Kurul Defterinin Onaylatılması

Konu, 'İş Güvenliği Kurulları' kısmında ceren123 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar bu durum iyice karıştı

  kurul karar tutanakları yani toplantılardan alınan kararlar ile ilgili dökümanlar ayrı bir evrak tespit ne öneri defteri ayrı bir evrakmıdır
  kurul karar dökümanları toplantı sonlarında hazırlanırken tespit ve öneri defteri hangi aralıklar ile doldurularak işverene onaya gitmelidir

  bu konudaki tecrübeli arkadaşlardan yönetmelikler ışığında bilgi alabilirmiyiz


   
 2. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Kurul işveren veya vekili başkanlığında toplanır ve işyerinde yapılması gerekenlerle ilgili karar alır, bu kararlar tutanağa yazılır ve tüm kurul üyeleri tarafından imzalanır. Bu tutanak bazı kişilerce defter haline de getirilmiştir. Noterden onaylatılacak diye bir zorunluluk yok. Örneğin; Çalışanlara şu tarihte uzman tarafından iş güvenliği eğitimi verilecek. Yangın söndürücü cihazların periyodik kontrolleri şu tarihte yapılacak... gibi kararlar yazılır bu tutanağa.

  Onaylı defter, iş güvenliği uzmanı ve hekimin işyerinde tespit ettiği uygunsuzlukların ve önerilerin yazıldığı defterdir. Bu defter onaylatılmak zorunda. Örneğin uzman işyerine geldi, aşağıda yazılı tespit ve önerilerde bulundu:
  -İlkyardım ekibinin kurulmadığı ve çalışanlara ilkyardım eğitimi verilmediği tespit edildi. Çok tehlikeli sınıfta yer aldığı için her 10 çalışan için 1 işçi bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kuruluş tarafından ilkyardım eğitimi almalıdır.
  -Şantiye sahasında çalışanların baret takmadığı tespit edildi. Çalışanlara kişisel koruyucuları kullanmalarının önemi hakkında eğitim verilmeli ve denetimler yoğunlaştırılarak ceza sistemi uygulanmalıdır.
  -Asansör boşluklarının açık olduğu tespit edildi. Düşmelere karşı korkuluk yapılmalı ve korkuluklar emniyet alanı ile görünür hale getirilmelidir.
  Şeklindeki tespit ve önerilerini onaylı deftere yazmalısınız. Hatta tespitlerinizi fotoğraflayın ve işverene mail olarak gönderin.

  Yani kısaca kurulda işveren onayı ile karar alınır. Onaylı deftere ise tespitler ve alınması gereken önlemler yazılır. Bir arkadaş iki defter aynıdır yazmış. Yanlış. Siz onaylı deftere kendi kafanıza göre ilkyardım ekibine şu tarihte eğitim aldırılacak yazamazsınız. Kararlar kurul toplantısında alınır.

   
  Tuğçe Ölmez, idilyilmaz, FUNDA3426 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


  sizce tespit ve öneri defteri hangi aralıkta doldurularak işveren karşısına çıkarılmalı
  sahada gezerken her an bir eksikle karşılaşılıyor
  hakvereceğiniz gibi bu defteri görmek işverenlerin kendilerine maddi manevi yükümlülük getirdiği için hiç hoşlarına gitmiyor hatta gördükleri zaman tüyleri diken diken oluyor
  çok acil bir tehlike yoksa örneğin haftalık doldurmak uygunmudur
  birde işverenler yapmıyacağız demiyor ancak ucu açık zamana yayıyorlar bu defterde önlem ile ilgili işverenden alınan termini nerde belirtmek gerekiyor

     

   
 4. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  İş Sağlığı ve Güvenliği Kurul Karar Defteri diye bir defter ilk defa duydum.Bu defterin notere onaylatılması gerektiğini de ill defa duydum...

   
 5. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  İyice kabak tadı verdi bu konu;
  En iyisi herkes kendi bildiği gibi yapsın,
  Açıkcası arkadaşlarımdan 2 tanesinde Kurul karar defteri diye bir şey yazıyordu,direk yırttım ve çöpe attım.

     

   
 6. selehattin

  selehattin TÜİSAG Üyesi

  Yonetmelıklerde

  Kurul karar defterı dıye bır defter yoktur. Anlamsız bır sekılde pazarlama amaclı yapılan bu defterın pesınde bosuna kosmayın. ISG defterı dısında bır deftere ıhtıyacınız yoktur. Kurul ile ilgili yayımlanan yonetmelıklerde DEFTER kelımesı gecmemektedır.

   
 7. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Daha fazla konuşmaya gerek yok sanırım bu konu ile alakalı.
   
 8. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi


  Asıl kullanılan defter zaten "İş Sağlığı ve Güvenliği Denetim/Tespit ve Öneriler Defteri (Bölge Çalışmaya onaylı) ", Kurulda alınan kararları ister A4 e yazın, ister çıktı alın, ister kareli metod defterine yazın onun için bir standar yok. Kurul karar defteri diye satılan defterler var derli toplu olsun alınan kararlar diye öyle bir defter kullanıyoruz biz. Daha önceki işletme de notere onaylatmıştık resmiyeti olsun diye bu sefer ona gerek olmadığını söyledi bölge çalışma onaylatmadık bile.   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 9. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi


  arkadaşlar yukarıdaki yazı içinde yorumlarınız lütfen..

     

   
 10. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  güzel bir paylaşım ancak tam olarak okunmuyor   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 11. aysnur

  aysnur TÜİSAG Üyesi

  Bilende konuşuyo bilmeyende konuşuyo gibi olmuş burdaki diyaloglar.Arkadaşlar kurul defteri sizin işinizi kolaylaştırmak için her seferinde 3 nüsha çıktı alıp imzalatıp saklamamanız için kaybolma ihtimaline karşı yapılmış bir defter onaylatırsanız iyi olur.(Kendini garantiye al politikası) Tespit ve öneri defterinide tutarken eksikleri yazdığınız gibi önerilerinizide bildirmek zorundasınız.(Açık ve net bir dil kullanın)ve bu defteri noterde onaylattırın.Otokopilerden birini uzman diğerinide hekimin alıp arşivlemesi gerekmektedir.Kolay gelsin.   
  Günkut bu yazıya teşekkür etti.
 12. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  Sayın Aysnur,Çok Tebrik ediyorum.Yani Herkes yanlış biliyor bir siz doğrusunu söylemişsiniz.Hemen yarın Uzmanlığını yaptığım yerlerde dediğinizi uyguluyorum.

  Hocam Eğer Uzman Kurul Tutanağını kaybederse yuh derim başka birşey demem.Demem de Onaylatmak neyin nesi onu anlamadım.Kurul kararları bağlayıcı ise noter onayına ne gerek var.

  Neyse ya boşverin gitsin.Yukarıda yazdığım gibi kim nasıl kolayına ve işine geliyorsa öyle yapmakta özgür.

  Son birşey daha,Tespit ve Öneri defterine sadece öneriler falan yazılmıyor son yönetmeliğe göre,Yapılan faaliyetlerde yazılması lazım.

   
 13. aysnur

  aysnur TÜİSAG Üyesi

   
 14. aysnur

  aysnur TÜİSAG Üyesi

  Sayın Gökhan Bey kimin uygulayıp kimin uygulamayacağına okuyucu karar verir zaten.Takdir uzmanların işi kolaylaştırmak. Sizin için çıktı alıp imzalatmaksa siz öyle yapın diğer arkadaşım defterini almışsa orda yazıp saklasın. Sizi rahatsız eden bir durum yok ortada.

   
 15. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Değerli Arkadaşlar,

  Son yayınlanan yönetmelikte anlatılmak istenen
  - Gün içerisinde yapılan her türlü eğitim,denetim faaliyetleri,
  - Termin tarihleri ile birlikte yapılması planlanan önleyici faaliyetleri vb detayları kapsayacak biçimde uzman personelin yaptığı her detayı ve işi kayıt altına almasıdır.

  Bunların sadece ana başlıkları otokopili deftere yazılıp, (11/04/2013 - 16:00 yüksekte çalışma eğitimi gerçekleştirildi - eğitim klasörü/nisan eğitimleri) detaylar gerekli dosyalara refere edilebilir.

  Allah muhafaza ters bir durum yaşandığında sizin yaptığınız ama önemli görmediğiniz her türlü minik detay hayatınızı kurtarabilir.

  Pratikte nasıl olduğunun çok bir önemi yok, bunu ayrı deftere işleyen uzmanda, aynı deftrde ayrı ayrı detaylı tutan uzmanda aynı amaca hizmet etmek üzere çalışıyor.

  Demem o ki bir tek doğru yok uygulamada, sonunda her yaptığınızı kayıt altına alın, yeter.

  Saygılarımla.   
  aysnur ve chemistanbul bu yazıya teşekkür etti.
 16. Bayram_celebioglu

  Bayram_celebioglu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,

  Bakanlığın heyet denetiminde nelere dikkat ettiklerini yazıyorum
  *** İsg Uzmanı ve İş yeri Hekimi Talep ediliyor. İsg uzmanı varsa heyetin sorularını yanıtlamaya başlıyor.

  - Risk Analiz Tutanağı,
  - Aylık, Kurulda Anılan Kararlar ilgili Defter(Siz buna Kurul defteri deyin, tespit-öneri defteri deyin nederseniz deyin ama müfettiş kurul defteri diyor..) Noter onaylımı diye özellikle soruyor ve deftere bakıyorlar.
  Risk Analiz Tutanağına şöyle bi bakıyor. Baktı ki yüzeysel bir risk analizi ne Anılan Kararlara(deftere) Nede Risk tutanağına bakıyor.
  Kendileri Dört koldan incelemeye başlıyorlar.
  İşin detayı çok, Bu konuda çok ciddiler.

  Baştan Aşağı risk analizi Çok Düzenli ve detaylı yapın.
  Tutmuş olduğunuz riskleri, Durumun aciliyetine göre günlere ve aylara bölün. Aylık yapacağını kurul da net şekilde işverenden tarihleri belirleyin.
  Daha çok yazılacak şey var ama, forumda yazılanlara bakıyom da hepimizin çok eksiği var. kanuna, yönetmeliği değil de hep başkaları ne yaptığını inceliyoruz.
  Size önerim mutlaka müfettiş konumundaki kişilere aklınıza takılanları sorun. Bu İş öyle görüldüğü gibi risk analiz kayıtı, defter kayıtı vb. evrak işleri değildir. Tabi ki Evrak kayıtı önemli ama o evrağa ne yazdığınız en önemlisi.
  Mutlaka Üretim tecrübeniz olmanız gerekiyor. O zaman Farkınızı Çalıştığınız yerde koyarsınız.

   
  Abdullah Gökçen ve aysnur bu yazıya teşekkür etti.
 17. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşımız sanırım tecrübe ile sabit bir denetleme sonrası yaşadıklarını bizimle paylaşmış sağolsun.
  Ben size başka bir pencere açmaya çalışacağım,

  Sorum şu, Türkiye Cumhuriyeti sınılarında çalışan arkadaşlarımızın yer aldığı şirketlerin çoğunun OHSAS 18001 sartifikası var yada uygunluğu var daha doğrusu. Kaçınız bu sertifika ile ilgili 3rd party denetiminden geçtiniz?

  Müfettiş öcü değildir haklısınız, ama sizden üstünde değildir. Yapması gerekeni yapan, kurallara uygunluğu denetleyen bir devlet görevlisidir. Eğer yukarıda bahsettiğim denetimden geçmiş iseniz, neyin önemli olduğunu, devamlı geliştirme (continual improvement) faaliyetleri kapsamında gözden geçirebilir, eksiklerinizi giderebilirsiniz.

  Demek istediğim şu imkanlar dahilinde olmak ile birlikte mümkünse denetleme şirketlerinden periyodik aralıklar ile denetleme hizmeti alınız. Bu hem mühendis olarak sorunlar karşısında yanıt verebilme yetinizi geliştirecek, hem de eksiklikler konusunda müfettiş yerine size daha yakın duracak olan denetmene soru sormanıza ve devamlı geliştirme (continual improvement) sağlamanıza yardımcı olur.

  6 ayda bir gerçekleştirilen dış denetim, sizi bir çok beladan kurtarır.

  Saygılarımla.

   
 18. Bahar Ufak

  Bahar Ufak TÜİSAG Üyesi

  merhaba onaylatılması defter için yazılması gereken örnek bır dıletce gonderırmısınız

   
 19. Burcum

  Burcum TÜİSAG Üyesi


  ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ’ne  Gebze/KOCAELİ
  .....................................................................adresinde bulunan ............................................................ ünvanına sahip şirketimizin İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetlerini yürüttüğü ve bu faaliyetlerini kayıt altına aldığı İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defterinin onaylanmasını arz ederim.

   
 20. nupelda

  nupelda TÜİSAG Üyesi

  kurul defteri onaylatılıyor mu..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica