Soru : İş Güvenliği Uzmani Çalışma Sureleri

Derya Salman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

İş güvenliği uzmanlarının çalışma süreleri

MADDE 12 – (1) (Değişik:RG-30/4/2015-29342) İş güvenliği uzmanları, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 10 dakika.

b) Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 20 dakika.

c) Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en az 40 dakika.

(2) Az tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 1000 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 1000çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 1000 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(3) Tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 500 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

(4) Çok tehlikeli sınıfta yer alan (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerinde her (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 çalışan için tam gün çalışacak en az bir iş güvenliği uzmanı görevlendirilir. Çalışan sayısının (Değişik ibare:RG-30/4/2015-29342) 250 sayısının tam katlarından fazla olması durumunda geriye kalan çalışan sayısı göz önünde bulundurularak birinci fıkrada belirtilen kriterlere uygun yeteri kadar iş güvenliği uzmanı ek olarak görevlendirilir.

Derya Salman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Benim sormak istediğim evet çalışma saatleri 01.01.21016 da değişiyor. Şuan son gündem iş güvenliği uzmanının fazla mesai adında çalıştığı 37 saatin iptal olması. Bunla ilgili bilgisi olan arkadaş varmı?

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
kanundan fazla mesaiyi mi kaldıracaksın? ne saçma şeyler duyuyorsunuz ve burada paylaşıyorsunuz. tam zamanlı uzman olarak çalışıyorsan fazla mesaini başka bir kurumda kullanamazsın sadece durum bu.

Derya Salman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
kanundan fazla mesaiyi mi kaldıracaksın? ne saçma şeyler duyuyorsunuz ve burada paylaşıyorsunuz. tam zamanlı uzman olarak çalışıyorsan fazla mesaini başka bir kurumda kullanamazsın sadece durum bu.
Demek istediğim şu ki tam süreli ve kısmi süreli de farklı durumlar varmış diyelimki ben serbest çalışıyorum birden fazla sözleşme yaptım böyle bir durumda 180 den fazlasını sistem kabul etmiyo diyolar. Biraz saygı lütfen

Moderatör tarafında düzenlendi:

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Demek istediğim şu ki tam süreli ve kısmi süreli de farklı durumlar varmış diyelimki ben serbest çalışıyorum birden fazla sözleşme yaptım böyle bir durumda 180 den fazlasını sistem kabul etmiyor diyorlar. Biraz saygı lütfen
bakın öle diyorlar böyle diyorlar diye bir şey yok, mevcut yönetmelik acıkça belirtmiş.
tam zamanlı bir yer de çalışıyorsan başka yerlerde fazla mesaini kullanamazsın sadece o firmada kullanabilirsin.
farklı firmalarda tabi ki 217 saate kadar çıkar. sistem bunu kabul etmiyorsa bir dilekçe ile itiraz ederek durumu çözebilirsiniz.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ekte görüleceği gibi 11700 dakikadan (195 saat) fazla kısmi süreli sözleşme yapamıyorsunuz. Eğer tek bir firmaya (nace koduna) tam zamanlı atamanız yapılmışsa o zaman fazla mesai sürelerini de kullandırtıyor diye söyleniyor. Bunu deneyemiyorum çünkü bizim firmanın 8 ayrı nace kodu var ve benim sürem de ancak 6 sına yetiyor. Diğerlerine başka arkadaşlardan görevlendirme yaptık.
Revize etmezseniz sözleşmeleri ne olur? Eğer denetleyen olmazsa hiç bir şey olmaz. Ama müfettiş gelme durumu olduğunda gelmeden sizin şirketin seceresini araştırıp ve bilhassa isg katip teki sözleşmeleri kontrol edip geliyor. Buradan gol yersiniz. Ama denetlemeye bakar tabi.
süreler.jpg

çalışkan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Benim sormak istediğim evet çalışma saatleri 01.01.21016 da değişiyor. Şuan son gündem iş güvenliği uzmanının fazla mesai adında çalıştığı 37 saatin iptal olması. Bunla ilgili bilgisi olan arkadaş varmı?
İçe sozlesmelr195+22 diye girilecek bildigim kadariyla önce tüm dışa sözleşmeler iptal edilecek içe yukarıda ki gibi girilecek ve sonra tekrar dışa görevlendirme yapılacak, 195 bitmeden içe 22 saat girilemiyecek

Moderatör tarafında düzenlendi:

scaloglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ekte görüleceği gibi 11700 dakikadan (195 saat) fazla kısmi süreli sözleşme yapamıyorsunuz. Eğer tek bir firmaya (nace koduna) tam zamanlı atamanız yapılmışsa o zaman fazla mesai sürelerini de kullandırtıyor diye söyleniyor. Bunu deneyemiyorum çünkü bizim firmanın 8 ayrı nace kodu var ve benim sürem de ancak 6 sına yetiyor. Diğerlerine başka arkadaşlardan görevlendirme yaptık.
Revize etmezseniz sözleşmeleri ne olur? Eğer denetleyen olmazsa hiç bir şey olmaz. Ama müfettiş gelme durumu olduğunda gelmeden sizin şirketin seceresini araştırıp ve bilhassa isg katip teki sözleşmeleri kontrol edip geliyor. Buradan gol yersiniz. Ama denetlemeye bakar tabi.
Ekli dosyayı görüntüle 28636

Merhaba daha önce 280 personel için 56 saat çalıştığım iş yerine şimdi 280*40= 11200dk = 186 saat yapıyor ancak 250 çalışana tam süreli atamam yapılacağından 30 kişi ne olacak ?? siz 11700 dk çalışabiliyorsunuz, ben 11200dk çalışamayacakmıyım nasıl olacak bu iş :) birde mevcut sözleşmeyi iptal edipmi yeni sözleme yapacağım bilginiz varmı bu konuda, tşk

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba daha önce 280 personel için 56 saat çalıştığım iş yerine şimdi 280*40= 11200dk = 186 saat yapıyor ancak 250 çalışana tam süreli atamam yapılacağından 30 kişi ne olacak ?? siz 11700 dk çalışabiliyorsunuz, ben 11200dk çalışamayacakmıyım nasıl olacak bu iş :) birde mevcut sözleşmeyi iptal edipmi yeni sözleme yapacağım bilginiz varmı bu konuda, tşk
Anladığım kadarıyla tek nace koduna atama yapacaksınız. Bu durumda önce mevcut sözleşmenizi işveren iptal edecek. Daha sonra tekrardan size "tam zamanlı" olarak atama yapacak. Burada kilit nokta "kısmi zamanlı" değil "tam zamanlı" ibaresini seçmeniz gerekiyor. Akabinde fazla mesaileri kullandırtacağını düşünüyorum (%99). En azından açıklamalar bu yönde idi.

scaloglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
280 personelli çok tehlikeli iş yeri ataması 195+22,5 saat

Ekli dosyalar

• isg.JPG
    isg.JPG
    48.4 KB · Görüntüleme: 160

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba;
benim sorum , yeni isg sürelerine göre, işletmede farklı bir pozisyonda çalışan bir kişi aynı zamanda isg uzmanı olarak da çalışmak isterse bakabileceği max. saat 37 saat midir? yani 180 saat farklı bir görev, 37 saat de isg uzmanı olarak, mıdır?

yardımcı olabilecek birisi var ise, çok sevinirim.

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Bireysel çalışmada 140 saatimiz doluysa 75 saatlik yeni bir yer alamayacak mıyız bu durumda?

Egemen_01

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba;
benim sorum , yeni isg sürelerine göre, işletmede farklı bir pozisyonda çalışan bir kişi aynı zamanda isg uzmanı olarak da çalışmak isterse bakabileceği max. saat 37 saat midir? yani 180 saat farklı bir görev, 37 saat de isg uzmanı olarak, mıdır?

yardımcı olabilecek birisi var ise, çok sevinirim.
Nur hanım merhaba,
Anladığım kadarı ile mevcut işinizi yaparken aynı zamanda iş güv. uzm. lığıda yapmak istiyorsunuz. Öncelikle şunu belirteyim naçizhane fikrim tabi bu benim böyle birşeye kalkışmayın derim çünkü işin içine girince anlıyacaksınız iş güvnliği hiçte sandığınız kadar kısa süreler ile altından kalkılacak bir iş değil. Yok ben illa yapmak istiyorum diyorsanız yöntem şu; halihazırda mevcut işyerinizde zaten tam zamanlı çalışan olduğunuz için isg katipten işveren sizi 195+22,5 saat yani 11700 dk + 1350 dk. olarak atamanızı yapıcak sizde onaylıcaksınız. Şimdi diceksiniz ki bizim işyerinde atıyorum 45 saat lik uzmanlık sözleşmesi yeterli oluyor neden ben 217 saat sözleşme yapayım ki? Cevap; maksat sizin işyerinizin uzman ihtiyacının katip üzerinden karşılanması olacağı için fazla süre ile sözleşme yapmış olmanız size avantaj yada dezavantaj getirmeyecektir. şayet ben 45 saat lik katip sözleşmesi yapmak istiyorum diyorsanız ozaman kısmi süreli katip sözleşmesi yapmak durumunda kalırsınız bu da sgk pirim karşılaştırmalarında sorun çıkartabilir diye düşünüyorum. (mevcut işinizden dolayı işvereniniz 30 gün sigortalı gösteriyorken uzmanlık içinde ayrıca 45/7,5 = 6 gün daha sigortalı göstermek durumunda olacağı için) Umarım yardımcı olabilmişimdir :D İyi akşamlar.

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
anlayamadığım bir konu var. Neden 180+37,5 değilde 195+22,5
aylık çalışma saatimiz 180 değil mi? nasıl oldu da 195 e çıktı?
sayın mesajımıza onay vermeden görüntülenmesine izin vermeyen site yönetimi sizlerinde fikirlerinizi almak isterim.

nurnumber

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Nur hanım merhaba,
Anladığım kadarı ile mevcut işinizi yaparken aynı zamanda iş güv. uzm. lığıda yapmak istiyorsunuz. Öncelikle şunu belirteyim naçizhane fikrim tabi bu benim böyle birşeye kalkışmayın derim çünkü işin içine girince anlıyacaksınız iş güvnliği hiçte sandığınız kadar kısa süreler ile altından kalkılacak bir iş değil. Yok ben illa yapmak istiyorum diyorsanız yöntem şu; halihazırda mevcut işyerinizde zaten tam zamanlı çalışan olduğunuz için isg katipten işveren sizi 195+22,5 saat yani 11700 dk + 1350 dk. olarak atamanızı yapıcak sizde onaylıcaksınız. Şimdi diceksiniz ki bizim işyerinde atıyorum 45 saat lik uzmanlık sözleşmesi yeterli oluyor neden ben 217 saat sözleşme yapayım ki? Cevap; maksat sizin işyerinizin uzman ihtiyacının katip üzerinden karşılanması olacağı için fazla süre ile sözleşme yapmış olmanız size avantaj yada dezavantaj getirmeyecektir. şayet ben 45 saat lik katip sözleşmesi yapmak istiyorum diyorsanız ozaman kısmi süreli katip sözleşmesi yapmak durumunda kalırsınız bu da sgk pirim karşılaştırmalarında sorun çıkartabilir diye düşünüyorum. (mevcut işinizden dolayı işvereniniz 30 gün sigortalı gösteriyorken uzmanlık içinde ayrıca 45/7,5 = 6 gün daha sigortalı göstermek durumunda olacağı için) Umarım yardımcı olabilmişimdir :D İyi akşamlar.
verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim,ben isg uzmanı olarak çalışmaktayım şuan ayrıca kalite bölümündeyim. eski sürelere göre 16 saatlik bir çalışma süresi çıkarken, şimdi 44 saatlik bir çalışma süresi gereklidir. bildiğim kadarı ile de 180+37 saatlik bir sigorta çalışma süresi olacağı için , artık isg uzmanı olarak sürelere göre devam edemeyeceğim gibi görünmektedir. buradaki detayı öğrenmek istemiştim.

ç.ali

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Dakikalar arttı ama denetlemelerin artmaması bu kültürün yerleşmesine de engel oluyor, gereksiz harcama görünüyor.Süre değişikliğinin etkili olup olmadığı bu ay sonuna kadar muhtamelen belli olacaktır, hala uzman ihtiyacı yoksa eğer pek fazla birşey değişmeyecekdir.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
anlayamadığım bir konu var. Neden 180+37,5 değilde 195+22,5
aylık çalışma saatimiz 180 değil mi? nasıl oldu da 195 e çıktı?
sayın mesajımıza onay vermeden görüntülenmesine izin vermeyen site yönetimi sizlerinde fikirlerinizi almak isterim.
Nedeni yok. Bakanlık öyle uygun görmüş :)
Ama istenirse bir mantık zeminine oturtulabilir. Yine istenirse bu zeminde çürütülebilir. Neticede haftalık çalışma süresi 45 saat; yılda 52 hafta var. 52*45/12= 195 saat. Ve yine biliyoruz ki bir çalışan yılda maksimum 270 saat mesai yapabilir. 270/12=22,5 saat
Toplamda da 195 + 22,5 saat
eder. Hiç merak edip hesaplamamıştım. Şu an hesaplayınca gayet tutarlı geldi. :)

scaloglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ama istenirse bir mantık zeminine oturtulabilir. Yine istenirse bu zeminde çürütülebilir. Neticede haftalık çalışma süresi 45 saat; yılda 52 hafta var. 52*45/12= 195 saat. Ve yine biliyoruz ki bir çalışan yılda maksimum 270 saat mesai yapabilir. 270/12=22,5 saat
eder. Hiç merak edip hesaplamamıştım. Şu an hesaplayınca gayet tutarlı geldi. :)

Güzel tespit :)

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
matematik yalan söylemiyor :) o zman bizler ayda 180 değil 195 saat çalışıyoruz da neden 180+37,5 bize öğretildi? yada neden eskiden isg-katip 180+37,5 göstermekteydi? diye sormak gerekiyor devlete

misg

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
195 saatten sonrasına yani kalan 22,5 saat için işyeri tanımlayamamanın mantığı ne ola ki?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.