Soru Iş Kazası Sonrası Isg Uzmanının Karakola Ifade Zorunluluğu?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında eski tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. alix

  alix TÜİSAG Üyesi  İş yeri sahipleri cogunlukta oldugu aşikar. Uzmanın ilk etapta ifade verme zorunluluğu yoktur. Dışarıya karşı sorumlu ve imza yetkileri olan işveren/işveren vekili, amirlari silsisile yolu ile ifadeye çağırılır. Olay ve mahkeme sürecine göre daha sonraki süreçlerde uzmanın bilgisine de basvurulur. İş yerinde saatlik duran uzmanı, olmadığı zamanlarda koluk kuvvetlerı nerede bulacak.?


   
 2. SerkanKURT

  SerkanKURT TÜİSAG Üyesi

  Bu mesleği tercih eden arkadaşlar(ki bende tercih ettim) Devlet karşısında muhatap istiyor..İşte o muhataplarda sizlersiniz...Eğer işlerinizi yasalara uygun olarak yapıyorsanız problem yok..ama yapmıyorsanız..Kanun önünde suçlu duruma düşersiniz..Ceza-i müediyelerine de katlanırsınız..Bu kadar..

   
 3. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Sayın alix çağırttırır getirtir İSG uzmanını kolluk kuveti. İnşalla başınıza gelmez ama hemen buluyorlar adamı merak etmeyin.

     

   
 4. senel

  senel TÜİSAG Üyesi

  OSGB ye bağlı çalışan bir uzman olarak, ben ayda bir kez firmalara gidiyorum ve firmada iş kazası olmuş ama gerekli yerlere haber vermemişler, bu durumda ne yapmalıyız?

   
 5. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Her türlü bildirim ve ifadeler işveren/işveren vekili sorumlulugundadır. Bu durumda sizin yapacagınız tek şey tespit ve öneri defterine yazmak ve kaza kaza incelemerini yaparak RD leri revize etmek.Bildirimde bulunmayan kuruluş yükümlü olup da yapmadadığı eksiklilerden dolayı ceza alacaktır. Bu şekilde sorumluluğunuzu atabilirsiniz.

     

   
 6. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Ediko' ya katılıyorum. Ne yazık ki bizim savcılarımız da, kolluk güçlerimizde mevzuatı neresinden okuyorlar bilmiyorum ama isg uzmanı sanki iş veren vekili veya işveren gibi ifade verilmeye çağrılıyor.
  Mevzuata göre bakarsak bizim işçiye karşı kolluk gücüne ifadeyi gerektirecek bir sorumluluğumuz yok. İşçi işverene dava açar, işverende isg uzmanına dava açar. Mevzuata göre bu şekilde ancak uygulama da kanunun işverene yüklediği tüm sorumlulukları isg uzmanına da yüklemiş gibi muamele yapılıyor.
  İnşallah kimse ifadeye gitmek zorunda kalmaz. Kazasız günler.

   
 7. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, geçenlerde bir seminere katıldım ve hukukçuların ortak fikri şu; önceden herhangi bir iş kazası olduğunda Sn.Savcı olay yerine geldiğinde bir muhatap bulamazdı bir kargaşa olurdu ama artık öyle değil artık her ne olursa olsun muhatap işverendir,ilk hesabı ona soruluyor dediler.
  Bilginize.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica