Osgb'ler C Sınıfı Uzman Almıyor | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Osgb'ler C Sınıfı Uzman Almıyor

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında memocan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nadir karabacak

  nadir karabacak TÜİSAG Üyesi  Sevgili ayal süper yazmışsın sözlerinin altına imzamı atarım yorum yazsaydım aynısını yazardım..Ayrıca ahlaklı nesil yetiştiren, HERŞEYİN DOĞRUSUNU BİLEN VE YAPAN BÜYÜKLERİM belki sözlerim size de ulaşır. Size okumanız için kısa bir hikaye (anektot kelimesinden hoşlanmıyorum.) İstanbul xxxxx sanayi sitesine girdim.Solda ilk dükkandan vatandaşın birisi bir girmiş fix 150 tl ücretle sadece isimler değişik fotokopi satmış sordum eğitim yanıt "ne eğitimi abi?"sonrasında "abi şuna bide sen bak da adamlar acele ediyorlardı başım derde girecek birşey yazmışlar mı?" diye sordu.Baktım matris çalışması yapmış oto kaldırma lifti resmen aracı düşürecek kadar eski olasılık 2 şiddet 2 yazmış.Ahlaksızlık yapmak için belki sabahlara kadar sınavı geçmek için çalışan meslek etiğinin ne olduğunu SADECE bilen ancak işçinin başına araç düşse de devlet içeri atsa da VİCDANI VE KİŞİLİĞİ ETKİLENMEYEK bir nesil mi geliyor.
  Her zaman her yerde örnekleyerek sordum. " İşyerine gittin RD yaptın eksikleri yazdın ve aksi halde ölüm kaçınılmaz dedin patron maliyeti gördü dudak büktü yıllardır bişey olmadı adam gibi yaz paranı ben veriyorum dedi. Etik dedin bakanlığa bildirimde bulundun ANINDA KOVULDUN.?Güvencen DEVLET OLMALI değil mi ?İŞİN EN TRAJİ KOMİK VE GAYRİAHLAKİ YANI İŞTE BURADA...
  Devlet senin arkanda değil...Resmi uzman değilsin seni AB UYUMLU PİYASA UZMANI GÖRÜYOR.VE İŞSİZLER KENDİ PİYASALARINI YARATSIN." istiyor.. PATRONLARA : "MAAŞLARINI SİZDEN ALDIKLARI SÜRECE SİZE DOKUNAMAZLAR." mesajı zaten veriliyor.
  AB 'ne de "istediniz para desteği sağladınız.Biz de İSG sistemini tam kapasite hayata geçirdik " İŞLEM TAMAM... deniliyor. PARDON YA SİZCE.?
  Artık yıllarca işsiz gençlere 20 milyar ayda kazanırsın cabuk koş pompalamaları ile tozduman bir UZMANLAR PAZARI....


   
  rasül demirci ve murat içli bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Yazdığım yazıyı bir arkadaş rahatsız verici mesaj olarak işaretlemiş. Anlamak zor. Yazımda yanlış bir bilgi yok. Kimseye hakaret yok. Sadece doğrular var. Doğrulardan bile rahatsız oluyorsak, zaten söyleyecek bir şey yok. Aşağıdaki linki tıklayın yazdıklarımın aslında çokta hafif kaldığını göreceksiniz. Ancak gerçeklerden rahatsız olanlar bakmayabilir.
  http://www.cnnturk.com/ekonomi/genel/-dunyada-tarihi-kirilma

   
 3. FuEGo

  FuEGo TÜİSAG Üyesi

  Olağan birşeydi zaten bu durduk yere b sınıfına a sınıfına yükseltme yapılırsa c sınıfının değeri kalmaması gayet norrmal. Anca şöyle birşey çıkarsa düzelebilir. az tehlikeliye sadece c tehlikeliye sadece b çok tehlikeliye sadece a bakarsa zorunluluktan almak zorunda kalabilirler.

     

   
 4. suatt25

  suatt25 TÜİSAG Üyesi

  bu ülkede bilime önem verilseydi fizikçiler işsiz kalmazdı.

   
  rasül demirci bu yazıya teşekkür etti.
 5. perfect

  perfect TÜİSAG Üyesi

  30 tane cv bıraktım bırınde gerı donmedıler maalesf meslegın cıvkı cıktı Allah yardım etsın hepımize piyasa cok kotu

     

   
 6. memocan

  memocan TÜİSAG Üyesi

  Bugün bir yerle daha görüştüm hepsinden beter çıktı. Suratıma bakmıyordu. Temkinli ve mantıklı konuşmama rağmen ve sadece bilgi almak istiyorum dememe rağmen diğer osgbciler gibi 'Biz bu işi eskiden beri yapıyoruz, ne yaptığımızı biliyoruz, herkes bu işi yapamaz, deneyim de olsa donanım da olsa zordur, şimdiki uzmanlar ne yaptığını bilmiyor' gibi ukala ukala konuştu. Adam sanki anasının karnında OSGB ci olarak doğmuş.

   
  rasül demirci bu yazıya teşekkür etti.
 7. memocan

  memocan TÜİSAG Üyesi

  Hangi şehir hocam?
   
 8. e-mine

  e-mine TÜİSAG Üyesi

  OSGB ler piyasada uzman artsın diye bekliyolar. psikolojik bi oyun bu. bi süre daha bekleyecekler ki asgari ücrete kadar düşşün diye maaşlar. işsiz uzman maaşa bakmadan iş bulmanın sevinciyle her ücrete razı gelebilir düşüncesindeler.
  b sınıfı için 3 ay önce 9 bin lira teklif eden OSGB ler şimdi 2500-3000 teklif ediyor. b sınıfını çok tehlikeli yerler için alıcaklar. bu ücrete bu riski kim alır ki.
  ne mesleki sorumluluk sigortası yapıyolar ne de mahkemeye düşen uzmana avukat desteği veriyolar. ki çok fazla uzmanın yolu mahkemeden geçecek önümüzdeki dönemde. iş yeri hekimler rahat bu konuda. tüm sorumluluk uzmanda. ama maaşa gelince tam tersi durum var. iş kazası nedeniyle uzmanın belgesi en az 6 ay askıya alınsa o sürede ne yapcak uzman. asgari ücrete uzman çalıştırmak isteyen OSGB ler olduğu sürece bu iş yapılmaz. ya da çevreniz varsa bireysel yaparsınız   
  Reinarubia, olivin48 ve evrimakbayir bu yazıya teşekkür etti.
 9. memocan

  memocan TÜİSAG Üyesi

  Ya da 6 ay uzmanlığı askıya alınan kişiyi kim çalıştırmak ister. Bu da var.

     

   
 10. perfect

  perfect TÜİSAG Üyesi

  adana mersın   
 11. zidan1990

  zidan1990 TÜİSAG Üyesi

  gerçekten bu kadar kötü mü ya ?   
 12. perfect

  perfect TÜİSAG Üyesi

  evet cokkkk
  evet cok kotu ne yapacagımız bılmıyor

   
 13. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Durumu görmek için küçük bir hesap yapalım. fazla mesai durumunu da işe katmadan, bir İG uzmanı ayda 180 saat çalışabilir. ( 37 saat de rezervde var ama onu saymayalım.)
  Bu durumda çok tehlikeli sınıfta 180X60/12= 900 kişi/İG ye bakabilir son sınavda A sınıfı 8600 olduysa hepsi çalışırsa, 900X8600= 7.740.000 çok tehlikeli işyerinde çalışan kişiye bakabilir. Tehlikeli sınıfta, aynı kabul ile; 180X60/8=1350 kişi/İG çıkar son sınavdan sonra 6800 B sınıfı olduysa; 1350X6800=9.180.000 Tehlikeli sınıfta çalışana bakabilir. Bir de C sınıfına bakalım; 180X60/6=1800 kişi/İG son sınavdan sonra 74.000 C sınıfı İG uzmanımız olduysa; bu durumda 1800X74.000= 133.200.000 az tehlikeli sınıfta çalışan kişiye hizmet verilebilir. Hepsini toplarsanız; 150.1200.000 çalışana hizmet verebilirsiniz. Türkiye nufusu 76 milyon ise ülke nufusunun iki katına hizmet verebilecek uzman sayısı elinizde mevcut demektir. Oysa güzel ülkemde çalışan kayıtlı işgücü sayısı toplamı tüm tehlike sınıfları dahil 10 milyon bile değildir. Yani ihtiyacın şu an tam 15 katı uzman elinizde vardır. Yani belgesi olanların % 10 u bu işi yapsa yeter. Bir de daha önümüzde şubat ve mayıs ........ daha bilmem kaç sınav daha var. Bu durumda işverenler ve OSGB lerin yakında üste para istemeleri gerekecek. Rakamlar devletin bu işi rant kapısı olarak kullandığını gösteriyor. Tek kazanan devlet ve eğitim kurumlarıdır. Gerisi yalan.
   
  rasül demirci ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 14. Shun

  Shun TÜİSAG Üyesi

  yakında devletin verdiği 10 işçi altı destek miktarına OSGB ler çalışmaya çalışacak.

   
 15. ankakusu

  ankakusu TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bir çok c sınıfı arkadaşımız aynı durumda bireysel çalışmak istedim hangi iş verene anlattıysam nerden çıktı bu yasa sanki yasayı ben çıkardım benimle tartışıyor ve yapmıyor en sonunda
  bıktım bıraktım artık dolaşmıyorum daha esnaf işin farkında değil ALLAH hepimizin yardımdıcı olsun   
 16. gaktuylu

  gaktuylu TÜİSAG Üyesi

  Yukarıda yazılanlar sektöre yeni giren kişileri hayal kırıklığına uğratacak fakat malesef tespitler çok doğru.1 yıldır uzmanlık yapıyorum şimdi B oldum.Ama nedense uzmanlık için verdiğim bunca emek ve zamana üzülüyorum.Keşke farklı sektörlere yönelseydim.Şuan sadece 37 saatim dolu ve OSGB lere olan kin ve nefretim yüzünden 3 kuruş parayla geçiniyorum fakat gidipte kalan saatleri OSGB lere vermiyorum.Malum bireysel olarak saatleri doldurmak çok zor.Çünkü piyasaya OSGB denilen VİRÜS(sözüm bütün osgblere) işi kapmak için gerçeklikle bağdaşmayan yalan yanlış bilgiler pompalıyor.Fiyatları öyle aşağı çektilerki işin şeref ve itibarı kalmadı.Hepinizi anlıyorum herkesin ekmek parasına ihtiyacı var fakat elinizde imkan varsa lütfen osgblere yaklaşmayın bireysel çalışmayı zorlayın.Zaten bu fiyat politikasıyla çoğunluğu batacak.Kendinizi ezdirmeyin.Piyasada uzman açığı var dedi yığdı devlet yetmez diye.Ama baktığınızda hala bir talep patlamasını bırakın küçük bir ivme bile yok.İş teftiş kurulu toplantı yapıyor Türkiyede bu yıl hangi şehirlerde denetim yapacağını açıklıyor.Bu yıl denetlenmeyeceğini duyan işveren kalkıp uzmana para verirmi?Bakanlığın amacı nedir anlamıyorum.Bu kadar insanın parasını almakmı?Çok doluyum arkadaşlar yazacak çok şey var kısa kesiyorum.Allah hepimizin yardımcısı olsun.İnşallah herşey gönlünüzce olur.

   
  rasül demirci ve emreg1983 bu yazıya teşekkür etti.
 17. hakan k.

  hakan k. TÜİSAG Üyesi

  ayal güzel yazmışsın maalesef devlet anasını döven hain evlat ökkeş misali alıyor parayı, basıyor cezayı. ben 8 ay sonra iş buldum fakat kendimi kurban gibi düşünüyorum. bir yandan para lazım. devletin piyasaya para sürmesi için kamu çalışanları olması lazım gün geçtikçe alımlar azalıyor artık devlette iş kapısı yok (boşa zaman harcamayın başka kapıya...) diyorlar. piyasada para dönmüyor gittiğim işyerlerinde fazla mesailer katiyetle yapılmıyor. işçilerine mesai yaptırmak için izin isteyen ustabaşının azarlandığını bile gördüm. insanlar küçük esnaftan alışveriş yapamıyor para hep aynı adreslerde toplanıyor bunlar ayrıntı fakat önemli. insanlarda benmi kurtarıcam anlayışı hakim. para kazanan orta sınıf diyebileceğimiz insanlar zengin sınıfa hizmet eden aracılar, nazi almanyasında yahudileri kullanan hizaya sokan ispiyonlayan yahudiler gibi. ülkemizde adı konmamış durumlar mevcut.

   
 18. fatih33

  fatih33 TÜİSAG Üyesi

  Ülkenin mevcut ekonomik durumundan hoşlanmıyor olabilirsiniz ancak bir değerlendirme yapılırken değerlendirdiğiniz durumu etkileyen unsurları gözardı ederek değerlendirmeyi yaparsanız bu hiç te dürüstçe bir değerlendirme olmaz. Tıpkı at gözlüğü takarak sadece görülmesini istediğini yeri göstermek gibi...
  Ülkemizin 1980 ihtilaline gelme sebebinden başlayıp da sonrasında 1984'ten günümüze kadar getirilen bir terörö sorunu ve bu teröre harcanan 4oo milyar $'lık bir paranın o zamandan bu zamana terör için değil de sanayileşme ve eğitim sektörüne harcansaydı o söylediğiniz yerden yere vurduğunuz ekonomimiz bugün bu hallerde olmayacaktı. Bir örnek olarak gösterip te adeta baz aldığın ve 1985'te bizden daha düşük ihracatı olan Güney Kore 1985'ten bu yana terörle mi boğuştu? 1999'da yaşadığımız 17 Ağustos ve 3 ay sonrasında peş peşe 2 büyük deprem mi yaşadı? Hemen yanı başında kendisini zor durumda bırakacak 1. ve 2. Körfez Savaşını mı yaşadı?!!! Ülkesinin sınırlarını Saddam'ın zulmünden kaçan yüzbinlerce Peşmerge'ye mi açtı?!!!! İşte bugün de olduğu gibi neredeyse 700 bini aşkın Suriyeli'yi mi misafir etmiş?!!!...
  Lafı uzatmaya gerek yok. Türkiye'nin pek çok sorunu varken 1985'te bizden geride olanın şimdi sadece tek bir şirketinin yıllık ihracatını örnek göstererek Türkiye'de hiç bir şey yapılmıyor şeklinde düşünmek tamamen gerçekleri ya bilmemek ya da görmezden gelerek yanıltıcı talihsiz bir açıklamadır diye düşünüyorum. Ülkemizde güzel şeylerin de olduğunu ve geleceğin bilinçli art niyetsiz düşünceye sahip olanlarla daha da güzel olacağına inanıyorum. Lütfen birşeyler yazarken çok geniş çerçevede düşünerek yazalım... Sebepsiz sonuç olamayacağını da göz önünde bulundurunuz...

   
 19. Rıdvan Bayhan

  Rıdvan Bayhan TÜİSAG Üyesi

  Zaten elimi nereye attıysam olmadı. Bu işe de attım, bu işin de cılkı çıktı vesselam.

   
 20. brk34

  brk34 TÜİSAG Üyesi

  hayatında hiç iş güvenliği uzmanlığı yapmamış insana 3000 gün primi var diye a sınıfı olma imkanı verirseniz OSGB neden c sınıfı iş güvenliği uzmanı alsın ki?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica