Soru Iş Kazası Sonrası Isg Uzmanının Karakola Ifade Zorunluluğu?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında eski tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. eski

  eski TÜİSAG Üyesi  Merhaba,iş kazasında isg uzmanının karakola gidip ifade verme zorunluluğu var mı ?


   
 2. Selcen ÖZBAY

  Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

  Bugün "parmak ezilmesi" sonucu bir iş kazası yaşandı İş Güvenliği Uzmanı olarak çalıştığım fabrikada.Hastane polisi refakat eden ustadan, işverenin ismini almış.Eğer beni de çağırırlarsa buradan yazarım.

   
  düseldorf bu yazıya teşekkür etti.
 3. livestrom

  livestrom TÜİSAG Üyesi

  iş güvenliği uzmanını çağırmazlar

     

   
 4. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  ama birçok işyerinde iş güvenliği uzmanını da çağırıyorlar işgüzar polisler..

   
 5. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  ama birçok işyerinde iş güvenliği uzmanını da çağırıyorlar işgüzar polisler..

     

   
 6. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Yok öyle bir şey arkadaşlar. Olaya şahit olan kişilerin ifadesine başvurulabilir en fazla, ki şahitlerin ifadesi zaten SGK ya bildirilen tutanakta mevcuttur.

   
 7. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Ama var öyle şeyler. İşyerinde kalbinden rahatsızlanan(hafif bir çarpıntı) arkadaşı hastanede işkazası olarak kayıtlara geçip karakolda polis iş güvenliği uzmanınız gelsin diyecek kadar saçmalıyorlar artık. Abarttılar olayları yani anlayacağınız.
   
 8. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar kimi çağırmasını bekliyorsunuz ifade için karakola şantiyede kaza oldu diyelim tabiki şantiye şefi, proje müdürü, ve isg uzmanını çağıracak. Bilgisine ve ifadesine başvuracak. Kısacası İSG uzmanı gidecek burda ne sorun var ki yöneticiyle işçinin farkı burda ortaya çıkıyo??? Ben polis olsam ben de İSG uzmanını kesin çağırırdım...   
  Aykırı bu yazıya teşekkür etti.
 9. Mete TAŞCI

  Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi


  Ne kadar güzel değil mi, iş kazası oldu çalışan yaralandı veya öldü; ne gerek var değil mi, kolluk kuvvetlerinin ifade almasına, savcının inceleme yapmasına, yargının karar vermesine... Siz zaten Tutanağı tuttunuz 3 gün içinde SGK'ya gönderdiğiniz, "derhal bildirimde bulunulması gereken" adli makamlar 3 gün sizin göndereceğiniz kafanıza göre yazdığınız tutanağı beklesin; sizin algılamanızla oluşturduğunuz ifadeleri değerlendirip soruşturma yapsın, yargıda sizin değerlendirmenizle karar versin. Sizce 72 tane (mart 2013 itibariyle) İG Uzmanı niçin cezaevinde...

  Geçen günlerde Erzurumda bir çimento fabrikasının genel müdürü 6 yıl hapis cezası aldı... Hapis cezasını İş K.'nun bilmen hangi maddesine göre almadı, TCK'nın ilgili maddesine göre aldı.

  Bir iş kazasının üç boyutu vardır; adli kısmı (ceza hukuku), iş hukuku kısmı ve maddi taleplerle (borçlar hukuku) ilgili kısmı.

  Adli kısım için; ön soruşturmada (kolluk kuvvetleri yapar) [devami sonra...]

     

   
 10. hotworkS

  hotworkS Guest

  Merhaba,

  İSG uzmanının çağırılmaması gerektiğini düşünüyorum; ki daha önce 3-4 kez sadece üretim sorumlusu ve İK sorumlusu gitti polise. Sonrasında fabrikaya gelip görüşmek istediler olay anlatılırken ben de yanlarındaydım..ama karakola gitmek gibi bir durumum olmadı.   
 11. Aykırı

  Aykırı TÜİSAG Üyesi

  Yok öyle şey arkadaş! Tabi ki ifadeyi İSG Uzmanı verecek. E ben nite bulundurayım o zaman onu!!! Sorumluluktan kaçmayın arkadaşlar...   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 12. hotworkS

  hotworkS Guest


  biz deneyimlerimizden bahsediyoruz.. İSG uzmanının görev yetki ve sorumluluklarını anlatan yönetmeliği okumanızı tavsiye ederim.

   
 13. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Sayın hotwork, kimin ifadeye çağırılıp çağırılmayacağının yönetmelikte çok yazacağını sanmıyorum. Ki o yönetmelikte de İSG uzmanı işverene karşı ihmallerinden sorumludur yazar. Ki iş kazası sonunda da ilk kazanın olmamasını sağlamaya çalışan kişinin ifadeye hatta karakola, hatta gerekiyorsa nezarete alınması gayet mantıklı, ki bence de alınsın zaten.
   
  Aykırı bu yazıya teşekkür etti.
 14. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  anlaşılan sadece iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri değil fırsattan yararlanmaya çalışan işverenler topluluğu da olmuş burası.Acayip acayip yorumlar geliyor hiç boşuna çırpınmayın sayın işverenler herhalde sorumluluktan kurtulamazsınız.

   
  Şua bu yazıya teşekkür etti.
 15. büşraferide

  büşraferide TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim başımdan ölümlü bir iş kazası geçti, karakoldan ifade için çağırdılar ve gidip ifademi verdim , yaptığım şeyleri anlattım gerekirse savcılıkta da ifade vereceğim. Bu korkulacak bişey değil tabi ki uzmanında ifadesi alınacaktır bu gayet normal.   
  Aykırı ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
 16. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Çağatay bey sizin bu yorumunuzdan şu çıkıyor, Ben İSG uzmanıyım eğitimi alır sınava girer kazanır bir sertifika alırım , işe girince yaptırdığımı yaptırır yaptıramadığımı yaptıramam ama paramı tıkır tıkır alırım, kötü bir olay olursa savcıya yada polise gidip ifade vermem ifadeye çağıranı da işgüzar olarak nitelendiririm, kısaca sorumluluk felan almam. Bunu kabul edenle çalışırım etmeyenle de çalışmam. Durum böyle gibi gözüküyor, yoksa ben mi yanlış anladım???

   
  Aykırı bu yazıya teşekkür etti.
 17. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Bence siz yanlış anlamışınız ve burdan o da çıkmıyor zaten.Şimdi işveren penceresinden bakarsak bütün iş kazalarının sorumlusu iş güv.uzmanıdır nasıl olsa o var diye düşünülen zihniyete karşıyım ben. Tabiki gerekirse vereceğiz biz ifademizi hatta benim vereceğim tutarlı ve sağlıklı ifade belki de birçok şeyin önüne geçecektir.Ama işyerindeki bir kişinin kalbinden fenalaşmasıın da sorumlusu direk ben olmamalım değil mi.Ben bu tür şeylere işgüzarlık olarak düşünüyorum.Çünkü orada ki poliste düşünüyor ki iş güv.uzmanı herşeyin sorumlusu hesabını o verecek.

   
  hotworkS bu yazıya teşekkür etti.
 18. hotworkS

  hotworkS Guest


  tekrar merhaba,

  dediğiniz gibi biz işverene karşı sorumluyuz.büşraferide'nin dediği gibi vereceğimiz ifade olayların detaylandırılması için ve o zamana kadar yapılan çalışmalarla ilgili olur.

   
  büşraferide bu yazıya teşekkür etti.
 19. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi


  Çağatay bey çoğu işveren değil belki ama, peki işveren her dediğinizi yapmışsa İSG için gerekli her türlü finansman sağlanmışsa ve size gerekli tüm imkanları vermişse sorumlu olarak sizi görmesi mantıksız mı?? Belki her türlü kazanın önüne geçemeyiz ancak illa da sorumlu ben değilim de diyemeyiz...

   
  Aykırı bu yazıya teşekkür etti.
 20. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Tabiki işveren de görevini tam olarak yerine getirmiş ise isg uzmanı da getirmemişse siz zaten olacak bir olumsuzluğu isg uzmanına yansıtabilirsiniz(rücu yapabilirsiniz) ancak bu olayların çok daha ileriki boyutları.Ben ilk boyutundaki sıkıntılardan bahsetmiştim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica