Risk Analizi Fiyatlandırılması Ve Faturalandırılması

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında şuleakkoç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi  Berkay bey verdiiğiniz bilgiler için teşekkür ederim,ama risk değerlendirmesiyle ilgili ben sizden farklı düşünüyorum.sanki rd ler 10un altında çalışanı olan az teh işyerleri ve diğerleri olarak 2 ye ayrılmış gibi geliyor.sadece 10un altında çalışanı olan az teh işyerlerinde işveren kendisi yapabilir,çünkü bu firmaların şuanda iguları yok.


  Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi
  MADDE 6 - (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Oluşturulan ekipte aşağıdakiler yer alır:
  a) İşveren veya vekili,
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri,
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri,
  ç) İşyerindeki destek elemanları,
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
  (2) 10`dan az çalışanı olup az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, risk değerlendirmesini işveren kendisi yapabilir.
  (3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
  (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin etmek; bu kişi veya kişiler ise sağlanan bilgi ve belgeleri korumak ve gizli tutmakla yükümlüdür


  Diğer işyerinde zaten iguları olacağı için(ya bünyesinde ya da OSGB) onlar yapması gerekiyor, işveren ise sadece rd için koşulları sağlamakla yükümlü diye düşünüyorum.

  Risk değerlendirmesi, kontrol, ölçüm ve araştırma
  MADDE 10 – (1) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmakla yükümlüdür. Risk
  değerlendirmesi yapılırken aşağıdaki hususlar dikkate alınır:
  a) Belirli risklerden etkilenecek çalışanların durumu.
  b) Kullanılacak iş ekipmanı ile kimyasal madde ve müstahzarların seçimi.
  c) İşyerinin tertip ve düzeni.
  ç) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.
  (2) İşveren, yapılacak risk değerlendirmesi sonucu alınacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile kullanılmasıgereken koruyucu donanım veya ekipmanı belirler.
  (3) İşyerinde uygulanacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri, çalışma şekilleri ve üretim yöntemleri; çalışanların sağlık ve güvenlik yönünden korunma düzeyini yükseltecek ve işyerinin idari yapılanmasının her kademesinde uygulanabilir nitelikte olmalıdır.
  (4) İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlar.


  Ben de bunlardan bunu çıkarttım ama kafam karıştı şimdi :)


   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 2. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Aman Şule hanım, dikkat edin. Siz sanırım yanlışlıkla taslaga bakiyorsunuz, yonetmelige değil. 10 kisi diye rakam sadece 6331'de isletmenin desteklenme icin vardir bu baska maddi bir konudur. Karismasin.

  Diğer yandan işletme 3 veya 4 kisi bile olsa risk degerlendirme ekip icinde olanlardan yapilir. Disardan hizmet alinmasi ise yukarida bahsettiklerim gibidir.
  Saygılarımla.

   
 3. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Serbest meslek makbuzu ile bu hizmetin bir uzman veya danışmanlık firmasınca verilmesinde bir sakınca yoktur. Zira bu tür hizmetler kısa süreli olup ssk uygulamalı çözümün yüzü astarından pahalı olabileceği gibi işverenince de uygun karşılanmaz.

     

   
  egem ve Onur S. bu yazıya teşekkür etti.
 4. mevay

  mevay TÜİSAG Üyesi

  slm. arkadaşlar neden bireysel olarak bu hizmeti veremiyoruz bunu nerden çıkardınız ben maden mühendisiyim ve bürom var bu hizmetide veremezmiyim. illa bir OSGB nin bünyesindemi olmak lazım. Bu belgeyi aldığıma bin pişman oldum şahsen. tam zamanlı bir OSGB bünyesinde çalıştığımda alacağım ücret 2000-2500 tl arası ücret veriyorlar.

   
  egem ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 5. Orhan ALBAYRAK

  Orhan ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

  Selam arkadaşlar.
  50 kişi meselesi nedeniyle henüz İGU bulundurmayan bir firma, Risk Analizini nasıl yapacak madem. Çünkü hiç bilmedikleri ve açıkçası uzmanlık isteyen bir konu.
  Bu konudaki benim çözümüm şudur. İGU firma ile danışmanlık anlaşması imzalar. Danışmanlık kriterlerini de beraberce oluştururlar. risk analizi yapacak ekibe risk analizi Eğitimi vermek ve hatta yetkinliği varsa tüm personele zorunlu İş Güvenliği Eğitimi'ni vermek vs. oalbilri sözleşmenin içeriğinde.
  Firma, mevzuatta belirtilen katılımcılarla, danışmanın desteğinde risk analizi'ni yapar. Danışman, dokümantasyonu hazırlar ve risk analizi Ekibi ile beraber Danışman sıfatıyla imzalar.
  Bu prosedürü eski bir iş baş müfettişine de danıştım bir seminer sırasında. Gayet makul bir yöntem olduğunu söyledi. Bana da en makulu bu geldi.
  Muhasebe boyutu da aldığınız ücret karşılığı firma gider pusulası düzenliyor. Siz de imzalıyorsunuz. Firma vergiden düşüyor. Siz de maliyeye gidip gelir beyanında bulunuyorsunuz elinizdeki gider pusulası ile. Ve gelirinizin miktarı oranında vergi ödüyorsunuz.

     

   
  ali olgu ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 6. emrahbkoroglu

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  Selam arkadaşlar,
  Benim bakanlıktan aldığım bilgiye göre yapılacak şey şu;
  Risk Değ. için işletmede sigorlatı olmaya gerek yok,
  Risk Değ. için işletme ile süreli bir sözleşme yapılıyor ,
  Risk Değ. ekibi oluşturuluyor ve sizinle birlikte tüm ekibin imzası oluyor.

   
  uzmknn, uzmannn, tirink ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. tirink

  tirink TÜİSAG Üyesi

  ne kadar görüş ayrılığı var. Hangisine inanacağımı bilemedim...
   
  aysunk86 bu yazıya teşekkür etti.
 8. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

   
 9. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Allah selamet versin.

     

   
 10. emrahbkoroglu

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  Sayın Enderesra,
  Aldığım bilgi sizinki ile aynı doğrultuda. Onun için benim yaptığım çalışma bu şekilde. Bana sözleşme denmesinin sebebi; Ben danışmanlık firması olarak hizmet veriyorum, bu olabilir. Ayrıca ben bakanlık ile yaptığım tüm görüşmeleri tarih ve saat olarak kayıt altına alıyorum. Uygulama ile ilgili sorun olması halinde kendimi belirli oranda savunabileceğin bir kozum olduğunu düşünüyorum. Sonuçta ben bana bakanlığın söylediğini yapıyorum.   
 11. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  bende sizinle aynı fikirdeyim.iyi çalışmalar diliyorum.   
 12. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle yönetmelik nasıl okunur, yönetmelikte geçen cümlelerin kelimelerin anlamları nelerdir iyi algılamak gerekir. Yönetmelikte şüpheniz var ise elbette danışırsınız.
  "Bakanlıktan aldığım bilgiye göre..", "bakanlıktan biriyle konuştum" yok efendim"bakanlıkla konuştum" gibi cümlelerin her hangibir anlamı yoktur, ilgili yetkili kişiyi belirtmedikçe.. 170'i aramak da son zamanlarda moda oldu. Daha kimle konuştuğunuzu dahi bilmeden aldığınız cevaba göre hareket etmek mantıklı değildir.
  -e ben 170'i aradım, bakanlıktan bana böyle dediler..
  Kimle konuştun diyoruz cevap yok. Hangi bölümden yetkiliyle konuştun diye soruyoruz cevap yok.
  Ne biliyorsunuz konuyla alakasız bir memurla görüştüğünüzü, hatta çaycıya bağladılar da adam sizi işletti aklınca. Hayır bir de burada yazıyorsunuz ben bakanlıktan görüştüm diye ya, sanki Kasım Özer danışmanlık yapıyor telefonda size. Yanlış anlamayın yermek değil maksatım, sizlere yöntemi yorumlamak.
  Elinizde öncelikle yönetmelik var. R.D. ekibinin tarifini az çok vermiş. Gene de şüpheye düşüyorsanız 170'i aramak yerine yazılı, adı sanı belli kişilerden yanıt bulmaya çalışınız.

  Aşağıda arkadaşlarımızın sorduğu ilgili soruya böyle bir yanıt var. Özellikle jpeg olarak ekledim.
  Saygılarımla.
  Adsız.jpg

   
 13. ijackal

  ijackal TÜİSAG Üyesi

  Bir işyernin çalışanı olan arkadaşlara sormak istiyorum. Yapmış olduğunuz risk analizlarinin bir nüshasını alıyormusunuz? Veya bir nüshasını almak gerekiyormu. Ben almak gerektiğine dair bir ibareye rastlamadım, ama ilerde bir sorunla karşılaşılmış olursa isg uzmanı kendini nasıl savunacak.
   
 14. emrahbkoroglu

  emrahbkoroglu TÜİSAG Üyesi

  Sayın Berkay bey ,
  Risk Değ. Yön. 6. maddenin 2. bendinde işverenin dışarıdan hizmet alabileceğini söylüyor.

  İşverenin şuan isg uzmanından hizmet alma zorunluluğu yok(!) ise işveren Risk Değ. için "Risk değerlendirmesi yapacak ekip içerisindeki diğer kişiler" e yaptıracak. Çünkü hiç kimse zorunlu olmadığı halde hizmet almaz. Bu durumda işveren çok yetersiz bir Risk Değ. elde etmiş olacak. Bu sebepten olacak ki tereddütlerimizi gidermek için 170 aradığımızda yukarıda yazdığım şartlari yerine getirmek sureti ile dışarıdan, devamlı bir hizmet vermeden işletmeye Risk Değ. yapabileceğimizi söylüyorlar.

  Genel Müdürlük bile sorulan sorulara cevap vermeden 170 yönlendiriyor. Ben o kadar kişi içinden Özlem hanım ile görüştüm. Ve kendileri de bizim ve sizin gibi aynı yönetmelikleri okuyup bize bu bilgileri veriyor.

  Sayın ijackal,
  Ben yaptığım her belgeyi 2 nüsha olarak hazırlıyorum ve birini ıslak imzalı olarak kendime alıyorum. Malum kimseye güven olmuyor.

   
 15. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Bu durumda 10 çalışanı olan ve tehlikeli sınıfta bulunan iş yerindeki bir işvereni düşünecek olursak, Ocak ayından itibaren risk değerlendirmesini yapması gerekiyor ancak Temmuz ayından itibaren İş Güvenliği Uzmanı, İş Yeri Hekimi ve diğer sağlık personeli istihdam etmeye başlayacak.
  Sizce tek başına veya işçi temsilcisi v.s. ile risk değerlendirmesi yapabilir mi?Elbette bir yerlerden destek alması gerekiyor ve bence İş Güvenliği Uzmanları olarak bizlerin bu işletmelerde yol göstermek adına ücret karşılığı veya ücretsiz çalışmamız yadsınamaz ve kural dışı sayılamaz.   
  egem bu yazıya teşekkür etti.
 16. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Bahsettiğiniz 2. Bent dışarıdan hizmet alinabilecegini soyluyor. Dogru ve bunun da tarifini de yapmis. Disaridan risk analizi yapar demiyor. Destek olmaktan bahsediyor. Sizler ise direkt risk analizini yapip gecmekten bahsediyorsunuz.
  Yönetmeliği iyi okumanizda fayda vardir.

   
  Selcen bu yazıya teşekkür etti.
 17. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Ek olarak yukarida detayli bir sekilde de risk degerlendirme için 2 yöntemi acikladim. Okumanizda fayda var. Ben risk degerlendirme yapamazsiniz demiyorum, aksine nasil yapılabileceğini tarif ediyorum bu iki yontemle. Gene de siz bilirsiniz, saygi duyarim seciminize.

   
  didem27 ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
 18. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  hizmet alınan yer ile herhangi bir ticari ilişki yok ise ( sozleme isgb OSGB) destek yardımcı eleman olaran ekip içerisinde risk analizleri hazırlayabılırsınız. iş veren tarafından destek ve yardım amaclı olarak kısa surelı danısmanlık sözlesmesi ya da işverenin yetkilendirme yazısı ile analiz yapabilirsiniz.

   
 19. Erdi Sadık Delikurt

  Erdi Sadık Delikurt TÜİSAG Üyesi

  OSGB de C sınıfı İSG uzmanıyım. Hizmet verdiğimiz firmaya risk değerlendirmesi yapcam. Bunun için ekstra bir ücret talep etmeli miyim.

   
 20. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  erdi bey o firmayla anlaşmanızda risk değerlendirmesi belirtilen hizmetler dışında ise, tabi ki belli bir rakam isteyebilirsiniz, ama eğer igu sözleşmesi yaptıysanız bütün hizmetleri karşılamanız gerekeceği için ücretsiz yapmalısınız.:)

   
  Erdi Sadık Delikurt bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica