Bilgilendirme Isg Kurulu Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konu, 'Adım Adım İş Sağlığı ve Güvenliği' kısmında İş Güvenlik Uzmanı tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi  Merhaba Arkadaşlar,
  Çalışma bakanlığının yapmış olduğu denetimlerde isg kurulu hakkında dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik madde 6 gereği kurul kuruluyor. Kurulun yönetmeliğe uygun olarak belirlenmesi için:

  1-)Kurul başkanı ve işveren/işveren vekili
  2-)Kurul sekreteri ve İSG uzmanı
  3-)İşyeri Hekimi
  4-)İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi
  5-)Varsa sivil savunma uzmanı
  6-)Varsa formen, ustabaşı veya usta (Burada dikkat edilmesi gereken konu, hiyerarşik yapıya göre gitmesidir. Örnek olarak 2 ustabaşı ve 1 formen varsa, işveren yada işveren vekili tarafından formen kurul üyesi olarak atanır yada örnek olarak 6 usta var ise ustaların hepsinin katılacağı toplantıda açık oylama şeklinde oylanır ve oyların yarıdan fazlasını alan seçilir, seçilemediği durumlarda işveren yada işveren vekili içlerinden birini atar.)
  7-)Ve tabiki çalışan temsilcisi. Çalışan temsilcisinin seçiminden önce İş Sağlığı ve Güvenliği ile İlgili Çalışan Temsilcisinin Nitelikleri ve Seçilme Usul ve Esaslarına İlişkin Tebliğ'i ve özellikle madde 5,6 ve 7'yi iyice okumamız gerekiyor. Buna göre çalışan temsilcilerinde aranan bazı kriterler var ve çalışan temsilci sayısı işyerindeki çalışan sayısına göre değişiyor. Öncelikle adayları belirliyorsunuz ve kapalı oylamayla her çalışan bir oy kullanıyor. Örnek olarak 150 çalışanı olan bir işyerinde 3 çalışan temsilcisi seçilecek. En çok oyu alan 3 kişi çalışan temsilcisi ve 4,5 ve 6. olarak seçilen üç kişi de yedeği oluyor. Bu üç temsilci içinden de kendi aralarındaki oylamayla bir kişi çalışan baş temsilcisi olarak seçiliyor. Bu durumda kurul toplantılarına katılacak kişi çalışan baş temsilcisi. Sendikanın olduğu durumlarda sendika temsilcisi aynı zamanda çalışan baş temsilcisidir.

  Şimdi asıl dikkat etmeniz gereken noktalara gelelim. 2,3,4 ve 5. maddelerdeki personel işveren yada işveren vekili tarafından atanıyor ve yönetmelik gereği yedekleri yoktur. Ama ben yine de seçeyim bulunsun derseniz, örnek olarak kurul üyesi insan kaynakları yöneticisi ancak olmadığı bir gün yerine insan kaynakları sorumlusu yada personel sorumlusu toplantıya katılır ve imza atarsa bu bir uygunsuzluktur. Bire bir yaşadığım bir tecrübedir. Kurul üyesi İK yöneticisi toplantıya katılmadıysa onun yerine katılan ik sorumlusu olsa bile imza yetkisi yoktur. Karar defterine İK yöneticisinin ismi yazılır ve imza kısmına isg uzmanı tarafından "katılmadı" şeklinde not düşülür ve neden katılmadığına dair İK yöneticisi tarafından doldurulmak üzere ayrı bir tutanak tutulur. 6 ve 7. maddelerdeki personelin mutlaka yedeği olmalıdır ve toplantıya asıl üyeler olmadığı zaman katılmak durumundadırlar. 6 ve 7. maddelerdeki personel için de toplantıya katılmadıkları zaman neden katılmadıklarına dair ayrı bir tutanak tutulması gerekmektedir.


   
  Uzman Özlem, erkanersoy, Kerem Bilici ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. ayçe

  ayçe TÜİSAG Üyesi

  merhaba;
  bir sorum olacak. kurula katılmayan kişilerin tutanak tutturulması ile ilgili bilgiyi nereden edindiniz acaba?

  iyi çalışmalar

   
 3. ayçe

  ayçe TÜİSAG Üyesi

  merhaba;
  bir sorum olacak. kurula katılmayan kişilerin tutanak tutturulması ile ilgili bilgiyi nereden edindiniz acaba?

  iyi çalışmalar

     

   
 4. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  2014 Ocak ayı içerisindeki denetimimizde iş müfettişi tarafından verilen bilgidir.

   
  serpil defne bu yazıya teşekkür etti.
 5. gülhan_

  gülhan_ TÜİSAG Üyesi

  kurul bağlı bulunduğum iş yeri için ayda bir yazıyor ama bizim kararaldığımız durum 15 günce bir olsun sorun olurmu

     

   
 6. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Eğer doğru anladıysam 15 günde bir toplanıp karar alıyor ve ayda bir yazıya döküyorsunuz. Hayır hiçbir sakıncası olmaz.

   
 7. graviton(suat)

  graviton(suat) TÜİSAG Üyesi

  çalışan temsilcisi seçim yapılmadan işveren tarafından atanabilir mi? Atanabiliyor ise hangi hallerde yapabilir?
   
 8. ayçe

  ayçe TÜİSAG Üyesi

  Merhaba graviton;
  yönetmelik aşağıda açık şekilde sorunuzu açıklar..kırmızı renkli maddeye dikkat ediniz.
  iyi çalışmalar  Kurulun oluşumu
  MADDE 6 –
  (1) Kurul aşağıda belirtilen kişilerden oluşur:
  a) İşveren veya işveren vekili,
  b) İş güvenliği uzmanı,
  c) İşyeri hekimi,
  ç) İnsan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi,
  d) Bulunması halinde sivil savunma uzmanı,
  e) Bulunması halinde formen, ustabaşı veya usta,
  f) Çalışan temsilcisi, işyerinde birden çok çalışan temsilcisi olması halinde baş temsilci.
  (2) Kurulun başkanı işveren veya işveren vekili, kurulun sekreteri ise iş güvenliği uzmanıdır. İş güvenliği uzmanının tam zamanlıçalışma zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise kurul sekretaryası; insan kaynakları, personel, sosyal işler veya idari ve mali işleri yürütmekle görevli bir kişi tarafından yürütülür.
  (3) Bu maddenin birinci fıkrasının (b), (c), (ç) ve (d) bentlerinde gösterilen üyeler işveren veya işveren vekili tarafından atanırlar.
  (4) Birden fazla iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekiminin bulunduğu işyerlerinde işveren tarafından görevlendirme yapılır. İş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinde o işyerinin tehlike sınıfına uygun uzmanlar arasından birisi görevlendirilir.
  (5) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilen üye o işyerindeki formen, ustabaşı veya ustaların yarıdan fazlasının katılacağı toplantıda açık oyla seçilir. Seçimle belirlenememesi halinde işveren tarafından atanır.
  (6) Bu maddenin birinci fıkrasının (e) ve (f) bentlerinde sözü geçen kurul üyelerinin aynı usullerle yedekleri seçilir.
  (7) 4 üncü maddenin ikinci fıkrasının (ç) bendine göre kurulacak kurullarda üyeler ve kurul sekreteri asıl işveren ve alt işveren tarafından ortak kararla atanır.   
 9. graviton(suat)

  graviton(suat) TÜİSAG Üyesi

  demokrasi yi askıya alacaz yani peki :)

     

   
 10. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Suat Bey,
  Çalışan temsilcilerinde aranan kriterler (ortaokul mezunu olması, daimi tam süreli çalışan olması ve 3 yıllık iş deneyimine sahip olması) yerine getirilemiyorsa bile seçimi mutlaka daimi tam süreli çalışanlar arasında kapalı oylama şeklinde yapmanız gerekmektedir. İşverenin çalışma temsilcisi atama hakkı yoktur. Birden fazla temsilci var ise baş temsilci, temsilciler arasında açık oylamayla belirlenir. Oyların eşitliği durumunda ise kura çekilir.   
  halit alkan bu yazıya teşekkür etti.
 11. graviton(suat)

  graviton(suat) TÜİSAG Üyesi

  merhaba
  malesef oyle değil.çalışan sayısının iş koşulları gereği seçimine olanak tanımıyor ise işveren tarafından atama yoluyla belirlenir şeklinde yönetmenlik maddesi var   
 12. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Hangi yönetmelik maddesi olduğunu belirtebilir misiniz?

   
 13. graviton(suat)

  graviton(suat) TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik değil 6331 MADDE 20- (1) İşveren; işyerinin değişik bölümlerindeki riskler ve çalışan sayılarını göz önünde bulundurarak dengeli dağılıma özen göstermek kaydıyla, çalışanlar arasında yapılacak seçim veya seçimle belirlenemediği durumda atama yoluyla, aşağıda belirtilen sayılarda çalışan temsilcisini görevlendirir:
   
 14. guven ozer

  guven ozer TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,müfettişlerin genel olarak istedikleri yapılan her işin, durumun belgelendirilmesi .(Kurul üyelerinden bir katılmadıysa tutanakla tespiti,bir makinada yapılan kontrol işlemlerinin detaylı olarak belirtilmesi vs.gibi)

   
 15. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Suat Bey,
  Kanunlar yoruma açık olduğu için bu gibi yanlış anlaşılmalar söz konusu olabiliyor. Maddede sözü geçen "seçimle belirlenemediği durum" 'dan kasıt çalışan temsilcilerinde aranan kriterler olabildiği gibi oy eşitliği de olabiliyor. Örnekle açıklayacak olursak; 1 çalışan temsilcisi seçmeniz gerekiyor ve kriterleri sağlayan 3 kişi var ancak oylama sonucu 3'ü de aynı sayıda oya sahip. Bu durumda 1 çalışan temsilcisi ve yedeğini seçimle belirleyemediğimiz bir durum ortaya çıkıyor ve bu durumda atama yoluyla seçilmesi öngörülüyor. Yine aynı şekilde çalışan temsilcisi kriterlerini sağlayan sadece 2 kişi var ise yapılan oylamada eşitlik olması halinde yine atama yoluna gidilir. Burada önemli nokta kriterleri sağlayan temsilcilerin olup olmadığı. 29.08.2013 tarihinden önce seçilmiş olan çalışan temsilcilerinde bu kriterleri sağlayıp sağlamadıkları aranmaz.   
 16. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Yukarıda yazıya ek olarak; eğer işletmede çalışan temsilcisi şartlarını sağlayan hiçbir işçi olmasa dahi seçim yoluna gidilmelidir. Duyuru yapılarak adaylar belirlenmeli ve adaylar arasından gerekli sayıda çalışan temsilcisi belirlenmelidir. Seçim yoluyla yapılmazsa kanunen uygun olmadığı gibi çalışanlar arasında da tartışmalara ve hoşnutsuzluklara yol açabilir.

   
 17. ezog

  ezog TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, yapmış olduğumuz kurul toplantısında işyeri hekimimiz toplantıya katılamadı ama ben yine de toplantımı yaptım. Yoksa bir hafta daha ertelemem gerekecekti.

  Sorum şudur: işyeri hekimim derki ben ya da sen olmadan kurul toplayamazsın. böyle bir madde varsa nerede yazıyor.

  Yönetmeliğe baktım fakat göremedim. Yönetmelikte olan ya da benim gördüğüm tek cümle madde 9 daki cümledir.

  madde 9 da "Kurul, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile işveren veya işveren vekili başkanlığında toplanır "


   
  arda GÜNDÜZ bu yazıya teşekkür etti.
 18. ayçe

  ayçe TÜİSAG Üyesi

  merhaba;

  işyeri hekiminiz ya yönetmelik bilmiyor yada kişilik problemi var.
  ben 3 yıldır her ay kurul yapıyorum . yaklaşık bu zaman zarfında 4 hekim değişti. hiç öyle bir saçma cümle ile karşılaşmadım.
  iş güvenliği uzmanları kurulun sekreteridir. kurul toplantısının sahibi işveren veya vekilidir.

  yalnız şuna dikkat etmek gerekir. eğer hayati bir tehlike var ise kurul olağanüstü toplanması istenebilir.
  kolay gelsin

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 19. İş Güvenlik Uzmanı

  İş Güvenlik Uzmanı TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Ezgi Hanım,
  Sizinde söylediğiniz gibi 6 kişilik kurul yarıdan fazla yani 4 kişi olması durumunda toplanabilir. Bu durumda katılmayan kişilerin isimlerini deftere yazılarak imza bölümüne "Katılmadı" şeklinde belirtmeniz ve bunun tutanakla kayıt altına almanız sağlıklı olacaktır. İşyeri hekimi katılımı zorunlu değildir ancak neden katılmadığına dair tutanak altına almakta fayda var.

   
  Last edited by a moderator: 9 Mart 2015
 20. ezog

  ezog TÜİSAG Üyesi

  İnsanı doğru bildiği şeylerde de terddüt ettiriyorlar. Her seferinde biri bir şey söylediğinde acaba yanlış biliyo olabilir miyim diye yönetmelik kanun karıştırıyorum. :)

  İlk kuruluma da katılamayan personel olmuştu. ona sadece imza bölümünde "Katılmadı" diye not düşmüştüm.

  Çok teşekkür ederim arkadaşlar yönlendirmeniz için tekrardan.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica