Duyuru : İş Güvenliği Uzmanları, İş Yeri Hekimleri, Diğer Sağlık Personelleri Ve Eğiticilerin Dikkatine 22.11.2019

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek amacıyla belgelendirilen iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, diğer sağlık personeli ve eğiticilerin bu faaliyetleri kapsamında yapmış oldukları sözleşmelerdeki görevlendirme sürelerinin mevzuata uygunluğunun takibi Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile yapılan protokol doğrultusunda İSG-KATİP üzerinden yapılmaktadır. İSG KATİP’te yapılan en son güncellemeler ile birlikte onaylanan sözleşmelerin tarafı olan İSG profesyonellerinin sigortalılık bildirimine ilişkin bilgilerine erişilebilmektedir.

Yukarıda belirtilen hususlar dikkate alındığında; İSG-KATİP’te halen devam eden sözleşmeleri bulunan İSG profesyonelleri arasından tam zamanlı istihdam edilenlerin sözleşme imzalanan işyeri haricinde başka işyerlerinden sigorta bildirimi yapılıp yapılmadığını ve kısmi süreli çalışma kapsamında istihdam edilenlerin İş Kanunu’nda belirtilen azami çalışma süresini aşacak şekilde birden fazla işyerinden sigortalılık bildirimlerinin yapılıp yapılmadığını kontrol etmeleri önem arz etmektedir.

Aksi takdirde 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren Genel Müdürlüğümüzce yapılacak kontroller sonucunda azami çalışma sürelerini aşacak sürelerde görevlendirilmiş olan İSG profesyonelleri hakkında Genel Müdürlüğümüzce idari işlem tesis edileceği ilanen duyurulur.

Kaynak: İSG Katip

Moderatör tarafında düzenlendi:

rehadem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek amacıyla belgelendirilen iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, diğer sağlık personeli ve eğiticilerin bu faaliyetleri kapsamında yapmış oldukları sözleşmelerdeki görevlendirme sürelerinin mevzuata uygunluğunun takibi Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile yapılan protokol doğrultusunda İSG-KATİP üzerinden yapılmaktadır. İSG KATİP’te yapılan en son güncellemeler ile birlikte onaylanan sözleşmelerin tarafı olan İSG profesyonellerinin sigortalılık bildirimine ilişkin bilgilerine erişilebilmektedir.

Yukarıda belirtilen hususlar dikkate alındığında; İSG-KATİP’te halen devam eden sözleşmeleri bulunan İSG profesyonelleri arasından tam zamanlı istihdam edilenlerin sözleşme imzalanan işyeri haricinde başka işyerlerinden sigorta bildirimi yapılıp yapılmadığını ve kısmi süreli çalışma kapsamında istihdam edilenlerin İş Kanunu’nda belirtilen azami çalışma süresini aşacak şekilde birden fazla işyerinden sigortalılık bildirimlerinin yapılıp yapılmadığını kontrol etmeleri önem arz etmektedir.

Aksi takdirde 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren Genel Müdürlüğümüzce yapılacak kontroller sonucunda azami çalışma sürelerini aşacak sürelerde görevlendirilmiş olan İSG profesyonelleri hakkında Genel Müdürlüğümüzce idari işlem tesis edileceği ilanen duyurulur.

Kaynak: İSG Katip
Ne demek bu.Osgb de tam zamanlı çalışıp aynı zamanda lpg müdürlüğü yapılamayacağından mı bahsediyor.

kmlbkrcn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Sanırım herkes aynı şeyi düşünmüş. İSG piyasası bu kadar kötüyken bunu da yapamazsınız diyor devletimiz.. Farklı bir şey anlayan var mı?

ahmetkartal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar bu şekilde belge kiralamanın önüne geçmeyi düşünüyorlar bence. Belki bu şekilde aktif çalışan arkadaşlar emeklerinin karşılığını alırlar. Yada en azından osgb de çalışmakta olanlar 2-3 uzmanın yerine bakmaktan kurtulur.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar bu şekilde belge kiralamanın önüne geçmeyi düşünüyorlar bence. Belki bu şekilde aktif çalışan arkadaşlar emeklerinin karşılığını alırlar. Yada en azından osgb de çalışmakta olanlar 2-3 uzmanın yerine bakmaktan kurtulur.
Konu direk uzmanın aynı zamanda şantiye şefi yada sorumlu mdr. olmasının önüne geçmek gibi geliyor. Osgb nin içini düzenlemez. bahsettiğiniz uygulama zaten yasal olmayan bir uygulama.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ne demek bu.Osgb de tam zamanlı çalışıp aynı zamanda lpg müdürlüğü yapılamayacağından mı bahsediyor.
Sayın meslektaşım;
Benim anladığımda şu;
Hem OSGB de çalışıp hemde lpg müdürlüğü yapabilirsiniz. Fakat Genel müdürlük; bu durumu tespit edersem idari işlem yaparım .... diyor.
yakalanmayacağım derseniz veya yakalanırsam idari işlemin sonucuna katlanırım derseniz devam edin.....

gizemhp

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
herkese merhaba iirketimizin bir sicilinde 66 saat az tehlikeli sınıf tek işyeri hekimi olması gerekirken kamu yapısı gereği eski zamanından gelen 3 işyeri hekimi tek bu sicile kayıtlı bu hekimler aynı zamanda 180 saatlik doktorluk yapıyorlar kamu hastanesinde bu duyuru gereği 31 aralıktan sonra idari işlem yapılabilir mi ?

ladasamara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Aslında mevzuatta birden fazla yerden SGK bildirimi yapılmasında herhangi bir engel yok. SGK ile protokol imzalayıp yalnızca İSG profesyonellerinin primlerinin incelenmesini kapsayan bir çalışma yürütmeye karar vermişler.
Anayasa'da eşitlilik ilkesine, 5510 ve 4857'de ise ilgili maddelere göre yaptıkları aykırılık kanaatimce.

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Aslında mevzuatta birden fazla yerden SGK bildirimi yapılmasında herhangi bir engel yok. SGK ile protokol imzalayıp yalnızca İSG profesyonellerinin primlerinin incelenmesini kapsayan bir çalışma yürütmeye karar vermişler.
Anayasa'da eşitlilik ilkesine, 5510 ve 4857'de ise ilgili maddelere göre yaptıkları aykırılık kanaatimce.
ama lpg sorumlu müdür başvurusu yaparken mevcut çalıştığım işyerinde çalışmamda sakınca yoktur diye evrak istiyorlar ve her benzinlik 30 gün sgk yatırıyor, bu durumda lpg sorumlu müdürlerin görevlerini belirleyen yönetmeliğin kendisi kanuna aykırı olmus olmuyor mu?

ladasamara

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ama lpg sorumlu müdür başvurusu yaparken mevcut çalıştığım işyerinde çalışmamda sakınca yoktur diye evrak istiyorlar ve her benzinlik 30 gün sgk yatırıyor, bu durumda lpg sorumlu müdürlerin görevlerini belirleyen yönetmeliğin kendisi kanuna aykırı olmus olmuyor mu?

LPG Sorumlu müdürlerin görevlerini belirleyen yönetmelik kanuna aykırı değil, SGK ile bakanlığın protokol imzalayıp yalnızca İSG profesyonellerini kapsayan birden fazla SGK primi ödemesi denetimi aykırı. Anlatmaya çalıştığım buydu.
Bir de idari işlem başlatılacak vesaire.. neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor, açıklamaları gerek idari işlemin içeriğini.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Kısaca bu kapsama girenler,
1-Birden fazla yerden sigortası yatan,
2-Aylık prim gün sayısı 30'u geçen,
3-Çalıştığı işletmelerden birinde kısmi yada tam zamanlı olarak iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi olarak isg katipten ataması bulunan,

Bu üç maddeyi de sağlayanlar sıkıntı yaşayacak.

Örnek
A firmasında şantiye şefi ya da üretim mühendisi ya da lpg sorumlu müdür ya da biyosidal mesül müdür vb olarak tam zamanlı primi yatan çalışan bir B firmasında kısmi zamanlı ya da tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak çalışamayacak.

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
3-Çalıştığı işletmelerden birinde kısmi yada tam zamanlı olarak iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi olarak isg katipten ataması bulunan,

Örnek
A firmasında şantiye şefi ya da üretim mühendisi ya da lpg sorumlu müdür ya da biyosidal mesül müdür vb olarak tam zamanlı primi yatan çalışan bir B firmasında kısmi zamanlı ya da tam zamanlı iş güvenliği uzmanı olarak çalışamayacak.
senin için kötü oldu desene

aysel su

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Merhaba 2 ayrı iş yerinde aylık olarak kısmi zamanlı işyeri hekimliği yapıyorum bu iş yerlerine bağlı toplam 14 işletmede iş yeri olarak gözükmekteyim. bu durumda benim nasıl davranmam gerekli?

ahmetkartal

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba 2 ayrı iş yerinde aylık olarak kısmi zamanlı işyeri hekimliği yapıyorum bu iş yerlerine bağlı toplam 14 işletmede iş yeri olarak gözükmekteyim. bu durumda benim nasıl davranmam gerekli?

Açıkcası kmse nasıl bir uygulama yapılacak bilmiyor, sadece yayınlanan bir duyuru var. Ama tahminimce sgk da yatan gün hesabına bakacaklar gibi geliyor bana. Yani 14 işletmede ayda 30 günden fazla yatarsa sorun olacak gibi geliyor bana.

Burhaneddin Bekçioğulları

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yani şunu mu anlamalıyız; tam zamanlı osgb de İGU olanlar başka yerde tam zamanlı sigortası yatmasın mı diyor????? Eğer öyleyse 3 kuruş para kazanıyorduk onun önüne mi geçecekler? Yazık yaa

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Örnek
ALO 170 i arayıp sordum, aynen bu şekilde dedi, sgk primi 30 günü geçemez diyor, yani hem lpg, hem ...... sorumlu müdür, şantiye şefi vs. olarak çalışıp hem iş güvenliği uzmanlığı yapıyorsanız idari işlem uygulanacak dedi.
idari işlem nedir diye sordum, onu bilmiyorum bakanlık sadece idari işlem yazmış dedi. ben 20 ceza puanı olacağını tahmin ediyorum.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yani şunu mu anlamalıyız; tam zamanlı osgb de İGU olanlar başka yerde tam zamanlı sigortası yatmasın mı diyor????? Eğer öyleyse 3 kuruş para kazanıyorduk onun önüne mi geçecekler? Yazık yaa
Sayın Meslektaşım;
İş Güvenliği Mesleğini mi yaparak 3 kuruş kazanıyordunuz? yoksa diğer tam zamanlı işi yaparak mı 3 kuruş kazanıyorsunuz?

emrah_isg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bu konuyu yanlış anladığınızı düşünüyorum. Osgb de veya herhangi bir kurumda tam zamanlı igu uzmanları için getirilmiş bir şey. Yoksa kısmi sürelü igu olanlar başka bir yerde sigartalı olması anayasal bir hak. Örneğin ben bir işyerinde tam zamanlı kendi branşımda çalışıyorum ve anlaştğığım osgb ye cumartesi pazar kısmi süreli sözleşme yapabilirim bu anayasal bir hak. Örneğin kamuda çalışanlar 80 saat hizmet verebilir kimse buna mani olamaz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.