhsatlı hekimlerle ( radyolog, kbb vb.) sözleşmeli hizmet alımı şeklinde yapan araçlar bu taramayı yapabilir.buradaki radyasyon vs. zaten mikro film dir ve dozametre ile ölçülür.

- Bunu denetleyecek olan da maalesef mi yoksa iyi ki mi orasını bilmem ama sağlık bakanlığı değil çalışma bakanlığıdır ki bunu osgb üzerinden hizmet alımı şeklinde yapılıyorsa

- İşe girişle ilgili sn.özdemir beyin belirtmiş olduğu tetkikler genel olarak yeterlidir fakat yine belirteyim hakkıyla yapıldığını biliyor yada çalıştığınız sağlıkla ilgili kişilere güveniyorsanız. Bir hekim olarak bence bu işin asgarisi de budur.( sektörel bazı özellik arz eden durumlar hariç)

- Yapılan tarama testlerindeki hijyenik koşullarla ilgili çekincelerinizde haklısınız fakat şimdilik bunların hakkıyla yapılması bir adım öndedir.ki ileri zamanlarda bu hizmeti alan işveren maliyetine bunu yansıttığı ölçüde yapanlarda daha hijyenik olacaklar diye umalım.

- Tüm bu belgeleri ve kişileri bir araya getirmiş mobil araç/ osgb’yi denetleme yetkisi eskiden halk sağlığı md. İdi! Fakat artık onlar bu türden şeylere karışamazlar bence.onlar artık su tahlili- zehirlenme gibi işyerinden hizmet alanları ilgilendiren durumlara bakabilirler( thsk-Çalışan Sağlığı Ve Güvenliği Daire Başkanlığı Görev Tanımı içinde başka şeyler yazıyor olsa da). Bu arada çalışma bak. Ve sağlık bak. arasında çalışmalar olduğu ve bu denetim vs. konularının umalım ki yakında daha net sınırlarla yetkilendirip, karmaşanın giderilmesi yönünde adım atılsın.

Şimdilik bu kadar , yarın 2 ameliyatım var, uyumam lazım.

Sağlıcakla kalın.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.