Risk Analizi Fiyatlandırılması Ve Faturalandırılması | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Risk Analizi Fiyatlandırılması Ve Faturalandırılması

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında şuleakkoç tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi  10 un altında çalışanı olan az teh ve teh sınıflardaki işyerleri için risk analizi fiyatları ortalama ne düzeyde, bireysel çalışanlar risk değerlendirmesi yaptıktan sonra fatura kesmek zorunda mı, bir de risk değerlendirmesine işyeri hekiminin imza atması şart mı?


   
  enderesra bu yazıya teşekkür etti.
 2. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  ben bakanlıkla görüştüm bu durum için.işveren 2 nüshalık sizi bu görev için atadığına dair belge yazacak.biri sizde diğeri gerektiğinde istendiğinde bakanlığa verilmek üzere işverende kalıyor.iki tarafında imzası olacak.risk analizini yapıp imzanızı atıp teslim ediyorsunuz.başka birşeye ihtiyaç yok.fiyatlandırmanın pazarlık olarak geçtiği söylendi.yani istediğiniz ücreti anlaşıp işi yapıyorsunuz.bana söylenen buydu.iş süresince sigorta girişi gerkli mi dedim.önmeli değil biz ona bakmıyoruz dediler.

   
 3. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi


  enderesra ben çsgb nın tellerini ulaşamıyorum,kimse açmıyor,hangi nodan ulaştınız?Ama bakanlık danışmanlık ücretlerinde risk değerlendirme için; ön inceleme + 300 tl / gün yazmış,belli br rakam yoksa neden bu yayınlamış anlaamadım :) peki hekim imzası gerekli olup olmadığını biliyormusunuz?

     

   
 4. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Ender Bey,
  Bakanlığın hangi bölümüyle görüştünüz? İsim vermeniz mümkün müdür ?

   
  Bülent Coşkun bu yazıya teşekkür etti.
 5. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  başka bişeye ihtiyaç yok dedi.ben bireysel çalıştığımı söyledim.ücret konusunda pazarlık diye geçiyor şu an dedi.bu arada ben herşeyi 170 i arayarak bilgi alıyorum.burası çsgb danışma hattı.iyi çalışmalar diliyorum.

     

   
  şuleakkoç bu yazıya teşekkür etti.
 6. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  bugün ilk defa ben de 170 i arayarak bilgi aldım ve direkt yanıtladılar, çünkü çsgb telleri açmıyor. bundan sonra sorularımda orayı arayacagım..

   
 7. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  ben 170 i arıyorum.isim hatırlamıyorum.
   
 8. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  piyasa fiyatları hakkında bilgisi olan var mı?10un altında çalısanı olan yere 300 tl gibi bir rakam düşünüyorum..   
 9. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Yanlis anlamayin ancak 170 e acilan telefonlardan dolayi yanlis yonlendirilen bircok kisi var, sağlıklı gözükmüyor pek. Eger telefonda konustugunuz kişinin adini ve bakanliktaki gorevini ogrenip konusuyorsaniz baska tabi ki.

     

   
  mühendis1985 ve şuleakkoç bu yazıya teşekkür etti.
 10. aslan

  aslan TÜİSAG Üyesi

  Sayın Şule Hnm. 300 TL.ye risk analizi yapacaksanız hiç yapmayın. Bu fiyata broşür bile hazırlanmaz. ( Emek vermeden kes yapıştır bile yapsanız 50 TL. kırtasiye masrafı tutar. Faturada kesecekseniz %20 ( 60 TL) vergi ) size kalır 190 TL gözlem için harcadığınız zaman,araştırma,yol,alacağınız vicdani ve hukuki sorumluluk.
  Ben Diğer arkadaşlarınızında önünü kesmeyin derim.   
  mrplayman, dertmuhendisi, aysnr ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  ben bakanlıgın biçtiği fiyattan yola çıkarak o rakamı söyledim,işyerileri o rakamı görünce siz niye yüksek söylüyorsunuz diyor,az teh.10un altındaki yerden ne kadar isteyebiliriz ki, gideceğim işyerinin rd si çok detaylı yapıldığında 1 günde bitecek, peki sizin skalanız nedir?hem ayrıca piyasayı düşeren bakanlık, bir de osgbler olunca tuz biber oluyor.300 tl ye risk değ,eğitim,acil durumu teklif ediyorlar, ben sadece bakanlığın fiks rakamını mı versem diye sizlere soruyorum.Asıl önümüzü kesenler belli zaten, siz onlara veryansın edin..   
 12. ahmetkartal

  ahmetkartal TÜİSAG Üyesi

  slm arkadaşlar bazen burda okuduğum yorumlarda ve paylaşımlardan anlıyorum ki bazılarımız sadece belge almış olmak ve bu belgeyle ek gelir elde etmek maksatındaymış gibi geliyor bana . ama unutmayın bu iş dikkat ve ilgi ister şimdi burda tartışılan konuya bakıyorum ilk olarak hemen dile getireyim risk analizine doktor imzası gerekmez. yine risk analizine isg uzmanı imzasıda gerekmez. ne deniyor işveren risk analizi yapar yada yaptırır diyor. piyasada o kadar şaerlatan var ki adam hazır formatta risk analizini indirmiş kopyala yapıştır 2 sayfa çıktı al sana risk analizi neden mi* çünkü risk analiz olmamasının cezası 3000 tl iken mevcut risk analizinin doğru olup olmadığının cezası yok . neyse herkese kazasız günler

   
  taylantalu, haticearslanalp, ATURAN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar mrb,
  Kanunda yapar veya yaptirir diyor ama risk degerlendirmesi yonetmeliginde yaptiracagi kisiler de artik belirlenmiştir. Buna gore disaridan bir uzman isletmeye gelip risk analizi yapamaz. Bu konuyla ilgili ayrıntılari 50 kisinin altindaki isletmelere risk deg. Konusunda deginmistim.
  Saygilarimla.
   
 14. ahmet_1122

  ahmet_1122 TÜİSAG Üyesi

  sayın Berk KAYA,
  paylaşımınız için gerçekten çok teşekkür ederim çünkü kafamda oturmamış olan bu konuyu sanırım artık halledicem,

  yazınızı görünce hemen yönetmeliği açıp okudum fakat dediğiniz gibi dışardan bir uzmanın gelip risk analizi yapamaz ibaresine rastlamadım veya böyle düşünmemi sağlayan bir maddeylede karşılaşmadım,,

  şayet öyle bişey varsa kesinlikle öğrenmek isterim çünkü şu anda bir otel için risk analizi yapmaktayım,,

   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 15. ahubircan

  ahubircan TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle herkeze selamlar,
  Bireysel olarak sigortalı çalışmadığınız yerde risk analizi hazırlama yetkiniz yok ya ortak sağlık biriminde çalışacaksınız yada hazırlayacağınız firmada bizzat isg uzmanı olarak çalışacaksınız :)
  İyi Günler..   
  bernat ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 16. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Ahmet Bey merhaba,


  Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinde dışarıdan bir uzman risk analizi yapamaz şeklinde yazmıyor doğrudur ama mevzuat dilinde de bu zaten yazılmaz. Mevzuat okudukça dil yapılarına alışırsınız. Mevzuatta ilgili 6. maddeyi dikkatle okursanız her bendin başına "İş yerindeki Uzman, İş yerindeki Çalışan Temsilcisi .." şeklinde yazar. Altı çizili kelime olan "İş Yerindeki" kelimesinin anlamı da zaten bahsettiğim konudur ve özellikle konulmuştur.

  Peki risk değerlendirmesi yapamaz mısınız?
  Yapabilirsiniz.
  Bu konuyla ilgili detaylı olarak başka bir konuya bir mesaj yazmıştım. Onu buraya ekliyorum. Umarım yanıt bulabilirsiniz.

  Merhabalar,
  İşyerinin isg uzmanı değilseniz sadece sizin risk değerlendirmesini iş güvenliği uzmanı olarak yapmanızı ve iş güvenliği uzmanı sıfatıyla yaptığınız risk değerlendirmesini bakanlık kabul etmemektedir.

  Dışarıdan hizmet alınıp risk değerlendirmede iş güvenliği uzmanı kısmına imza atılacak ise bu ancak sözleşme (çsgb) ile geçerli olur, ama "risk değerlendirme tanıtımı veya eğitimi şeklinde risk değerlendirmesine katkıda bulunulabilir. Öyle dışarıdan iş güvenliği uzmanı hizmeti verip, risk değerlendirmesini yapıp imza atıp fatura kesmek kabul görülmüyor ve yapılan risk değerlendirmeler geçersiz sayılıyor.

  MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından
  gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde
  yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi
  sahibi çalışanlar
  (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve
  kuruluşlardan hizmet alabilir.
  (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip
  içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.

  Öncelikle işverenlerin amacının "risk değerlendirmeyi yaptıralım da gitsin", İSG uzmanlarının amacının da "risk değerlendirme yapayım da iki üç lira daha alayım" olmadığını düşünsek de, düşünmesek de, bu risk değerlendirme yapılması gerekir. İşverenin, işçi temsilcilerinin, destek elemanlarının iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri kadar risk değerlendirme yapabilecek yetkinlikte olmadığı ise aşikardır. Şuan bu risk değerlendirme konusu çok yeni olmasına rağmen çoğumuza risk değerlendirme yapılması için teklifler gelmektedir. Hiç bir iş sağlığı ve güvenliği profesyonelinin de kopyala yapıştır risk değerlendirmesi yapıp, emeksiz işin karşılığını almaya niyetleri olduğunu düşünmüyorum.

  Dolayısıyla işverenlere bu hizmeti verebilmek için benim gördüğüm kadarıyla iki seçenek bulunmakta.

  1.si İşveren ile süresi belirsiz kısmi sureli bir iş sözleşmesi imzalanır SGK girişi yapılır, ÇSGB bildirimi yapılır ve yapılan değerlendirme sonunda da sözleşme fesih edilir. Risk Değerlendirmesine "İş Güvenliği Uzmanı" olarak imza atabilirsiniz. Fatura da zaten kesilmez. Bu seçenek bariz kılıfına uydurma seçeneğidir.

  2.si ise işverenin dışarıdan hizmet almasıdır. Ancak bu hizmet alımında risk değerlendirme ekibinde iş sağlığı ve güvenliği profesyonelinin ismi kesinlikle geçmez. Bu belki destek elamanı gibi olabilir ancak bu terim yönetmelikte geçen "iş yerindeki destek elamanı" ile karışabileceğinden destek elamanı tanımı pek doğru olmayabilir çünkü destek elamanın da işyerinde çalışması gerekmektedir. Risk Değerlendirmesine a,b,c,d, seçeneklerindeki gibi imza atılmaması gerekir. 2. Bentte belirtildiği gibi ( (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve
  kuruluşlardan hizmet alabilir.) Atılacak imza ancak bu ikinci bende uygun olabilir. Yani Destek Hizmet Teknik Elemanı diyebilirsiniz, Çözüm ortağı diyebilirsiniz, dış tetkikçi diyebilirsiniz ve ya başka birşey, ancak İş Güvenliği Uzmanı diyemezsiniz. Bu şekilde imza atılabilir. Fatura kesilebilir mi? Mükellef iseniz fatura hizmet karşılığı kesilebilir. Yapılan hizmetin açıklanması gerekiyorsa saha ön inceleme, risk değerlendirme yönetimi ve yöntemleri tanıtımı gibi olabilir. Bir "inspection", dış tetkik hizmeti, danışmanlık hizmeti gibi düşünülebilir.


  2014 yılının 6. ay sonuna kadar İş Güvenliği Uzmanı şartı aranmayan iş yerleri için de risk değerlendirmesinin yapılması Ocak ayından itibaren şarttır. Risk değerlendirmeyi iş yerindeki ekibin yapması bence elbette doğru uygulamadır. Bakanlık da öncelikle bunu istemektedir. Ancak risk değerlendirme ekibini doğru yönlendirecek profesyonellere ihtiyaç vardır. Madem tüm iş yerlerinde iş güvenliği sağlanacak, keşke mesleki tecrübesi olan iş güvenliği uzmanları bakanlık tarafından yetkilendirilse ve bu iş yerlerine sadece risk değerlendirmesini değil yeni yönetmelikleri ve ilgili mevzuatı tanıtım hizmeti tanınsa.
  Saygılarımla.
  Berkay Yalçın


   
  Mustafa ULUSOY, nahya, icould1907 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 17. ahmet_1122

  ahmet_1122 TÜİSAG Üyesi

  berkay bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum boşuna emek verecektim daha da önemlisi vereceğim risk analizi bakanlıkça onaylanmadığı için iş yerine her ay için katlanarak gelen para cezaları olucaktı, alakanız için çok teşekkür ederim

   
 18. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Ahmet bey,
  Risk analizinin henuz bir onay süreci yok. Ancak olasi bir denetlemede is guvenligi uzmani olarak disardan imza atmaniz risk analizi icin sıkıntı oluşturabilir. Risk değerlendirilmesini yapamazsiniz demiyorum aksine yapabilmeniz için yukarıda bahsettigim secenekleri degerlendirebilirsiniz. Tabi baska arkadaşlarımız başka yöntemlerini de aciklayabilirler.
  Selamlar.

   
  Mustafa ULUSOY, ahmet_1122 ve cansuisg bu yazıya teşekkür etti.
 19. şuleakkoç

  şuleakkoç TÜİSAG Üyesi

  ahmet kartal açtığım konunun altında bunları yazmanıza bir anlam veremedim.Eğitimini almış bir igu yum ve risk analizi yapmam için teklifler geldi,rd leri bir uzmanın yapması kadar normal ve doğru başka bir durum olabilir mi? Bu işin ciddiyetinin farkındayız bunu söylemeseydinizde biliyorduk, tabiki emek sarfedeceğim bir iş için ek gelir sağlamış oluyoruz bu da olagan bir durum, dediğiniz gibi şarlatanlar piyasadayken bazı işyeri bari doğru yolda olsun.İş güvenliği alanı çok yeni olduğu için bazı şeyler askıda kalıyor,o yuzden de buradaki arkadaşlarla bilgi paylaşımında bulunuyoruz. bende burda arkadaşların fiyat ve faturalandırma taleplerini öğrenmek istedim hepsi bu.

   
  Selcen ve Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 20. Ahmet B. DÖNMEZ

  Ahmet B. DÖNMEZ TÜİSAG Üyesi

  risk analizi istemleri yer yer gelmiyor değil, hatta bağlı olduğum OSGB bile bu konuları duymuş bununla ilgili yazı hazırlamış ve neredeyse "siz bilirsiniz ama bu işe girişmemenizi tavsiye ederiz" diyor, çünkü malumunuz bu bir "yaz ver kurtul" işlemi değil, siz yazacaksınız, vereceksiniz, işveren kontrol edecek, gerekli düzeltmeleri yapacak, siz tekrar kontrol edip analizi revize edeceksiniz, diğer yandan işveren yenilemeye devam ediyor olacak falan falan falan...
  Tarz olarak da şahsen bu tip "vur kaç" işlerden hazzetmiyorum zira aklımda kalıyor "acaba bi sorun var mı yok mu" gibi.
  ama piyasa da, yine aynı diyeceğim için kızacaklar ama, maalesef A sınıfı abilerimizin bazı kanı bozuk olanları bu işinde sektörünü oluşturup işverenlerin kafasına sokmuşlar (en azından Denizli'de böyle).
  İşveren biriyle anlaşmak yerine risk analizi yaptırayım, acil durum eylem planı yazdırayım gibi enstantane işlere yönleniyor ve kazıklanmaktan kendini alamıyor.
  İşin ucunda para var tamam ama arkamızda bırakacağımız en riskli şey imzamız. Başında durmadığımız yere atmayalım düşüncesindeyim.
  Dikkatli atmakta fayda derim...

   
  Selcen, öznurömer, kbrylcn ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica