F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş Güvenliği Uzmanı, eğer tam bir uzman ise, mesleğinin ne olduğu hiç de önemli değildir. Evelallah her sektörün üstünden gelebilir!

Ekli dosyalar

• IsGuvenligi Uzmanı' nın Kendi Meslegi Cok mu Onemlidir..pdf
    129.3 KB · Görüntüleme: 68

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar, yazınızı okudum. Teşekkürler.
Muhalefet olmak için yazmıyorum. Ben de bir mühendisim ancak aşağıdaki kısmı tam olarak anlamadım:

"Bakınız İGU Yönetmeliği’nin 9-1-a nolu maddesi ne diyor:

Rehberlik; İşyerinde yapılan çalışmalar ve yapılacak değişikliklerle ilgili olarak tasarım, makine ve diğer teçhizatın durumu, bakımı, seçimi ve kullanılan maddeler de dahil olmak üzere işin planlanması, organizasyonu ve uygulanması, kişisel koruyucu donanımların seçimi, temini, kullanımı, bakımı, muhafazası ve test edilmesi konularının, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına ve genel iş güvenliği kurallarına uygun olarak sürdürülmesini sağlamak için işverene önerilerde bulunmak.

Peki mühendis olmayan birisi bu işleri hiç yapabilir mi?"

Neden mühendis olmayan yukarıdaki işleri yapamıyor anlamadım. Ben şu an mühendisim fakat mühendislik dışında da birçok iş yapıyorum. Mühendis olmayan biri de kanımca yukarıda sayılan her şeyi yapabilir. Ayrıca eğer olayı İSG açısından değerlendireceksek İSG bir bütündür. Sayısal kısımlar olduğu gibi sözel kısımlar da vardır. Hatta sözel kısımlar daha ağırlıktadır. İş sadece makine, teçhizatta bitmiyor. Burada koordinasyon, takip, izleme vb. işler de var. Demem o ki mühendis olmayan biri bu işleri halihazırda yapıyordur.

Ayrıca,

"...Batıda bunun karşılığı senelerdir “Safety Engineer”dir." demişsiniz. Madem "Engineer" diyoruz yani kelimenin kökenine iniyoruz o zaman bu işi sadece makine mühendisleri yapmalı değil mi? Buradan diğer mühendislik dalları da bu işi yapamaz anlamını çıkarıyorum.

Burada ana sayfada mesleğin önemi yok demişsiniz ve sırf buna binaen yazınızı okudum. Ancak içerikteki yazınız tamamen farklı. Yazınızda mühendis olmalı diye belirtiyorsunuz.

Teşekkürler.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kusura bakmayınız ama, tamam “engineer” lafının kökeni makinedir, diye bütün mühendisleri makine mühendisi olarak kabul edemeyiz. Sanayi devriminin başlaması buhar makineleri ile olduğu için önce makine lafı ortaya çıkmış ama, sonra teknolojinin gelişmesi sonucu diğer mühendislik branşları ortaya çıkılmıştır. Örneğin uzay ve genetik mühendislik dalları gibi. Benim anlatmaya çalıştığım olay şudur; mühendislik kafası demek bir mühendis gibi düşünebilmek ve fikir yürütmek demektir. Bu ise iş güvenliğine yönelik teknik sorunları, analitik düşünce yapısı ile çözümleyebilmektir. Bunun sebebi ise Mühendislik fakültelerinde okutulan başta fizik, kimya ve matematik olmak üzere öteki derslerdir. İş güvenliğinin temelinde de bu temel konular yatar.
Kusura bakmayınız ama sizin mühendislik branşınızı öğrenebilir miyim?

Emrah OSMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kusura bakmayınız ama, tamam “engineer” lafının kökeni makinedir, diye bütün mühendisleri makine mühendisi olarak kabul edemeyiz. Sanayi devriminin başlaması buhar makineleri ile olduğu için önce makine lafı ortaya çıkmış ama, sonra teknolojinin gelişmesi sonucu diğer mühendislik branşları ortaya çıkılmıştır. Örneğin uzay ve genetik mühendislik dalları gibi. Benim anlatmaya çalıştığım olay şudur; mühendislik kafası demek bir mühendis gibi düşünebilmek ve fikir yürütmek demektir. Bu ise iş güvenliğine yönelik teknik sorunları, analitik düşünce yapısı ile çözümleyebilmektir. Bunun sebebi ise Mühendislik fakültelerinde okutulan başta fizik, kimya ve matematik olmak üzere öteki derslerdir. İş güvenliğinin temelinde de bu temel konular yatar.
Ünal Bey , bildiğinizi düşünerek İSG günümüzde lisans derecesinde olan ve yükseklisans ve doktora gibi derecelerde eğitim alınabilen bir alanken mühendis olmalıdır varsayımı hiç doğru değil. Şunu da belirtiyim iş sağlığı ve güvenliği lisans bölümü mühendislik fakültelerinde açılmak istenmiştir. Fakat yök tarafından kabul edilmediği için İSG bölümü sağlık yüksekokullarında , daha sonrasında ismi değişerek sağlık bilimleri fakültesinde devam etmektedir. Ancak eminim ki zamanla İş sağlığı ve güvenliği lisans bölümü mühendislik fakültelerine taşınacaktır. İş güvenliği uzmanlığı, İSG Lisans mezunlarının alanıdır. Tabi ki geçmiş dönemde yetersiz İGU sayısından dolayı diğer bölümlerden İGU alımı yapılmıştır.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1) Sizinle şu andaki konuşmamız eşit değil. Zira siz kendi gerçek kimliğinizi, rumuzunuzun arkasına saklayarak fikir beyan ediyor ve bana sataşıyorsunuz. Halbuki ben bütün açık kimliğimle görüş ve yorumlarımı açıklıyorum. Bu sebeple de, rahatlıkla nezaket kurallarına aykırı olarak konuşuyor ve de en önemlisi siyaseti bu konuya alet ediyorsunuz. Yani böylece Forum kurallarına aykırı hareket ediyorsunuz. Allah Aşkına bu konumuzun güncel siyaset ile ne alakası var! Benle normal koşullarda tartışamayacağınız için olayı çirkinleştiriyor ve bu yöne çekiyorsunuz. Burası siyaset yapma yeri ve de en önemlisi kaba davranmak yeri değildir.

2) Ayrıca diğer önemli bir husus ise, benim kastettiğim grup kesinlikle sizler değilsiniz ve de aklımın ucundan bile geçmedi. İSG Ön Lisans veya Lisans bölümü mezunlarına, bizlere yardımcı olmaları konusunda büyük ihtiyaç vardır. Bunlar bizlerin saha uygulamalarında, ellerimiz ve ayaklarımız olacak ve işyerlerinde İSG sürekliliğini sağlayacaklardır. Bu husustan adım gibi eminim.

3) Benim bu yazımla esas muhatap aldığım makam ÇSGB idi. Zira bu Bakanlık, mühendis olmayan kendi İş Müfettişlerine ve de SGK müfettişlerine de İGU olma yetkisi verdi. Eğer yazımı sindire sindire okuyabilseydiniz, bu görüşüme siz de katılacaktınız.

77 yaşında, 50 yıllık tecrübeye sahip olan bir büyüğünüze "cahilce" yaftası yapıştırmanızı, Sayın Forum Üyelerinin görüşlerine sunarım.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yanlış sorular soruyorsunuz beyfendi.

Emrah OSMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1) Sizinle şu andaki konuşmamız eşit değil. Zira siz kendi gerçek kimliğinizi, rumuzunuzun arkasına saklayarak fikir beyan ediyor ve bana sataşıyorsunuz. Halbuki ben bütün açık kimliğimle görüş ve yorumlarımı açıklıyorum. Bu sebeple de, rahatlıkla nezaket kurallarına aykırı olarak konuşuyor ve de en önemlisi siyaseti bu konuya alet ediyorsunuz. Yani böylece Forum kurallarına aykırı hareket ediyorsunuz. Allah Aşkına bu konumuzun güncel siyaset ile ne alakası var! Benle normal koşullarda tartışamayacağınız için olayı çirkinleştiriyor ve bu yöne çekiyorsunuz. Burası siyaset yapma yeri ve de en önemlisi kaba davranmak yeri değildir.

2) Ayrıca diğer önemli bir husus ise, benim kastettiğim grup kesinlikle sizler değilsiniz ve de aklımın ucundan bile geçmedi. İSG Ön Lisans veya Lisans bölümü mezunlarına, bizlere yardımcı olmaları konusunda büyük ihtiyaç vardır. Bunlar bizlerin saha uygulamalarında, ellerimiz ve ayaklarımız olacak ve işyerlerinde İSG sürekliliğini sağlayacaklardır. Bu husustan adım gibi eminim.

3) Benim bu yazımla esas muhatap aldığım makam ÇSGB idi. Zira bu Bakanlık, mühendis olmayan kendi İş Müfettişlerine ve de SGK müfettişlerine de İGU olma yetkisi verdi. Eğer yazımı sindire sindire okuyabilseydiniz, bu görüşüme siz de katılacaktınız.

77 yaşında, 50 yıllık tecrübeye sahip olan bir büyüğünüze "cahilce" yaftası yapıştırmanızı, Sayın Forum Üyelerinin görüşlerine sunarım.
Sahalarda İş güvenliği , gerçekten mesleğini seven , İş sağlığı ve güvenliği tekniker derecesinde önlisans, uzmanlık derecesinde ise lisans ve lisansüstü kişilerin söz sahibi olacağı kesindir. Mühendisin işi mühendisliktir. Tabi ki şu var iş sağlığı ve güvenliği en önemli noktası multidisipliner bir meslek olması. İşin içine hekim, mühendis, teknik personel ve benzeri birçok insanın birlikte hareket edilmesi gerektiğini düşünüyorum fakat ne kadar tecrübeli olursa olsun geçmişte verilen haklarda yanlışlıklıklar olduğunu elbette düşünerek.Günümüz ve gelecek için hiçbir mühendis iş güvenliği uzmanı olmamalıdır. Hiçbir önlisans mezunu tekniker sınava girip sertifika alarak lisans derecesindeki uzman ile aynı yetkiye sahip olamamalıdır. Bu işin hem lisansını hemde yükseklisansını yapmış biri olarak bundan eminim. Bu meslek iş güvenliği mühendisliği olarak açılamadıysa YÖK'ün izin vermemesinden dolayıdır. Bu da düzeltilecektir.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle şunu söylemeyelim kimseyi eleştirmiyorum, ön lisans, lisans okuyan herkese saygım var. Ama Kimya Mühendisi bir İGU olarak mesleğimi savunmam gerekiyor.) Mühendis iş güvenliği uzmanları olarak biz de sahadayız, mesleğimizi seviyoruz ve her konuda olduğu gibi iş güvenliği konusunda da asıl söz sahibi bizleriz. Mühendislik disiplini ve eğitimi farklıdır. Kazanmak da zordur okumak da (Anadolu'daki tabela üniversiteleri hariç tabi). Mühendisin işi mühendisliktir sözünüze aynen katılıyorum, çünkü iş güvenliği de bir mühendislik dalıdır. Proses güvenliği, çevre güvenliği, vb. konularla da ayrılmaz bir bütündür.

Ön lisans, lisans ve yüksek lisansta okutulan dersleri ( isg yüksek lisans yaptım) biliyorum. Açık öğretim fakültesinde bile bu bölüm okunabilmekteyken ve uzmanlık hakkı verilirken en çok haksızlık biz mühendislere teknik bölüm mezunlarına yapılmaktadır.

iş güvenliği mesleği kesinlikle bir mühendislik-teknik bölüm bilimi ve disiplini gerektirmektedir. Evet YÖK mühendislik olarak bu bölümün açılmasına müsaade etmemiştir, çünkü mühendislik fakültesi puanları yüksektir ve bitirmek zordur, bölümler genellikle uzar 4 yılda bitmez (Anadolu'daki tabela üniversiteleri hariç tabi tekrarlıyorum) ve iş güvenliği uzman açığını kapatmak için hemen kazanılabilecek, bitirilebilecek bölümler açılmıştır.

Piyasaya çok fazla uzman pompalanmış ve ücretler asgari ücret seviyesinin altına bile düşmüştür (herkes biliyor). Mühendislik etiketi mesleğe bir saygınlık kazandırmakta ve katma değerini yükseltmektedir. Unutulmamalıdır ki mevzuat ilk kez yürürlüğe girdiğinde bakanlık tarafından bu göreve layık görülenler mühendislik fakültesi mezunları ve teknik bölüm mezunlarıdır.

Emrah OSMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Öncelikle şunu söylemeyelim kimseyi eleştirmiyorum, ön lisans, lisans okuyan herkese saygım var. Ama Kimya Mühendisi bir İGU olarak mesleğimi savunmam gerekiyor.) Mühendis iş güvenliği uzmanları olarak biz de sahadayız, mesleğimizi seviyoruz ve her konuda olduğu gibi iş güvenliği konusunda da asıl söz sahibi bizleriz. Mühendislik disiplini ve eğitimi farklıdır. Kazanmak da zordur okumak da (Anadolu'daki tabela üniversiteleri hariç tabi). Mühendisin işi mühendisliktir sözünüze aynen katılıyorum, çünkü iş güvenliği de bir mühendislik dalıdır. Proses güvenliği, çevre güvenliği, vb. konularla da ayrılmaz bir bütündür.

Ön lisans, lisans ve yüksek lisansta okutulan dersleri ( isg yüksek lisans yaptım) biliyorum. Açık öğretim fakültesinde bile bu bölüm okunabilmekteyken ve uzmanlık hakkı verilirken en çok haksızlık biz mühendislere teknik bölüm mezunlarına yapılmaktadır.

iş güvenliği mesleği kesinlikle bir mühendislik-teknik bölüm bilimi ve disiplini gerektirmektedir. Evet YÖK mühendislik olarak bu bölümün açılmasına müsaade etmemiştir, çünkü mühendislik fakültesi puanları yüksektir ve bitirmek zordur, bölümler genellikle uzar 4 yılda bitmez (Anadolu'daki tabela üniversiteleri hariç tabi tekrarlıyorum) ve iş güvenliği uzman açığını kapatmak için hemen kazanılabilecek, bitirilebilecek bölümler açılmıştır.

Piyasaya çok fazla uzman pompalanmış ve ücretler asgari ücret seviyesinin altına bile düşmüştür (herkes biliyor). Mühendislik etiketi mesleğe bir saygınlık kazandırmakta ve katma değerini yükseltmektedir. Unutulmamalıdır ki mevzuat ilk kez yürürlüğe girdiğinde bakanlık tarafından bu göreve layık görülenler mühendislik fakültesi mezunları ve teknik bölüm mezunlarıdır.
Size birçok noktada katılmıyorum. Açık öğretimde lisans bölümü açılması günümüzdeki politikalar sonucudur. Benim gördüğüm derslerin hiçbirini görmemiş bir mühendis (tabi ki kendini yetiştirebilir) örnek vereyim isterseniz ,Madenlerde İş Güvenliği, Yangından Korunma, Yapı İşlerinde İSG, İş Hukuku, Hasar analizi vb. bunların herbiri ayrı ayrı 1 dönem derstir. Dediğim gibi hiçbir tekniker sırf sınav kazandı diye bir mühendis olamazken iş güvenliği uzmanı olabiliyor. benim 4 yıllık eğitimim bir sertifika kadar değerli değilse suç benim değil bu saçma sapan sistemi dayatan sistemindir. Ki bu gibi yanlışlardan dönülecek bu kesindir. Hiçbir meslekte başka bölümün sertifikası alınarak uzman oldum aynı yetkiye sahibim denemezken İş sağlığı ve güvenliğinde nasıl denebiliyor hayret ediyorum. Ayrıca bu işi daha önce ankara-niğde otoyolu projesinde şimdi ise sanayi de makine imalatı yapılan bir fabrikada sorumlu iş güvenliği uzmanı olarak yapıyorum. ve yakın zamanda yükseklisansı tezli olarak tamamlayıp doktora için çalışmaktayım. Çalıştığım yerde dahi ODTÜ , Yıldız Teknik , KTÜ gibi Türkiyenin en iyi mühendislerinin yetiştiği belkide üniversitelerden mühendis arkadaşlarımla yaptığım toplantılarda anladım ki bakış açımız çok çok farklıdır. Eğitim herşey değildir. Fakat çok şeydir.

pınar34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İş Güvenliği Uzmanı, eğer tam bir uzman ise, mesleğinin ne olduğu hiç de önemli değildir. Evelallah her sektörün üstünden gelebilir!
Keşke herkes kendi mesleğini yapabilse.. Elektrik müh. elektrik müh. yapsa, kimya veya fizik okuyan kendi işini yapsa, iş sağlığı ve güvenliği okuyan da kendi işini yapsa, bu tarz sohbetlere hiç girilmese çok güzel olur.
İş Sağlığı ve Güvenliği mezunu bir kadın olarak, kendimi de bu alanda geliştirerek çok güzel yerlere geldiğimi ve geleceğimi de düşünüyorum. Mühendislik okumayı hiç düşünmedim, düşünmüyorum. Sadece İSG okuyarak ve kendini geliştirerek güzel yerlere gelinebileceğini düşünüyorum. Mühendislik sıfatı bize verilmemiş olabilir ama aslında İSG Bölümü okuyanlar bence gerçek iş güvenliği uzmanlarıdır.
Bir şirkette başta İSG Bölümü okuyan çalışan onun altında da eğer gerekiyorsa müh. fakültesi bölümü okuyan çalışanlar olmalıdır. Avrupa da C Sınıfı, B Sınıfı gibi kavramların olmadığını bu işi en iyi yapanın en iyi derecede olduğunu biliyorsunuzdur. Ülkemizde de ileride bu bölümün önemi inşallah artar ve doğru yol bu şekilde bulunmuş olur.
Herkesin kendi mesleğini yaptığı günleri görebilmek dileğiyle..

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Sistem o kadar saçma ki... Düşünüyorum, içinden çıkamıyorum. Tüm alanları şu an birbirine kırdılar. Şusu busu yok. Direkt sonucu yazacağım: Suçlu biri varsa o da kuralı koyandır. Sonra iş ilanlarında hem TMGD hem İSG hem kalite hem de nice nice yetkinlikler bir arada isteniyor. Niye isteniyor? Çünkü kuralı koyan böyle istiyor. Neden bana tüm alanları açıyor? Bu şekilde yetkinlik mi kalır? O belgeyi al, sonra diğerini al, sonra diğerlerini de al. Ee nereye kadar gidecek böyle? Bana 5 belgeyi aldırabilen sistem hatalı. Bu sistemi kuran hatalı.

He İSG mi konuşacağız, madem İSG şu anda herkese açık neredeyse, o zaman bu hakkı olan herkes alır kardeşim. Sonra ortada nitelik namına bir şey kalmaz. Burada da gelir yok mühendis olmalı yok mühendis olmazsa olmaz diye kendimizi yırtarız. Ayrıca mühendislikler şu anda ayaklar altında, haberiniz yok. Tuzu kuru olanlar dışında diğer mühendisler kan ağlıyor kan... Her yer mühendis kaynıyor. Yukarıda tartıştığınız illa da mühendis olmalı detayı o kadar gereksiz ki... Ben şu anda burada bir yerlere gelmiş, belgelerini almış, ciddi tecrübesi olan ve neredeyse kaygısız olan insanları değil, işin diğer tarafındaki çaresizleri düşünüyorum.

Şu anda hangi mühendisliğe giderseniz gidin sonuç aynı. Bundan bahsetmek istiyorum. İşin seni beni kalmadı. Bana burada İş Güvenliği Uzmanı'nın mühendis olması gerektiğini savunup arkasından da bana "Sen hangi mühendisliktensin?" diye sorabilen kafalar oldukça biz ölmeye devam ederiz. Bu kadar kibir fazla değil mi? Madem mühendis olmalı, o zaman ne fark ediyor benim şu veya bu mühendisi olmam? İşimi şu anda iyi yapmam yetmiyor mu size? Daha ne istiyorsunuz? İlla sizin bitirdiğiniz bölümü bitirmemi veya sizin geçtiğiniz yollardan geçmemi mi bekliyorsunuz?

50 yıl önceki gibi "Girer bi' işe çalışırım." kaldı mı? Mühendis olarak girdiğiniz bir yerde sizden mühendislik dışında tonlarca şey istenir. Mühendis olmadan girdiğiniz bir yerde sizden mühendislik yapmanızı beklerler. Kim şu anda istisnalar hariç "Ben mühendisim sadece tek bir işim var." diyebiliyor. Veya tam tersi... Bu nedenle ister mühendis ol ister başka bir şey gidiş yolu herkesin farklı lakin sonuç hepimizin aynı. Mühendis kasıntılarını İSG de olsa bir tarafa bırakın. Böyle olduğu zaman kibirli bir hale bürünüyorsunuz. Çünkü konu İSG'den çoktan çıktı.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,

Bu konuyu uzun zamandır tartışıldığı (farklı başlıklarla da açıldı) için takip ediyorum. Makine Mühendisiyim ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanıyım. Her iki mesleğimi de uzun yıllar yaptım, halen iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum.

Değerli Arkadaşlar, öncelikle belirteyim iş güvenliği uzmanlarının illa ki mühendis kökenli olması gerekir fikrini sabit olarak taşımıyorum ! Fakat mühendislerin (tabii ki bunda da herkesi aynı kefeye koymak anlamsız olur !) iş güvenliği uzmanlığını icra etme noktasında diğer mesleklere göre daha başarılı olabileceğini düşünüyorum.

Neden mi?

Arkadaşlarımızın da değindiği gibi İş Güvenliği Uzmanlığı pratik ve teknik uygulamaları içerisinde barındıran, analitik düşünme ve sorun çözme becerisinin yüksek olması gereken, iş-proses-sistem kurgularının birlikte değerlendirilebildiği hatta kimi zaman hayal edilebildiği (daha da çoğaltılabilir...) ciddi disiplinli çalışmayı gerektiren bir meslek. Bahsedilen bazı öğretiler eğitimlerle bireylere kazandırılabileceği gibi genel tabirle "tecrübe" denilen, mesleğe baktığınızda asıl olarak pratik-teknik uygulamaları algılama ve kurgulama, analiz edebilme ve sonucunda doğrusal olarak riski görebilme, riski algılayabilme becerileri maalesef ki çok kısa zamanda edinilebilecek nitelikler değildir.

Mühendislerin bu meslekte ki avantajları (tabii ki mühendisler de kendi içinde bu konuda farklılık gösterecektir !); iş güvenliği uzmanlarında olması gereken temel kabiliyetlerin bir kısmına aldıkları eğitim nedeniyle sahip olmaları, bunun yanı sıra da iş hayatında (iş bulma avantajlarının yüksek olması ve çoğunlukla sanayi kuruluşu, üretim tesisleri, inşaat şantiyeleri, maden ocakları vs yerlerde çalışmaları) diğer mesleklere göre daha fazla "tecrübe" edine bilmeleridir.
Bu tecrübeyi kendini geliştirip, daha fazla örnek olay veya çalışma alanı görüp, daha fazla proje çalışmış diğer mesleklere sahip arkadaşlar kuşkusuz edinebilir fakat sonucuna baktığınızda bu şekilde yeterli donanıma sahip bir uzman olmak için Mühendislere karşı dezavantajlı oldukları gerçektir. (Buradan tekrarla belirteyim, mühendislerin de hepsi aynı beceri ve donanıma erişip layıkıyla bu işi yapar anlamı bire bir çıkmaz fakat en azından bir adım önde olacakları belirtilmektedir)
Mühendis diye her şey bitiyor mu ? Tabii ki hayır. Mühendiste olsa iş güvenliği uzmanlığının içerisinde mutlaka branş-uzmanlık ayrımları olması gerekir. Bu ayrımlar verilen hizmetin kalitesini artırdığı gibi bireylerin kendilerini geliştirme hususunda hedefler belirlemesine olumlu katkı yapacaktır.
Her şeyi bilen insan olamayacağı gibi bir kişinin eğitim hayatından ilk iş tecrübelerine kadar çalışma ortamını, prosesleri, sistem kurgularını, aksaklıkları vs gördüğü/tecrübe edindiği bir faaliyet/makine/teçhizat/kimyasal maddenin çalışıldığı ortamda ortaya çıkabilecek tehlike kaynaklarını, oluşturacağı riskleri ve bunların teknik olarak önlenmesine yönelik (prosesin çalışmasını da önlemeyecek şekilde !!!!) üretilecek fikirleri diğer mesleklere sahip kişilerden daha doğru analiz edebilen ve en az sapmayla belirleme/çözümleme olasılığı daha yüksek olacaktır.
Netice de iş güvenliği uzmanlığı sadece mevzuatta yazılı olan (ki onlarda temel unsurlar, yasaklar ve tasarım ilkelerini belirtiyor. Teknik olarak karşılaştığınız sorunların yarısından fazlasının bire bir karşılığını mevzuatlarda bulamıyor, mutlaka yorum yapma veya birine danışma veya tecrübeniz varsa kullanma ihtiyacı duyuyorsunuz) metinleri okumak ile yapılamaz ! Başarılı olabilmek için Hangi meslekten gelirseniz gelin mutlak suretle kendinizi geliştirmek, daha fazla fikir-çözüm üretmek, daha fazla ortam/sorun/olay görmek ve çözümlerine katkıda bulunmak, araştırmak, öğrenmek zorundasınız. Aksi taktirde çok iyi doküman oluşturup, çok iyi skorlama yapıp, çok iyi yasak koyan ama çözüme yönelik hiç bir fikri/katkısı olmadığı için sadece sorun yaratmış olarak kabul edilen (diğer yazıp çizdikleriniz de maalesef muhataplarınızın öncelikleri ve eğitim düzeyleri nedeniyle önemsizleşir !) bir iş güvenliği uzmanı olursunuz ki bu da sizi kaba tabirle işveren gözünde "gider kalemi olarak" kabul edilen, vazgeçilmesi kolay bir kişiye dönüştürür.

Sağlıklı çalışmalar.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Mühendislik tahsili, disiplini ve bakış açısı ile mühendisliğin İSG konusunda etkinliği ile ilgili görüşlerinize aynen katılıyorum.

Emrah OSMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yorumlarınızı yazarken heralde farkında degilsiniz tekrar hatırlatayım 2013 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyetinde İSG Lisans bölümü mevcuttur. 2017 yılından itibaren İSG lisans bölümleri mezun vermektedir. 2018 mezunu da benim. Kastamonuda da Yükseklisans yaptım. HEPSİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BÖLÜMÜDÜR. Fakat günümüzde o kadar kötü bir dönemdeyiz ki kimseyi de suçlamak istemiyorum. Ekmek aslanın midesinde.

Mert Düztaban

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İş Güvenliği Uzmanlığının Lisans derecesinde eğitim verilmesi, bu işin teknik eğitimini, bol bol saha stajlarının yapılması gerektiğini, üniversitede seçmeli derslerle adayın kendine bir uzmanlık alanı belirlemesi ( şantiye isg, metal, kimya sanayi isg dersleri gibi) gerektiğini düşünüyorum. İSG mesleğinin eğitimin staj deneyimi olmadan alınması bence kesinlikle olmamalı.

A, B, C kavramlarının kaldırılıp uzmanlık alanlarının sektör sektör olması gerektiğini düşünüyorum.

Mühendislik mezunu olarak mühendislik mezunu olanların İSG bölümüyle ilgili teknik konularla paralel eğitim aldığını ve meslekte onlarında başarılı olacağını düşünüyorum.

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Boşa tartışıyorsunuz.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konuyu açan bir kişi olarak, bu konuyu açma sebebimi bir kez daha ifade ederek bu konuyu kapatmak istiyorum.

1) Bu konuyu açma sebebim kesinlikle mühendis İGU lar ile İSG ön lisans ve lisansa sahip İGU ları mukayese etmek, onları küçük görmek değildi. Benim maksadım bir mühendis İGU’nun her sanayi kolunda çalışabilecek şekilde kendisini yetiştirmek zorunda olduğunu anlatabilmekti. Konunun bu duruma gelmesine forum kurallarına uymayan bazı kişiler sebep oldu.

2)Biliyorsunuz İGU furyası başladığı zaman , daha kendi mühendislik meslek branşında daha çalışmamış arkadaşlar da bu işe talip oldular, uyduruk eğitim, staj ve ezberlemeci sınavlardan geçerek İGU oldular. Sonra tanıdık olmadıkları sektörlerde büyük sorumluluk aldılar. Tanıdık sektör olup olmadığı bile belli değildi.

3) İleri sürdüğüm diğer bir şey ise, eğer mühendis bir İGU kendi gayreti ile de tam bir İGU olmuşsa her sektörde çalışabileceğini ifade etmiştim.

4) Mühendis İGU ‘ ların bir işyeri daha kurulmadan proje safhasında devreye girmeleri ve de bu aşamada işyerinin İSG mevzuatına uygun olarak dizayn edilmesine katkıda bulunması gereklidir. Bu ise tamamen bir Mühendislik hizmetidir. Zira böyle kurulmayan işyerleri ileride yap boza dönmektedir. Bunun sebebi teknik İSG mevzuatının proje müellifleri tarafından tam olarak bilinmemesidir. Ancak işverenlerimiz bile bu hususun farkında değildir. Onlar bir an evvel iyi ve kötü işyerlerini açmaya hedeflenmiş vaziyettedir. Örneğin şu anda İsg kurallarına uygun yapılmamış köprü vinç yollarınının yeniden dizaynı üzerinde çalışmaktayım.

5) İleri sürdüğüm bu konuda her zaman gibi ÇSGB ‘ ye de görev düşmektedir. Yani İGU eğitimi ve stajlarının yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. 5-6 adet temel sektörün herbirinde en az birer hafta olmak üzere staj veya adı neyse ön- çalışma şartı getirilmelidir.

İSG bir ekip işidir, bu ekipte İSG Ön lisans ve lisans mezunlarına da büyük görev düşmektedir. Bu nedenle, onların da herhangibir sebeple alınmalarına de gerek yoktur.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yorumlarınızı yazarken heralde farkında degilsiniz tekrar hatırlatayım 2013 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyetinde İSG Lisans bölümü mevcuttur. 2017 yılından itibaren İSG lisans bölümleri mezun vermektedir. 2018 mezunu da benim. Kastamonuda da Yükseklisans yaptım. HEPSİ İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ BÖLÜMÜDÜR. Fakat günümüzde o kadar kötü bir dönemdeyiz ki kimseyi de suçlamak istemiyorum. Ekmek aslanın midesinde.
Bu yorumu yazarken herhalde farkında değildiniz, tekrar hatırlatayım. Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 2012 yılında yürürlüğe girmiştir.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ülkemizdeki bitmek tükenmek bilmez sınıf ayrımı oluşturma konusuna bizim mesleğin de dahil olmasını garipsemiyorum artık.
Mühendiste olsak, teknikerde olsak, isg ön lisans ya da lisans mezunuda olsak sonuçta hepimizin mesleği iş güvenliği uzmanlığı...
11 yıldır iş güvenliği uzmanıyım, mühendis kökenliyim. Çok sayıda farklı kökenlerden uzman tanıdım bu süre zarfında. Mühendis kökenli olmasına rağmen çok kötü uzman olan, ön lisans mezunu olmasına rağmen harika bir şekilde uzmanlık yapan tanıdıklarım var.
Bu işte iyi olmak kökene bakmıyor arkadaşlar, kişinin mesleğini bilmesinde, sevmesinde, insan ilişkilerini yönetmesinde ve araştırmacı olmasında bitiyor.
Böyle ayrımcılıklar mesleği zedelemekten başka bir işe yaramıyor...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.