Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. MuharremİSG

  MuharremİSG TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar acil bir soru sormam lazım konuyu takip edemedim. İstanbulda bir okulda md yardımcısıyım. Bu gün sağlık bakanlığı, çalışma bakanlığı ile yapılan protokol gereği kurumdaki uzmanların isimlerini ve bilgilerini istedi. İstanbul Halk sağlığı müdürlüğü istedi isimleri. Şimdi yararlımı zararlımı ismimi bildireyimmi? Zorunlu görevlendirme yapıp çalıştırabilirlermi? Ücret ödemeden vb sorular geliyor aklıma. Bilgisi olan cevaplarsa cok sevinirim.


   
 2. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi  Muharrem hocam sizi kısmi zamanlı Toplum Sağlığı Merkezinde görevlendirecekler.yani 37 saat..tabi siz kabul eder ve İl müdürünüzde muvafakat verirse.bu görevlendirmeye istinaden tabiki size max 1200 tl ücret verilebilir.ama siz 180(+37 saat ) ancak 37 saatlik bir ücret alırsınız.o da 550-600 tl arası bir ücret eder..
  Muharrem hocam sizi kısmi zamanlı Toplum Sağlığı Merkezinde görevlendirecekler.yani 37 saat..tabi siz kabul eder ve İl müdürünüzde muvafakat verirse.bu görevlendirmeye istinaden tabiki size max 1200 tl ücret verilebilir.ama siz 180(+37 saat ) ancak 37 saatlik bir ücret alırsınız.o da 550-600 tl arası bir ücret eder..

   
 3. adem bakan

  adem bakan TÜİSAG Üyesi

  hocam ben anlayamadım kısmi zamanlı nasıl alacaklar görevlendirildiğin yerde tüm mesai saati orda olursun yani tam zamanlı alır birde para nasıl alacak yönetmenlikte asıl mesaisinin dışında kalan zamanlarda isg olarak görev yaparsa ücretlendirilir diyor lütfen bunu açığa kavuştururmusunuz ercan bey

     

   
 4. uzman.ksaoglu

  uzman.ksaoglu TÜİSAG Üyesi

  imza atmayın diyosunuzda görevlendirme olarak önünüze konuyor ben uzman bile değilken risk analizi yaptım önümüzdeki ilk sınava girip sertifika alırsam kurul kurulacak durum tam bir muamma

   
 5. MuharremİSG

  MuharremİSG TÜİSAG Üyesi

  Ercan Bey Bilgilendirme için teşekkürler. ama tereddüt yaşadığım şu, haftada 1 gün 2 gün nasıl olacak acaba. Biliyorsunuz biz zaten ek ders alıyoruz öğretmen ve idareci olarak. Burdaki 37 hangi hesaptan bulunuyor. İdarecilikteki ek dersim kesilip buradan verilecekse ben zaten sizin ifade ettiğiniz ek ücretin 2 katını alıyorum. Sertifikayı işletelim mantığı varsa zaten a sınıfı uzmanlık sınavına aralıkta gireceğim. Açaba aramızda buralarda görevlendirilen sağlık bakanlığı personeli hariç bir arkadaş yok mu tam işleyişi anlatacak ...

     

   
 6. adem bakan

  adem bakan TÜİSAG Üyesi

  sağlık bakanlığı personelide aynı durumda ben veri hazırlamacı kadrosu olan isg uzmanıyım ve halk sağlığına görevlendirilecem ama ek ödemeyi alıp almayacağımı alırsam nasıl hangi kalemde alacağımı bilmiyorum allah aşkına bilen varsa söylesin

   
 7. polat1980

  polat1980 TÜİSAG Üyesi

  Bende aynı durumdayım adem bey. ben yetkilendirilmiş bir tsmde görevlendirildim ama nasıl olacak bilmiyorum. para vereceklermi hiç belli değil.bu kadar çok firmaya nasıl bakılacak onu hiç bilmiyorum
   
 8. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  attığınız imzanın hiç bir yasal dayanağı yoktur...isg uzm.görevlendirmeleri öyle 2 satır yazı onayı ile olmuyor.İSG Katip'te sözleşmenizin tanımlı olması gerekiyor.


  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ  Görevlendirme belgesi ve sözleşme


  MADDE 14 – (1) İşyerinde çalışanlar arasından işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi durumunda bu kişilerle işveren arasında; OSGB’lerden hizmet alınması durumunda OSGB ile işveren arasında sözleşme imzalanır.

  (2) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması amacıyla işyerlerinde görevlendirilen kişilerin, doğum, hastalık ve yıllık izin gibi zorunlu nedenler sebebiyle değiştirilmesi ve değişiklik süresinin 30 günü geçmesi halinde, durum Genel Müdürlüğe bildirilir. İş Kanunundaki çalışma süreleri saklı kalmak kaydıyla, işyerine hizmetin sunulması için hesaplanan zorunlu süre bölünmek suretiyle birden fazla kişi görevlendirilemez.

  (3) Sözleşme ve görevlendirme belgeleri üç nüsha halinde ve Yönetmelikteki eklerine uygun olarak aşağıda belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde düzenlenir.

  a) OSGB ile işveren arasında Ek-3’teki örneğine uygun sözleşme düzenlenir ve nüshalardan biri işveren tarafından, biri OSGB tarafından saklanır. Son nüsha beş işgünü içinde işveren veya OSGB tarafından Genel Müdürlüğe bildirilir. OSGB, sözleşme yaptığı işyerine hizmet verecek işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelini, bu konuda ayrıca bilgilendirir.

  b) İşyerinde çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, işyeri hekimi ile Ek-4a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-4b, diğer sağlık personeli ile Ek-4c’deki örneğine uygun sözleşme veya görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası işveren tarafından, biri sözleşme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha işveren tarafından beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

  c) Kamuya ait işyerlerinde 657 sayılı Kanuna tabi çalışanlar arasından görevlendirme yapılması durumunda, görevlendirme yapılan kurum tarafından işyeri hekimi ile Ek-5a, iş güvenliği uzmanı ile Ek-5b, diğer sağlık personeli ile Ek-5c’deki örneğine uygun görevlendirme belgesi düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası kurum tarafından, biri sözleşme yapılan kişiler tarafından saklanır. Son nüsha kurum tarafından beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

  (4) İşverenin, işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı veya diğer sağlık personeli görevini kendisinin üstlenmesi durumunda, işveren tarafından Ek-6’daki örneğine uygun çalışma taahhütnamesi iki nüsha halinde düzenlenir ve bu belgenin bir nüshası beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

  (5) Gerekli şartları taşıması halinde, İSG-KATİP üzerinden bildirilen sözleşme veya görevlendirme belgeleri üç işgünü içinde, yazılı olarak bildirilenler ise 15 işgünü içinde Genel Müdürlükçe onaylanır ve durum ilgili taraflara bildirilir.

  (6) Sözleşme veya görevlendirilmeleri Genel Müdürlükçe onaylanmayan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki görevlerine başlatılamaz ve yetkilerini kullanamazlar.

  (7) İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.

  (8) Bu maddede belirtilen sözleşme veya görevlendirme belgelerinin fesih veya başka bir nedenle geçerliliğini yitirmesi halinde, çalışanlar arasından işyerinde görevlendirme yapılmış olması halinde işveren; işyeri dışından hizmet alınmış olması halinde OSGB tarafından durum beş işgünü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.

  (9) İSGB ve OSGB’lerde görevlendirme zorunluluğu bulunanların görevlerinden ayrılması durumunda yerine 30 gün içerisinde aranan niteliklere sahip personel görevlendirilir ve Genel Müdürlüğe bildirilir.

  (10) Bu maddede belirtilen sözleşme ve görevlendirme belgeleri ile bu belgelere ilişkin fesih işlemlerinin tamamı veya bir kısmıİSG-KATİP üzerinden Genel Müdürlüğe bildirilebilir. Bu konuda düzenleme yapmaya Genel Müdürlük yetkilidir.   
 9. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  görevlendirildiğiniz süre kadar size ek ödemenize ve maaşınıza artı olarak birde saat*200 gösterge puanı üzerinden hesaplanacak bir tutar ödenecektir.

     

   
 10. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  bakın hocam sizin aldığınız tüm ödemeler münhasıran devam edecektir bunlara ek olarak görevlendirildiğiniz saat *200 gösterge puanı kadar bir ödeme daha alacaksınız...   
 11. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  size bir şeyi itiraf edeyim inanınız kendileri bile bu işin içinden nasıl çıkacaklar bilmiyorlar.21 aralık sınavında A olacak arkadaşları dört gözle bekliyor tüm kurumlar...   
  Last edited by a moderator: 22 Kasım 2013
  polat1980 bu yazıya teşekkür etti.
 12. polat1980

  polat1980 TÜİSAG Üyesi

  Ercan Bey biz daha tsmleri toparlayamadık zaten uzman sayısı devlette çok az 1 ocaktada 1-10 işçi arası olan firmalara nasıl bakacaz bilmiyorum. para zaten bize gelince yok

   
  adem bakan bu yazıya teşekkür etti.
 13. adem bakan

  adem bakan TÜİSAG Üyesi

  para size niye yok ben tkhk dan tsm ye görevlendirecem bana para verilecekmi verilecekse nasıl
   
 14. Zafer Murat Güngör

  Zafer Murat Güngör TÜİSAG Üyesi

  Bir de konuya şu açıdan bakalım. Kamuda çalışanlar ilave ödeme alacak orası kesinde. Yalnız saat ücreti 14 küsur TL 2012 yılı için. Bu kadar riske almaya değecek meblağ mı sizce bu. Yani hem çok yoğun bir şekilde çalışacağız ayrıca asıl işimizi de bir taraftan sürdüreceğiz, ona da zaman ayıracağız. Belirlenen vakitlerde asıl iş gömleğimizi çıkarıp İGU gömleğimizi giyeceğiz. Yani diyeceğim, İGU olarak çok büyük riskler alacağız. Belki Allah korusun bir ölümlü kaza olduğunda devlet ilk bizi suçlayacak ve belki diğer çalışanlar da bize hiç iyi gözle bakmayacaklar neredeyse bir katil gibi görecekler. Yani bu kadar önemli bir işi ek iş olarak yaptırmak bana pek mantıklı gelmiyor. Ayrıca yapılan işin karşılığı da bu meblağ olmamalı diyorum ben. Çünkü diyelim çalıştığımız kurum bize aylık olarak 40 saat verdi bu işi yapmak için 40x14=560 TL yani bu kadar ücrete yine o kadar riski alacağız. Takdiri size bırakıyorum.

   
  modernherakles ve Ahmet TURHAN bu yazıya teşekkür etti.
 15. yunuss

  yunuss TÜİSAG Üyesi

  bu sınavda kalacağına delalettir:)   
 16. arkadaşlar belediyede memur kadrosunda isg c sınıfı belgesi olan mühendisi, rızası olmadan kendi kurumunda görevlendirebilirler mi? yani kısaca isg belgesi olupta bu işi yapmak istemeyene zorla yaptırabilirler mi?

   
 17. nitem44

  nitem44 TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanı Arkadaşlar
  Milli eğitim de çalışıp da il müdürlüğü ile sözleşme imzalayan ve görevlendirmesi yapılan arkadaşlar var ise iletişim kurmak isterim.

   
 18. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle yaptıramazlar 6331 sayılı kanunun amir hükmü açıktır o da;"
  (7) Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre çalıştırılan işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olma
  niteliğini haiz personel, gerekli belgeye sahip olmaları şartıyla asli görevlerinin yanında, belirlenen çalışma süresine riayet
  ederek çalışmakta oldukları kurumda veya ilgili personelin muvafakati ve üst yöneticinin onayı ile diğer kamu kurum ve
  kuruluşlarında görevlendirilebilir.

   
  SEÇKİN ERGÜN bu yazıya teşekkür etti.
 19. eengin

  eengin TÜİSAG Üyesi

  siz imzaladınız ? ya da bi duyum aldınız mı?

   
 20. cemil yıldırım

  cemil yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde Kurum adına İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda görevlendirme yazısıyla görevlendirildim. Kurumumuzda 657 Sayılı Kanuna tabi 289 Memur ve 4857 Sayılı Kanuna tabi 104 işçi personel hali hazırda görev yapmaktadır.
  İl Müdürlüğümüzün Kamu Kurumu olması dikkate alınarak 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve 4857 Sayılı İş Kanununun yürürlükte olan maddelerine göre Müdürlüğümüzün yapması gereken iş ve işlemler nelerdir? Müdürlüğümüzde 4857 Sayılı Kanuna tabi 104 işçi personel bulunması nedeniyle işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurulması zorunlu mudur? Değil ise bu zorunluluk 1/7/2016 yılında mı başlayacaktır? Ayrıca İl Müdürlüğümüzde C sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanı olarak görevlendirilmem nedeniyle yapacağım çalışmalar için tarafıma ek ücret ödenip ödenmeyeceği konularında görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.Saygılarımla...İyi çalışmalar.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica