İş Güvenliği Uzmaninin Firmayi Bakanliğa Şikayet Etmesi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

İş Güvenliği Uzmaninin Firmayi Bakanliğa Şikayet Etmesi

Konu, 'Güncel Duyurular, Tartışmalar, Forum Hakkında' kısmında Göğem Öykü HEPSARIGÜL tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş 1. Merhabalar
  Arkadaşlar söylenenlere ve tespit öneri defterine yazilanlara uymayan işyerlerini bakanliğa bildirmek için gerekli prosedürleri bilen varmi?


   
 2. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  Madde 11
  (3) (Değişik:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanı, işverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden acil durdurma gerektiren haller ile yangın, patlama, göçme, kimyasal sızıntı gibi hayati tehlike arz edenleri, belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne yazılı olarak bildirmekle yükümlüdürler.

   
 3. Meryem ÇITAK

  Meryem ÇITAK TÜİSAG Üyesi

  Yüksek lisans yaparken bu durumla ilgili sorumuza hocanın verdiği cevap şuydu:
  Alo 170 i arayın. İster Tc No verin ister vermeyin. Firmanızın durumunu şikayet edin. Bir durum söz konusu olduğunda, ben şu tarihte şu saatte bildirimde bulundum. kayıtlar incelensin, demeniz yeterli olur demişti.
  tabi yaptım mı yapmadım. çünkü o aşamaya gelmeden önce uyarı yazısı yazarak, konular düzeltilmezse bildirimde bulunacağımı dair ciddiyetimi yansıttığımda bir düzelme oldu.

     

   
 4. baki karaman

  baki karaman TÜİSAG Üyesi

  Böyle bir uygulama olmaz. Adam ayrılırsa parasını alamazsa o zaman şikayet eder. Bunu yazanlar da çalışan pisikolojisi biliyor dur. Bakanlık ve yetkililer niye denetleme görevini yapmadın denince sorumlulukdan kurtulmak için böyle birşey yazmış yönetmeliğe. Çalışanlardan çalışmakta olduğu yeri kim şikayet edebilirki..

   
  hasan özer ve Uzman Özlem bu yazıya teşekkür etti.
 5. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Baki abi,
  Ben neden senin bugüne kadar yazdıklarından hiçbirşey anlamıyorum. Kendimi sorgulamaya başladım acaba bendemi bir sorun var diye. Benim gibi düşünen varmı onuda çok merak ediyorum arkadaşlar lütfen yardım :) Baki abi seni seviyorum bu arada yazdıklarımdan alınma lütfen. ;)

     

   
  EVREN IŞIK, AltınOran, aragon34 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Baki Bey anlayışınıza sığınarak yazıyorum;
  Baki Bey' de benim gibi her halde, bazen düşünürken düşüncelerin bir noktasından karşımdakine konuşmaya başlıyorum; sanki karşımdaki beynimi okuyor gibi:) Yakın arkadaşlarım da alışmıştı duruma. Bir üçüncü, dördüncü kişi varsa ortamda; beni tanıyan arkadaşım tercüme ederdi:)
  Ama tabi ki biz Baki Bey' i böyle seviyoruz:)

   
 7. baki karaman

  baki karaman TÜİSAG Üyesi

  Egemen Bey yeni A sınıfın Hayırlı uğurlu olsun. Sen Adana'da sıcak ortamda iken biz bolu da donuyoruz. Yaşlandık artık bazı şeyleri yazdık zannedip geçiyoruz. Eğer yararlı bir cümlem olursa istifade edip hiç yoktan eyidir, deyip geçiver. Arkadaşım sevgi ve saygılar sunarım. Yazdıklarından çok alındım. Çünkü gönderdiğin ifade resimlerinden sonraki göz kırpıyor ve önceki kırpmıyor. Bana 2 göz kırpan ifadeyi çok görmüşsün bi daha seninle hiç konuşmayacağım. Davet edersen Adana 'ya gelmeyi düşünüyordum şimdi düşünmemeyi düşünmeye başladım.....
   
 8. baki karaman

  baki karaman TÜİSAG Üyesi

  yanınızda 2 kişi daha varken tercümeye bile kalkışmamanız ve 3-4 kişi varken tercümeye başlamanızdan okeyde olup tercüme yaptığınızı anlıyorum. Yazdığımız andaki durumumuz da yazdıklarımızı etkiliyor. Kaldı ki bir de kafamızdakileri yazdık zannederiz. Şöyle bir konuyu hiç bilmeyen gibi tekrar yazdığımı
  Genç Arkadaşım (yolun yarısı diyelim de gene de Allah uzun ömür versin) . 1-2 kişi varken tercüme yapılmamasından ve 3-4 kişi varken tercüme yapılmasından bir okey masası kurulma izlenimi hissediyorum. Arkadaşım cümlenin başlangıç cümlesi bile değerli bir kişinin değerlendirmesi olduğunu anlatacak derecede nazik bir hitap içeriyor.İnşallah anlaşılmasak da bir gün karşılaşıp birlikde çalışırız. Her şey gönlünce olsun.   
 9. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Canın sağolsun Baki abi seni seviyoruz. Ne zaman istersen buyur gel Adanaya. Herşey gönlünce olsun abim kal sağlıcakla.

     

   
  baki karaman bu yazıya teşekkür etti.
 10. erdal doğan

  erdal doğan TÜİSAG Üyesi

   
 11. erdal doğan

  erdal doğan TÜİSAG Üyesi

  Ya bu is guvenlik uzmani dioki mesela isletmede yangin olasiligi cok yuksek ve yangin tupumuz ve dolaplarimiz az yetersiz kalir vakanin gerceklesmesi durumunda alinmasi gereklidir diyerek yazili olarak mail degil arkadaslar yazili olarak bildirilmesi demek isletme sahibi almaz ise sorumluluk isg uzmanin kalkar demektir..   
 12. kazim yuceer

  kazim yuceer TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar selam. Bu konu biz uzmanları son derece sıkıntılı bir duruma sokuyor. Bakanlığa telefon,emal,dilekce vb yollarla geri bildirim yapan arkadaşlar var ise lütfen deneyimlerini burada paylaşsınlar. "Hayati tehlike var ise.." tanımlaması çok açık ve geniş bir ifade, özellikle inşaat sektörü için. İşverenlere bazı önlemleri aldırmak çoğu zaman oldukça sıkıntılı. Gereği yapılamayan bu önlemlerin bir çoğu da hayati risk içermekte maalesef. Bu durumları bakanlığa bildirmeye başladığımızda başımıza neler geleceğini kestirmek zor. Konuyla ilgili deneyimi olan arkadaşların paylaşımları bildirim yapmak isteyen fakat yapmaya cesaret edemeyen uzmanlar için çok önemli bence. Mesela teftis@csgb.gov.tr ye email atmak bizi sorumluluktan kurtarır mı? Yada 170 i aramak. Herkese kazasın günler dileğiyle..!

   
  mahir. deniz bu yazıya teşekkür etti.
 13. mahir. deniz

  mahir. deniz TÜİSAG Üyesi

  Bunu bende merak ediyorum hiç yapmadım ama birgün illaki yapmak zorunda kalabilirim ..
   
 14. Hasan ç.

  Hasan ç. TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum belki ama bir şeyi merak ediyorum. Atıyorum Cumhurbaşkanlığında taşeron firmada bir uzman, asıl işvereni nasıl şikayet eder? Yada ederse ne kadar başarılı olur? Başarılı olursa başına ne gelir?cukkacukka Hiç bana 1 yıl tazminat alır falan demeyin. Çokta güzel kılıfına uyduruyorlar...

   
  Sancak ve Korhan Solmaz bu yazıya teşekkür etti.
 15. Sancak

  Sancak TÜİSAG Üyesi

  Çok kolay;
  Öncelikle bazı yorumları okudum ve hayrete düştüm. " Kim kendi işyerini şikayet edebilir ki yazmış" Ya şikayet edersin ya da hapse girersin tercih sizin. bazıları da işten atılan uzmanlar şikayet eder yazmış. varsa yönetmeliklere aykırılıklar işten atılınca tabiki edebilir.

  Gelelim konumuza. Eğer işten atılmadığın bir zaman da işverene yazılı olarak uyardıysan (öneri ve tesbit defteri ve mail yoluyla) sorumluluğunun ilk aşamasını yapmış sayılırsın. Burda işten atarlar diye de korkmanıza gerek yok (ben iki kez uyarı yazısı yazdım ve hala işimin başındayım) işveren sizi işten atarsa daha büyük sorunlarla karşılaşacağını da bilmektedir. işten atarsa da 12 maaş alırsınız. (alamayız demeyin hangi avukata sorarsanız sorun alır). özellikle A Sınıfı Uzmanlara sesleniyorum. Kendinizi harcatmayın. Dik durun.   
  Genco bu yazıya teşekkür etti.
 16. Sancak

  Sancak TÜİSAG Üyesi

  Son yazımı yazdıktan sonra başka yorum yapan olmamış :) Gelişmeleri yazayım dedim. 9 Temmuz pazar günü Alo 170 e işvereni bildirdim. 10 Temmuzda da yazılı olarak hem bakanlığa hem de İl müdürlüğüne bildirdim. Sonra da işverene Bakanlığa bildirimde bulunduğumu söyledim. Yaklaşık bir saat içerisinde iş akdim tazminatsız olarak fesih edildi. Tabi ki hemen hukuksal mücadelemi başlattım.

  Maalesef işimiz gereği salla başını al maaşını yapamıyoruz. Başımızda kılıç gibi yönetmelikler duruyor. Durmasa bile hiç bir şey çalışanın hayatından daha önemli değildir. Kutsal bir mesleğimiz var arkadaşlar. Farkında değiliz belki ama bir çok kişinin hayatını kurtarıyoruz. Vicdanen rahatım. Umarım bu davranışım bir çok uzmana örnek olur ve çalışanların hayatlarının işverenin verdiği maaştan daha değerli olduğunun farkına varırız.

   
 17. oklkvn

  oklkvn TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle geçmiş olsun ve doğru olanı yapmışsınız ama iş güvenliği özerk bir yapıda olmadığı sürece bu şekil iş akdi fesihleri devam eder ve işveren kendine başka bir kurban arar.

   
 18. Sancak

  Sancak TÜİSAG Üyesi

  Benden önce işi Bırakan A sınıfı Uzman da aynı sebeplerden dolayı bakanlığa bildirim yapacağını söylemesi nedeniyle iş akti fesih edilmişti. Ben geldiğimde de aynı şekilde yönetmelikleri uyguladım. Ama ben bildirimde bulundum. Eminim benden sonra gelen de aynı şekilde davranacaktır. Aksi takdirde cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalacağı aşikardır. Önemli olan yönetmelikleri cesaretle uygulayabilmek. Bunu yaptığımız sürece işveren yönetmeliklere uymak zorunda kalacaktır.

   
 19. oğuz han

  oğuz han TÜİSAG Üyesi

  alo 170 i aramak istiyorum ama birtürlü cesaret edemedim çünkü müfettiş geldi cezayı yazdıgında akabinde firma sırf ismi öğrenmek için cezaya itiraz etti mahkeme de şikayet edenin bilgileri dosyada firma avukatı tarafından göründüğü söylendi eğer benim şikayet ettiğimi firma sahipleri öğrenirse hepsi mafya zaten, bellerinde silahla dolaşıyorlar beni makinelere oturturlar Ne yapmalıyım?

   
 20. chemistable

  chemistable TÜİSAG Üyesi

  Bu sektörde işyeri hekimi olmak varmış......

   
  _kaanmert bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica