Duyuru : İş Güvenliği Uzmanları, İş Yeri Hekimleri, Diğer Sağlık Personelleri Ve Eğiticilerin Dikkatine 22.11.2019

bulut80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
1- tam zamanlı çalışan igu başka işte çalışabilir, sadece başka yerde igu yapamaz
2-başka işte tam zamanlı çalışan biri bir başka yerde igu kapsamında da ek iş yapabilir
3süre sınırlaması sadece igu kapsaında çalışma içindir. başka işlerde bu sınır yoktur. kanunda 270 saat fazla mesai işvereni kapsar. birden fazla işverenin yanında çalışan bu süreyi aşabilir.
4- 30 günden fazla sgk primi yatar.
arkadaşım yazdığın 4 madde de yanlış
Ben yapılan duyurudan şunu anlıyorum:
_Tam zamanlı bir işte çalışan biri tam zamanlı veya kısmi zamanlı işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı olarak çalışamayacak.

ladasamara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
1- tam zamanlı çalışan igu başka işte çalışabilir, sadece başka yerde igu yapamaz
2-başka işte tam zamanlı çalışan biri bir başka yerde igu kapsamında da ek iş yapabilir
3süre sınırlaması sadece igu kapsaında çalışma içindir. başka işlerde bu sınır yoktur. kanunda 270 saat fazla mesai işvereni kapsar. birden fazla işverenin yanında çalışan bu süreyi aşabilir.
4- 30 günden fazla sgk primi yatar.
arkadaşım yazdığın 4 madde de yanlış

İSG Katip üzerinden yapılan bilgilendirmeden bu anlaşılmıyor Mehmet Bey, sizin yazdığınız gibi olmasını ben de savunabilirim.
Tam zamanlı çalışan iş güvenliği profesyonellerinin SGK prim günleri üzerinden 30 günü aşması halinde -işyeri veya görev gözetmeksizin" yapılacak bir idari işlemden bahsediyor. Bu sebeple mevcut mevzuata aykırı.
→ Eğer böyle bir uygulama yapılacaksa herhangi bir işyerinde herhangi bir işte tam zamanlı çalışan biri de farklı bir yerde çalışmamalı, farklı bir işyerinden SGK primi yatmamalı. Yalnızca İSG profesyonellerine uyguladım oldu denilemez. Ben Cimer üzerinden Anayasa ve ilgili diğer mevzuata aykırılık olduğunu ilettim.

İSG Profesyonelleri için yapılan bilgilendirme:

"Yukarıda belirtilen hususlar dikkate alındığında; İSG-KATİP’te halen devam eden sözleşmeleri bulunan İSG profesyonelleri arasından tam zamanlı istihdam edilenlerin sözleşme imzalanan işyeri haricinde başka işyerlerinden sigorta bildirimi yapılıp yapılmadığını ve kısmi süreli çalışma kapsamında istihdam edilenlerin İş Kanunu’nda belirtilen azami çalışma süresini aşacak şekilde birden fazla işyerinden sigortalılık bildirimlerinin yapılıp yapılmadığını kontrol etmeleri önem arz etmektedir. "

ANIL YILMAZ

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Umarım layığı ile uygularlar ve İSG Katip-SGK entegre bir şekilde çalışır.

3 gün sigorta yatırılıp tam zamanlı uzmanlık yapanlar, birden fazla yerden 30 günü aşan sigorta yatanlar, atamayı at çek yapıp firmaları kandıranlar vb. hepsi ortadan kalkar umarım.

Ben bu uygulamayı çok doğru ve yerinde buluyorum. Çoktan geç kalınmış bir uygulama.

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İSG Katip üzerinden yapılan bilgilendirmeden bu anlaşılmıyor Mehmet Bey, sizin yazdığınız gibi olmasını ben de savunabilirim.
Tam zamanlı çalışan iş güvenliği profesyonellerinin SGK prim günleri üzerinden 30 günü aşması halinde -işyeri veya görev gözetmeksizin" yapılacak bir idari işlemden bahsediyor. Bu sebeple mevcut mevzuata aykırı.
→ Eğer böyle bir uygulama yapılacaksa herhangi bir işyerinde herhangi bir işte tam zamanlı çalışan biri de farklı bir yerde çalışmamalı, farklı bir işyerinden SGK primi yatmamalı. Yalnızca İSG profesyonellerine uyguladım oldu denilemez. Ben Cimer üzerinden Anayasa ve ilgili diğer mevzuata aykırılık olduğunu ilettim.

İSG Profesyonelleri için yapılan bilgilendirme:

"Yukarıda belirtilen hususlar dikkate alındığında; İSG-KATİP’te halen devam eden sözleşmeleri bulunan İSG profesyonelleri arasından tam zamanlı istihdam edilenlerin sözleşme imzalanan işyeri haricinde başka işyerlerinden sigorta bildirimi yapılıp yapılmadığını ve kısmi süreli çalışma kapsamında istihdam edilenlerin İş Kanunu’nda belirtilen azami çalışma süresini aşacak şekilde birden fazla işyerinden sigortalılık bildirimlerinin yapılıp yapılmadığını kontrol etmeleri önem arz etmektedir. "
"İSG profesyonelleri arasından tam zamanlı istihdam edilenlerin sözleşme imzalanan işyeri haricinde başka işyerlerinden sigorta bildirimi yapılıp yapılmadığını " burada kastedilen tam zamanlı çalışan İGU'nun bir başka işyerinde yine İGU yapması, bir başka işyerinde bir başka statüde çalışması değil. Bu şekilde yorumlamayın.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi

3 gün sigorta yatırılıp tam zamanlı uzmanlık yapanlar, birden fazla yerden 30 günü aşan sigorta yatanlar, atamayı at çek yapıp firmaları kandıranlar vb. hepsi ortadan kalkar umarım.

Ben bu uygulamayı çok doğru ve yerinde buluyorum. Çoktan geç kalınmış bir uygulama.

Layığı ile uygulanırsa kısmi zamanlı çalışan iş güvenliği uzmanlarında 195 saatlik çalışma dolsa bile sigortalılık süresinin 30 günü geçeceği durumlar olabilecektir.

5 saatlik 10 işyeri ile sözleşme yapsam beni her biri 1 gün sigortalık göstermek zorunda. 50 saatim dolduğunda 7 gün olması gereken sigorta sürem 10 gün olacak. (50/7,5=6,6 şeklinde değil)

Burada bakanlığın değerlendirmesi gereken kriter şahsın 30 gün sigortalı iken başka yerlerde de uzmanlık/hekimlik yapması. Yoksa kısmi zamanlı çalışanların sigortalılık süresi yanıltır.

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Aslında mevzuatta birden fazla yerden SGK bildirimi yapılmasında herhangi bir engel yok. SGK ile protokol imzalayıp yalnızca İSG profesyonellerinin primlerinin incelenmesini kapsayan bir çalışma yürütmeye karar vermişler.
Anayasa'da eşitlilik ilkesine, 5510 ve 4857'de ise ilgili maddelere göre yaptıkları aykırılık kanaatimce.
Doğru birkaç yerden sgk nızın olmasında sakınca yok. Fakat burda denmek istenen.. isg katip ataması olup sgk sı olmayan ları tespit etmek. Çsgb ben isg katip atamasına bakarım diyor. Sgk ise isg katip ataması varsa bende sgk sı yapılmışmı ona bakarım diyor. Sgk eğer isg katip ataması var sgk sı yoksa yakana yapışırım diyor açıkçası..

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Örneğin ben bir işyerinde tam zamanlı kendi branşımda çalışıyorum ve anlaştğığım osgb ye cumartesi pazar kısmi süreli sözleşme yapabilirim bu anayasal bir hak.
bu cümleyi aşağıda yazdıklarıma göre yorumlayınız. Fazla mesai 270 saatin üzerine çıkamaz ve bu çalışanın insiyatifinde olan bir şey değildir. Kastettikleri bu sanırım. Ben de uygunsuz durumdayım bir şekilde halletmeye çalışağım.

İŞ KANUNUNA İLİŞKİN FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE

ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ
Fazla Çalışmada Sınır

Madde 5 —
Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz. Bu süre sınırı, işyerlerine veya yürütülen işlere değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir.

bahsedilen madde budur. LPG sorumlu müdürlükten dolayı ben de yapıyorum, işverenlerden iflas eden, ücret ödemeyenler oldu ama devlet geriye dönük 3 yıl boyunca sen fazla ücret almışsın deyip almadığım paranın vergisini, 3 yıllık faizini (ve 15 gün içinde ödemezsem %50 cezasını) aldı. Durumu anlattığımda mahkemeye git dediler itirazlar kabul edilmedi vs vs vs uzun ve bir şey ama kısaca vergisini ödedikten sonra SGK dan belirleyerek o zaman herhangi bir uygunsuz durum oluşmadı ama şimdi oluştu. Sonuçta şapka takmazsak ta ceza yiyebiliriz kanunda var(https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.671.pdf).

Özet geçersek anladığım ve araştırdığım kadarıyla aylık 22,5 saatten fazla ek iş yapan varsa (tam süreli çalışanlarda fazla mesai süresi işverene verildiğinden onlarda ek çalışma 0 saat) hakkında idari işlem uygulanacak.

Yazdıklarımda yanlış olduğunu düşünen arkadaşlar varsa lütfen yazsın ben bu kadar ve bunları anlayabildim.
Burda çsgb den yana sorun yok. Çsgb isg katip atamasına bakıyor. Ama sgk eğer tam zamanlı sgk varsa başka yerdede iş yapıyorsan ( yani isg katip ataman varsa ) sgk varmı yokmu ona bakacak. ( burdaki amacın aslı vergi almaya geliyor )... Eger iş yerinde sgk varsa ve başka işyerdede hizmet vereceksen sgk nı da yaptıracaksın diyorlar.

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kısaca bu kapsama girenler,
1-Birden fazla yerden sigortası yatan,
2-Aylık prim gün sayısı 30'u geçen,
3-Çalıştığı işletmelerden birinde kısmi yada tam zamanlı olarak iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi olarak isg katipten ataması bulunan,

Bu üç maddeyi de sağlayanlar sıkıntı yaşayacak.

Örnek
A firmasında şantiye şefi ya da üretim mühendisi ya da lpg sorumlu müdür ya da biyosidal mesül müdür vb olarak tam zamanlı primi yatan çalışan bir B firmasında kısmi zamanlı ya da tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak çalışamayacak.
hayır çalışabilecek.. sadece sgk sının da yapılması gerekecek. ( 2 veya 3 sgk yıda yaptırabilirsin.. Yaptırdığındada bu sefer gelir vergisine tabi olacaksın.. Asıl amaç bu )

semih_serin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
1-30 günden fazla sigorta yatması yasak değildir insan birkaç işte çalışabilir. Bu çalışmalarda sigortalı olması ve bunun 30 günü geçmesi yasaldır. Emeklilikte 1 ay için 30 gün alınır diğerleri toplanmaz. Daha öncede yazdım kamuda çalışan dışarda 80 saat hizmet verebilir. Bu 80 saati sigortasızmı hizmet verecek.
2-Bir yerde tam zamanlı igu olarak çalışan başka yerde çalışamaz.
3- Birkaç yerde kısmi süreli igu olarak çalışan bu duyuru onu bağlamaz
4-Bir arkadaş yazmış yıllık 270 saat mesai geçemez falan bu bir iş yerinde yapılacak mesai toplamıdır. Yanlış bilgilendirme yapmayalım.
5- Kısacası bir insan bir firmada mühendis olarak çalışırken (sgk da mühendis olarak kodu bildirilmeli) başka bir firma veya osgb ye kısmi süreli hizmet verebilir.
Olay bu kadar basittir....
Tüm şıklar ok. Fakat 5 madde de ekleme yapayım... sgk sı yapılmak suretiyle... ( sgk sı yapıldığı takdirdede gelir vergisine takılacak. Sgk nın asıl amacıda bu zaten bu duyuruda )

bulut80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi

Son durum hakında bilgisi olan varsa paylaşsın.

Nadide atik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şuan her hangi bir düşürme yok ama belli olmaz her an her şey olabilir

ladasamara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Konuyla ilgili bir gelişme var evet.
CİMER üzerinden bu konuyla ilgili ben bir talep oluşturmuştum ve cevap geldi. Cevaba geçmeden önce yukarıda bazı arkadaşlarımızın yazdıklarından konuyu yanlış anladıklarını paylaşmak isterim.
Semih Bey 'in bir ifadesi var ve yanlış anlamış maalesef.
"Burda çsgb den yana sorun yok. Çsgb isg katip atamasına bakıyor. Ama sgk eğer tam zamanlı sgk varsa başka yerdede iş yapıyorsan ( yani isg katip ataman varsa ) sgk varmı yokmu ona bakacak. ( burdaki amacın aslı vergi almaya geliyor )... Eger iş yerinde sgk varsa ve başka işyerdede hizmet vereceksen sgk nı da yaptıracaksın diyorlar. "

1. Bakanlık diyor ki çok net olarak: Eğer bir yerde "Tam zamanlı olarak İş Güvenliği profesyoneli isen SGK yalnızca ve tam olarak buradan yatar, başka bir yerden SGK primin olmayacak, fazladan çalışma saatleri de yalnızca oraya ait olabilir" diyor. Dileyen bu konuda direkt bakanlık iletişim merkezlerinden veya CİMER 'den bilgi alabilir. İSG Katip üzerinden tam zamanlı çalışılıyor ise SGK var mı yok mu, 2. yerde de SGK yaptır falan demiyor. Hatta bu duruma düşersen idari işlem yapacağım deniliyor.

2. Anıl Bey'in bahsettiği sorunları çözmeye yönelik bir adım olduğunu da düşünmüyorum. O açıkları SGK-Bağkur denklemleri ile çözerler/çözmeye başladı bile üçkağıtçılar.

3. Beni bu duyurunun en çok şu kısmı rahatsız ediyor "İş Güvenliği Profesyonelleri", neden herhangi bir kurumda çalışan mühendis, muhasebeci, sağlıkçı, öğretmen değil de "İş Güvenliği Profesyonelleri" 'ne bu kısıtlama getirilmiş? Hangi mevzuata göre?
Ben gündüz iş güvenliği yapıyorum akşam işverenimin bilgisi dahilinde proje çiziyorum, taksicilik yapıyorum, araştırma görevlisiyim veya yetkin olduğum başka bir mesleğim daha var ve kaçaksız göçeksiz SGK primim ödenerek bu işi yapıyorum.
Neden sadece benim meslek grubum tek bir noktadan prim ile kısıtlanıyor?

4. CİMER'e yaptığım başvuru metninde bu uygulamanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ilettim. Verilen cevapta "Genel Müdürlüğümüzün nihai amacı; İSG Hizmetinin sahaya efektif bir biçimde ulaşmasını ve bunu sağlarken de hem çalışanların hem de bu hizmeti verenlerin sağlık ve güvenliğinin korunmasıdır. " denilmiş.
O zaman bu uygulamayı tüm meslek gruplarına uygulamalılar.
Eğitim, Mühendislik, Sağlık, Kimya, Demir-Çelik aklınıza gelen tüm meslek grupları için tam zamanlı bir işletmede çalışılıyor ise SGK primi 30 'günü aşmamalı.
Eşitlik olmalı.

Nadide atik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bunu uyguluyor millet şirket açıyor ortak oluyor Bağ-Kur’dan yapıyor gidiyor yine sgklı yapacaksa tam yapsın bari yine önünü kesemiyor ki

Nadide atik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu durum iptal edilmeli ya da tüm sektöre yapmalı bu şekilde haksızlık ya yapacaksa tam yapacak ya da hiç ben bu şekilde yazı yazdım ne olacak bilmiyorum C sınıfı uzmanları da iptal ettiler bir ay sonra aktifleştirdiler az tehlikeli sınıfları da öyle ne yapacaksa ya yapsan ya da yapmasın ama insanlar böyle diken üstünde kalıyor

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu durum iptal edilmeli ya da tüm sektöre yapmalı bu şekilde haksızlık ya yapacaksa tam yapacak ya da hiç ben bu şekilde yazı yazdım ne olacak bilmiyorum C sınıfı uzmanları da iptal ettiler bir ay sonra aktifleştirdiler az tehlikeli sınıfları da öyle ne yapacaksa ya yapsan ya da yapmasın ama insanlar böyle diken üstünde kalıyor
Ben vergi cezası yemekten bıktım, tüm ek işleri iptal ettim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.