Osgb'ler C Sınıfı Uzman Almıyor

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında memocan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi



  teşhir edin arkadaşlar bilinçlenelim


   
  Ali Balıkçıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 2. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  1200 + 180 TL... Bir C sınıfı uzmana teklif ettikleri ücret...! Olmaz, olamaz... Bir an önce İSAG'ın ODA kimliğini kazanması ve ayaklar altına alınan bu ücret politikasını bir şekle sokması gerekiyor...
  A veya B sınıfına inşaat için 1750 TL.. Yahu bu kadar mı ucuz bu işler?
  Bir inşaat işçisine dahi (kimse işçileri küçümsediğimi düşünmesin) daha fazla ücret verirlerken bizlere reva gördüklerine bakın. Bir mühendis için verdikleri ücret adeta alay edercesine...
  Evet aslında OSGB'lere haddini bildirmek gerekir. İşte ODA'mız olmayınca onlar da istediği gibi ortalıkta cirit atıyorlar. Bu zihniyetteki OSGB sahipleri sizleri kınıyorum, YAZIKLAR OLSUN sizin gibilerine...

   
  volkancoskun ve Ali Balıkçıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ali Balıkçıoğlu

  Ali Balıkçıoğlu TÜİSAG Üyesi

  çok güzel yazmışsınız tercüman oldunuz, teşekkür ederim .

     

   
  fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
 4. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  Tamam bireysel çalışma hususundaki açıklamalarınızda haklısınız ama bir OSGB'de İSG uzmanına da 1200-1300 TL teklif etmek de ayıp yani. İSG uzmanı mühendistir. Mesleğe yeni başlayan mühendise dahi bugün 2000'den aşağı verilmezken (hoş TMMOB'un belirttiği ücret 2800.- TL) 1200-1300 TL 'de olmamalı. Kendi mesleğini yapan biri bundan daha fazlasını alacakken neden İSG gibi hayati riskleri tamamen üzerine alan bir branşta ücretler bu kadar ayaklar altına alınıyor / dahası ayaklar alınmasına tecrübesizliği örnek göstererek sebebin normal karşılanması gerektiği empoze edilmiş orasını anlamış değilim.
  Neticede nasıl ki bir inşaatta çimento olmazsa inşaat da yapılamaz ise bizler de olmazsak inşaat devam edemez. Zira işimiz tüm riskleri üzerimize alarak o işin yapılmasını sağlamak. Neden işimiz OSGB'lerce basitmiş gibi gösteriliyor?
  Pek çok arkadaşımızın iş tecrübesi edinmek uğruna piyasanın düşmesine sebep olması sanki yaptığımız işin üçüncü kişilerce çok basit bir işmiş gibi algılanmasına sebep oluyor.

   
  Ali Balıkçıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 5. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  Vay be... Ne kadar masumane bir düşünce..! "Maksat C sınıfı arkadaşların B olabilmeleri için yardımcı olmakmış para kazanmak değilmiş"
  Ey sevgili Çalışma Bakanlığı neredesin? Bak OSGB çalışma yetkisi verdiğin bir şirket SİGORTASIZ ÇALIŞTIRMAYI TEKLİF EDİYOR, HANİ NEREDESİNİZ EY ÇALIŞMA MÜFETTİŞLERİ?
  Lütfen arkadaşlar, böyle rezil kuruluşları burada ifşa edelim.
  Bizim sırtımızdan ceplerini doldurarak bu branşın yerlerde sürünmesine sebep olanlara fırsat vermeyelim...:k_kızgın:

     

   
  Last edited by a moderator: 10 Şubat 2014
  Ali Balıkçıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ali Balıkçıoğlu

  Ali Balıkçıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Çalışan haklarını koruyacak olan kurum bunlar işte evet, kendi çalışanına sigorta yapmamaktan bahsediyor.

   
 7. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  Evet maalesef, bu gibilerin amacı işi etik kurallara göre değil tamamen duygusal ($ $ $ $ $) yaklaşımla yapmak. Yoksa iş güvenliğiymiş, çalışanın haklarıymış hepsi hikaye... Bu durumda bizler de böylelerini burada ifşa edelim ki herkes ayağını denk alsın. Bakınız sayın Levent KAVLAK bey yıllardır İş Güvenliği kültürünü belli bir zemine oturtmak için vargücüyle çalışıyor öte yandan bazı kendini bilmez rezil OSGB'ler de İş Güvenliğinin ayaklar altına alınmasına zemin hazırlıyorlar...
  Ali kardeşim yarın bu forumda ola ki kendileri hakkında yazılmış olan bu yorumu o reziller görür de inkar ederlerse de hiç şaşırmam. Hemen mağdur edebiyatı yaparlar... Neyse bakalım göreceğiz, kal sağlıcakla...
  Dilerim gönlüne göre seni maddi yönden tatmin edebilecek bir İSG işi bulursun inşaallah...




   
  Ali Balıkçıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 8. bio.turgut

  bio.turgut TÜİSAG Üyesi

  bana zaten fiyat düşük geldi, şuanda çalıştığım yerde de buna yakın (az daha düşük) bi maaş alıyorum ve pazartesi salı günlerim izin günlerim bu günleri de igu olarak bireysel değerlendirmek istiyorum ama gerek saha tecrübem olmaması gerekirse de acemi oluşum bireyselde biraz korkutmuyor değil. tabi şuda var sorduğumda görüştüğüm OSGB ye "bugün anlaştık yarın işe başlayacam hemen sahaya mı salacaksınız" diye evet cevabını aldım yanıma bi uzman vereceklerini söylediler 3-4 gün onunla takılacakmışım sonra hadi teksin diyeceklermiş. kendi kendime bu iş madem 3-4 günlük saha tecrübesi ile çok tehlikeli inşaatta yapılabiliyorsa yardım sever bi uzman bulup yanında bi hafta takılır kendim bireysel başlarım diye düşündüm.



   
 9. hülya özayvaz

  hülya özayvaz TÜİSAG Üyesi

  cuma günü gittiğim bir OSGB den 1250 tl teklif aldım az çok tecrübem var işimi özenle yapıorum tabiki eksikliklerim var dalga geçiyorlar sanki aynı firmaya 5 ay önce gittiğimde 2000tl hiç tecrübem olmadan başlatcaklardı firma yetkilisiyle konuştuğumda OSGB kendi içinde rekabet içinde olduğu son sınavlarla çok fazla c sınıfı uzmn olduğu c yerine b sınıfı uzmanla çalışmayı tercih ettiklerini söylediler çalışma bakanlığımız sağolsunlar türkiye de gerçekten gerekli bir alanda çok güzel bir çalışma yapmaya kalktılar her zmn olduğu gibi bu işide ayaklar altına aldılar ciddi bir iş yapıoruz devletin bu konuda uzmanlara sahip çıkıp desteklemesi lazımken çok gereksizmiş gibi gören şirket sahipleri ve OSGB ler asgari ücretten az bir farkla üzerimize sorurumlulukları yıkmaya çalışıyorlar işini önemseyen ciddiye alan insanların bu şartlar karşısında umudunun yitip emeğin ve emekçinin hakkını sömürmeye devam ediyorlar sonumuz ne olacak hiç bir fikrim ve umudmu yitirmeye başladım :(

     

   
 10. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Geçen sene b sınıfı uzman olmuş biri olarak söylüyorum. bu şubattan sonra A ve B sınıfı uzman maaşları 2.500 TL lere inecek gibi görünüyor. Bakanlığa şuan herkes küfür ediyor ama 2 ay öncesine bakarsanız herkes a b sınıfı uzman olmak için can atıyordu. Ne oldu? Bu iş böyle olmasaydı, yükseltme olmasaydı, 50 altı yerler biraz daha ertelenseydi fakat denetim artsaydı, hem talep olurdu hem uzman kalitesi ve maaşlar düşmezdi.

  Hergün evinize gidiyorsunuz ve iş aklınızdan çıkmıyor. risk değerlendirmesi, talimatlar, yapılması gerekenler, haftasonu koşturmasıydı hayatımızda bitmek bilmeyen bir aksiyona dönüştü iş güvenliği. Bunun üzerine tazminat davaları ve sertifika iptalleri yakında dahada gündeme gelecek. Ailecek yaptığımız hukuk işlerinden biliyorum bir süre sonra işverenler ve işçiler bilinçlendiğinde iş güvenliği uzmanları ve OSGB ler tazminat davalarıyla boğuşacak bundan eminim. Böyle bir sektörde 2.500-3000 tl çalışılır mı?

  Son yükseltme sınavlarıyla beraber işverenler OSGB lerden hizmet almamaya başladı. alıyorlar 3000 tl ye A, B sınıfı uzmanları tam zamanlı, bütün sorumluluğu iş güvenliği uzmanına atacaklar. Şirketler osgblere neden büyük para ödesinki. Zaten tam zamanlı iş güvenliği uzmanı hem işveren vekili hem iş güvenliği uzmanı pozisyonu almış olacak.

  İşinizi ne kadar iyi yaparsanız yapın hiçbir öneminin olmadığı anlayacaksınız. Çünkü bu işin kalitesi ölçen bir mekanizma yok. işvereninde umurunda değil. Özellikle gördüğüm şu arkadaşlar şirketlerde ezik ve boş işlerle uğraşan bir departman veya iş olarak görülüyoruz. Böyle bir işi ben uzun yıllar kaldıramam açıkçası.

  Bu yıl böyle devam etmekle beraber yeni kariyer planı yapmaya başlamış bulunmaktayım. İnşallah bakanlık veya davalar bu işe bir dur diyebilir. Hadi hayırlısı.



   
  semih9342 ve Ali Balıkçıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 11. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  OSGB ler isg kültüründen uzak işi ticarete dökmüş durumdalar. Denetim altına alınmalılar. kopyala yapıştırla olmaz bu iş. bir uzmana 25-30 firma yükleyerek, ücretleri tabana çekerek yol almaya çalışıyorlar. işsiz olan, çalışmaya mecbur olanlar var. 1500 e çalışan b sınıfı uzmanlar var. c sınıfı uzmanların cv sine bile bakmıyorlar artık. OSGB sahipleriyle bi konuşun bunları duyarsınız maalesef.
  Müfettişler OSGB denetimlerine bi an önce başlamalıdır. yaklaşık 100 uzman hapiste iken tecrübesiz a ve b sınıfı uzmanlar kendilerini ateşe atıyor. Sektör tecrübesi olmayan uzmanı kendi branşı dışında çok tehlikeli sınıftaki firmalarda görevlendirmeler çok fazla OSGB lerde. önümüzdeki günlerde mahkemelere düşecek uzmanlar çok olacaktır. bekleyip görmek gerek .
  kötü bir iş kazası olduğunda polisin ve savcının ilk sorduğu soru ''buranın iş güvenliği uzmanı kim''oluyor. hapis cezalarının yanında para cezaları da önemli tabi. uzman bu para cezasını ödeyecek maddi yeterlilikte olmalı bir de. iş yeri hekiminin sorumluluğu uzman kadar değil. tüm bunları düşünerek hareket edelim. bireysel çalışmak daha az riskli.



   
  Ali Balıkçıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 12. ltekin

  ltekin TÜİSAG Üyesi

  esnaf ile sözleşme yapıp ortadan kaybolan osgbler, yine sözleşme yapıp matbu bir risk analizini milletin eline tutuşturup 6 aydır kapıdan uğramayan osgbler, osgblerin kıran kırana fiyat yarışına girip fiyatları yerlerde süründürmeleri... Ve dahi bunca şeye rağmen sigorta falan filan ile uğraşmaya üşenip yine OSGB tercih eden işverenler...böylece bireysel çalışamaz hale gelen isg uzmanları... işini iyi yapanlara sözüm yok ama ben bu işin sonunu gerçekten merakla bekliyorum ve bireysel çalışmakta da halen direniyorum bakalım nereye kadar arkadaşlar...

   
 13. memocan

  memocan TÜİSAG Üyesi

  Ve bu kadar çakallık ve üç kağıtçılık yapan OSGB lerin neredeyse hepsi 'biz bu işi yıllardır yapıyoruz, şehirdeki en köklü firmayız, amacımız insan sağlığı, bu işi herkes yapamaz, biz idealist bir OSGB yiz, para için bu işi yapmıyoruz her şey isg için' naraları atıyor. Yersen:)




   
  yağmuryyl bu yazıya teşekkür etti.
 14. muratts

  muratts TÜİSAG Üyesi

  piyasada iş yapan,kendine çalışan mühendisler bile kurslara yazıldılar..hepsi a belgesini alma peşinde..yükselme sınavları daha ne kadar sürecek bilmiyoruz ama görüldüğü kadarıyla -açılan kurslara da bakarsak- uzun yıllar daha devam edecek gibi..ve a-b belgesini almaya hakkı olan herkes bu belgeyi alacak..bir kaç yıl sonra bir kaç yüz bin a grubu uzman olacak piyasada..
  tabii bu şartlarda isg uzmanlığı bir meslek olmaktan çıkacak..her uzman bir kaç saatini bu işe ayırıp ne koparırsam kardır mantığıyla ek iş olarak uzmanlık yapacak..belki alacağı işin yanına promosyon olarak isg hizmetini koyacak..durum böyle gözüküyor..
  umudunu bu işe bağlamış olan arkadaşlar için üzgünüm..maalesef gidişat bu yönde..

   
 15. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Fazla Değil 1-2 ay evvel ben dedimki Bursada A B sınıflarının saat ortalaması 30-35 tl civarındadır.Fakat bu geçici bir durumdur daha da düşecek dedim çoğu arkadaşlardan tepki aldım.Malesef durum bu ve sadece tanışmak için gittiğim yerlerden bana saatlik 20 tl olarak teklif ettiler.Ben de nezaketen siz dediğiniz şartlardaki personeli çok rahat bulursunuz,onları değerlendirin daha çok kar edersiniz dedim.


  Tekrar söylüyorum piyasa bu şekilde devam edecek .Bir müddet daha bu şekilde sürer ancak ne zaman yine A B sıkıntısı olur o zaman belki düzelebilir.

  Haydi Hayırlısı bakalım



   
 16. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  Pek çoğumuz İSG uzmanlarına ödenen paraların artık kabul edilemez seviyelere kadar düşmesini eleştirip duruyoruz. Bakıyorum da sadece eleştiriyoruz. Ben eleştiriyi biraz daha öteleyip bir çözüm önerisi getirmek istiyorum. Ne kadar olur / olamaz işin hukuki boyutunu bilemiyorum ancak ayaklar altına alınan bu ücret politikasının ancak bu şekilde aşılabileceğini düşünüyorum... (Bu önerimi başka platformlarda da belirtmiştim)
  TMMOB'un 2014 yılı için belirttiği Mühendis maaşı minimum net 2900.- TL... Ama bakıyoruz sağolsun OSGB'lerimiz bunu hiç hesaba bile almıyor. Niçin almıyorlar çünkü TMMOB sadece ücreti açıklıyor gerisine karışmıyor... Yani benim açıkladığım ücretin altında çalışamazsınız derken öte yandan da 1500-2000.- TL'ye çalıştıran işveren için de bir yaptırıma yanaşmıyor. Yahu bu nasıl bir iş madem senin dediğini uygulamayana sen hiç bir şey yaptıramıyorsun o zaman ne diye mühendis ücretini açıklama/ilan etme yetkisini kendinde görüyorsun?!!! Daha henüz BALIK BAŞTAN KOKMAYA başlamış. Her şeyden önce TMMOB'un bu konuda yaptırım yetkisi olmalı. Yaptırım yetkisi olmayan TMMOB'un "ötücü kuş sevenler derneğinden" ne farkı kalır ki?
  Yaptırıma gelince; işverenler mühendislere maaşını TMMOB üzerinden vermeli. Madem orası mühendisler birliği, madem mühendislerin bağlı olduğu bir oluşum o zaman bu oluşumun da böylesine bir yetkisi olabilmeli.
  İşveren mühendise ücretini TMMOB'un bildirdiği banka üzerinden ödemeli. Böylece işveren ne mühendise maaşını geciktirebilir ne de eksik öder. Mühendis te kendisine yapılan bu iyilik için 4-5 TL veya 8-10 TL de TMMOB'ye bir ücret öder. Bu vesileyle hem mühendisini işverene karşı ücret konusunda korumuş hem de TMMOB kendine bir gelir elde etmiş olur. Dayanışmanın en güzel örneği sergilenmiş olduğu gibi kimse kimsenin hakkını göz göre göre yiyemez veya gasp edemez.

  Ola ki (inşaallah) yakın zamanda İSAG derneği bir ODA kimliğine kavuşur ise bu ücret önerim OSGB'lerde çalışan İSG uzmanları için de geçerli. Aynı şekilde OSGB'ler kendi bünyesinde çalışan İSG uzmanlarına İSAG'ın belirlediği banka hesapları üzerinden aylık ücretlerini ödemeli. Böylece İSAG hem kendisine bağlı uzmanların ücretlerini tam ve hakkıyla alabilmelerini sağlar hem de İSAG kendine bir gelir sağlamış olur.

  Ama maalesef ülkemizde işverenlerin elemanlarına ücretlerini ödeme politikası hep bilinçli bir şekilde istismar edilmeye açık bırakılmış. Hal böyle olunca da işverenler de bunu hep nalıncı keseri gibi kendilerine yontuyorlar. Tabi bu duruma bir DUR diyen olmazsa haliyle işveren de yaptıklarının yasal olduğunun vicdani rahatlığını sürdürmeye devam edecek...
  Bizler de buralarda kendi kendimize söylenmekten öteye gidemeyeceğiz.

  Basit bir örnekleme yapılırsa;
  Hırsızlık yapana nasıl ki ceza varsa, işverenin de bu yaptığı yanına kar kalmamalı ve cezalandırılmalı. Bunun için de ciddi yaptırımları olan bir oluşum olmalı. Laf değil icraat üreten bir oluşum olmalı...

   
 17. cuma köse

  cuma köse TÜİSAG Üyesi

  kendi yerinizi bulun 10 tane yer bulsanız 300 liradan 3000 lira yapar 20 yer 6000 lira size 1500 verirler 4500 liranız deve olur haberiniz olsun akıllı olun acele karar değil doğru karar önemli. ki osgbde tecrübe kazandığınız filan yok OSGB kekmi sana tecrübe kazandırıp piyasaya bırakcak. serbestken daha fazla tecrübe kazanırsınız özellikle tehlikeli sınıfta çalışcak arakdaşlar.

   
  Sedat Akkaş bu yazıya teşekkür etti.
 18. freeza

  freeza TÜİSAG Üyesi

  ölücüler heryerde,adamlar o maaşı veririz derken utanmıyolar da ya,

   
 19. rasül demirci

  rasül demirci TÜİSAG Üyesi

  tmm is guvenligi uzmanligi riskli ama bir kaza da ilk gozaltina alinacak kisi isg uzmani degil oradaki mudur veya uretimden sorumlu mudur dur acilan dava sonucunda isg uzmanina sadece neden tebdir aldirmadin bilgilendirme yapmadin denebilir.Yoksa bir kaza oldugun da isg uzmaninin iceri atilma ihtimali 100% degil

   
 20. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Rasül BEY
  iş kazalarında ilk çağrılan kişi İŞ GÜVENLİĞİ UZMANIDIR.
  İş kazası olduğunda hastahaneye giden işçi iş kazası olduğunu belirttiği zaman Hastahane polisi ilk iş İş güvenliği uzmanını ister. Daha dün başıma geldi .Bu konuyu pas geçtiniz sanırım.

   
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica