Tartışma : Hastanelerde İş Güvenliği Uzmanlığı

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
tüm elektrik panolarının, tehlikeli maddelerin bulunduğu yerlerde yönetmeliğe ilgin olarak işaretlemelerin olması istendi

İsmail Cem Akdağ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Süleyman bey, paylaşımlarınız için çok teşekkür ederiz. Elektrik panoları derken, hastane içindeki sigortaların bulunduğu panolar da dahil mi bu söylediğinize?

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
tahliye şemaları asılı idi ama güvenlikte tüm katların tahliyeplanları var mı dedi bu da ayrı bir şok oldu benim için hiç aklıma gelmemişti

scaloglu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
tahliye şemaları asılı idi ama güvenlikte tüm katların tahliyeplanları var mı dedi bu da ayrı bir şok oldu benim için hiç aklıma gelmemişti
Merhaba, teknil anlamada basınçlı kapların periyodik kontrolü, elektrik topraklama ve paratoner ölçü ayrıca ortam ölçümleri bigi konularda inceleme yapıldımı ?

AHMETKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Hastanede görev alan arkadaşlar;

Yapılan denetimler 2014 ve 2015 te planlanan ancak yeni yapılan denetimlerdir,
Kasım ayına kadar 20 ekipten oluşan müfettişler denetimi yapmaktadırlar,
Denetimler ceza esaslı değildir, 1 ay süre verilerek eksiklerin giderilmesi için tekrar denetimi olacaktır,
2 müfettişin birisi teknik müfettiş, diğeri bordro-çalışan hakları izinler, mesailer vs ile ilgilenen sosyal müfettiş,
Asansör kontrolleri, basınçlı ekipmanlar, jeneratör vs. ekipmanların kontrolleri, havalandırma kontrolleri, partikül ve ortam ölçümleri,
Risk analizleri, iş güvenliği kurulları, tespit ve öneri defterleri, eğitimler, ilkyardımcı sayısı, acil durum ekipleri ve tatbikatlar,
Sağlık tetkikleri, işe giriş ve çıkış muayeneleri, özel takip gerektiren çalışanlarla ilgili nelerin yapıldığı,
Çalışma saatlerinde fazla mesainin durumu,11 saatten ve yıllık 270 saatten fazla çalışanların mesai ödeme durumu,
Özellikle radyolojide çalışanların mesai saatleri,
Yıllık izinlerin takibi, izin kurulu ve defteri,
Kreş hizmeti almak veya kreş açmak,
Paratoner kontrolü,
Kaçak akım roleleri,
Elektrik tesisat uygunluk projesi,
Mesleki eğitimler (kazancı, elektrikçi, sterilizasyonda çalışanların eğitimleri)

aklımda kalanlar.

Gelen müfettişler kesinlikle donanımlı ve hastane çalışma şartlarını eğer yeni bir uzmansanız sizden iyi bilmekte.

Sektörel olarak iş teftiş kurulunun planladığı ve özel olarak eğittiği müfettişler olduğu için bir şeyi gizlemeyin, art niyetli olduğunuzu anlarsa daha da üstünüze gelir daha çok açık bulur. Zaten ceza amaçlı bir denetim olmadığı için açık olun, öğrenmeye bakın.

Denetimler hem eksiklerin kontrolü hem de bir öğrenme faaliyetidir. Yukarıdaki saydıklarımdan eksikleriniz varsa hemen yapabildiklerinizi yapın, uzun sürecek işlere en azından başladığınızı gösteren belgeler olsun elinizde.

Aslı Gür

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar,şu an özel bir hastanede uzmanım üç gündür iş müfettişleri tarafından denetim geçiriyorum sizinle de paylaşmak isterim aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekli

- periyodik muayeneler
- asansör
- ortam ölçümleri
- yangın ve havalandırma tesisat kontrolleri
- partikül ölçümleri
- oksijen tüplerinin standartlarda depolanması
- kurul tutanakları
- çalışanların periyodik sağlık muayeneleri testleri
- elektrik iç tesisat ve topraklama raporları
- 16 saatlik eğitimler
- iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi sözleşmeleri
- radyolojik bölümler
-

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
hastanede patlamadan korunma dökümanı oluşturan var mu

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
merhabalar konu ile ilgili yönetmeliği alabilirmiyim sizden,çünkü çalışma bakanlığından gelen müfettişler eksik olarak yazdılar ve yapılmasını istediler

crn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
merhabalar konu ile ilgili yönetmeliği alabilirmiyim sizden,çünkü çalışma bakanlığından gelen müfettişler eksik olarak yazdılar ve yapılmasını istediler
30 Nisan 2013 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 28633

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN

KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, çalışanları sağlık ve güvenlik yönünden işyerlerinde oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden korumak için alınması gereken önlemlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde uygulanır.

(2) Ancak;

a) Hastalara tıbbi tedavi uygulamak için ayrılan yerler ve tıbbi tedavi uygulanması,

b) 1/4/2011 tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması,

c) Patlayıcı maddelerin ve kimyasal olarak kararsız halde bulunan maddelerin üretilmesi, işlemlerden geçmesi, kullanımı, depolanması ve nakledilmesi,

ç) Sondaj yöntemiyle maden çıkarma işleri ile yeraltı ve yerüstü maden çıkarma işleri,

d) Patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerde kullanılan her türlü taşıma aracı hariç, uluslararası antlaşmaların ilgili hükümlerinin uygulandığı kara, hava ve su yolu taşıma araçlarının kullanılması,

bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Bende bundan dolayı zaten yapmamıştım ancak çalışma bakanlığı müfettişleri tıbbi gaz odasının doğalgaz kombilerinin olduğuı yerlerin bu kapsam dışında olduğu doğrudan klinikler, ameliyat vb. yerlerde değerlendirme yapılmamakla beraber bu alanlar için yapılmasını istediler

orkide

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması da PKD dışında tutuluyor ..yönetmelik öyle yazıyor neden müfettişler istediler ben de anlamadım ??

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
ayrıca siz hastanede ne tür sağlık ve güvenlik işareti kullandınız?
Normalde zaten acil çıkışlarla ilgili var onun dışında tüm elektrik tesisat odalarına ben elektrikle ilgili uyarıcı işaret koydum
ayrıca patlama alanlarına patlama alanı ile ilgili uyarıcı ve tehlikeli maddeler ile ilgili koydum.

Ayrıca yağlı ellerle tüplere dokunmayınız işareti de dahil olmak üzere

erdem danacı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bana gelen müfettişlerin raporunu atabilir misiniz bari bu sayede hangi konulara dikkat ettiklerini anlamaya çalışmış olurum

C!N

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhabalar, laboratuvarlar ile ilgili elinde risk değerlendirme çalışması olan var mıdır, Mikrobiyoloji, Biyokimya, Transfüzyon, Patoloji, Acil Laboratuvarı, Kan Alma Birimlerinin herhangi biri veya tamamı olabilir ?

Bir de 1 temmuz itibariyle kamu hastanelerinde uzman olan arkadaşlarımız var mıdır aramızda, nasıl gidiyor çalışmalarınız ?

A.Nilgün Aslan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
30 Nisan 2013 SALI

Resmî Gazete

Sayı : 28633

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN

KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, çalışanları sağlık ve güvenlik yönünden işyerlerinde oluşabilecek patlayıcı ortamların tehlikelerinden korumak için alınması gereken önlemlere ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına giren ve patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan işyerlerinde uygulanır.

(2) Ancak;

a) Hastalara tıbbi tedavi uygulamak için ayrılan yerler ve tıbbi tedavi uygulanması,

b) 1/4/2011 tarihli ve 27892 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gaz Yakan Cihazlara Dair Yönetmelik (2009/142/AT) kapsamında yer alan cihazların kullanılması,

c) Patlayıcı maddelerin ve kimyasal olarak kararsız halde bulunan maddelerin üretilmesi, işlemlerden geçmesi, kullanımı, depolanması ve nakledilmesi,

ç) Sondaj yöntemiyle maden çıkarma işleri ile yeraltı ve yerüstü maden çıkarma işleri,

d) Patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerde kullanılan her türlü taşıma aracı hariç, uluslararası antlaşmaların ilgili hükümlerinin uygulandığı kara, hava ve su yolu taşıma araçlarının kullanılması,

bu Yönetmelik kapsamı dışındadır.
bizde denetleme geçirdik müfettiş gerekli değil dedi çünkü patlayıcı ortam yönetmeliğinin başında hasta tedavisi yapılan yerleri kapsamadığını gösterdim muhtemelen insiyatiflerine bırakılmış

orkide

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
ayrıca siz hastanede ne tür sağlık ve güvenlik işareti kullandınız?
Normalde zaten acil çıkışlarla ilgili var onun dışında tüm elektrik tesisat odalarına ben elektrikle ilgili uyarıcı işaret koydum
ayrıca patlama alanlarına patlama alanı ile ilgili uyarıcı ve tehlikeli maddeler ile ilgili koydum.

Ayrıca yağlı ellerle tüplere dokunmayınız işareti de dahil olmak üzere

uyarı işaretleri, önlemler ve takip şeklinde yol izliyorum

cem.imren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sağlık bakanlığının örnek çalışması var

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.