Tartışma : Iş Güvenliği Uzmanlığı Fiyasko Mu?

mehmetnr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhaba,

Yorumlara şöyle kısaca göz attığımda, doğru olmayan beklentiler ve bakış açısı sebebiyle olumsuz yorumlar ve hayal kırıklığına uğradığını ifade eden arkadaşlar görüyorum.

Öncelikle şunu söyleyeyim; hiç kusura bakmayın arkadaşlar dünyanın hiçbir yerinde ve hiçbir zaman elinizde sadece bir sertifika bulundurarak para kazanamazsınız. 6331 sayılı yasa, öyle ya da böyle oldukça kapsamlı bir faaliyet alanı ve yeni bir pazar yaratmıştır. Denetimlerin, yaptırımların artması, çalışan ve işverenlerde bu bilincin az veya çok gelişmesi sebebiyle zamanla sektör daha da yerine oturacaktır.

Her şeyden önce İSG Uzmanı arkadaşlarımızın, kendi uzmanlık alanlarının ve gerektirdiği kişisel yetkinliklerin neler olduğunu doğru kavramaları.

Bu işte başarılı olmak ve para kazanabilmek uzmanlık lisansına sahip olmak tek başına yeter koşul değil. Yani kimse bu lisansa sahip olduğu için iyi iş ve ücret teklifleri beklemesin.

Bu alanda başarılı olacak uzmanların önce;
- İyi bir Lider,
- İyi bir İnsan Kaynakları Yöneticisi,
- İyi bir Kalite Güvence Yöneticisi,
- İyi bir Eğitimci,
- İyi bir Danışman Rehber,
- İyi bir Mühendis,

Olması gerekiyor.

Konuları ele alış biçiminiz, olaylar karşısındaki yaklaşımınız, resmin bütününü görebilme ve herkese bu resmin hangi parçası olduğunu kavratabilme yeteneğiniz, liderlik, rehberlik, yöneticilik vasıflarınız, hem işveren hem çalışan tarafında empati kurabilme ve bunu iletişim frekansınıza yansıtabilme özellikleriniz vb ...

Özetle; bu süreç bir yönetmelikler ve dökümanlar yığını DEĞİL bir YÖNETİM BİLİMİDİR.
realist yaklaşım ...forumda konulara yaklaşım egoistçe.. nesin ? ne verdin? ne istiyon? sorularını önce kendimize soralım

mehmetnr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Keşke içlerinden bir yürekli çıksa da ''Biz yine yapacağımızı yaptık,her işte olduğu gibi bunu da yüzümüze gözümüze bulaştırdık,kusura bakmayın,bize biraz zaman verin de düzeltelim.Hatta düzeltemeyiz de, siz bakın başınızın çaresine'' dese...Keşke.
nerde öyle akıllı

mehmetnr

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ikincisi bir oto servisci dostum benim igu olurmusun dedi oluruz dedim tanidik diye fiyat bile soylemedim sonra aradi abi dedi bir osgb geldi 150 liraya tutarim demis bu nasil fiyatdir ben istesemde 100 lira falan derdim bu 150 liraya isu isyeri hekimi ve dp hepsini halletmis oluyor gelde calis nasil caliscaksan yol parasini kurtarmaz
Bu durum" sanayi odasında bir iş adamı bakırdan mamul bir parçayı gösteriyor bu hammadde dünya fiatı 5 tl
Çin bunu 4 tl veriyor bunu biri bana izah etsin"lafını hatırlattı

genc57

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hangi isi dogru yapiyoruz ki bu is dogru yapalim her isin dogrusundan once yanlisini yapmada ustumuze yok. balik bastan kokuyomus dogrusu

Keopseti

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar bende yükseltme sınavına girdim ve 52 nette kaldım...
Mayıs sınavınada üzülerek tekrar girmek istiyorum...
Neden üzülerek?
Çünkü, B ve A sınıfı belgelerini yılların tecrübesi ve birikimi ile haklı olan sınavlarını vererek almış olan GERÇEK İSG B ve A sınıfı uzmanlarına büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum...
A sınıfı uzmanı olan arkadaşımız tam zamanlı olarak aylık 5000 TL maaşla çalışırken yakın zaman içinde patronu yanına çağırmış ve dışarısının A sınıfı uzman kaynadığını bu nedenle maaşını 3000 TL ye düşüreceğini söylemiş... Şimdi bu arkadaşın yanına kendinizi koyun...
İlerleyen zamanlarda Yüksekokul mezunlarının ve belki de hatta lise mezunlarınında İSG uzmanı olarak önlerinin açılacağını düşünüyorum...
O zaman belki GERÇEK İSG B ve A sınıfı uzmanların ne düşünmek istediklerini daha iyi anlayacağız...
Kısacası EVET, bende bu HAKSIZLIĞA ortak olup rant kapısı olan MAYIS ayındaki yükseltme sınavına bende gireceğim...
Ama üzülerek söylüyorum bu belgelerin ilerde pek bir işe yarayacağını düşünmüyorum...
Haksızlıkla alınan bu belgelerin geçerliliğinin ne kadar süreceğini de merka ediyorum...
Ama, para kazanmak için bu bozuk düzene ayak uydurmaya çalışan bir mühendis olarak bu mesleğin ilerde önünün tıkanacağını, geçmişteki birçok kötü örneklerle tahmin ediyorum...
Keyfinizi kaçırdığım için özür diliyorum...

abdulvahap gülezgin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kendinize haksıksız etmeyin, art niyetli zevatların günahını kendimize yüklemek hatadır.

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar bende yükseltme sınavına girdim ve 52 nette kaldım...
Mayıs sınavınada üzülerek tekrar girmek istiyorum...
Neden üzülerek?
Çünkü, B ve A sınıfı belgelerini yılların tecrübesi ve birikimi ile haklı olan sınavlarını vererek almış olan GERÇEK İSG B ve A sınıfı uzmanlarına büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum...
A sınıfı uzmanı olan arkadaşımız tam zamanlı olarak aylık 5000 TL maaşla çalışırken yakın zaman içinde patronu yanına çağırmış ve dışarısının A sınıfı uzman kaynadığını bu nedenle maaşını 3000 TL ye düşüreceğini söylemiş... Şimdi bu arkadaşın yanına kendinizi koyun...
İlerleyen zamanlarda Yüksekokul mezunlarının ve belki de hatta lise mezunlarınında İSG uzmanı olarak önlerinin açılacağını düşünüyorum...
O zaman belki GERÇEK İSG B ve A sınıfı uzmanların ne düşünmek istediklerini daha iyi anlayacağız...
Kısacası EVET, bende bu HAKSIZLIĞA ortak olup rant kapısı olan MAYIS ayındaki yükseltme sınavına bende gireceğim...
Ama üzülerek söylüyorum bu belgelerin ilerde pek bir işe yarayacağını düşünmüyorum...
Haksızlıkla alınan bu belgelerin geçerliliğinin ne kadar süreceğini de merka ediyorum...
Ama, para kazanmak için bu bozuk düzene ayak uydurmaya çalışan bir mühendis olarak bu mesleğin ilerde önünün tıkanacağını, geçmişteki birçok kötü örneklerle tahmin ediyorum...
Keyfinizi kaçırdığım için özür diliyorum...[/QU

bırakın 3000 tl yi 1500 tl ye işe başlayan a sınıfı uzman dolu piyasa

İSG TEL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
devlette müfettiş yok doğru düzgün bunlar müfettiş alsalar ya o kadar uzman açıkta işsiz güçsüz hergün bana bi sürü cv geliyor.bu işi gerçekten yapacaklar yapsın iş olsun diye bu sertifikayı almış birçok adam var.badem bıyıklılardan fırsat olursa devlete girmek lazım en temizi özel sektörde bu işi bitirdiler ayağa düşürdüler öldürdüler.İSG öldü.müfettişlik cazip.benim babadan zengin primi yatmış arkadaşım b sınıfı oldu hiçbirşey bilmiyor bu adam nasıl çok tehlikeli yere bakar ve böyle beleşten sınıfı yükselen çok adam var.bakanlık rezil oldu bence
Devlete nasil gecilir.
Bikdigim kadariyla bu iş sağlığı güvenliği tamamen özelde

metinarik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
katılıyorum bencede... 20 msj daha lazım.. çok zor çok..

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
geçmişte ben demiştim diyeceğim, kim olduğum ortaya çıkacak.o nedenle demiyorum :D
ama ben demiştim.
ülkemizde maalesef sadece diploma olsun diye gidilen üniversitelerin sonucunda maalesef içi boş mezunlarla dolu olunca etrafımız yani ülkemiz böyle ortaya çıkan her iş fırsatında elimize yüzümüze bulaştırıyoruz işi.(hatırlayın-araştırın i love you filmi vardır.türk filmi.eleman su ürünleri okuyor.bitiriyor.ama köyünde su yok :D halimiz böyle maalesef.genel olarak)

bu heder olmuş bir çaba değildir, ancak.kesinlikle karşılığı olan bir çalışmadır.bir sektördür.bir meslektir.dünyada ileri ülkelerde onyıllardır faaliyet alanı olan bir iştir.
tabi ülkemizdeki genel sosyo-ekonomik/sosyo-kültürel yapı düşünüldüğünde ilerleyişin çok yavaş olacağı şüphesizdir.en basit örneği eğitim verirsiniz ama karşıdaki kişinin okuma yazması yoktur.bunun gibi nedenlerdern ötürü ilerlememiz yavaş olacaktır.
işverenler ne kadar çok para kazansada doğrudan isg nin kendilerine para kazandırmadığını bildiklerinden bize harcadıkları parayı BOŞa giden bir para olarak görürler.bu da yavaş ilerlemenin diğer nedenidir.

gelelim günümüze ve geleceğe..şahsi öngörülerime.

bundan belkide 2,5-3 veya 4 yıl önceki maaşlar tüm sınıflar için olmayacaktır bundan sonra.bu kesin.malum osgb çok.uzman çok.artık a ve b sınıfı uzman rahatlıkla bulunuyor.ve git gide sayıları artıyor.bu nedenle işe yeni başlayan c sınıfı 1000-1500, b sınıfı 3000-4000 ve a sınıfı5000-7000 aralığında kazanacaktır. (b ve a sınıfı uzmanların tecrübeli olduğunu düşünerek yazdım.yani c yi alıp gidip hemen yükselten ve hiç uzmanlık tecrübesi olmayan a ve b sıınıfları için değil bu rakamlar.onlar için daha düşük olacaktır haliyle...)
peki ilerleyen süreçte ne olacak.
daha öncede demiştim.
işini iyi yapan osgb ler ve uzmanlar her daim iş yapacaktır.çünkü bu kanunun geri çekilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.buna emin olabilirsiniz.ancak ben yeni başlayacak arkadaşların yerinde olsam büyük umutlarla girmezdim bu sektöre.hatta başka alanlara yönelirdim.çünkü çok basit bir örnek vereceğim arkadaşlar.
yaklaşık 3 yıl önce ben sektöre girmeyi düşündüğümde google den arattığımda uzman, uzman maaşı,çalışma koşulları vb. anahtar kelimelerle 2 bilemedin 3 site çıkıyordu ve bu sitelerdeki forum sayfaları sadece 1 veya 2 idi. ama şimdi google ye girin otomatik tanımlamadan sadece iş yazınca milyonlarca sonuç çıkıyor.
bilmem anlatabildim mi.
ayrıca çalıştıkları alanda yüksek prim güünleri olup a ve b sınıfı olarak çok para kazanacaklarını uman ve uzmanlıkta hiç tecrübesi olmayan arkadaşlarım, sakın a yada b olacak sertifikanıza güvenmeyin. çünkü iş verenler uzmanlık tecrübesine baktığında birşey göremeyince çok sıcak bakmıyorlar.haa bazı osgb lere felan gidebilirsiniz. onlarda alır sizi inşaatın göbeğine koyar ki ben tecrübeli bir uzman olarak bile inşaatlarda çalışmayı ısrarla reddediyorum.
bilmem anlatabildim mi..??
SAYGILARIMLA.

Adil Tekin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Hangi isi dogru yapiyoruz ki bu is dogru yapalim her isin dogrusundan once yanlisini yapmada ustumuze yok. balik bastan kokuyomus dogrusu
Bu yasanın şu an tek amacı var hükümete karşı duranlara karşı bir ışın silahı. Sindirme politikası yoksa bizlere yönelik çıkan bir kanun yasa değil. Yoksa devlet e devlette her şeyi görüyor

İSG TEL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
geçmişte ben demiştim diyeceğim, kim olduğum ortaya çıkacak.o nedenle demiyorum :D
ama ben demiştim.
ülkemizde maalesef sadece diploma olsun diye gidilen üniversitelerin sonucunda maalesef içi boş mezunlarla dolu olunca etrafımız yani ülkemiz böyle ortaya çıkan her iş fırsatında elimize yüzümüze bulaştırıyoruz işi.(hatırlayın-araştırın i love you filmi vardır.türk filmi.eleman su ürünleri okuyor.bitiriyor.ama köyünde su yok :D halimiz böyle maalesef.genel olarak)

bu heder olmuş bir çaba değildir, ancak.kesinlikle karşılığı olan bir çalışmadır.bir sektördür.bir meslektir.dünyada ileri ülkelerde onyıllardır faaliyet alanı olan bir iştir.
tabi ülkemizdeki genel sosyo-ekonomik/sosyo-kültürel yapı düşünüldüğünde ilerleyişin çok yavaş olacağı şüphesizdir.en basit örneği eğitim verirsiniz ama karşıdaki kişinin okuma yazması yoktur.bunun gibi nedenlerdern ötürü ilerlememiz yavaş olacaktır.
işverenler ne kadar çok para kazansada doğrudan isg nin kendilerine para kazandırmadığını bildiklerinden bize harcadıkları parayı BOŞa giden bir para olarak görürler.bu da yavaş ilerlemenin diğer nedenidir.

bundan belkide 2,5-3 veya 4 yıl önceki maaşlar tüm sınıflar için olmayacaktır bundan sonra.bu kesin.malum osgb çok.uzman çok.artık a ve b sınıfı uzman rahatlıkla bulunuyor.ve git gide sayıları artıyor.bu nedenle işe yeni başlayan c sınıfı 1000-1500, b sınıfı 3000-4000 ve a sınıfı5000-7000 aralığında kazanacaktır. (b ve a sınıfı uzmanların tecrübeli olduğunu düşünerek yazdım.yani c yi alıp gidip hemen yükselten ve hiç uzmanlık tecrübesi olmayan a ve b sıınıfları için değil bu rakamlar.onlar için daha düşük olacaktır haliyle...)
daha öncede demiştim.
işini iyi yapan osgb ler ve uzmanlar her daim iş yapacaktır.çünkü bu kanunun geri çekilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.buna emin olabilirsiniz.ancak ben yeni başlayacak arkadaşların yerinde olsam büyük umutlarla girmezdim bu sektöre.hatta başka alanlara yönelirdim.çünkü çok basit bir örnek vereceğim arkadaşlar.
yaklaşık 3 yıl önce ben sektöre girmeyi düşündüğümde google den arattığımda uzman, uzman maaşı,çalışma koşulları vb. anahtar kelimelerle 2 bilemedin 3 site çıkıyordu ve bu sitelerdeki forum sayfaları sadece 1 veya 2 idi. ama şimdi google ye girin otomatik tanımlamadan sadece iş yazınca milyonlarca sonuç çıkıyor.
bilmem anlatabildim mi.
ayrıca çalıştıkları alanda yüksek prim güünleri olup a ve b sınıfı olarak çok para kazanacaklarını uman ve uzmanlıkta hiç tecrübesi olmayan arkadaşlarım, sakın a yada b olacak sertifikanıza güvenmeyin. çünkü iş verenler uzmanlık tecrübesine baktığında birşey göremeyince çok sıcak bakmıyorlar.haa bazı osgb lere felan gidebilirsiniz. onlarda alır sizi inşaatın göbeğine koyar ki ben tecrübeli bir uzman olarak bile inşaatlarda çalışmayı ısrarla reddediyorum.
SAYGILARIMLA.
Hocam her şeyi çok güzel anlattınız.
Bir şey sorayım,
İş Güvenliğinde Yüksek lisans Yapanların iş bulma veya çalışma durumu ne olabilir.
İsabetli olacağını düşündüğümden fikrinize ihtiyacım var.

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ama ben demiştim.

daha öncede demiştim.
bilmem anlatabildim mi.
SAYGILARIMLA.
İş Güvenliği tecrübesi olmayan diyorsanız bir sürü adam ortaya çıkar.Eskiden İş Güvenliği Uzmanı sayılı idi.Şimdi bir sürü uzman ortaya çıktı.Maalesef sınıf yükseltme sınıfında bile teknik sınıfla ilgisi olmayan birçok kişi A veya B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı oluverdi.En azından C Sınıfı Uzmanların sigortalı olarak çalıştıkları sürece ne iş yaptıklarının dökümüne bakılması gerekliydi.Ancak bu yapılmadı. Belirli bir fabrika ve işletme görmeyen kişileri uzman yapmakla İş Güvenliği ve iş kazalarının önleneceğine kesinlikle inanmıyorum.Burada sırf maaşın düşük tutulması için ellerinden ne geliyorsa yapıldı.Önüne gelen malum bölümlere uzman olabilme hakkı tanındı.Üstelik bir de Osgb diye kuruluş çıkardılar.Bunun sonucunda işin suyu çıktı.Zaten bu yıl İş Güvenliği Uzmanı çalıştırılmayan işletmelere ceza olmayacağının açıklanması bu işin ötelendiğinin açık bir göstergesidir. Osgb'ler genellikle işi olmayan malum bölümlerdeki kişileri işe almaya çalışarak piyasanın düşmesine sebep oldular.Osgb'lerin geneli için belki istisnalar olabilir İş Güvenliğinin hiçbir önemi olmayıp sadece işin para kazanma yönüyle ilgilendikleri açıkça görülmektedir.Bu işin ciddiye alınması için Osgb'lerde aynı işverenler ve İş Güvenliği Uzmanları gibi iş kazalarından sorumlu olmaları ve iş kazaları olması halinde cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalmaları gerekmektedir.Öbür türlü işin Osgb'ler için hiçbir ciddiyeti bulunmamaktadır.Bunun dışında İş Güvenliği Uzmanları mesleklerine uygun yerlerde çalıştırılması için en kısa zamanda yönetmelik çıkarılması gerekmektedir.Uzman, dersanede mi,pastanede mi yoksa bir sanayi kuruluşunda mı çalıştı oranın İş Güvenliği Uzmanlığını yapmalıdır.Diğer yandan herkesin her işi yapması diye bir durum kesinlikle olamaz.Bu tür bir yaklaşım içinde olunmaması halinde iş kazalarının azalmasını beklemek hayalden öteye gitmeyecek sırf adet yerini bulsun diye yapılacak bir hareket tarzı olacaktır.

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hocam her şeyi çok güzel anlattınız.
Bir şey sorayım,
İş Güvenliğinde Yüksek lisans Yapanların iş bulma veya çalışma durumu ne olabilir.
İsabetli olacağını düşündüğümden fikrinize ihtiyacım var.

eğer iş güvenliği alanında tebrübeniz yoksa yüksek lisans sonucunda sahip olacağınız b sınıfı sertifika ile açıkcası ben çok rahat iş bulabileceğinizi düşünmüyorum.
çünkü sabit bir firmada iş görüşesine gittiğinizde size tecrübe soracaklar.yada artık osgb ler bile bsadece b sınıfına bakmıyor.kesinlikle tecrübe arıyorlar.en azından benim çevremdeki osgblerin sorumlu müdürleri ve patronları buna dikkat ediyor.
ama sadece amacı para kazanmak olan osgb ler den birinde rahatlıkla hatta çok rahatlıkla iş bulabilirsiniz.ama sizi alıp yazımda da belirttiğim gibi inşaata veya hiçbir fikrinizin olmadığı ağır metal-kimya gibi çok tehlikeli bir sektöre verirler.bence buda ehliyetsiz araba kullanmak gibidir. ve kesinlikle tavsiye etmem.
saygılarımla.

mehmet oğuz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İş Güvenliği tecrübesi olmayan diyorsanız bir sürü adam ortaya çıkar.Eskiden İş Güvenliği Uzmanı sayılı idi.Şimdi bir sürü uzman ortaya çıktı.Maalesef sınıf yükseltme sınıfında bile teknik sınıfla ilgisi olmayan birçok kişi A veya B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı oluverdi.En azından C Sınıfı Uzmanların sigortalı olarak çalıştıkları sürece ne iş yaptıklarının dökümüne bakılması gerekliydi.Ancak bu yapılmadı. Belirli bir fabrika ve işletme görmeyen kişileri uzman yapmakla İş Güvenliği ve iş kazalarının önleneceğine kesinlikle inanmıyorum.Burada sırf maaşın düşük tutulması için ellerinden ne geliyorsa yapıldı.Önüne gelen malum bölümlere uzman olabilme hakkı tanındı.Üstelik bir de Osgb diye kuruluş çıkardılar.Bunun sonucunda işin suyu çıktı.Zaten bu yıl İş Güvenliği Uzmanı çalıştırılmayan işletmelere ceza olmayacağının açıklanması bu işin ötelendiğinin açık bir göstergesidir. Osgb'ler genellikle işi olmayan malum bölümlerdeki kişileri işe almaya çalışarak piyasanın düşmesine sebep oldular.Osgb'lerin geneli için belki istisnalar olabilir İş Güvenliğinin hiçbir önemi olmayıp sadece işin para kazanma yönüyle ilgilendikleri açıkça görülmektedir.Bu işin ciddiye alınması için Osgb'lerde aynı işverenler ve İş Güvenliği Uzmanları gibi iş kazalarından sorumlu olmaları ve iş kazaları olması halinde cezai müeyyideler ile karşı karşıya kalmaları gerekmektedir.Öbür türlü işin Osgb'ler için hiçbir ciddiyeti bulunmamaktadır.Bunun dışında İş Güvenliği Uzmanları mesleklerine uygun yerlerde çalıştırılması için en kısa zamanda yönetmelik çıkarılması gerekmektedir.Uzman, dersanede mi,pastanede mi yoksa bir sanayi kuruluşunda mı çalıştı oranın İş Güvenliği Uzmanlığını yapmalıdır.Diğer yandan herkesin her işi yapması diye bir durum kesinlikle olamaz.Bu tür bir yaklaşım içinde olunmaması halinde iş kazalarının azalmasını beklemek hayalden öteye gitmeyecek sırf adet yerini bulsun diye yapılacak bir hareket tarzı olacaktır.

yazınıza katılıyorum.ancak malum tehlike sınıfları 3 e ayrılmış durumda.
mesleklerine göre çalışma yapılması olayından baktığımızda; ülkemizde kim kendi mesleğini yapıyorki iş güvenliğinde mesleklere dikkat edilsin.bunun çok gerçekçi olabileceğini düşünemiyorum açıkcası ben. bunun kişi tarafından dikkat edilmesi gereken bir konu olması lazım bence.ben şahsen ağır metal ve inşaat sektörlerinde çalışmayı düşünmüyorum ve bu zamana kadar bunu yapmadım.

Tuncay ULUKAYA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben bundan sonra bu isg işinin sektörel bazda ele alınacağını düşünüyorum.Şimdi isg çok genel bir iş sahası.Yani uzman ünvanı veriliyor fakat bu kadar kapsamlı yüzlerce sektörü barındıran bir sahada neyin uzmanlığını yapacak bu kadar arkadaş.Şimdi şahıs inşaattan anlamaz uzman,makinadan anlamaz uzman,biyolojik etmenlerden anlamaz uzman,kimyadan anlamaz uzman vs....uzar gider.Şimdi öncelikle bu açığa kavuşmalı bence.Bu sektör kendi kendini otomatize edecektir emin olun.Sonunda her alanda kendi uzmanını isteyecektir.Bu kadar basit.Zaten asıl para kazanma olayı da böyle olacaktır.Ne yazık ki bunun için bir kaç arkadaşımızın canı yanacaktır.Bu da olacaktır.Çünkü anlamadığın bilmediğin şeyin uzmanı olamazsın.Kelle koltukta bu işi sadece para için yaparsan gece yatağından alırlar adamı.Zaten işverenler bu tarz bir olayla karşılaşınca uzmanı kendi sektöründen birisi olarak seçecektir.Tabi bunun için bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde işverenin başına bir olay igu uzmanı hapse ve işçi ölecektir ki bu gerçekleşsin.Bu da sanırım 3-5 yılı bulur.Kaza bu geliyorum demez neticede.O nedenle ben kendi açımdan artık bu igu olayını sadece yatırım olarak görüyorum.Emin olun ben haklı çıkıcam.Tabi ki sadece olaya sertifika bazlı yaklaşan insanlar açısından acı bir durum.Ama bir süre sonra igu uzmanı seçerken herkes ASIL mesleği referans alacaktır.SAYGILARIMLA.

kemalx

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ben bundan sonra bu isg işinin sektörel bazda ele alınacağını düşünüyorum.Şimdi isg çok genel bir iş sahası.Yani uzman ünvanı veriliyor fakat bu kadar kapsamlı yüzlerce sektörü barındıran bir sahada neyin uzmanlığını yapacak bu kadar arkadaş.Şimdi şahıs inşaattan anlamaz uzman,makinadan anlamaz uzman,biyolojik etmenlerden anlamaz uzman,kimyadan anlamaz uzman vs....uzar gider.Şimdi öncelikle bu açığa kavuşmalı bence.Bu sektör kendi kendini otomatize edecektir emin olun.Sonunda her alanda kendi uzmanını isteyecektir.Bu kadar basit.Zaten asıl para kazanma olayı da böyle olacaktır.Ne yazık ki bunun için bir kaç arkadaşımızın canı yanacaktır.Bu da olacaktır.Çünkü anlamadığın bilmediğin şeyin uzmanı olamazsın.Kelle koltukta bu işi sadece para için yaparsan gece yatağından alırlar adamı.Zaten işverenler bu tarz bir olayla karşılaşınca uzmanı kendi sektöründen birisi olarak seçecektir.Tabi bunun için bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde işverenin başına bir olay igu uzmanı hapse ve işçi ölecektir ki bu gerçekleşsin.Bu da sanırım 3-5 yılı bulur.Kaza bu geliyorum demez neticede.O nedenle ben kendi açımdan artık bu igu olayını sadece yatırım olarak görüyorum.Emin olun ben haklı çıkıcam.Tabi ki sadece olaya sertifika bazlı yaklaşan insanlar açısından acı bir durum.Ama bir süre sonra igu uzmanı seçerken herkes ASIL mesleği referans alacaktır.SAYGILARIMLA.
Sizin düşüncelerinize katılıyorum.Keşke işverenlerde sizin gibi düşünse bir problem kalmaz.Bazen bakıyorsunuz sadece İş Güvenliği ve Sağlığı konusunda değil diğer birçok alanda kişinin kendi mesleği ile yaptığı iş örtüşmüyor.Bu durum ülkemizin kanayan yarası torpilin ne kadar ön plana çıktığının göstergesi olarak ortaya çıkıyor.İşveren çalışanın kendi siyasi düşüncesinde olmasını özellikle dikkate alıyor.Bu kişi işi yapabilir mi yapamaz mı diye bir düşünceye sahip bulunmuyor.İşe giriş formlarında referans olayı kalkmadıkça ne bu işte ne de diğer sektörlerde gelişme kaydedebileceğimizi sanmıyorum. Önemli olan insanımızın kafasının değişmesi o da maalesef yıllardır gerçekleşmedi. Gerçekleşse bile çok zayıf bir ihtimal bunu biz göremeyiz ancak bizden sonrakiler görebilir.

azzronn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tüm bunlara ek olarak bir de kısmi süreli olarak çalışan uzmanlar için yolda geçen sürelerin çalışma süresinden sayılmamasına neden olan yönetmelik değişikliği de tuz biber ekti. Bu durumda tabi ki fiyasko . Ayda 30 firmyaya bakan uzman hangi birinin üzerine eğilecek, hangi biriyle ilgilenebilecek. Nasıl çalışacak . Bazı firmalar var tehlikeli sınıfta ve 5 çalışanı var diye ayda 40 dk nedir yani adamlar tuhaf tuhaf makinalar kullanıyor, her gittiğin yerde yeni bir şey görüyorsun , ilgilenmek gerekiyor, araştırmak gerekiyor .Kişi sayısı az diye risk azmı, kazaların çoğu kobilerde oluyor. İş güvenliği uzmanları ofsayt da şu an üstüne taç atışları kornerle de sayılmıyor, penaltı geçersiz , 2 kırmızı kart oyuna başlar başlamaz ver bakalım mücadeleyi .

ulkmklf

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
:düşünceli:

ormisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, üzülerek söylüyorumki İş Güvenliği Uzmanlığının ne itibarı nede saygınlığı kaldı. Bu işin 1-2 yıl ömrü kaldı. sonra OSGB lerin bir çoğu kapanacak, İGU işsizleri çoğalacak. Sonuçta iş kazaları hiiiiiiç azalmayacak. Boşuna kendimizi kandırmayalım.
Bu işi OSGB lere yıkmak en büyük hataydı bence... OSGB lerin çoğu, İş güvenliğini amacından saptırıp , para kazanılması gereken bir araç haline getirdiler .Ve sonuç bugünkü halimiz. Ulaşılmak istenilen amaç ve kurulmak istenen sistem yıkıldı.
Maalesef devlet bunu seyrediyor hala.
Birileri buna dur demeli...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.