Iş Veren Servis Sağlamak Yerine Yol Parasını Verirse Kaza Iş Kazası Sayılırmı?

Konu, 'İş Kazaları Hakkında' kısmında cem snaet tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi  Edio arkadaşım çok sabit fikirlisin burada büyüklerin sana birşeyler öğretiyor, birşeyler anlatmaya çalışıyor.. Ancak bilgileri alıp, fikirlere saygı duymak yerine akıl hocalığı yapıyorsun.. 100'lerce iş kazası vakası inceledim, 1000 'lerce kişiye eğitim verdim.... İş kazası ve yargıtay kararları kitapları var piyasada .. Sana tavsiyem ondan bir adet temin et ve lütfen oku.. Orada herşey yazıyor.. Sonrasında sende sana sorulan soruları çok net bir şekilde cevaplarsın.. Ben burada bu tartışmayı kapatıyorum, çünkü gereksiz bir şey için boşa kürek çekiyoruz... Ancak soruların gayet güzel .. Bu konuda sana teşekkür ederim.. Saygılarımla..


   
  cem snaet bu yazıya teşekkür etti.
 2. TUĞBA2580

  TUĞBA2580 TÜİSAG Üyesi

  Hayır bu durum iş kazası kapsamına girmez, sadece işveren tarafından sağlanmış bir araçla kaza geçirirseniz iş kazası kapsamındadır.

   
 3. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Avukatlık yapmak istemiyorum ama Ediko arkadaşın söylediklerini tamamen desteklediğim için söylüyorum. Burada sabir fikirlilik yapan Ediko değil. İş kazası veya değil diyen arkadaşlar. Ediko ve benim gibi düşünenler ise bu konuda net birşey söyleyemeyiz diyoruz. Bu yönde kararlar mahkemelerde diyoruz. Sabit fikirlilikle alakası yok bunun. Biz avukat hakim değiliz olamayız. Tabiki kanun bileceğiz, ama yorum yapıp karar vermek için mahkemede yetkili olamıyoruz. Hakimin vereceği kararı bilme şansımız yok. Bu iş kazası değil deriz tersi bir karar çıkar. Kesin konuşmayalım arkadaşlar. Birbirimizi de suçlamayalım artık. "Büyüklerinden birşeyler öğren" falan biraz çirkin bence.

     

   
  haralagurele, mehmet3207, bernat ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. Erman Bağcı

  Erman Bağcı TÜİSAG Üyesi

  Burada yanlış bilmiyorsan bi ayrıntı var...
  Gerek Servis Gerekse Şirketin temin ettiği araçta olsa İŞVERENCE BELİRLENEN GÜZERGAH önemli...
  yani Servisi yolcular şuradan bi tatlı alalm diye arka sokağa sokarsa ve o sokakta kaza olursa trafik kazası olur İŞVERENİN BELİRLEDİĞİ GÜZERGAH dışına çıktığı için.

   
 5. Doğan Aktaş

  Doğan Aktaş TÜİSAG Üyesi

  İşin yürütümü sebebiyle ise iş kazası olması gerekmiyor mu zaten?
  Bursa'dan bir örnek karar duydum, Kendi özel aracıyla işyerinde çalışan arkadaşını alarak işe giden bir kişi trafik kazası geçiriyor, mahkeme önce güzergah ev-işyeri arasında olmadığından iş kazası olmadığına hükmediyor. Bir üst mahkemeye taşınıyor, arkadaşını almak için güzergah değiştirdiği ispatlayınca karar bozulup iş kazası oluyor.
  Kaba hatlarıyla aklımda kalanı bu kadar, imkanı olan gerekçeli kararı bulup okuyabilir.
  Belediye otobüsü zaten güzergahı sabit olduğu için böyle bir olay söz konusu olamaz, işin yürütümü nedeniyle oluyorsa iş kazasıdır ancak yasayı hakim ve yargıta nasıl yorumlar durumda ne gibi farklılıklar vardır elbette kararı etkiler.

     

   
 6. Doğan Aktaş

  Doğan Aktaş TÜİSAG Üyesi

  Bazı durumlarda zorunda, hatta sınav sorusuydu diye hatırlıyorum. Yerleşim yerine uzak olması, kadın işçilerin gece mesaileri vb durumlar vardı.

   
 7. Doğan Aktaş

  Doğan Aktaş TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ne çok gerginlik yaratmışsınız,
  Açalım yasa 6331, madde 3, g bendini önce iş kazasının tanımını okuyalım.

  g) İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olayı,

  Tanım gayet açık, her ne şekilde olursa olsun, işin yürütümü nedeniyle bir kişinin başına bir hal gelse iş kazasıdır.

  Servisi kaçırdım, işe yürüyerek giderken araba çarptı, bu da iş kazası bu çerçeveden bakarsak.

  Burada yorum yapılabilecek tek nokta, "işin yürütümü nedeniyle" bölümü, onun dışında ne gönüllü servis ne de nereden geldiği belli olmayan iş kazası tanımları, case studylerin bir değeri yok. Çünkü kalan tüm açıklamalar gayet kesin. İşyeri, ölüm, vücut bütünlüğünün ruhen veya bedenen özre uğraması.
   
 8. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi

  Evet o istisnaları biliyorum.Konu içeriği o halleri içermeyen bir durumdu,O yüzden bu soruyu sordum.   
 9. ANFO797

  ANFO797 TÜİSAG Üyesi


  İşveren arabayı kime tahsis etmiş? Eğer arkadaşınıda almayı söylemiş ,yani onada bu hizmeti sağlamayı kabul etmişse tabiki iş kazası olacaktır.

     

   
 10. ismailoztas

  ismailoztas TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle katılıyorum. İş kazalarının SGK ve Bireysel İş Hukuk açısından değerlendirilmesi bulunmaktadır. SGK'ya göre 506 Sayılı kanunda hangi hallerde iş kazalarının geçerli olduğu aşikardır ancak uygulama esnasında hakim muhakkak "illiyet bağına" bakar   
  trust bu yazıya teşekkür etti.
 11. msfırat metalürji

  msfırat metalürji TÜİSAG Üyesi

  Evet nasıl ispatlayacak :)   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica