Tartışma : Iş Güvenliği Uzmanlığı Fiyasko Mu?

Cemil Yurttas

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ikincisi bir oto servisci dostum benim igu olurmusun dedi oluruz dedim tanidik diye fiyat bile soylemedim sonra aradi abi dedi bir osgb geldi 150 liraya tutarim demis bu nasil fiyatdir ben istesemde 100 lira falan derdim bu 150 liraya isu isyeri hekimi ve dp hepsini halletmis oluyor gelde calis nasil caliscaksan yol parasini kurtarmaz

cc76

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ikincisi bir oto servisci dostum benim igu olurmusun dedi oluruz dedim tanidik diye fiyat bile soylemedim sonra aradi abi dedi bir osgb geldi 150 liraya tutarim demis bu nasil fiyatdir ben istesemde 100 lira falan derdim bu 150 liraya isu isyeri hekimi ve dp hepsini halletmis oluyor gelde calis nasil caliscaksan yol parasini kurtarmaz
buradaki osgb uzman +dr adam başı 20 tl fiyat vererek tamircilerle çalışıyor. çalışan sayıları 1 ile 5 arasında değişiyor. Yakında bedavaya da yapan çıkacak...

fahri boy

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
osgb den hizmet alıyoruz. 5 çalışan için 1 saat iş hek ve isg uzmanı için 300 tl veriyoruz. 180 tl si isg uzmanı için 180/ 5 = 36 tl kişi başı 217 saat * 5 kişi yaklaşık = 1085 kişi oluyor
1085 * 36 tl .= 39 060 tl ( otuz dokuz bin tl civarı ) isg uzmanı nın kaymağını osgb sahibi kazanıyor. osgb açın çalışın . siz neden bahsediyorsunuz . belge alıp işe girip , bir de maaş kartı arıyorsanız asgari ücrette fazla.

fahri boy

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
osgb den hizmet alıyoruz. 5 çalışan için 1 saat iş hek ve isg uzmanı için 300 tl veriyoruz. 180 tl si isg uzmanı için 180/ 5 = 36 tl kişi başı 217 saat * 5 kişi yaklaşık = 1085 kişi oluyor
1085 * 36 tl .= 39 060 tl ( otuz dokuz bin tl civarı ) isg uzmanı nın kaymağını osgb sahibi kazanıyor. osgb açın çalışın . siz neden bahsediyorsunuz . belge alıp işe girip , bir de maaş kartı arıyorsanız asgari ücrette fazla.
Bunda şaşıracak bir durum yok. Daha önce bu forumda yazmıştım. 21 aralık sonuçlarından sonra , oluşan uzman havuzu şu an tüm tehlike sınıfları için ( şu an 50 altı az tehlikelilerin İG uzmanı ve İH hizmeti alma zorunluluğu olmadığı ve bu işyerlerinin sayısının çok yüksek olduğu düşünülürse bu kapasite fazlası şu an için çok daha da fazladır. ) gerekenin zaman açısından 10 katına ulaşmıştı. 2014 yılında yapılan/yapılacak 3 sınavdan sonra bu kapasite fazlası 15 - 20 katı civarına ulaşacaktır. 2014 sonrası eğer sınavlar devam ederse gerisini varın siz düşünün.Kişiseldüşüncem, belli bir noktadan sonra tıpkı sigorta eksperliğin de olduğu gibi sınavlara uzunca bir süre ara verilmesi, hatta bir daha yapılmaması, bunun yerine üniversitelerde İG mühendisliği bölümlerinin oluşturularak, bu işin bu bölümlerden mezun olacak İG Mühendisi arkadaşlara bırakılmasıdır. Mevcut İGU havuzu , bu bölümlerin açılması ve ilk mezunların verilmesine kadar geçecek sürede bu alandaki boşluğu doldurmaya fazlasıyla yeterlidir.
her sınava girişte 50 tl verildiğine bakarsanız buda trafik cezaları gibi ayrı bir gelir kapısı olduğu düşünülebilir. dolayısı ile ev kadınlarına kadar herkese belge verme imkanı bile olabilir.

bernay279

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
osgbler kişi başı doktor+uzman+sağlık personeli 50 lira diyor, yapmam daha iyi, A sınıf olduğum için çok tehlikeliler geliyor, düşük rakkamlara riske girmem

gokhan özbek yuksel

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
bu verilen fiyatlar ciddi anlamda komik ve yapılan işlerin ne kadar kopyala apıştır olduğunu gösteriyor bu işin de meslek odası kurulmalı ve taban ücretler belirlenmeli

hasanozf

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Genellikle işçi başı 40-60 TL arası fiyatlar var.

2011-2012 de kazanan iyi para kazandı. Özellikle A sınıfı olanlar. A sınıfı ekip işi ranta çevirip aylık 20.000 - 25.000 TL ye iş almaya kalkınca prim yükseltme işini çıkardı devlet. bir de bakılacak işçi sayısını iki katına arttırdılar (1000 isen 2000 kişiye bakacaksın vb). Piyasada uzman sayısı fena halde artınca fiyatlar hayli hayli düştü.

orhanyigit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
konu devletin yaptık oldu demesiyle yürüyor maalesef, işin yürütümüne bakan yok.

orhanyigit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
osgbler kişi başı doktor+uzman+sağlık personeli 50 lira diyor, yapmam daha iyi, A sınıf olduğum için çok tehlikeliler geliyor, düşük rakkamlara riske girmem
türk ticari yapısında geleni kaçırmayayım mantığıyla işler dönüyor, risk aldığı firmayı tanımadan alıyor, var gerisini sen anla.

rahim34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hala bir sürü insan yüksek lisans yapıyor...bir umutla...hocalar da ceplerini doldurdu...??? O yüzden AB'ye almıyorlar bizi zaten...Herşey uyduruk...göstermelik....iş ahlakımız yok...kravat tak...masayı kap...güçlüyü koru...amirine he de...güçsüzleri öp...sonra da işçi güvenliği sağlığı de....Bu sebeplerle, TUİSAG'ın çalışmaları çok önemli...Herkesin desteklemesi lazım....Mağduriyet kapıdadır...
Bir türkiye klasiği dimi..

murat adam

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Uzman olmanın kriterleri biraz daha sorgulanmalı bence...

Fürkan Gökçayır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)

Hakan ERDOĞAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
bu sene denetim var. son 1 ayda uzmanlığını yaptığım 3 firma denetim geçirdi.
1000 kişiyle koca ülkede kaç firmayı denetleyecekler.herhalde bir denetlediklerini 10 sene sonra bir daha denetleyecekler.kesinlikle igu arkadaşlardan bakanlık istihdam yapmalıdır.böylelikle yaklaşık 200 bin uzman eritilir.yoksa yalan olur bu iş.

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yorumlar çok güzel ama sanırım bu kanun alel acele çıkarılmış gibi bir görüş oluştu bende... Devlet inanmıyor, iş güvenliği uzmanı olan arkadaşlarım hiç inanmıyor...

tahir çayır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar 50 tl fiyat veren osgb ler işin hilesinde hizmet vermiyor uzman hekim göndermiyor sadece katip 1 gün ya da 1 saat görevlendirme yapıyor gibi hileler ile iş yapmaya çalışıyorlar fakat 2 ay para alıyorlar 3. ay sözleşmeleri iptal ediliyor. dlayısı ile 8. ya da 9. ay sonunda OSGB lerin yarısından fazlası yok olacak.siz işinizi düzgün yapın paraya çok takmayın ucuz ve hileli iş isteyenlere iş yapmayın yaptırmayın yeter.

murat adam

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Kimsenin kalbini kırmak değil niyetim ama osgb ler öyle fiyattlar veriyor ki konuşmamak yada dile getirmemek elde değil..çok tehlikeli bir yer için 80 küsür kişi için 800 tl eklif ettiler. Bu nasıl oluyor bu osgb ler yani bireysel çalışan kisileri bezdirmeye mi çalışıyor.1 kişi için doktor igu toplam fiyatı 10 tl.
Piyasa acaip bi fiyat silsilesi aldı.Gerçekten çok yazık bir sürü insan başka yollara yöneldi.Uzmanlar belgeyi aldığına pişman bence c sınıfı olanların zaten yüzüne bakilmiyor.Her şey para dönüştü kimse kaliteden yada standarttan söz etmiyor.
Fırsat düşkünlügü moda olmuş.
Lafımı işini iyi yapan osgb ler alınmasın lafım fırsat düşkünlerine..

tahir çayır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşım hangi ilde bu rakamlar altindan kalkınması mumkun olmayan rakam bu hekimin saati 60 tl , a sinifi uzman saati 50 tl iken iki gun sonra bu osgbler kapanmaya mahkum.Konya'da boyle calisan osgb ler müşteri satmaya basladilar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

murat adam

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
80 kişiye 800 tl ile anlaşıldı.manisada bi osgb..Anlaştığı firma çok tehlikeli işyeri..10tl=hekim+uzman bu nasıl MATEMATİK.
Piyasa borsa gibi oldu.Hangi akla hizmet.o osgb de çalışan uzmanlara yazık.piyon olarak kullaniliyor.
O paralara ve o riske gireceğime boş gez daha iyi...

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
devlette müfettiş yok doğru düzgün bunlar müfettiş alsalar ya o kadar uzman açıkta işsiz güçsüz hergün bana bi sürü cv geliyor.bu işi gerçekten yapacaklar yapsın iş olsun diye bu sertifikayı almış birçok adam var.badem bıyıklılardan fırsat olursa devlete girmek lazım en temizi özel sektörde bu işi bitirdiler ayağa düşürdüler öldürdüler.İSG öldü.müfettişlik cazip.benim babadan zengin primi yatmış arkadaşım b sınıfı oldu hiçbirşey bilmiyor bu adam nasıl çok tehlikeli yere bakar ve böyle beleşten sınıfı yükselen çok adam var.bakanlık rezil oldu bence

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.