Osgb'de C Sınıfı Uzman Maaşı

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında uzman_26 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. Bu gidişle sen para almadan çalışacaksın :)... Şaka bir yana başlangıç olarak hiç tecrübesi olmayan bir kişi için 2000-2500.- TL normal. Forumda 800 - 1000 - 1200 gibi rakamları gördükçe sinirlerim bozuluyor. Ama bu maaşa çalışmak zorunda mecbur kalan arkadaşlara da saygı duyuyorum. Zira diplomalı olup işsiz kalmak eve, çocuğuna eşine eli boş gitmektense bu maaşa evet demek zorunda kalanlara da saygı duyuyorum. İşte tüm bunlar bir İSG meslek odamızın olmayışından kaynaklanıyor. Dilerim en kısa zamanda bir odamız da olur ve o zaman maaş konusunda işverenin tekelinde olan ücret politikası sona erer.


   
  ecem ve iguemre bu yazıya teşekkür etti.
 2. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  ben hala bu ön lisan ile lisans eleştirilerini anlamıyorum şu unutulmasın onlarca fakültede yüzlerce bölümde mühendis mimar ve teknik eleman uzman olmak için veya olmuş bir şekilde çalışıyor yök müktesebatına göre işçi sağlığı ve iş güvenliği ön lisans ve üst öğretimi sade bir üniversitede var yani diğer elektirik teknikerinin birde lisans proğramı elektirik mühendisliği var kanun bu hakkı vermiş bu tartışmalar çok yersiz biz bu geminin içinde aynı sorunları yaşayıp aynı sıkıntıları çekiyor benzer ücretler ile çalışıyoruz en büyük kötülüğü biz birbirimize yapıyoruz piyasada bugün en ucuz uzman en makbul uzmandır görüşü var bırakın bu meslek kavgasını bizim iş güvencemiz yok bunu tartışın bana söyleyin hanginiz kendinizi mutlu ve güvende hissediyorsunuz.

   
  Semchenko, volkankim ve iguemre bu yazıya teşekkür etti.
 3. Evet hepimiz aynı gemideyiz ona bir şey demiyorum zaten. Ben eğer zincir yazının konuya dahil olduğum kısmına bakarsanız Kimya Lisans, Fizik Lisans ve Teknik Öğretmenlerin bakanlıkça ya da bu kanunu hazırlayanlarca ünvan olarak Teknik Eleman yani tam anlamı TEKNİSYEN olarak adlandırılmasını eleştirmiştim. Ben Kimyagerim ve 4 yıllık eğitim almışım. Fizik Lisans okuyanlar ve Teknik öğretmeler de aynı şekilde... Ama gel gör ki kanunu hazırlayanlar daha bizlerin ne tür ve kaç yıl eğitim aldığımızdan haberi olmasa gerek ki bizleri ünvan olarak Teknik Eleman diye adlandırıyorlar. İyi de ben 4 yıllık eğitim aldıktan sonra niçin 2 yıllık eğitim alanlara verilen ünvan ile aynı kategoride gösterileyim ki? Bu haksızlık değil mi? Zaten işverenlerin pek çoğu maaş konusunda cimri davranıyorlar... Bir de 4 yıllık eğitim alan bizim meslek grubumuza demez mi kardeşim devlet sizi tekniker olarak görüyor sen benden mühendis statüsünde maaş istiyorsun, olur mu öyle şey demez mi? Hiç kimse kusura bakmasın ben bunu kabul etmem, edemem. Yanlışlığa en başta dur demek lazım. Bu yanlışlığın düzeltilmesi gerekir. 2 yıl MYO okuyanlar askerliğini er statüsünde yapıyor. Bizler (Kimya, Fizik ve Teknikk Öğretmenler) 4 yıllık fakülte mezunu olduğumuzdan yedek subay statüsünde yaptık. Ama iş konusuna gelince ünvan olarak Tekniker ünvanı ile anılmayı kabul etmem. Eminim hiç bir mühendis te aynı şekilde Teknisyen ile aynı kategoride değerlendirilmeyi kabul etmez.
  Yoksa MYO mezunun İSG uzmanı olarak çalışmasına zaten bir sözüm yok. Kendilerinin iş yapmasına karşıyım şeklinde algılanmasın. Kesinlikle aklımdan öyle bir şey geçmiş değil. Ama bu açıklamam forumda bazı MYO mezunu arkadaşların ağırına gitti ki veryansın kendini aşağılanmış, küçümsenmiş zannetti. Hayır aşağılamak ya da küçümsek gibi bir düşüncem olmadı sadece olması gerekeni söyledim. Tıpkı MYO mezunlarının kendini bir Mühendis ile eşdeğer tutamayacakları gibi. Bu aşağılamak değildir. Olması gerekeni söylemek yanlış mı? Bizim işimiz gereği de İSG'de olması gerekeni söylemek, yanlışların düzeltilmesi yönünde yönlendirmek değil mi işimiz? Peki o zaman bu yanlışlığı dile getirdiğim zaman niçin bazıları buna karşı çıkıyor ve beni kibirlenmekle suçluyorlar? İSG ye geldiğinde işi gereği yanlışları yazarken, söylerken iyi de ben bu yanlışlığı söyleyince, düzeltilmesi gerektiğini savununca neden kötü oluyorum o aşağılık kompleksine kapılan kişinin gözünde?

  İşte konu bu sevgili alkinisg... Yoksa 2 yıllık MYO mezunlarına niçim İSG hakkı veriliyor demiyorum, kesinlikle demedim. Sadece onları küçümsemek gibi bir düşüncem olmadı. Sadece bizlere yapılan ünvan haksızlığını dile getirdim ama konu bazılarınca yazdıklarımın içinden kelimeleri cımbızla seçerek sadece seçtikleri kelimeler üzerinde hareket ederek sadece ona göre cevap yazınca haliyle de çok daha farklı yöne doğru götürdüler. Bir de yetmezmiş gibi sanki küçümsemişim gibi kibir yapmakla itham edildim. Neyse onlar yanlış anlıyorsa ya da okuduklarını anlamıyorlarsa onların sorunu derim ve noktayı koyarım. Ama yanlış anlaşılır bir de hak etmediğim ithamlara maruz kalırsam işte o zaman da mücadelemi yaparım.
  Selamlar.

     

   
  iguemre bu yazıya teşekkür etti.
 4. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  inşallah istanbul piyasası fena değil mayıstan sonra başlayacağım işte OSGB istemiyorum hiç ama mecbur gibi gözüküyor tecrübem yok :) OSGB olmayan yerlerin çoğuda tecrübe arıyolar şuan üniversite mezunu gençlerin en büyük sıkıntısıda bu

   
 5. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  o OSGB nin ismini yaz da deşifre olsun tüccar zihniyetler sektörden çekilsin.arkadaşlar osgbde çalışmayın.

     

   
 6. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  Sevgili arkadaşım uzman meslektaşım mühendis mimar ve teknik eleman diyor kanun teknik eleman mühendis ve mimarın dışında kalanlar ancak bunu yök böyle adlandırıyor kanunda bozmadan koymuş myo mezunlarıda bu bağlamda teknik eleman sayılıyor inanın benim çevremde her mezuniyetten uzman arkadaşım var myo mezunları yökün izin verdiği bölümlerde lisans tamamlıyor veya tamamlamış hatta yüksek lisans çalışması yapanlar var bazılarıda yapmaya çalışıyor tıpkı diğer lisan mezunu uzman arkadaşlar gibi hayat dinamik ve devamlı gelişiyor ayak uyduramayan malesef geride kalıyor zamanla her şey yoluna girecektir diye umuyorum umarım bu günleri aramayız.

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 7. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  Geçelim artık şu mühendis teknik eleman falan filanı Adımız İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI bu ünvanla işe çağırıyorlar sonrası işverene kalmış istediğini alır işe.

  OSGB lerde ne olursanız olun (müh,Tekn.) en düşük 2000 altına çalışmayın.

  İş Güvenliği Uzmanları açsınlar bilir kişi raporları okusunlar ölümlü iş kazası foto videolarına baksınlar ailelerin feryatları veryansın ediyorlar işverene şimdi fazla bilinç yok halkımızda yarın bigün ölen insanların aileleri iş güv uzmanlarının peşine düşecekler işimizin ciddiyetinin farkında olmayanlar düşünsünler bu işin parayla pulla ölçülecek bir durumu yok insan hayati söz konusuyken bu mudur yani ?

  OSGB seni heryere gönderir inşaat,maden metal ki en çok ölümlü iş kazalarının olduğu yerler(asansör boşluğuna düşen birini, tornaya kafasını kaptıran birini gördünüz mü?) c sınıfısın ama seninde imzan olacak o işe bulaşırsın hiç savcının karşısına çıkan oldu mu ? Sen işini yapta gerisi işverene kalmış öyle değil işimiz incik boncuk tehlikeyi koklayıp bulmamız lazım belki karamsar bir gözle baktım ama herşey para değil işte.

  ŞUNA DİKKAT EDELİM İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI İŞVEREN VEKİLİ SIFATIYLA ÇALIŞMASIN SAKIN!!! şayet savcı böyle bir durum belirtirse raporunda Allah yardımcımız olsun....

  İş kazasız günler diliyorum....
   
  sONEr.01 ve m_guler84 bu yazıya teşekkür etti.
 8. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimiyim ve diyorum ki işyeri hekimi tabi ki mevzuatı biliyor, bilmek zorunda da. hekimin 10bin lirayı neden hak ettiğini ıspatlayan bin tane sebep sayarım ama hekim mi mühendis mi kıyaslamasına girmek seviyeyi düşürmek demektir. Şirketimizde İSGBler kurulurken 2006da, bütün mühendisleri mevzuat ve işin ciddiyeti hatta inanmazsınız bazı teknik konularda biz eğittik, kanuna hazırlığı o dönem başlatmıştık. OSGBde hekim "kurucu" olacaksa o da iş bağlamak zorunda kalacaktır. Bu işte mühendis sorumluluk açısından 1 adım önde, riski daha çok alıyor ama hekimle mühendisin işi o kadar kol kola ki üstünlük yarışına girmek saçma.
  Sistem ülkede yeni başlıyor, fiyatınızı kırmayın, ne işçisi ne işvereni ne de hakimi artık eskisi gibi değil. işçi hemen dava açıyor, cezalar ağır. TTBnin ücret tarifesi bizim kılavuzumuz. sizin meslek odanız da böyle bişey yapsın. bir de yasada idari yaptırımlar kısmında cezalar var, onu baz alabilirsiniz. tam zamanlı az tehlikeli işyeri için bile ağzınızı 4000TLden açmalısınız. 7-8bin tlye kadar çıkmalı. hekimlerden de 3 kuruşa çalışmaya razı olanlar var ve bunlar emekli, 30 yıldır branşı dışında hasta görmemiş, artık ne teknolojiyi ne de yeni bir bilgiyi öğrnenemeyecek yaşta, hukuki sorumluluğun farkında değil, evde oturmamak için çalışmak isitiyor. sizlerden de acemi, kendine güvenmeyen tipler düşük fiyata razı olacaktır. acemilik yeterince çalışkan ve araştırmacıysan çabuk atlatılır, korkmayın.   
  Sorgulayan Adam ve aragon34 bu yazıya teşekkür etti.
 9. SS001

  SS001 TÜİSAG Üyesi

  ÇOK DOĞRU

     

   
  iguemre bu yazıya teşekkür etti.
 10. iguemre

  iguemre TÜİSAG Üyesi

  yavaş yavaş çıkıyor rakamlar 3 günden beri 3 ayrı işverenle görüştüm 1000 tl den başladı bugün görüştüğüm 1500 tl dedi :)   
 11. volkancoskun

  volkancoskun TÜİSAG Üyesi

  bi tarafları sıkışmaya cezalar gelmeye başladığında rakamlar ikiyle çarpılacak :)   
  m_guler84, volkankim ve iguemre bu yazıya teşekkür etti.
 12. Hadi hayırlısı... Yalnız şunu da sor: Çıplak maaşın üzerine getirdiğin/bağladığın işyerleri için sana % kaç ekleyecek? OSGB'de çalışacaksan bence bu önemli...

   
 13. ceyhan27

  ceyhan27 TÜİSAG Üyesi

  "Çıplak maaş" =)) herhalde net maaş demek istedin hocam =) hakkını helal et çok güldüm gece gece
   
 14. tuğba07

  tuğba07 TÜİSAG Üyesi

  mrb.. iş güvenliği uzmanı adayıyım..teknik öğretmenim.. şuan ders çalışırken bir taraftan forumdaki yorumları okudum..açıkçası birçok soru işareti varken daha fazla soru işareti eklenmeye başladı..risk alacak kadar kendime güveniyorum fakat kurt kapanı halinde olan bir işe adım atmak üzereyim sanırım...

   
 15. arda GÜNDÜZ

  arda GÜNDÜZ TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar oda filan diyorsunuzda bence hikaye. nedenmi? sadece sözleşmende geçer o rakam. ziraat mühendisiym 5 yıl sorumlu yöneticilik yaptım ve müfettişler geldiğinde hata yapmamak adına aldığım maaşı söylemek için ezberledim o kadar. eee çalışmasaydın diyenler vardır. Herkesin bildiği gibi hayat çok acımasız mecbur kaldım...   
  isgdemc2216 bu yazıya teşekkür etti.
 16. Anıl AŞKIN

  Anıl AŞKIN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhabalar uzun süredir yazamıyorum bu konuya bayağı sıkıntılı arkadaşlarımız var anladığım kadarı ile size şu anki durumumu anlatayım da moraliniz yerine gelsin bari, 13 mayıs sınavı ile uzmanlığımı aldım ve yasa yürürlüğe tam anlamı ile yürürlüğe girmeden askere gitme kararı aldım ve ocakta askerden geldim. Askere gitmeden önce hiç bir yere başvuru yapmadan 6 iş teklifi gelmişti ancak askerlik nedeni ile hepsini geri çevirmek zorunda kaldım.

  Ocak sonunda askerlik bitti ve şubatın hemen başında başvurular yapmaya başladım 10 gün içinde 1 aylık bir iş geldi şehir dışı ama şantiye değil bu süreçte anlaşmam şu şekilde olmuştu net 3000 tl maaş + 500 tl yemek + kalacak ev, sabah evden alıp akşam eve bıraktılar. O zaman kendimi gerçekten UZMAN hissettim ve ilk işim. İstanbul'da bir OSGB den bu ücreti almayı beklemiyordum. Şu anda da İzmir'de kurulmakta olan bir OSGB'de çalışmaya başladım burada ki şartlarım da şu 2250 net maaş+ yol +kalacak yer ve yemek, şirketin onayı geldikten sonra bakanlıktan iş yoğunluğu artacak ve 3 ay sonra revize edeceğiz maaşı.

  İki OSGB'nin de ortak noktası şu sahipleri karı-koca hekimler. Bu işi yapıyorlar ve sorumlulukları biliyorlar. Sizlere tavsiyem OSGB sahibini öğrenmeniz. Bu sektörde 1 yıldır varım 3 aylık tecrübem oldu ve şunu görüp anladım, hiç bir patron tek başına uzman almak istemez bende istemezdim hekimi ayrı yerden bul uzmanı ayrı yerden bul gereksiz bir koşturma OSGB'ler varken, kurumsallaşmış büyük firmalar zaten genelde B sınıfı 5-6 yıl tecrübeli uzmanları almaya meyilli. Artık OSGB'ler olacak bu açık ve net açılmış olan diğer uzmanlık danışmanlık şirketleri de bitecek yarı zamanlı çalışma zorunluluğu nedeniyle.

  Bana da çok komik rakamlar önerdiler ancak tecrübesiz olmakla yasal sorumluluklar azalmıyor bunun için hiç verilen rakamları kabul etmedim, biraz evde oturdum ancak illa ki beklediğiniz şartlarda işler gelecek sizlere de biraz şans biraz da dik durmak gerekli, OSGB taşeron gibi görünse de bir Hekim ve Uzman takımıdır, aramıza yabancıları aracıları sokmaz isek o kadar güçlü, o kadar haklarımıza sahip çıkarız diye düşünüyorum.

  Uzman olmak isteyen her kişi illaki öyle yada böyle bu siteye girmekte şöyle bir tavsiyem olacak hep beraber ortak bir metin oluşturalım gayri resmi kurallar olsun katı kural olarak kullanmak kişilere kalsın ama akıllarının bir kenarında bulunsun bence
  Kazasız günler dilerim karamsarlığa gerek yok. Saygılar....

   
  iguemre bu yazıya teşekkür etti.
 17. Çok güzel ve umut verici bir değerlendirme... Bu yorumla dileriz karamsar arkadaşların pek çoğunun yüreğine su serpilir... İşinde başarılar ve kazasız günler dilerim..

   
 18. isguzm

  isguzm TÜİSAG Üyesi

  1000 tl ne demek yaa suratına tükürürdüm ben olsam sırtlan bunlar leş yiyiciler...

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
 19. ultimateposter

  ultimateposter TÜİSAG Üyesi

  Kendini yetiştiren , geliştiren bitirdiği bölüm ne olursa olsun her zaman daha öndedir.

   
 20. Böylelerinin suratına tükürmek bile az gelir onlara, çünkü yağmur yağıyor derler..
  Bak sana birebir şahit olduğum bir durumu anlatayım... Yıl 2003, 2001 ekonomik krizinin piyasayı vurduğu ve üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hala toparlanamamış olan zamandan bahsediyorum: (İşsizlik ve piyasada paranın olmadığı zamanlar) G.Antep'te bir ülkemizin hatırı sayılır bir çikolata-şekerleme fabrikasına kazan kimyasalını bizden alması hususunda görüşme yapıyorum... O fabrikanın teknik müdürü ve satın alma müdürü ile birlikte görüşüyor kendilerine teknik bilgi ve fiyat konusunda açıklamada bulunuyorum. O sırada fabrikanın İ.K. sorumlusu (kendisiyle daha önceden çalıştığı başka bir fabrikadan tanışıklığım vardı) içeriye girdi ve siz günlerdir benden 1 Gıda Mühendisi istiyordunuz ben size 4 Gıda Müh.'i işe aldım dedi. Fabrika müdürünün o an İ.K. sorumlusuna sinirli bakışını hiç unutmuyorum, İ.K. sorumlusu eğilip kulağına birşey fısıldayıp bir de elindeki kağıdı ona uzatınca o sinirli yüz bir anda sevimli pamuk gibi yumuşak bir ifadeye dönüştü ve elini onun omzuna koyarak ona "bravo iyi iş başardın" dedi. O fabrikanın Gıda Mühendisi ihtiyacı olduğunu biliyordum. Hatta bir önceki ayrılan mühendise 500.- TL maaş verdiklerini de biliyordum zira o kişiyi tanıyordum. Ayrılan mühendis arkadaş maaşlarını düzenli alamadıklarını hatta bazı aylar eksik aldıklarını ve iş aradığını bana telefonda daha önceden söylemişti. Kendi kendime yahu bunların maaş ödemeleri düzenli değilken 1 değil de 4 tane mühendise nasıl düzenli maaş ödeyecekler diye kendi kendime aklımdan geçirdim...
  Meğer işin gerçek yüzü şuymuş... Onu da işe yeni girenlerden biri yine bir arkadaşımızın yeni mezun kardeşiymiş ondan öğrendim. 1 mühendise verdikleri 500 TL'yi 4'e bölüp her birine 125.- TL teklif etmişler. Yani 1 mühendis parasına 4 mühendis almışlar. O patron açısından böylesi bir krizde 1 müh.'ün yeteceği yere 4 müh. alıp onlardan eskisine oranla 4 misli faydalanmak kar etmektir. Patron olaya kendi bakış açısıyla bakar... Malum ekonomik kriz var, okuldan yeni mezun olmuş, piyasada iş yok, kimse kolay kolay iş vermiyor zira işyerlerinin pek çoğu krizin etkisiyle %25 kapasitede ya çalışıyor ya çalışmıyor kapalı.. vs. Ve o genç mezunun bir şekilde çalışarak tecrübe kazanması gerekiyor. O genç arkadaşıma bir kaç ay sonra şunu sordum: Niçin böyle yaptınız, kendinizi niçin bu kadar ucuza harcattınız. Fabrikanın vasıfsız işçileri dahi o zaman 350.- TL alırken niçin bunu yaptınız, dedim. O genç mühendis şunu dedi; ne yapabilirim, boş boş işsiz gezip aileme yük olacağıma hiç olmazsa hem burada tecrübe kazanıyorum hem de kimseye yük olmadığım gibi işsizlik psikolojisine kapılmıyorum....Şimdi o yeni mezun arkadaşa kim ne diyebilir? Hadi burada o genç arkadaşımız haklı, kendisine en ufak bir sözümüz yok.
  Peki ona bu teklifi yapan yöneticiye / işverene ne demeli?

  İşte bugün pek çok İSG uzmanı arkadaşımıza karşı da kullanılan yöntemlerden biri de bunun farklı bir versiyonu. Hani dedin ya "sırtlan bunlar, leş yiyiciler..." evet gerçekten sırtlanlar. Sen gel 4 yıllık mühendisi neredeyse bedavaya çalıştır, sonra da bünyemizde mühendis bulunduruyoruz diyerek piyasada iş yap. Eleştirdiğimiz OSGB'ler de maalesef bugün aynı mantığın farklı bir versiyonunu uyguluyorlar.
  Evet, bazen forumda denk geliyor ve imrenerek okuyorum. İşyeri hekimleri Tabipler Odasının belirlediği fiyatlar üzerinden hareket ederken İSG uzmanı arkadaşlarımızın arkalarında bir odaları olmadığı için maalesef sırtlanlara yem olmak zorunda kalıyorlar...
  Şimdilik pek çok işyeri İSİG olayına angarya veya tam olarak önemini henüz kavrayamadığından fazla önemsemiyorlar ancak 1 Temmuz 2013'ten sonra hiçbirinin gözünün yaşına bakılmayacağından işte o zaman fiyatı onlar değil bizler belirleyeceğiz diye ümit ediyorum.
  Selamlar...

   
  şevkiirge, isgdemc2216, chemistanbul ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica