Bilgi : Isg Kurulu Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

graviton(suat)

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba;

işyeri hekiminiz ya yönetmelik bilmiyor yada kişilik problemi var.
ben 3 yıldır her ay kurul yapıyorum . yaklaşık bu zaman zarfında 4 hekim değişti. hiç öyle bir saçma cümle ile karşılaşmadım.
iş güvenliği uzmanları kurulun sekreteridir. kurul toplantısının sahibi işveren veya vekilidir.

yalnız şuna dikkat etmek gerekir. eğer hayati bir tehlike var ise kurul olağanüstü toplanması istenebilir.
kolay gelsin
ayçe hanım iş güvenliği uzmanı kurulun sekreteri değildir.Sadece tam zamanlı görevli olduğu durumda sekretaryasını üstlenir.Tam zamanlı çalışmadığı durumda işverenin mali ve idari işlerden atadığı bir kişi sekretaryasını üstlenir. bilginize

arda GÜNDÜZ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba;

işyeri hekiminiz ya yönetmelik bilmiyor yada kişilik problemi var.
ben 3 yıldır her ay kurul yapıyorum . yaklaşık bu zaman zarfında 4 hekim değişti. hiç öyle bir saçma cümle ile karşılaşmadım.
iş güvenliği uzmanları kurulun sekreteridir. kurul toplantısının sahibi işveren veya vekilidir.

yalnız şuna dikkat etmek gerekir. eğer hayati bir tehlike var ise kurul olağanüstü toplanması istenebilir.
kolay gelsin
İş güvenliği uzmanı tam zamanlıysa kurul sekreteridir. Diğer durumda idari mali işler görevlisi kurul sekreteridir.

ayçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
haklısınız.
ben tam zamanlı olduğum için direk kendimden örnekleme yaptım.
bilgim var...

sas

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1-)Kurul başkanı ve işveren/işveren vekili
2-)Kurul sekreteri ve İSG uzmanı
3-)İşyeri Hekimi
4-)İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi
5-)Varsa sivil savunma uzmanı
6-)Varsa formen, ustabaşı veya usta (Burada dikkat edilmesi gereken konu, hiyerarşik yapıya göre gitmesidir. Örnek olarak 2 ustabaşı ve 1 formen
varsa, işveren yada işveren vekili tarafından formen kurul üyesi olarak atanır yada örnek olarak 6 usta var ise ustaların hepsinin katılacağı toplantıda açık oylama şeklinde oylanır ve oyların yarıdan fazlasını alan seçilir, seçilemediği durumlarda işveren yada işveren vekili içlerinden birini atar.)
7-)Ve tabiki çalışan temsilcisi.

Varsa sivil savunma uzmanı, Varsa formen ustabaşı çalıştığınız yerde yok ise İSG kurulu 5 kişi ile oluşturulması sorun teşkil eder mi? (sorun olmaz diye düşünüyorum) Genelde görev tanımında olmayan fakat ustabaşı görevi yürütenler olduğu için işverene bunların arasından seçmekte fayda var ve katılımı olsa iyi olur mu demek gerekir ? (seçim olacağı için pek fazla yanaşılmıyor)

Saygılarımla,

reactor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olmadan isg kurulu olur mu?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Başkan olmadan toplanmanın anlamı var mı?
Salt çoğunluk olmalı ama başkanın katılımı da olmalı, yoksa karar çıkmaz, çıksa da uygulanmaz.
Başkan olsun, başkan iyidir :)

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İşGüvUzman'ın da dediği gibi

Kurulun toplanması
; Kurul, üyelerin çoğunluğunun katılımı ile toplanır. İşveren veya işveren vekilinin katılamadığı zamanlarda sekreter kurula başkanlık eder. Çoğunluk sağlanamamışsa üyelerin mazeretleri açıklanarak tespit tutanağı tutulur ve katılanların imzası alınır. Çoğunluk sağlanmışsa toplantıya başlanır.

Kaynak: https://www.csgb.gov.tr/media/4588/rehber08.pdf

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Kurulun toplanması
; Kurul, üyelerin çoğunluğunun katılımı ile toplanır. İşveren veya işveren vekilinin katılamadığı zamanlarda sekreter kurula başkanlık eder. Çoğunluk sağlanamamışsa üyelerin mazeretleri açıklanarak tespit tutanağı tutulur ve katılanların imzası alınır. Çoğunluk sağlanmışsa toplantıya başlanır.

Rehbere göre evet başkan olmadan da olabiliyor ama yönetmelikte şöyle diyor;
"d) Kurul, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile işveren veya işveren vekili başkanlığında toplanır ve katılanların salt çoğunluğu ile karar alır. Çekimser oy kullanılamaz. Oyların eşitliği halinde başkanın oyu kararıbelirler. Çoğunluğun sağlanamadığı veya başka bir nedenle toplantının yapılmadığı hallerde durumu belirten bir tutanak düzenlenir."
Salt çoğunluk ve işveren/işveren vekilinin başkanlığında diyor.?!

reactor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Kurulun toplanması

peki hocam. isg uzmanı ve isg hekimi çalıştırılması zorunlu olmayan işyerlerinde isg kurulu oluşturulma zorunluluğu var mı?

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
peki hocam. isg uzmanı ve isg hekimi çalıştırılması zorunlu olmayan işyerlerinde isg kurulu oluşturulma zorunluluğu var mı?
Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur denilmektedir İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmeliğinde.

Elli veya daha fazla çalışanın bulunduğu işyerlerinde de hekim ve uzman çalıştırma zorunluluğu var zaten (kamu kurumları hariç).

HASAN YILDIZ53

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Patron, İşveren ne zaman ki çalışanı için Eğitimli , Bilgili , Kaliteli ve Mutlu olacağı bir ortam hazırlamayı düşünürse ; O zaman iş kazları son bulmaya adaydır ...

reactor

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu ve altı aydan fazla süren sürekli işlerin yapıldığı işyerlerinde işveren, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarda bulunmak üzere kurul oluşturur denilmektedir İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmeliğinde.

Elli veya daha fazla çalışanın bulunduğu işyerlerinde de hekim ve uzman çalıştırma zorunluluğu var zaten (kamu kurumları hariç).
Hocam kamu kurumu için isg kurulu oluşturmaya mevzuat izin vermiyor o zaman değil mi? Ben mi yanlış anladım?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.