Duyuru : İş Güvenliği Uzmanları, İş Yeri Hekimleri, Diğer Sağlık Personelleri Ve Eğiticilerin Dikkatine 22.11.2019

Burhaneddin Bekçioğulları

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sayın Meslektaşım;
İş Güvenliği Mesleğini mi yaparak 3 kuruş kazanıyordunuz? yoksa diğer tam zamanlı işi yaparak mı 3 kuruş kazanıyorsunuz?
İş güvenliğini esas meslek olarak yapıyorum lakin, diğer aldığım belgeler v.s. bunları da kullanıp ayda 1 2 gün firma ziyareti yapıyordum bundan bahsetmiştim. Zaman ayırıp işimi yapabiliyorum ama şimdi sadece iş güvenliği yapmam gerektiğini söylüyorlar. Haklı olabilirler bir yerde çünkü belge kiralama falan çok oluyor ama benim gibi dışarıdan çalışıp iş yapanlar ne olacak ??

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu konuyu yanlış anladığınızı düşünüyorum. Osgb de veya herhangi bir kurumda tam zamanlı igu uzmanları için getirilmiş bir şey. Yoksa kısmi sürelü igu olanlar başka bir yerde sigartalı olması anayasal bir hak. Örneğin ben bir işyerinde tam zamanlı kendi branşımda çalışıyorum ve anlaştğığım osgb ye cumartesi pazar kısmi süreli sözleşme yapabilirim bu anayasal bir hak. Örneğin kamuda çalışanlar 80 saat hizmet verebilir kimse buna mani olamaz.
Örneğin ben bir işyerinde tam zamanlı kendi branşımda çalışıyorum ve anlaştğığım osgb ye cumartesi pazar kısmi süreli sözleşme yapabilirim bu anayasal bir hak.
bu cümleyi aşağıda yazdıklarıma göre yorumlayınız. Fazla mesai 270 saatin üzerine çıkamaz ve bu çalışanın insiyatifinde olan bir şey değildir. Kastettikleri bu sanırım. Ben de uygunsuz durumdayım bir şekilde halletmeye çalışağım.

İŞ KANUNUNA İLİŞKİN FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE

ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ
Fazla Çalışmada Sınır

Madde 5 —
Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz. Bu süre sınırı, işyerlerine veya yürütülen işlere değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir.

bahsedilen madde budur. LPG sorumlu müdürlükten dolayı ben de yapıyorum, işverenlerden iflas eden, ücret ödemeyenler oldu ama devlet geriye dönük 3 yıl boyunca sen fazla ücret almışsın deyip almadığım paranın vergisini, 3 yıllık faizini (ve 15 gün içinde ödemezsem %50 cezasını) aldı. Durumu anlattığımda mahkemeye git dediler itirazlar kabul edilmedi vs vs vs uzun ve bir şey ama kısaca vergisini ödedikten sonra SGK dan belirleyerek o zaman herhangi bir uygunsuz durum oluşmadı ama şimdi oluştu. Sonuçta şapka takmazsak ta ceza yiyebiliriz kanunda var(https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.671.pdf).

Özet geçersek anladığım ve araştırdığım kadarıyla aylık 22,5 saatten fazla ek iş yapan varsa (tam süreli çalışanlarda fazla mesai süresi işverene verildiğinden onlarda ek çalışma 0 saat) hakkında idari işlem uygulanacak.

Yazdıklarımda yanlış olduğunu düşünen arkadaşlar varsa lütfen yazsın ben bu kadar ve bunları anlayabildim.

bulut80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Örneğin ben bir işyerinde tam zamanlı kendi branşımda çalışıyorum ve anlaştğığım osgb ye cumartesi pazar kısmi süreli sözleşme yapabilirim bu anayasal bir hak.
bu cümleyi aşağıda yazdıklarıma göre yorumlayınız. Fazla mesai 270 saatin üzerine çıkamaz ve bu çalışanın insiyatifinde olan bir şey değildir. Kastettikleri bu sanırım. Ben de uygunsuz durumdayım bir şekilde halletmeye çalışağım.

İŞ KANUNUNA İLİŞKİN FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE

ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ
Fazla Çalışmada Sınır

Madde 5 —
Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz. Bu süre sınırı, işyerlerine veya yürütülen işlere değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir.

bahsedilen madde budur. LPG sorumlu müdürlükten dolayı ben de yapıyorum, işverenlerden iflas eden, ücret ödemeyenler oldu ama devlet geriye dönük 3 yıl boyunca sen fazla ücret almışsın deyip almadığım paranın vergisini, 3 yıllık faizini (ve 15 gün içinde ödemezsem %50 cezasını) aldı. Durumu anlattığımda mahkemeye git dediler itirazlar kabul edilmedi vs vs vs uzun ve bir şey ama kısaca vergisini ödedikten sonra SGK dan belirleyerek o zaman herhangi bir uygunsuz durum oluşmadı ama şimdi oluştu. Sonuçta şapka takmazsak ta ceza yiyebiliriz kanunda var(https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.671.pdf).

Özet geçersek anladığım ve araştırdığım kadarıyla aylık 22,5 saatten fazla ek iş yapan varsa (tam süreli çalışanlarda fazla mesai süresi işverene verildiğinden onlarda ek çalışma 0 saat) hakkında idari işlem uygulanacak.

Yazdıklarımda yanlış olduğunu düşünen arkadaşlar varsa lütfen yazsın ben bu kadar ve bunları anlayabildim.
1.tam zamanlı işyeri hek.iş güv uzmanı başka yerde çalışamaz.
2.isg dışında başka bir işte tam zamanlı çalışan biri işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olarak tam ve kısmi zamanlı çalışamaz(ÇÜNKÜ FAZLA MESAİ TAM ZAMANLI ÇALIŞILAN YERDE YAPILIR BAŞKA YERDE YAPILAMAZ İŞ KANUNU)
3.kısmi süreli başka işte çalışan ve kısmi süreli isg işi yapanlar (kısmi süreli iki iş yapanlar)toplam 195 saat fazla çalışamaz.
4.30 günden fazla sgk primi aylık yatamaz.

bulut80

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
2.isg dışında başka bir işte tam zamanlı çalışan biri işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı olarak tam ve kısmi zamanlı çalışamaz(ÇÜNKÜ FAZLA MESAİ TAM ZAMANLI ÇALIŞILAN YERDE YAPILIR BAŞKA YERDE YAPILAMAZ İŞ KANUNU)
3.kısmi süreli başka işte çalışan ve kısmi süreli isg işi yapanlar (kısmi süreli iki iş yapanlar)toplam 195 saat fazla çalışamaz.
Bu konuda başka görüşü olan arkadaşlar varsa görüşlerini paylaşsınlar.
Bu konuda başka görüşü olan arkadaş varsa lütfen görüşlerini paylaşsınlar.

ibrahimgül

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu konuda başka görüşü olan arkadaşlar varsa görüşlerini paylaşsınlar.

Bu konuda başka görüşü olan arkadaş varsa lütfen görüşlerini paylaşsınlar.
3.195 saat isg kavramı dır kısmi süreli çalışma haftalık 30 saat tir
4.30 günden fazla sigorta konusu şu birkaç firmada sigorta lı olanlar 30 günü geçse dahi 30 gün gün üzerinden değerlendirilir hatta 10 bin primi aşarsa sgk da prim iadesi alabilir

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş güvenliğini esas meslek olarak yapıyorum lakin, diğer aldığım belgeler v.s. bunları da kullanıp ayda 1 2 gün firma ziyareti yapıyordum bundan bahsetmiştim. Zaman ayırıp işimi yapabiliyorum ama şimdi sadece iş güvenliği yapmam gerektiğini söylüyorlar. Haklı olabilirler bir yerde çünkü belge kiralama falan çok oluyor ama benim gibi dışarıdan çalışıp iş yapanlar ne olacak ??
yaptırmayacaklar işte, görünen o. yaparsan da cezası olacak. Ceza nedir öğrenemedim, 170 i arayıp sordum bakanlık bu konuda bilgi vermedi dediler ben de çok üstelemedim.

emrah_isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
1-30 günden fazla sigorta yatması yasak değildir insan birkaç işte çalışabilir. Bu çalışmalarda sigortalı olması ve bunun 30 günü geçmesi yasaldır. Emeklilikte 1 ay için 30 gün alınır diğerleri toplanmaz. Daha öncede yazdım kamuda çalışan dışarda 80 saat hizmet verebilir. Bu 80 saati sigortasızmı hizmet verecek.
2-Bir yerde tam zamanlı igu olarak çalışan başka yerde çalışamaz.
3- Birkaç yerde kısmi süreli igu olarak çalışan bu duyuru onu bağlamaz
4-Bir arkadaş yazmış yıllık 270 saat mesai geçemez falan bu bir iş yerinde yapılacak mesai toplamıdır. Yanlış bilgilendirme yapmayalım.
5- Kısacası bir insan bir firmada mühendis olarak çalışırken (sgk da mühendis olarak kodu bildirilmeli) başka bir firma veya osgb ye kısmi süreli hizmet verebilir.
Olay bu kadar basittir....

BEKİR DOGAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Genel müdürlükte bizzat bu konuyu görüşmek için gittiğimde söylenilenler şunlardı. Bizim amacımız belge kiralama işlemlerini ortadan kaldırmak denildi. dikkat edeceğimiz nokta ise şu bir yerde 30 gün çalışıp ikinci bir yerde tam zamanlı veya kısmı süreli olarak çalışamaz, bir insan gerekli verimi zaten veremez. biz eğer böyle bir durumu gördüğümüzde atamaları hemen düşüreceğiz denildi.

emrah_isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Genel müdürlükte bizzat bu konuyu görüşmek için gittiğimde söylenilenler şunlardı. Bizim amacımız belge kiralama işlemlerini ortadan kaldırmak denildi. dikkat edeceğimiz nokta ise şu bir yerde 30 gün çalışıp ikinci bir yerde tam zamanlı veya kısmı süreli olarak çalışamaz, bir insan gerekli verimi zaten veremez. biz eğer böyle bir durumu gördüğümüzde atamaları hemen düşüreceğiz denildi.
Bir İnsan haftanın 5 günü bir işyerinde cumartesi pazar başka bir yerde çalışabilirmi çalışamazmı. Bu anayasal bir haktır çalışma hakkıdır. Bence bu Anayasaya aykırıdır. Ancak Kanunda İş güvenliği uzmanı olarak çaışanlar başka iş yapamazlar gibi hukuki bir düzenleme yapılırsa bu dediğiniz olabilir.

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir İnsan haftanın 5 günü bir işyerinde cumartesi pazar başka bir yerde çalışabilirmi çalışamazmı. Bu anayasal bir haktır çalışma hakkıdır. Bence bu Anayasaya aykırıdır. Ancak Kanunda İş güvenliği uzmanı olarak çaışanlar başka iş yapamazlar gibi hukuki bir düzenleme yapılırsa bu dediğiniz olabilir.

Kanunen var zaten de pek uygulanan bir şey değildi. Vergisi ödendiği sürece bu maddeye pek karışılmazdı, bize özel karışılacağı söyleniyor. Benim anladığım bu, yukarıda bir arkadaşta gayet güzel açıklamış atamaları düşürecekler diye.

İŞ KANUNUNA İLİŞKİN FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ Fazla Çalışmada Sınır
Madde 5 —Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz. Bu süre sınırı, işyerlerine veya yürütülen işlere değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir.

emrah_isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Kanunen var zaten de pek uygulanan bir şey değildi. Vergisi ödendiği sürece bu maddeye pek karışılmazdı, bize özel karışılacağı söyleniyor. Benim anladığım bu, yukarıda bir arkadaşta gayet güzel açıklamış atamaları düşürecekler diye.

İŞ KANUNUNA İLİŞKİN FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ Fazla Çalışmada Sınır
Madde 5 —Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda ikiyüzyetmiş saatten fazla olamaz. Bu süre sınırı, işyerlerine veya yürütülen işlere değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir.
vergiden kastın nedir anlayamadım sonuçta iki işyerinde işçi olarak çalışıyorsun neyin vergisini ödeyeceksin bunu biraz açarmısın

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
vergiden kastın nedir anlayamadım sonuçta iki işyerinde işçi olarak çalışıyorsun neyin vergisini ödeyeceksin bunu biraz açarmısın
iki işyerinde işçi olarak çalıştığında her birinden gelir vergisi hesabı 0 dan başlar. ikisinde de atıyorum haziranda %15 ten %20 ye çıkarsın aralıkta %27 ye çıkarsın. ikisinin de beraber hesaplanması durumunda nisanda %20 temmuzda %27 kasımda %35 e çıkarsın. Vergi daireleri bundan kaynaklı vergi kaybı olduğunu söyleyip 15 gün içinde ödenmek üzere tebligat gönderiyorlar son 3 yıla ait. normal de vergini ödedikten sonra sorun olmaz diyorlardı, şimdi o da sorun oluyor. Detayı aşağıdaki link e bırakıyorum.

ahmetkartal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar edindiğim bilgilere göre bu iş şöyle olacak;
Eğer tam zamanlı olarak bir yerde her ne sıfatla olursa olsun çalışıyor iseniz isg-katip de hiçbir şekilde İGU,DSP veya İH olarak atama yapamayacaksınız.
Varsayılım eskiden yapılmış ve halen devam eden atamalarınız var ise de ocak 2020 içerisinde sistemden otomatik olarak düşürülecek ki bununla ilgili olarak yazılım hazırlanmış ve denemeleri yapılmış durumda.
Ayrıca yine yeni sisteme göre isg-katip den sgk girişi yapılmadan atama yapılabiliyordu, atama yapılabilmesi için önce sgk girişi yapılması zorunlu hale getirilecek.
Bireysel olarak sadece iş güvenliği işleriyle uğraşan arkadaşlarda hizmet verdikleri firmalarda yatan sgk günlerine dikkat etmeleri gerekecek, toplamda 30 günü geçmemeliler.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
İşin pratiğine bakarsanız, sgk sizi saatlik değil günlük sigortalar. Yani siz 4 saatlik sözleşme yaparsanız o şirkette minimum 1 gün sigortalı görünmelisiniz. Bu durumda 195 saatiniz doldurduğunuzda sigortalılık sürenizin 30 günü geçmesi çok normal.

Diğer taraftan yeni asgari ücretle birlikte sgk tavanı günlük brüt 735 tl civarı. Ben bu firmadan daha fazla ücret alıyorsam beni 2 gün göstersin ki hem ben kazanayım, pirimim yüksek olsun hem de sgk kazansın.

Bu iki konu dikkate alınırsa tam zamanlı çalışıp başka yerlerle de sözleşme yapanlar hedefte olanlardır.
Part time çalışanlar için ise işin doğasında zaten 30 geçmesi gibi bir durum var.
Göç yolda düzelir...

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yani şunu mu anlamalıyız; tam zamanlı osgb de İGU olanlar başka yerde tam zamanlı sigortası yatmasın mı diyor????? Eğer öyleyse 3 kuruş para kazanıyorduk onun önüne mi geçecekler? Yazık yaa
Demek istedikleri bu işi ek iş olarak yapan işinde gücünde insanlar sektörden çekilsin.Belge kiralayan uyduruk osgbler batsın.Kağıt üzerinde osgb de çalışan hayali acil doktorları tek bir yerde tam zamanlı çalışsın.Memlekette bir dolu işsiz var ve maaşlarla çalışma koşulları bu sektörde iyice kötüleşti.Ama kanuni hükümlülükler son derece ciddi ve ağır.Denetim yapılırsa çok yerinde ve doğru bir karar.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çalışma hayatında iş sözleşmeleri kabaca iki gruba ayrılır. Tam zamanlı iş sözleşmesi ve yarı zamanlı iş sözleşmesi. Tam zamanlı iş sözleşmesinde; İşverene izahatınız şudur ''Ben haftalık 45 saatlik zorunlu çalışma süremi size kiralıyorum, bunun karşılığında şu ücreti alırım. Mesai haricinde de dinlenerek, işimi daha sağlıklı yürütürüm'' dür. İşveren de size anlaşmış olduğunuz ücreti ve hafta tatili ödemelerinizi gerçekleştirerek bu anlaşma uygulanmış olur. Tam zamanlı iş sözleşmesinde dinlenme sürelerinde de işverene karşı sorumluluğunuz bitmez Çünkü dinlenerek ve enerji depolayarak çalışma hayatınızı eksiksiz bir şekilde idame ettirebileceksiniz. Çünkü bu sebeple dinleniyorsunuz.

Aksini düşünelim, işveren ile anlaşma tam zamanlı sözleşmeniz var ve siz dinlenme zamanlarınızda ilave gelir getirecek iş yapıyorsunuz. Bu öncelikle etik değil ve yasal da değil. Zira siz çalışma hayatınızı tam zamanlı yaparak tüm mesainizi işverene harcayacağınıza dair yazılı akit yaptınız. İşverenden habersiz böyle bir iş yaptığınızda mevcuttaki iş akdiniz tazminatsız bir şekilde fesh edilebilecektir. Bu konu başlığında bir sürü Yargıtay kararı da mevcuttur.

Yarı zamanlı iş sözleşmelerinde ise aylık 30 günü aşmayacak şekilde sınırsız iş akdi yapabilirsiniz.

Saygılar.

Nadide atik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu duruma bazıları çözüm bulmuş ya firmaya ortak olup Bağ-Kur’lu olup başka yerde yine çalışıp sgklı oluyor ona bir şey yapamayacaklarını söylemişler yine belge kiralama ya da olayın önüne geçilmemiş olacak eğer yapılacaksa her türlüsünü engellenmesi gerekirdi yine ihlal edilecekse bu durumu yapmak boşuna olacaktır 2018 de de böyle bir şey yayınlanmış sonra silmişler

emrah_isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Çalışma hayatında iş sözleşmeleri kabaca iki gruba ayrılır. Tam zamanlı iş sözleşmesi ve yarı zamanlı iş sözleşmesi. Tam zamanlı iş sözleşmesinde; İşverene izahatınız şudur ''Ben haftalık 45 saatlik zorunlu çalışma süremi size kiralıyorum, bunun karşılığında şu ücreti alırım. Mesai haricinde de dinlenerek, işimi daha sağlıklı yürütürüm'' dür. İşveren de size anlaşmış olduğunuz ücreti ve hafta tatili ödemelerinizi gerçekleştirerek bu anlaşma uygulanmış olur. Tam zamanlı iş sözleşmesinde dinlenme sürelerinde de işverene karşı sorumluluğunuz bitmez Çünkü dinlenerek ve enerji depolayarak çalışma hayatınızı eksiksiz bir şekilde idame ettirebileceksiniz. Çünkü bu sebeple dinleniyorsunuz.

Aksini düşünelim, işveren ile anlaşma tam zamanlı sözleşmeniz var ve siz dinlenme zamanlarınızda ilave gelir getirecek iş yapıyorsunuz. Bu öncelikle etik değil ve yasal da değil. Zira siz çalışma hayatınızı tam zamanlı yaparak tüm mesainizi işverene harcayacağınıza dair yazılı akit yaptınız. İşverenden habersiz böyle bir iş yaptığınızda mevcuttaki iş akdiniz tazminatsız bir şekilde fesh edilebilecektir. Bu konu başlığında bir sürü Yargıtay kararı da mevcuttur.

Yarı zamanlı iş sözleşmelerinde ise aylık 30 günü aşmayacak şekilde sınırsız iş akdi yapabilirsiniz.

Saygılar.
İyi demişin de Çalışma anayasal bir hak tam zamanlı çalıştığın yere ben cumartesi başka iş yapıyorum dersen kim ne diyebilir. Bu ülkede haftada 45 saat çalışma ancak kamu kurumlarında ve kurumsal firmalarda mevcut. Vergisini verdikten sonra insan çalışabilir. sonuçta devlet burdan sgk pirimlerinden para kazaanıyor. diğer türlü insan çalışmak zorunda ve bu sefer gayri resmiye yönelir.

Nadide atik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İyi demişin de Çalışma anayasal bir hak tam zamanlı çalıştığın yere ben cumartesi başka iş yapıyorum dersen kim ne diyebilir. Bu ülkede haftada 45 saat çalışma ancak kamu kurumlarında ve kurumsal firmalarda mevcut. Vergisini verdikten sonra insan çalışabilir. sonuçta devlet burdan sgk pirimlerinden para kazaanıyor. diğer türlü insan çalışmak zorunda ve bu sefer gayri resmiye yönelir.
bakanlığa bu duyuru için Arayıp görüşlerinizi iletebilirsiniz belki dikkate alabilirler ben o şekilde yaptım değerlendirecekler zira gerçekten bu uygulama olursa sorunlar ortaya çıkar

mehmet42

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
1- tam zamanlı çalışan igu başka işte çalışabilir, sadece başka yerde igu yapamaz
2-başka işte tam zamanlı çalışan biri bir başka yerde igu kapsamında da ek iş yapabilir
3süre sınırlaması sadece igu kapsaında çalışma içindir. başka işlerde bu sınır yoktur. kanunda 270 saat fazla mesai işvereni kapsar. birden fazla işverenin yanında çalışan bu süreyi aşabilir.
4- 30 günden fazla sgk primi yatar.
arkadaşım yazdığın 4 madde de yanlış

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.