Iş Veren Servis Sağlamak Yerine Yol Parasını Verirse Kaza Iş Kazası Sayılırmı? | Sayfa 3 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Iş Veren Servis Sağlamak Yerine Yol Parasını Verirse Kaza Iş Kazası Sayılırmı?

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında cem snaet tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi  İşverenin sağladığı taşıt ile ne demek.. Ya araca ait bir araç veya servis.. Yazdıklarımı 2-3 defa oku.. Eksik birşey varsa sor cevaplayayımm Saygılarımla..


   
 2. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  İşverene ait olacak özür dilerim..

   
 3. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Tamam soruyorum o zaman, is veren sabah ise giderken kendi kisisel araciyla, bir calisani da bazi zamanlarda isverenin evine yakin bi arkadasinin evinde kaliyor ve orda kaldigi gunlerde isverenine kendisini de alarak ise beraber gitmelerini rica ediyor, is veren de calisaninin ricasini kirmayip alarak ise gittikleri sirada kaza yapiyorlar, is kazasi mi degil mi hadi yasa madem cok acik yasa net cevap bekliyorum

     

   
 4. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  İş kazası değildir.

   
 5. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Olayda illiyet bağına bakılır.İşe gelme gitme gibi saatlerinde ise iş kazasıdır.İşçi yol parasını almış ama gezmeye tozmaya başka bir yere gidiyor ise kaza sayılmaz.Gerçi örnek kararlarda değişik durumlarda olabiliyor.Hakim illiyet bağına bakar ve iş kazası da sayabilir, saymayabilirde.

     

   
 6. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Şirket sana araba vermiş yolda arkadaşini görüp alıyorsun kaza geçiriyorsunuz.iş kazasi senin için oluyor,fakat arkadaşın için olmuyor.illiyet bağı önemli.başta söylediğim gibi.tabi detaylar hakimi nasil etkiler bilmem

   
 7. Gökhanisg

  Gökhanisg Guest

  Yönetmelik açık arkadaşlar. Bu durumda iş kazası sayılmaz.
   
 8. cem snaet

  cem snaet TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar teşekkür ederim cevaplarınız için..Anladığım kadarıyla işin ucu net değil..Ama şöyle bir kanıya vardım. Yasada işyerinin sağladığı servis ile diyor bu bakımdan sayılmaz fakat bazı örnek davalarda olduğu gibi hakim illiyet bağı bulursa iş kazası sonucuda çıkabilir. Ben bu tür sorulara çok maruz kalıyorum ve karşıdaki kişiye net olmam gerekiyor..Bu yüzden de iyi irdelekmek lazım.. Teşekkür ederim bütün arkadaşlara iyi çalışmalar.   
 9. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  tam zamanlı çalışan gibi kullanılacak, 4857'de der ki; kısmı süreli ile tam zamanlı arasında ayrım yapamazsın.

  kısmı sürelide olsa 1-5yıl arası çalışanların 14 gün yıllık izin hakkı vardır. (sözleşme ile arttırlabilir)

  aksi halde işveren işçilere eşit davranma ilkesine aykırı hareket eder.

     

   
 10. Sercan Yenidünya

  Sercan Yenidünya TÜİSAG Üyesi

  yasada her şeyi bu kadar açık yazmak mümkün olmadığından dava sürecinde hakimin takdir hakkı vardır, iş veren servis sağlamasa da yol parasını vermese de siz aldığınız maaşın içinden kullanarak yol masrafını kendiniz karşılasanız da; örneğin eğer siz her gün sabah saat 7 de işe gitmek aynı durakta beklerken başınıza bir kaza gelirse, hakim burada illiyet bağı vardır, kişi işe gitmek için orada bulunduğu için kazaya uğramıştır işe gitmek zorunda olmasa orada olmayacaktı ve kazaya uğramayacaktı diyebilir. Bu verdiğim örneğin hemen hemen aynısı yaşanmıştır ve iş kazası kabul edilmiştir, uydurma değildir :) Ama dediğim gibi hakimin takdiri yasada açık bir ibare yok bildiğim kadarıyla, çünkü örnekler çoğaltılabilir işin içinden çıkılamaz.   
  fimrek ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
 11. Sercan Yenidünya

  Sercan Yenidünya TÜİSAG Üyesi

  Bildiğim çok ilginç bir örnek daha var aklıma gelmişken paylaşmak istedim, yaşanmış bir olay yine; bir firmada çalışan gece geç saatte iş yerine geliyor, duvardan atlayıp içeri giriyor, bir şeyler çalıyor ve kaçmaya çalışırken yine duvara çıkıyor ama içeri tarafa düşüp bacağı ,kolu tam hatırlamıyorum bir yerleri kırılıyordu. Dava açılıyor, tanıdığım bir uzman bilirkişilik yapıyor olaya ve hakim iş kazası olduğuna karar veriyor. Hukuk bazen çok garip olabiliyor...   
  fimrek ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
 12. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  İş kazası değildir.. Şoför hatalıysa taksirle ölüme sebebiyet vermekten ceza yer.. Şoför bilerek bir kanuna aykırılık ettiyse bilinçli taksire girer... Eğer kazadan sonra çalışamaz duruma gelirse ihtiyarlık sigortasından faydalanır, maluliyetten emekli olabilir.. Başka sorun var mı?

   
 13. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Yukarda araç işverene ait olcak diyordunız bu araç iş verene ait neden iş kazası değil yukarıyla çelişiyorsunuz....
   
 14. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım anlamıyorsun galiba işverene ait bir araçla demek , işveren tarafından size tahsis edilen bir araç veya eve gidiş-gelişinizi sağlayan bir araçla demek. İşveren sizin özel şoförünüz değil, işverenin arabası da taksi değil.. Sana bir tavsiye eğer bu işe başlamadıysan düşünme, başladıysan da bırak...

   
 15. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Bu bahsettiğimiz araç işverene ait, evden işe gitmeni sağlayan araç, hatta detaya girersek rotası da evden işyeri olur, kısaca bu yazdığın tanıma birebir uyuyor. Bence sen kabul et kanunlar yoruma açıktır. İş kazası olup olmayacakları bakan hakim ve savcının yorumuyla ilgilidir, direk iş kazasıdır veya değildir deyip sen de dahil burdaki kimse kestirip atamaz sadece yorum yapar.   
  msfırat metalürji, fimrek ve Elif BEĞEN bu yazıya teşekkür etti.
 16. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Hakim ve savcı kararı verir tamam, ama neye göre verir? Bu kadarda kaderci olmayalım.Detaylar incelenir yine kanunlara göre karar verilir.Size böyle bir durumda işveren soru sorduğunda ne cevap vereceksiniz?hakim bilir mi diyeceksiniz?

   
 17. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sen işverene İSG uzmanı olarak aldığın önlemleri gösterirsin. Kanuni danışman sanıyosa işverenin seni onu şirket avukatına sorucak İSG uzmanına değil. Hukuki süreçte neler olabileceği kısmına avukat bakacak biz değil. Biz en fazla sanık veya tanık olarak mahkemeye çağrılırız bu da kesin değil, hukuki işle tamamen avukat ilgilenir sen sadece elinde olan tüm dokümanları paylaşırsın. Bunun da kadercilik le bir alakası yok hukukcu olmamamızla bir alakası var.

   
  fimrek bu yazıya teşekkür etti.
 18. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Hukuk kurallarınında isg uzmanı tarafından takip edilmesi,bilinmesi en azından( iş kazalari konularında) tarafındayım.Bana göre Bu konuda isg uzmanlarının direk görüşlerinin olması gerekiyor.

   
 19. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Bence de İSG ile ilgili kanunları bilelim ve takip edelim gerekli önlemlerimizi alalım ama bu kesin iş kazası ya da kesin iş kazası değil gibi cümleler kurmayalım veya kimseye hukuk danışmanlığı yapmaya kalkmayalım, çünkü hiçbirimiz hukuk okumadık sadece eğitimde ve sunumlarda illiyet bağı diye bişey öğrettiler ve gördüğüm kadarıyla bunu öğrenen herkes hukukcu kesildi. Sözüm meclisten dışarı ama 1 aylık bir eğitim ve bir sınavla İSG uzmanı olan herkes 2 kelimeyle de hukuk danışmanı oldu. O kadar da ileri gitmeye çalışmayalım bence :)

   
  bernat ve fimrek bu yazıya teşekkür etti.
 20. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Biz iş hukuku,temel hukuk,kanunlarda isg gibi dersler aldık.Bu derslerde illiyet bağı geçiyordu.tabiki danışmanlık yapmayacağız,fakat forumda verilen örneğe görede aldığımız eğitim ve birikimlerimizle kesin cevap verme yeterliliğinde de olmalıyız .

   
  cem snaet bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica