Osgb Fiyat Listesi | Sayfa 11 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Osgb Fiyat Listesi

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında Volkan ERDEM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ebru coşkun

  ebru coşkun TÜİSAG Üyesi  slm bireysel ıgu danışmanlık firması kurarsak eğitim verebilir miyiz ? tam anlayamadım .böyle bir şe diyorsunuz galiba


   
 2. Ayla Güven

  Ayla Güven TÜİSAG Üyesi

  İGU gelirini belgelemek ve tahakkuk edecek vergisini ödemek zorunda. Bu sebeple mutlak surette ya işverenin sigortalı işçisi, ya OSGB'nin tam ya da yarı zamanlı elemanı ya da kendine ait danışmanlık şirketi olan girişimci olmak zorunda. İSG sistematiği tamamen kayıt altında olmak zorunda ve aynen aile hekimliğinde olduğu gibi ortak bilgi havuzunu var "Katibim". Kayıtlar buradan takip edileceği için belgelenmeden çalışmak da mümkün değil.

   
 3. Ayla Güven

  Ayla Güven TÜİSAG Üyesi

  Yeni TTK ya göre tek kişilik limited şirket kurabilirsiniz. Bu da fatura kesebileceğiniz anlamına gelir ve home ofis de olsa danışmanlık yapabilirsiniz. Ancak yaptığınız işlere hizmet faturası düzenlemek ve tahakkuk edecek vergileri ödemek şart.

     

   
 4. Semchenko

  Semchenko TÜİSAG Üyesi

  Bakanlıktan akredite olmuş OSGB lerle çalışmak ve akredite olmamış OSGB lerle çalışmak diye de aslında 2 durum var. İş Güvenliği Uzmanları bu 2 farklı durumu inceledikten sonra ücret talebinde bulunsa bence daha akıllılık eder. Velevki burada birinde 1. patronumuz OSGB mi yoksa "işveren firmamı" bu da sorumluluk aktarımında bizi bir adım ileri geri alabilir... Benden uyarması Dostlar...

   
 5. Semchenko

  Semchenko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim şöyle bir düşüncem daha doğrusu öngörüm var: İşyeri Hekimi açığı hiçbir zaman kapanmaz bugün için ve ilerleyen zamanda. Doktor olanların (emekli olanlar hariç (emekli doktor da daha hiç görmedim)) Devlet garantisi, özel hastaneler veya akademisyenlik varken çok kişinin işyeri hekimliğine yönelebileceğini zannetmiyorum. OSGB lerin eli İş Güvenliği Uzmanı bulmakta ne kadar rahatsa (aslında bu da tartışılır çünkü C bulmak kolay gibiyken A ve B zor) İşyeri Hekimini bulamıyorlar... Sonuç olarak uzun vadede olabilecekler: İşyeri Hekimi olma görevi aynı Aile Hekimi gibi Sağlık Bakanlığı bünyesine alınma ihtimali vardır. Bu durumda da OSGB lerin alayının gümlemesi ve bireysel olarak çalışmanın patlaması mümkün. Zaten bırakın İşyeri Hekimi bulmayı Devlet çıkardığı kanunu uygulayabilmek için üst üste sınavlar açarak ve belli bir SSK prim gün sayısını tutturanlara sınav hakkı vererek aslında İş Güvenliği Uzmanı açığını da itiraf ediyor. Bence bu işe bir yerden başlanmalı ve prim gün sayısını misal 1 yıl 2 yıl gibi arttırmalıyız velevki bu duruma ulaşanlara ileri de B ve A olmanın kolaylaştırılacağı hissindeyim. Biraz uzun yazmakla beraber biraz da ümitkâr olmamız gerektiği kanaatindeyim. Herkese Saygılar Sevgiler Selamlar...

     

   
 6. Semchenko

  Semchenko TÜİSAG Üyesi

  Sevgili dostlar bir OSGB kurnazlığı ve taze Uzman arkadaşların aklını bulandırma sezdim öyleki : "
  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
  MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından"
  denilmiş burada İş Güvenliği uzmanının işyeri ile kısmi süreli veya tam zamanlı çalışmasına bir vurgu yok. Yani bir işletme ile kısmi süreli sözleşmeniz de olsa bu eğitimi siz vereceksiniz. Ayrıca eğitim için "sertifikasyon" diye bir şey de yok. Böyle uydurmasyon tabirlerin çıkışından sonra olay OSGB ye bağlanmış yani eğitim için gidip OSGB yle anlaşın falan denmiş. Bu söylemlerin hepsi Rabbena hep bana zihniyetiyle herkesi OSGB yle çalıştırmaya çalışan kafaların ürünü. OSGB sahibi olmasa bile okuduğunu doğru idrak edemeyen bazı temiz kalpli arkadaşlarda bu zihniyete maalesef alet oluyor. Kendimiz şöyle bir göz atarsak:

  http://www.ttb.org.tr/mevzuat/index...-hakkinda-yoenetmelk&catid=2:ymelik&Itemid=33

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  ...

  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
  İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile
  Çalışma Usûl ve Esasları


  ....

  İş güvenliği uzmanlarının görevleri
  MADDE 9
  – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:

  ...

  ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
  1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.
  2) Çalışma ortamıyla ilgili iş sağlığı ve güvenliği çalışmaları ve çalışma ortamı gözetim sonuçlarının kaydedildiği yıllık değerlendirme raporunu işyeri hekimi ile işbirliği halinde EK-2’deki örneğine uygun olarak hazırlamak.
  3) Çalışanlara yönelik bilgilendirme faaliyetlerini düzenleyerek işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
  4) Gerekli yerlerde kullanılmak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği talimatları ile çalışma izin prosedürlerini hazırlayarak işverenin onayına sunmak ve uygulamasını kontrol etmek.
  5) (Ek:RG-11/10/2013-28792) Bakanlıkça belirlenecek iş sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren konularla ilgili bilgileri, İSG KATİP’e bildirmek "

  bunun neresinde "sertifikasyon" yazıyor . Hepiniz İş Güvenliği mesleğinin öyle yada böyle içinde olan kişilersiniz. Bu mesleği doğru yapmanın ve kendinizi sağlama almanın en iyi ve şart olan yolu hukuki metinleri Kanun-KHK-Yönetmelik-Tüzük-Tebliğ ne varsa mevzuat okuyup iyi hazmetmektir. Unutmayın OSGB deki ile bireysel çalışan veya bir işletmedeki tam zamanlı çalışan İş Güvenliği Uzmanı devlet nezdinde hep aynıdır. Kanunda OSGB sadece işverenlere kolaylık olarak kurulan bir yapıdan ibaret. İlerleyen zamanlarda bu iş denetime girdiği vakit bir çok bakanlığa akredite olmamış OSGB nin kapatıldığına da şahit olacaksınız. Çalıştığınız OSGB lerin akredite olup olmadığı da uzun vadede lehinize/aleyhinize olabilir... Selamlar Saygılar Sevgiler...

   
  Kuzju bu yazıya teşekkür etti.
 7. Semchenko

  Semchenko TÜİSAG Üyesi

  Türk Ticaret Kanunu'nda bahsedilen Serbest Meslek Erbabı ve Serbest Meslek Kazancı konuları bizi (İş Güvenliği Uzmanlarını) tıpkı avukat, doktor, muhasebeci gibi gelirini teknik bilgi ve becerisiyle kazanan kişi konumuna sokmaktadır. Şu tespitiniz maalesef hatalıdır "Bu sebeple mutlak surette ya işverenin sigortalı işçisi, ya OSGB'nin tam ya da yarı zamanlı elemanı ya da kendine ait danışmanlık şirketi olan girişimci olmak zorunda." böyle bir durum şart olmamakla birlikte kazancınızın vergilendirilmesi zorunludur. Bunun içinde bir Vergi Numarası ile oturduğunuz yerdeki Vergi Dairesine kayıt yaptırmalı ve kısmi süreli çalıştığınız İşverenlere "Serbest Meslek Makbuzu" kesmeli, ilgili vergiyi, ilgili sürede Vergi dairesine yatırmalısınız. Alacağınız ücrete ödeyeceğiniz vergiyi de eklerseniz bu ücreti de işverenden tahsil edersiniz. Buna Maliye literatüründe Verginin Yansıtılması denir ;vergiyi yansıtamayan öder :) İnsanlar illaki başka birinin emri altında (sizin gibi İşveren veya OSGB'lerle) çalışmak zorunda değildir. Bu Anayasal düzenle güvence altına alınmıştır.
   
  Kuzju, İsmail SALMAN, metin537 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 8. hamza yüzüak

  hamza yüzüak TÜİSAG Üyesi

  Kim demiş pek ala maliyeye kayıt olup SGK mı öderim ve bireysel olarak İGU hizmeti veririm. Şu anda Ankara da A sınıfı uzman bir abi bu şekilde çalışıyor.   
 9. Altar VATANSEVER

  Altar VATANSEVER TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle merhaba,

  Birçok fikrinize katıldığımı bilmenizi isterim. Ancak bu konudaki tek yönetmelik İGU'nın görev yetkileri ile ilgili yönetmelik değildir.

  Bu anlamda Çalışanların İSG Eğitimlerinin Usül ve Esasları hakkında ki yönetmeliği de okumanızı tavsiye ederim. Madde 13 (1) a bendinde geçen "görevli" ibaresini nasıl yorumlamak gerekir. İlgili işyerinde görevli olma, orada kısmi süreli veya tam zamanlı çalışma değil midir?

  Yorumlarınıza...

  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
  Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
  MADDE 13
  –(1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
  eğiticilerin Ek-1'deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

  Eğitimlerin belgelendirilmesi
  MADDE 15
  – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
  (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.

     

   
 10. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Eğitim noktasında firmaya bağlı olmadan veya OSGB veya işçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları değilseniz eğitim veremezsiniz.(ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 13 a ve b bendi)
  OSGB' lerin akredite olmasından tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım. OSGB olabilmeniz için zaten Bakanlığın size yetki belgesi vermesi gerekiyor. Yetki belgeniz yoksa siz OSGB değil danışmanlık firması vb. ticari bir işletmesinizdir. Üç kağıtçı OSGB' imiş gibi davrananlar mı var? Yoksa yeni bir akreditasyon (Örneğin laboratuvarların Türkak' tan akredite olması gibi) yöntemi mi olacak?   
 11. Semchenko

  Semchenko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu gayet açıktır ve İş Güvenliği Uzmanlarının görev ve yetkilerinde sayılan Rehberlik, Çalışma Ortam gözetimi vs. maddelerden biri olan Çalışanların İSG yönünden eğitilmesi ve yapılan eğitimin belgelendirilmesi yani işçiye bu eğitimin verildiği iş tarafından imza ile kabul edilmesidir. Burada belge yazılı tarafların kendi hür iradesiyle yaptığı yazılı beyandır ve altında da ilgililerin imzası bulunmaktadır. Bunu nasıl veya neden hangi bakış açısıyla bir sertifika olarak anlaşıldığını ben anlamıyorum. Eğer bu sertifika olsa ve muhakkak bir kurum verecek olsa o zaman İş Güvenliği Uzmanlarının görev ve yetkilerinde sayılan "Çalışanların İSG yönünden eğitilmesi ve yapılan eğitimin belgelendirilmesi" görevi İş Güvenliği Uzmanlarına görev olarak verilmezdi. Hukuki metinleri okuyup anlarken tarafsız ve sade bir akılla okuyun. Her kanun veya kural birilerini (işveren veya OSGB) kayırmak için konmuyor. Kanunlar denge kurmak için konur ve herkese görev, yetki, sorumluluk ve haklar verir. Kanunların dengeyi kurabilme becerisi ise kanundan kanuna değişir ve başkaca bir tartışma konusudur. Konuyla ilgili fikir beyan eden bütün arkadaşlara Teşekkür ve Selamlar...   
 12. Semchenko

  Semchenko TÜİSAG Üyesi

  Saygıdeğer arkadaşım "İSG Eğitimi vermek " İş Güv. Uzm. nın asli görevlerindendir bir yere bağlı olmasıyla alakası yoktur. Keza "belgelendirme"de kanundaki İspat Yükünden kurtulmak içindir burada sertifika diye bir şey kastedilmemektedir.

  Bir diğer nokta ise aşağıda verdiğim linkten yetkili (veya benim söyleyişimle akredite olmuş) OSGB lerin listesine OSGB İŞLEMLERİ

  - Yetkilendirilmiş Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri (OSGB) ve Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) Listesi için Tıklayınız (Güncelleme 01.11.2013)

  kısmından bilgisayarınıza indireceğiniz excel dosyasından ulaşabilirsiniz. Yetkilendirilmiş OSGB ile çalışmak çıkacak sorunlu hallerde size kanımca olumlu katkılar sağlar.


  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=ydb

  İlginize anlayışınıza teşekkürler; Saygılar...

   
 13. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Şiddetle yönetmeliği tekrar okumanızı öneririm. (ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 13 a ve b bendi) Eğer SGK kaydı yoksa o işyerine bağlı değilsinizdir, yani işyerinde görevli demek o işyeri ile kısmi veya tam süreli bir sözleşme gerektirir. Yoksa danışmanlık yapmış olursunuz ki bununla ilgili maliye mevzuatı var (Serbest meslek erbabı vb.)
   
 14. Altar VATANSEVER

  Altar VATANSEVER TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle merhaba,

  Birçok fikrinize katıldığımı bilmenizi isterim. Ancak bu konudaki tek yönetmelik İGU'nın görev yetkileri ile ilgili yönetmelik değildir.

  Bu anlamda Çalışanların İSG Eğitimlerinin Usül ve Esasları hakkında ki yönetmeliği de okumanızı tavsiye ederim. Madde 13 (1) a bendinde geçen "görevli" ibaresini nasıl yorumlamak gerekir. İlgili işyerinde görevli olma, orada kısmi süreli veya tam zamanlı çalışma değil midir?

  Yorumlarınıza...

  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
  Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
  MADDE 13
  –(1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
  eğiticilerin Ek-1'deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

  Eğitimlerin belgelendirilmesi
  MADDE 15
  – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.
  (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.
  Ben de sertifika ile ilgili aynı şeyi düşünüyorum. Sertifikadan kasıt, çalışanların eğitim aldıklarına dair (bir A4 kağıdına dahi olabilir) yazılı ve ıslak imzalı bir evraktır. Bunda hem fikiriz. Bildiğimiz standartlarda bir sertifika olması çok da şart değildir. Ancak ilgili 13. madde çok açıktır. Benim iddiam da budur ki siz OSGB'de veya kısmi-tam bir firmada sözleşmeli değilseniz eğitim veremezsiniz. İGU görev yetki sorumluluklarında geçen eğitim verme yükümlülüğü de bu şartlar sağlandığında ortaya çıkan görevlerdendir.

  Bilginize.

   
 15. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar eğitimi kim verir tartışması Risk Değerlendirmesi yapan fakat uzman olarak orada çalışmayan uzmanlar için sorundu ve sadece eğitim için OSGB den destek alma zorunluydu.
  Yılbaşından itibaren az tehlikeliler hariç her iş yerinde uzman çalıştırmak zorunlu olacağına göre bu tartışmayı geride bırakabiliriz. Uzman kişinin uzman olarak çalıştığı yerde eğitim ve sertifika yetkisi olacağına göre yılbaşından sonra daha rahatız.
  Uzman olarak çalışılmadan RD yapma anında eğitim verebilme hakkının da adil olacak şekilde uzmana verilmesini, yasal düzenleme yapılacağını umuyorum.   
 16. graviton(suat)

  graviton(suat) TÜİSAG Üyesi

  iiide nasıl olacak bu? yönetmenlik tam zamanlı uzman zorunluluğun yok ise OSGB hizmeti al diyor.

   
 17. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  öyle demiyor.

   
 18. graviton(suat)

  graviton(suat) TÜİSAG Üyesi

  ne diyor? açıklayın bilelim varsa yolu OSGB siz mumkunse ole çalışalım.mümkünden kastım sadece yasal uygunluk değil reel şartlar.tam zamanlı uzman zorunluluğun yok ise sen olsan kurumsal bir firmaylamı anlaşır yoksa bireysel biriyle mi anlaşırsın?hemde işverenlerin bu kadar kafası karışırken.yani yanlış almayın tartışalım bi yontem bulalalım die soyluyrm bunları yoksa OSGB nin can sıkıcı bişey olduğunun farkındayım

   
 19. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Suat bey yönetmeliğin bireysel uzmana izin verdiğinde mutabıkız sanırım.
  İşverenlerin kafası neden karışık olsun ki. İşveren dediğiniz kişiler ya kendisi mühendis, ya da yanında mühendisi olan, muhasebecisi ve avukatından bilgi alan insanlar. Yasaları sizden bizden daha iyi takip ediyorlar, bahsettiğim danışmanları yeni yasa ve yönetmelikler hakkında onları bilgilendiriyor.
  İSO, İTO ve KOSGEB her yeni yasa konusunda işverenlere bilgi veriyor ve seminerler düzenliyor.
  Bizim ilgileneceğimiz konunun kendimizle ilgili olması gerek bence. Yönetmeliklere ne kadar hakimim, RD veya uzmanlık görevimi yaparken teknik bilgi ve tecrübem o iş yeri için yeterli midir? Kendimi nasıl geliştiririm?
  Aksi halde OSGB bizi tecrübesiz olduğumuz bir iş koluna gönderirse sorun yaratır. Uzmanlığın ilk yıllarında tecrübe amaçlı OSGB lerde çalışılabilir, fakat sorumluluğu iyi bilip dikkatli olamakta yarar var.

   
 20. graviton(suat)

  graviton(suat) TÜİSAG Üyesi

  anladm ilker bey yalnız şunu merak edıorm işverenler konuya hakım ve bıreysel çalışmalarda yatkınsa neden sadece tam zamanlı ilanlar var?Bence işvernler tam zamanlı zorunluluğu yoksa bunu OSGB ıle çözuyorlar

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica