Iş Sağlığı Ve Güvenliği Işbaşı Eğitimi

HASAN AVŞAR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
hocam banada gönderebilirmisiniz xxxxxkesildixxxx[/email]

Moderatör tarafında düzenlendi:

6666 Kübra

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Anlamadığım bir nokta şu ki herkes bana da gönderir misiniz diyor :)

Foruma dosyayı yükleyebilir misiniz ?

Celal Kaptan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Hüseyin bey, eğitiminizi banada yollayabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla

*****KESİLDİ*****

35mehmet4235

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Taşeron çalışanlarına iş başı eğitimi kim tarafından verilir.Asıl işveren tarafından mı yoksa alt işveren tarafından mı.yardımcı olurmusunuz.

K.Onur

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Taşeron çalışanlarına iş başı eğitimi kim tarafından verilir.Asıl işveren tarafından mı yoksa alt işveren tarafından mı.yardımcı olurmusunuz.

Merhaba,
Aşağıdaki yönetmelik kapsamında bahsettiğiniz duruma istinaden Madde 5 de 2 farklı husus söz konusudur.Uygun olanı seçebilirsiniz.İyi çalışmalar.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
İKİNCİ BÖLÜM
Genel Hükümler
İşverenin yükümlülükleri
MADDE 5 –

(2) (Değişik:RG-24/5/2018-30430) 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 7 nci maddesinde yer alan geçici iş ilişkisinde, geçici bir süre ile çalışanları kendi işyerinde çalıştırmak üzere devralan işveren, devraldığı çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesinden sorumludur. Ayrıca geçici bir süre ile çalışanları kendi işyerinde çalıştırmak üzere devralan işveren, devraldığı çalışanları ve işverenlerini iş sağlığı ve güvenliği risklerine ilişkin bilgilendirir.

(3) (Değişik:RG-24/5/2018-30430) İş Kanununun 2 nci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde, her işveren kendi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin verilmesinden sorumludur. Bu işyerlerinde alt işverenin çalışanlarının eğitimleri ile ilgili asıl işveren alt işverence bilgilendirilir. Asıl işveren, alt işverenin çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine dair belgeleri kontrol etmekle yükümlüdür. Ayrıca asıl işveren, alt işverenin çalışanlarına işe başlamadan önce işyerine özgü risklere ilişkin bilgi verir.

HİLALGENC

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kendime ait özel bir sunumum var,ayrıca çeşitli internet sitelerinden indirdiğim değişik iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili videolar,iş kazaları var..

2 saat olarak ayarladım ben eğitimi..Önce temel isg eğitimini veriyorum..Herkesin anlatabileceği bildik şeyleri..Sonra yaşadığım gördüğüm duyduğum olayları paylaşıyorum..Eğitim esnasında sürekli sorular soruyorum..Diyorum mesela iş kazası geçiren varmı,çevresinde geçiren varmı,ya da siz hiç yüksekten düşen adam,yanan adam gördünüz mü diyorum,iş güvenliği nedir vs vs bir çok soru sorup katılmalarını sağlıyorum..

Daha sonra eğitici videolardan izletiyorum,iş kazası videoları izletiyorum..Burda ne olmalıydı,ne eksik,ne uygun diye soruyorum..Bu çok verimli oluyor doğrusu..

Dün 3 kişiye verdim eğitimi 2 si 95 birisi 80 aldı mesela..

Bence videolar izlettirin,ayrıca eğitime sorduğunuz sorularla katılmasını sağlayın..Verim artacaktır..

2 saatlik işbaşı eğitimi sonunda sınav neden yapıyorsunuz?

jn6zo

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yönetmelikte İşe başlama eğitimi; Çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, çalışanın yapacağı işe, varsa kullanacağı iş ekipmanına ve işyerine özgü iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini içeren konularda uygulamalı olarak verilen eğitimi, olarak tanımlanmaktadır.

İş güvenliği uzmanları tarafından verilen işbaşı eğitimlerine ilave olarak; personelin yapacağı iş, kullanacağı makine ile ilgili de eğitim alması sağlanmalıdır. Örneğin personel hangi iş talimatlarından, hangi makine çalıştırma talimatlarından sorumlu ise bunlar anlatılmalıdır ve kayıt altına alınmalıdır. Bu eğitimler ilgili bölüm amirleri tarafından verilebilir. En azından bu şekilde olması gerektiğini işverene tebliğ etmenizde fayda var.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
2 saatlik işbaşı eğitimi sonunda sınav neden yapıyorsunuz?
Sayın meslektaşım;
Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakında Yönetmelik gereği (madde 12-(6)) eğitimler sonunda ölçme ve değerlendirme yapılır. Eğitimin etkin olup olmadığı değerlendirir.
Bu nedenle ister iş başı eğitim olsun ister mevzuat dışı eğitimler olsun; eğitim sonu sınav yaparak veya farklı metotlarla ölçme değerlendirme yapılmalı ve kayıt altına alınmalıdır.

evrim burcu kara

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;

Sadece eğitim sunumunu mu?

Akşam yada yarın müsait bir zamanda paylaşayım,yada size özel göndereyim.. ;)
eğitim sunumuzu bana da gönderebilir misiniz acaba videolarınızı da gönderebiliiseniz çok memnun olurum teşekkürler.e mail:evrimburcu.kara@yahoo.com

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
TOOLBOX hakkında bir fikir vermesi için !

Ekli dosyalar

• TOOLBOX . KONU BASLIKLARI SIRA NO.pdf
    199.8 KB · Görüntüleme: 248

suatkayakus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hüseyin Bey,
Ben de rica edebilir miyim eğitim slaytınızı.
Çok teşekkür ederim.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Değerli Arkadaşlar,

Sanırım eğitim konularında en çok karşımıza çıkan kavram kargaşalarından birisidir bu durum.
İşe Başlama Eğitimleri (İşbaşı Eğitimi..) ile Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri farklı başlıklardır. İşe Başlama Eğitimlerinde temel isg eğitimi konularından çalışanın daha önce karşılaşmamış olmasına karşın “İş Sağlığı ve Güvenliği Kavramları ile öneminin yanında Çalışma Mevzuatı” anlatılması yeterlidir.

İşe Başlama Eğitimlerinde esas içerik;

• Tesiste Uyulması Gereken Genel Kurallar (İç Yönetmelik)
  • KKD Kullanımına yönelik varsa prosedürler, kişinin yapacağı işe özel zorunlu kullanım varsa KKD kullanımına yönelik bilgilendirme eğitimi
  • Yapacağı işe yönelik ;
  • Çalışacağı alanda korunması gereken riskler ve dikkat etmesi gereken hususlar,
  • Çalışacağı makine veya çalıştıracağı ekipmana özel riskler,
  • Makine veya Ekipman ile çalışırken dikkat edeceği hususlar
Konularını içerecek şekilde “Uygulamalı” olarak verilmesi yeterlidir.
Eğitimi verecek kişi hususunda da bazı forumlarda ve burada farklı yaklaşımlar gözlemliyorum ! İşe Başlama Eğitimlerini, İş Güvenliği Uzmanı tek başına verip belgelendir memelidir. İş Güvenliği Uzmanına işe başlayan personelin çalışacağı; bölüm, makine, ekipman vs hususunda tecrübeli “Tercihen” daha önce Destek Elemanı eğitimi almış olan Usta vb çalışanların eşlik etmesi gerekir/önemlidir.
Tüm bu çalışmanın tamamlanması için de 2 saat yeterlidir fakat sektöre, iş yerinin çalışma düzeni, tehlike/risk kaynakları sayısı vb faktörlere göre daha fazla sürebilir. Daha fazla sürecek olan yine uygulama kısmı olacaktır ! Aşağıda ilgili mevzuat açıklamasını görebilirsiniz.

Saygılar.

Resmî Gazete Tarihi: 15.05.2013 Resmî Gazete Sayısı: 28648

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri

MADDE 6 –

(2) (Değişik:RG-24/5/2018-30430) İşveren, çalışan fiilen çalışmaya başlamadan önce, işe başlama eğitimi almasını sağlar. Bu eğitimler işverence veya işveren tarafından görevlendirilen bilgi sahibi ve deneyimli çalışanlarca verilebilir. İşe başlama eğitimleri, temel eğitimlerin gerçekleştirilmesine kadar geçen sürede çalışanın tehlike ve risklere karşı korunmasını sağlayacak nitelikte olmalı ve uygulamalı olarak verilmelidir. İşe başlama eğitimi her çalışan için en az iki saat olarak düzenlenir. Bu eğitimlerde geçen süreler temel eğitim sürelerinden sayılmaz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.