Sınavın Ertelenmesiyle Mağduriyet Yaşadınız Mı ?

• B sınıfıyım ve A sınıfı sınavına giremediğim için mağduriyet yaşıyorum.

Kullanılan: 33 58.9%
  • C sınıfıyım ve B sınıfı sınavına giremediğim için mağduriyet yaşıyorum.

Kullanılan: 23 41.1%

• Kullanılan toplam oy
    56
  • Anket kapatılmış .

Artı Danışmanlık

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Herkese merhaba,

Bildiğiniz üzere, Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerine C sınıfı İş Güvenliği Uzmanı görevlendirilmesinin 1 Temmuz tarihinde yürürlükten kaldırılması ve 16 Mayıs 2020'de yapılması planlanan 2020 İSG/1 sınavının ertelenmesi nedeni ile sınava olağanüstü şartlar nedeniyle kendi elinde olmayan sebeplerle giremeyen çok sayıda İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı sınıf yükseltme imkanı bulamamış, mevcut işlerini sürdüremez hale gelmiştir.

Bu maddenin ertelenmemesi durumunda birçok arkadaşımız hizmet verdiği firmalardan ayrılmak durumunda kalabilir. Biz Artı OSGB olarak üzerimize düşen görevi yaparak hazırladığımız dilekçeyi Cumhurbaşkanlığı, AÇSG Bakanlığı ve TBMM Başkanlığı'na ayrı ayrı gönderip erteleme talebimizi ilettik, sosyal medya hesaplarımızda paylaştık.

El ele vererek, sesimizi duyurarak, bu mağduriyeti ve işletmelerdeki hafıza - bilgi-deneyim kaybını önleyelim. Bu amaçla; durumun ve öteleme ihtiyacının önem ve önceliğini yetkili merciler nezdinde resmi dilekçelerle hatırlatalım. Dilekçe içeriğini ekli dosya olarak sizlerle paylaşıyoruz. Konuyu gündeme taşıyıp farkındalık oluşturabilir, kamuoyu talep ve desteğini hep birlikte yaratabiliriz.

Artı Danışmanlık

Ekli dosyalar

• İGU sınav ertelenmesi bilgi notu- OSGB.docx
    21.1 KB · Görüntüleme: 89
Moderatör tarafında düzenlendi:

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz gibi;
6331 sayılı kanunun geçici 4.madde sine göre çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine B sınıfı iş güvenliği uzmanı, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine C sınıfı iş güvenliği uzmanı bakabilmesi 01.07.2020 tarihinde sona ermiştir.

Bir çok iş güvenliği uzmanı arkadaşımız bakmakta olduğu işletmelerde çalışmalarını devam ettirebilmek adına 16 Mayıs 2020'de yapılması planlanan sınava girmeyi ve akabinde sınav da başarılı olması durumunda sınıf atlayarak aynı işletmelere bakmaya devam etmeyi planlıyordu.

Fakat içinde bulunduğumuz korona virüs salgınından dolayı isg sınavları ertelenmiş ve bir çok iş güvenliği uzmanı arkadaşımız sınava giremediğinden dolayı 01.07.2020 tarihinde ilgili yönetmelik maddesinin sona ermesiyle bakmakta oldukları iş yerlerine bakamaz duruma gelmiştir.

Sınava giremediği için mağdur durumuna düşen arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilebilmesi açısından "çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine B sınıfı iş güvenliği uzmanı, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine C sınıfı iş güvenliği uzmanı bakabilmesi" nin süresinin bir sonraki sınavın sonuçlarının açıklanma tarihine kadar uzatılması taraftarıyım.

Bu konuda yapmış oldukları çalışma için Artı Danışmanlık 'a teşekkür ederim.

Bizde bu konuya elimizden gelen desteği verebilmek adına tüm sosyal medya hesaplarımızda bu duyuruyu yapacağız.
Mağdur duruma düşen arkadaşlarımızda aynı yolu izlerlerse bu istenmeden yaşanılan mağduriyete bir çözüm bulunabileceğini düşünmekteyim.

İyi çalışmalar.

MURAT ONUR KAPLANN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aynı şekilde CİMER'e ilettim arkadaşlar.C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.Aralık 2019 sınavında başarısız oldum.Mayıs ayında yapılacak sınavın ertelenmesi sebebiyle mağduriyet yaşıyorum.

Mustafa Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba,

Bildiğiniz gibi;
6331 sayılı kanunun geçici 4.madde sine göre çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine B sınıfı iş güvenliği uzmanı, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine C sınıfı iş güvenliği uzmanı bakabilmesi 01.07.2020 tarihinde sona ermiştir.

Bir çok iş güvenliği uzmanı arkadaşımız bakmakta olduğu işletmelerde çalışmalarını devam ettirebilmek adına 16 Mayıs 2020'de yapılması planlanan sınava girmeyi ve akabinde sınav da başarılı olması durumunda sınıf atlayarak aynı işletmelere bakmaya devam etmeyi planlıyordu.

Fakat içinde bulunduğumuz korona virüs salgınından dolayı isg sınavları ertelenmiş ve bir çok iş güvenliği uzmanı arkadaşımız sınava giremediğinden dolayı 01.07.2020 tarihinde ilgili yönetmelik maddesinin sona ermesiyle bakmakta oldukları iş yerlerine bakamaz duruma gelmiştir.

Sınava giremediği için mağdur durumuna düşen arkadaşlarımızın mağduriyetinin giderilebilmesi açısından "çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine B sınıfı iş güvenliği uzmanı, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerine C sınıfı iş güvenliği uzmanı bakabilmesi" nin süresinin bir sonraki sınavın sonuçlarının açıklanma tarihine kadar uzatılması taraftarıyım.

Bu konuda yapmış oldukları çalışma için Artı Danışmanlık 'a teşekkür ederim.

Bizde bu konuya elimizden gelen desteği verebilmek adına tüm sosyal medya hesaplarımızda bu duyuruyu yapacağız.
Mağdur duruma düşen arkadaşlarımızda aynı yolu izlerlerse bu istenmeden yaşanılan mağduriyete bir çözüm bulunabileceğini düşünmekteyim.

İyi çalışmalar.
Kaan Bey,
Şahsi fikrim tüm birlikler , meslek örgütleri , bireyler , dernekler ,sendikalar kim varsa işte. Her türlü ertelemenin karşısında durup kanun artık tam anlamıyla yürürlüğe girsin demeliydi. Mağduriyet yaşayan arkadaşlara belge sınıflarına uygun iş bulunması konusunda yardımcı olunsa idi daha faydalı olunurdu kanaatindeyim. Biz üst sınıfa bakmayı erteleyin dersek işverende az tehlikeliyi erteleyin der, devlette kamuyu erteleyim der bu konu tartışmaya açılınca herkes haklı oluyor maalesef. yıllardır yaşadığımız olayı tekrar yaşamak için çaba sarf edilmiş oluyor sonuç olarak (niyet bu olmasa da , sonuç bu maalesef)

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kaan Bey,
Şahsi fikrim tüm birlikler , meslek örgütleri , bireyler , dernekler ,sendikalar kim varsa işte. Her türlü ertelemenin karşısında durup kanun artık tam anlamıyla yürürlüğe girsin demeliydi. Mağduriyet yaşayan arkadaşlara belge sınıflarına uygun iş bulunması konusunda yardımcı olunsa idi daha faydalı olunurdu kanaatindeyim. Biz üst sınıfa bakmayı erteleyin dersek işverende az tehlikeliyi erteleyin der, devlette kamuyu erteleyim der bu konu tartışmaya açılınca herkes haklı oluyor maalesef. yıllardır yaşadığımız olayı tekrar yaşamak için çaba sarf edilmiş oluyor sonuç olarak (niyet bu olmasa da , sonuç bu maalesef)

Mustafa bey merhaba,
Bugün olduğumuz noktaya maalesef ilk alınan kararlardan dolayı geldik.
Her ne kadar bir dernek, sendika yada örgüt olmasak da elimizden geldiği kadarıyla her türlü arkadaşımızın başına gelen mağduriyetlerin nasıl giderileceğini tartışmakta ve bir yol bulmaya çalışmaktayız.
Benim yukarıdaki yazımda anlatmak istediğim; mağdur durumdaki arkadaşlarımız için "kısa süreli" bir uzatmanın yapılması.
C yada B olup yıllarını firmalarına adamış ve bir yere getirmiş arkadaşlarımız var.
Ellerinde olmayan nedenlerle sınava giremeyip karşılıklı memnuniyet içinde oldukları, senelerini verdikleri bu işletmeleri kaybediyor olmaları çok üzücü.
Bunun için bir nebze kendimizi onların yerine koymamız gerektiğini düşünmekteyim.
Bundan dolayı kendilerine destek verdiğimi bildirmek için bu konuya cevabımı açıkça yazma gereği duydum.

ÖMER ŞAHİN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mustafa bey merhaba,
Her ne kadar bir dernek, sendika yada örgüt olmasak da elimizden geldiği kadarıyla her türlü arkadaşımızın başına gelen mağduriyetlerin nasıl giderileceğini tartışmakta ve bir yol bulmaya çalışmaktayız.
Benim yukarıdaki yazımda anlatmak istediğim; mağdur durumdaki arkadaşlarımız için "kısa süreli" bir uzatmanın yapılması.
C yada B olup yıllarını firmalarına adamış ve bir yere getirmiş arkadaşlarımız var.
Ellerinde olmayan nedenlerle sınava giremeyip karşılıklı memnuniyet içinde oldukları, senelerini verdikleri bu işletmeleri kaybediyor olmaları çok üzücü.
Bunun için bir nebze kendimizi onların yerine koymamız gerektiğini düşünmekteyim.
Bundan dolayı kendilerine destek verdiğimi bildirmek için bu konuya cevabımı açıkça yazma gereği duydum.
2012 yılında çıkan kanunun bir maddesi dışında tüm maddeleri yürürlükte, böyle bakmaya devam ederseniz o maddenin yürürlüğe girmesi daha uzun zaman alır. İş güvenliği uzmanlarının sorunu, süre uzatımı değildir. Ülkemizde B den daha çok A sınıfı uzmanı var ve bir çoğu bu ortamda görev yapmıyor. OSGB'ler ve diğer kurumlar neden süre uzatımı istiyor? Daha çok sömürmek için, bu durum karşısında ne yapıyoruz.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Mustafa bey merhaba,

Desteklemek ile birlikte geç kalındığını düşünmekteyim.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
2012 yılında çıkan kanunun bir maddesi dışında tüm maddeleri yürürlükte, böyle bakmaya devam ederseniz o maddenin yürürlüğe girmesi daha uzun zaman alır. İş güvenliği uzmanlarının sorunu, süre uzatımı değildir. Ülkemizde B den daha çok A sınıfı uzmanı var ve bir çoğu bu ortamda görev yapmıyor. OSGB'ler ve diğer kurumlar neden süre uzatımı istiyor? Daha çok sömürmek için, bu durum karşısında ne yapıyoruz.
Arkadaşlar,
Bu konudaki mağduriyet OSGB den yada başka birinden dile gelmiş ne fark eder ?
Mesajımı yanlış anlayıp bir başka yere çekmeye çalışmayın konuyu lütfen.
Ben sadece bu durumdaki mağdur uzman arkadaşlarımızdan bahsediyorum.
Biraz empati yapın, hala aynı kararda iseniz söyleyeceğim başka söz yok maalesef.

MURAT ONUR KAPLANN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kanun teklifi verildi arkadaşlar.TMBB internet sitesinden yasama bölümü,kanun tekliflerinden kontrol edebilirsiniz

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Şaka gibi ya ben c yim mağdurum ama akıl karı değil mağdursak 6 ay mağduruz var olan atama düşürülmesin yeni clere tehlikeli yere ataması engellenerek 6 ay daha ertelenmesi dışında her türlü erteleme isg kültürünü başlamadan bitirecektir. Osgbler patronlar ne isterse o olsun bravo mücadelenize. Artık asgari ücrertten tehlikeli yerlere yeni uzmanlara atarsınız bol bol

gökhan koşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Flood olacak ama yazdığım işin maddi kısmıymış gibi düşünenlere yazmadan cevap vereyim. Patronlar iş güvenliğini yasal dayatmadan uygulamakta, tecrübe bilgi en son düşünceleri. Tabi böyle olmayanlar da var onlara lafım yok. Bir çok osgb tehlikeli iş yerlerinde düşük maliyetten yeni mezun kişileri düşünmekte yeni başlayan c 2500tl b uzman gönderdiği firmalara c atayarak kar peşinde malesef birr çok osgb bunu yapıyor. satın alma ya da diğer müdürler patrona en ucuz maliyeti göstermek için maaşı düşük tercih ediyor. Uzman bize kritik bir hata bulurda biz düzeltelim diye değil. Cler yada yeni mezunları eleştiri değil bu hiç yapmadığı işte saha bilgisi yokken direk yüksek riskli yerlere atanmakta konuşulacak bir çok şey var ama bu sürelerin uzatılması değil asıl tartışılacak konuları unutuyorruz. Hükümet ve mualefet gibiyiz kritik bir gündem olur ama biz ayaaofya yada başka bir şey konuşarak verçek gündemden koparız isgde aynı böyle artık bu sektör kıymetlenmeli değeri artmalı biz yasa maddesini ertelyerek yasanın laçkalaşmasını izliyoruz.

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kanun teklifi verildi arkadaşlar. TBMM internet sitesinden yasama bölümü,kanun tekliflerinden kontrol edebilirsiniz

Kanun Teklifi: 14.07.2020 ESAS NO: 2/3037 MADDE 8 - 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan "1/7/2020" ibaresi "31/12/2023" şeklinde değiştirilmiştir.

abdulkadir karabacak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,
Bu konudaki mağduriyet OSGB den yada başka birinden dile gelmiş ne fark eder ?
Mesajımı yanlış anlayıp bir başka yere çekmeye çalışmayın konuyu lütfen.
Ben sadece bu durumdaki mağdur uzman arkadaşlarımızdan bahsediyorum.
Biraz empati yapın, hala aynı kararda iseniz söyleyeceğim başka söz yok maalesef.
yıllarca A sınıfı sömürüldü başka bir şey söyleme

kubilay yılmazzobu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Sakın yanlış anlaşılmasın ama benim isyerim olsa bu hizmeti almam arkadaş. Ya bu iş angaryadan başka bir şey değil.Allah aşkına 5000 kişinin çalıştığı çok tehlikeli sınıfta bulunan hastane de iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi yok. Ama 2 kişinin çalıştığı muayenehane de zorunlu. Bu işin bi ciddiyeti kalmadı artık.Devlet uyandı bu işe de özel sektör ne zaman uyanacak merak ediyorum.O zaman herkes kendi işini yapacak.Bakin arkadaşlar kamu yöneticileri 14 gündür görevlendirme dahi yapımadi nasıl olsa ertenecek diye. Bir kanuna devlet idarecileri böyle bakıyorsa oradan bişey çıkmaz. Nitekim ertelendi herkesin istediği oldu birgün sizde anlayacaksınız ama iş işten geçmiş olacak. Yaşınız 50 olunca asgari ücretle çalışmaya hazır olun.Elinizden başka bir işte gelmeyecek. 2 yıllık açıköğretim mezunları geliyor canavar gibi. Onlar da ertelenme isteyecekler .

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
yıllarca A sınıfı sömürüldü başka bir şey söyleme
Abdulkadir bey,
Öncelikle lütfen üslubunuza dikkat edin ve bu konuyu takip eden üyelere saygısızlık etmeyin.
Açıklamamı dikkatli okuyun! Konuyu çarpıtmayın.
Bende sizin kadar yıllarca ötelenmesini istemiyorum.
Mesajımda yazmış olduğum 2-3 ayı kapsayacak bir öteleme. Yani sınavın yapılıp sonuçların açıklanıncaya kadar geçecek olan süre.
Siz sanırım sınava girmeyi hakketmiş bu insanların sınava girmesini ve A sınıfı olmasını istemiyor, işlerinden atılmasını mı istiyorsunuz ?
Hepimiz meslektaşız, dayanışma içinde olmamız lazım.
Sizden ricam yazdıklarımı dikkatlice okumanız ve olayları çarpıtmamanız.
Ha birde, lütfen üsluba dikkat edelim...

Son düzenleme:

osman alpoğan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Abdulkadir bey,
Öncelikle lütfen üslubunuza dikkat edin ve bu konuyu takip eden üyelere saygısızlık etmeyin.
Açıklamamı dikkatli okuyun! Konuyu çarpıtmayın.
Bende sizin kadar yıllarca ötelenmesini istemiyorum.
Mesajımda yazmış olduğum 2-3 ayı kapsayacak bir öteleme. Yani sınavın yapılıp sonuçların açıklanıncaya kadar geçecek olan süre.
Siz sanırım sınava girmeyi hakketmiş bu insanların sınava girmesini ve A sınıfı olmasını istemiyor, işlerinden atılmasını mı istiyorsunuz ?
Hepimiz meslektaşız, dayanışma içinde olmamız lazım.
Sizden ricam yazdıklarımı dikkatlice okumanız ve olayları çarpıtmamanız.
Ha birde, lütfen üsluba dikkat edelim...
Kaan bey,
guldurmeyin insani hic 2 -3 aylik öteleme olurmu. A lari ezdiniz. arkasindan da keyif kahvesi içtiniz höpürterek.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kaan bey,
guldurmeyin insani hic 2 -3 aylik öteleme olurmu. A lari ezdiniz. arkasindan da keyif kahvesi içtiniz höpürterek.

Osman bey,
Öncelikle sizler gibi öteleme KARŞI OLDUĞUMU tekrar tekrar söylüyorum;
- Bu ülkenin 3 yıl gibi bir öteleme ihtiyacı yok.
- Yeteri kadar her sınıftan isg uzmanının oluştuğu kanaatindeyim.
- Aksi durum oluştuğu taktirde, eskiden olduğu gibi iş verenler zaten ilgili makamlara isg uzmanı yetersizliği ile ilgili taleplerini iletecektir.
Buraya kadar anlaştığımızı düşünüyorum.
---------------------------------------------------
Sizden ricam eski mesajlarımı da tekrar ama dikkatli şekilde okuyunuz.
Lütfen sığ düşünüp ani karar vermeyin ve yapmadığım şeyleri yapmış olarak göstererek akıl oyunları oynamayın!
A lara şunu yaptınız bunu yaptınız demek hiç yakışık kalmıyor. Ayrıca böyle bir söylemle günahımı alarak vebal altında kalmanızı istemem.
Sizinde foruma uzun süredir kayıtlı olduğunuzu görüyorum.
Dolayısıyla başından beri isg için emeklerimizi ve çabalarımızı bilmeniz lazım diye düşünüyorum.
2-3 aylık öteleme olmazsa olmasın ötemele filan.
Benim istediğim bu mağdur olan arkadaşlarımız için birşey yapabilmek.
Ama siz derseniz ben zaten A olmuşum, gerisi beni ilgilendirmez.
Bu konuda da haklı olabilirsiniz.
Ama beni ilgilendiriyor, C sınıfı da, B sınıfı da, A sınıfa beni ilgilendirmek de zorunda. Bu forumun kuruluş sebebi zaten bir sınıfı da değil herkese yardımcı olabilmek.
Pandemi zaten herkesi yeterince etkiledi. Çoğu insanımızı işsiz güçsüz bıraktı.
Bu arkadaşlarımızın sınav tarihinin pandemi yasaklarıyla çakışmasında ki günahları ne peki ?
Sizden ricam bunu fırsata çevirmeye çalışanlarla benim talebimi aynı kefeye koyup bunun üzerinden söylemler yapmayın lütfen.
İyi çalışmalar,

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sadece 1 sınav yapılamamış yan 6 aylık bir maduriyet var(pandemi kaynaklı buda) o zaman neden 2,5 yıl ertelenmesi isteniyor, bari 6 ay ertelenmesini talep etselerdi yine makul olabilirdi.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sadece 1 sınav yapılamamış yan 6 aylık bir maduriyet var(pandemi kaynaklı buda) o zaman neden 2,5 yıl ertelenmesi isteniyor, bari 6 ay ertelenmesini talep etselerdi yine makul olabilirdi.
Gürcan bey, aynı fikirdeyiz.
Pandemi ve yetersiz uzman sayısı öne sürülerek bu kadar uzun bir erteleme yapılması gereksiz olduğu kanaatindeyim.
Sınava girememiş arkadaşlarımız için makul olan erteleme süresinin 6 ay yada daha azı olması gerektiğini düşünüyorum.

HanSakar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
6331 sayılı kanun iş güvenli uzmanı için çıkartılmış değil arkadaşlar, iş ve işçi sağlığını tesis etmek için kurgulanmıştır. İş güvenliği uzmanı, diye bir şey olmadan da bu kanun olabilirdi.
Herkesin kendini düşünmesi doğal tabii ama herkes kendini düşündüğünde hiçbir şeyin düzelmemesi kadar normal bir şey de yok.
6331 iş güvenliği uzmanının uyması gereken bir kanundur aynı zamanda, uygulanmasına yardımcı olmak da aynı kanunla söz konusu olmuştur.
Yani iş güvenliği uzmanı olmadan da iş sağlığı ve güvenliği kanunu olabilirdi.
Ertelenmese tabii ki ideal olur, ama olamıyorsa bunu herhangi bir meslek grubuna karşı yapılmış bir komplo gibi değerlendirmek yerine ihtiyaca konu bir iş yaptığımızı göstersek ya, zira forumdan gördüğüm kadarıyla okuduğunu anlamayı geçtim kanun maddelerini okumayan ve ısrarla okumaktan kaçınan birçok meslektaşımız var.
Allah yar ve yardımcımız olsun.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.