Tartışma - C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu | Sayfa 16 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Tartışma C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Önder Ak tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. HSE Engineer

  HSE Engineer TÜİSAG Üyesi  Yani denetlemeye son an da yetişmeye çalışanla sınava son gün hazırlanan öğrenci zihniyeti gibi niye bu getiriliyor anlamıyorum. Değiştirirsin ilgili maddeyi ertelersin en geç aralık sonlarına doğru da resmi gazete yayınlarsın. İşveren de bu konuda çalışanlar da ocak ayından itibaren duruma göre davranırlar. Aralık ayında çıkardı bir yetkili uzatma falan yok derdi o da kabul. Kimse yokmuş demek bu konunun takibini yapan Bakanlık ya da ilgili kurumlarda. Haziran 2015 e kadardı bu süre bilenler bilir o zaman da uzayacağı belliydi ancak 2015 ocak ya da şubat aylarında açıklanmıştı o zaman resmi gazetede. Olması gerektiği gibi.


   
  Onur.Cam, YFŞ, Ahmet Akın ALBAYRAK ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Mesut YEŞİLOVA

  Mesut YEŞİLOVA TÜİSAG Üyesi

  Memlekette o kadar çok sorun var ki buna sıra gelmedi sanırım..

   
 3. alev demirpençe

  alev demirpençe TÜİSAG Üyesi

 4. Ahmet Akın ALBAYRAK

  Ahmet Akın ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

  Alev hanım şu an kanun tasarısında 33. maddeye bakarsanız görebilirsiniz. Şu anda TBMM' de bu kanun tasarısı konuşuluyor en son dün 21. maddede kalmışlardı bugün 33. maddeye gelirlerse belli olur. Bugün için henüz kanun tasarısı maddelerine geçilmedi.

  https://www.tbmm.gov.tr/tutanak/donem26/yil2/ham/b05101h.htm

   

  Ekli Dosyalar:

  SİBEL TURAN AÇAR bu yazıya teşekkür etti.
 5. başak can

  başak can TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar, bu konuda ben BİMER ve CİMERe yazı yazdım Kasım 22'de. Bana 3 tane cevap geldi. Son halini sizinle paylaşıyorum; ne zaman sıra gelecek ne zaman resmi gazetede yayınlanacak, bu önemli....

  '''
  Sayın ......,

  T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’ ne yapmış olduğunuz 1600665113 sayılı başvurunuz 03.01.2017 tarihinde MEVZUAT İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI tarafından cevaplanmıştır:

  Sayın İlgili,

  Başbakanlık İletişim Merkezine yapmış olduğunuz bilgi edinme başvurunuz Genel Müdürlüğümüz görev, yetki ve sorumlulukları çerçevesinde incelenmiştir.
  Bilindiği üzere, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü başlıklı Geçiçi Madde 4 birinci fıkrası kapsamında; Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılmaktadır.
  Bu kapsamda, sahada karşılaşılan sorunların çözümüne dair Genel Müdürlüğümüzce yürütülen mevzuat çalışmalarımız devam etmektedir. Öteleme hususu TBMM komisyonda kabul edilmiş olup Genel Kurulda görüşülmek üzere sırada beklemektedir. Konuya dair, T.C. resmi gazete’yi takip etmeniz yararlı olacaktır.
  Bilgilerinize sunulur.
  Başvurunuz ile ilgili tüm işlemleri BİMER’in internet adresinden takip edebilirsiniz.

     

   
  eraly60 ve HSE Engineer bu yazıya teşekkür etti.
 6. faruk darıcı

  faruk darıcı TÜİSAG Üyesi

  konu hakkında herhangi bir gelişme var mı arkadaşlar?

   
 7. mawitech

  mawitech TÜİSAG Üyesi

  ee halen ötelenmedi ve ben halen tehlikeli sınıfa bakıyorum bir denetleme veya bir iş kazasında başım ağırmasın sakın ... nasıl olacak bu düzen ?
   
 8. Önder Ak

  Önder Ak TÜİSAG Üyesi

  Anayasa görüşmeleri nedeniyle henüz durum kanunlaşmadı. Tasarı görüşmesi yarıda kaldı , yani işin aslı şuan C sınıfının bir üst sınıfa bakması kanunen uygun değil. Bir işkazası olursa işveren daha çok sorumlu olur gibime geliyor. Bende bu durumdayım, sözleşmemi kontrol ettim devam ediyor. İSG katibin yeni atamalara izin vermediği söylenmekte. Bence uygun bir dille işvereni bilgilendirin. Tasarının yasalaşacağını söyleyin. Malum ülke şartları iş bulmakta kolay değil. Gidip benim burda çalışmam kanunsuz derseniz de işsiz kalma durumu da var :) bu belirsizliğin bir an önce bitmesini umuyorum. Anayasa görüşmeleri de kavga dövüş ne zaman biter Allah bilir.   
  HSE Engineer ve Hüseyin Gök bu yazıya teşekkür etti.
 9. Dilek Özmutlu Çakmak

  Dilek Özmutlu Çakmak TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar arkadaşlar ben birşey sorucam , bu durum sadece C uzmanlar için mi geçerli yoksa çok tehlikeli işyerine bakan B ler için de geçerli mi acaba?

     

   
 10. HSE Engineer

  HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

  B sınıfının çok tehlikeli sınıfa bakma süresi ocak 2018 e kadar geçerli şu anki durumda zaten.   
  Başar KOYUNCU ve Dilek Özmutlu Çakmak bu yazıya teşekkür etti.
 11. mawitech

  mawitech TÜİSAG Üyesi

  sadece c sınıfı uzmanlar için geçerli   
  Dilek Özmutlu Çakmak bu yazıya teşekkür etti.
 12. kimya_25

  kimya_25 TÜİSAG Üyesi

  Torba tasarı TBMM'de kabul edildi
  Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.
  18.01.2017 - 02:16


  Kısa zamanda resmi gazete de yayınlanır sanırım.

   
 13. kimya_25

  kimya_25 TÜİSAG Üyesi

  c ve b sınıfları için süre 2 yıl uzatıldı (c için 01.01.2019 ve b için 01.01.2020)
   
 14. Ahmet Akın ALBAYRAK

  Ahmet Akın ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

 15. Miray Kral

  Miray Kral TÜİSAG Üyesi

  Ahmet bey okudum fakat tam olarak anlayamadım rica etsem alıntı yapıp paylaşır mısınız kabul edildiğine dair olan kısmı   
 16. Uğur AK

  Uğur AK TÜİSAG Üyesi

  Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye, iş cinayetlerinde dünya ülkeleri arasında 3'üncü, Avrupa'da 1'inci sıradadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine göre, Türkiye'de 1 Ocak-30 Aralık 2016 tarihleri arasında toplam 1.956 işçi çeşitli iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından beri 17 binden fazla işçinin yaşamını yitirdiği Türkiye'de, en fazla iş cinayeti de 2016 yılında yaşanmıştır. Görülüyor ki AKP iktidarı, Türkiye'yi, sermayenin kâr hırsı için tam bir işçi kıyımının yaşandığı bir ülkeye dönüştürmüş durumdadır. 2012'de çıkarılan 6331 sayılı Yasa, AKP tarafından göstermelik şekilde çıkartılmıştır. Uygulamada işçi sağlığı ve güvenliğini sağlayacak hiçbir tedbir alınmadığı gibi, bu maddenin konusu olan yasanın uygulanmasını sermaye lehine sürekli olarak ertelemektedir. Bu maddenin kati suretle tasarı metninden çıkarılması gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak gerekli istihdamı sağlayarak iş güvenliği uzmanlarının yetiştirildiği bir düzenleme, iktidarın en önemli gündemlerinden biri olmalıdır.

  Uzmanlar ve hukukçular yasal mevzuatta belirlenen işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alındığı takdirde, iş kazaları ve meslek hastalıklarının yüzde 98 oranında önlenebileceğini belirtiyor. Önleyemiyorsanız sorumlusunuz, önleyemiyorsanız bunun adı kaza değil cinayettir, önleyemiyorsanız suç ortağısınız demektir.  93
  Hepinizi saygıyla selamlıyorum. (HDP sıralarından alkışlar)


  BAŞKAN - Teşekkür ederim.

  Aynı mahiyetteki önergeleri oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Önergeler kabul edilmemiştir.

   
  Miray Kral bu yazıya teşekkür etti.
 17. Uğur AK

  Uğur AK TÜİSAG Üyesi

  Yukarıdaki tutanağa göre ilgili tasarı kabul edilmemiş gibi görünüyor, yanlış mı acaba?

   
 18. Gulnurb

  Gulnurb TÜİSAG Üyesi

  Diğer önergeyi okutuyorum:

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

  Görüşülmekte olan 446 sıra sayılı Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 33'üncü maddesinde geçen "1/1/2019" ibaresinin "1 Ocak 2019", "1/1/2020" ibaresinin "1 Ocak 2020" şeklinde değiştirilmesini arz ve teklif ederiz.

  Ahmet Selim Yurdakul (Antalya) ve arkadaşları

  BAŞKAN - Komisyon önergeye katılıyor mu?

  PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU SÖZCÜSÜ CEMAL ÖZTÜRK (Giresun) - Katılmıyoruz Sayın Başkanım.

  BAŞKAN - Hükûmet?

  MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL (Bayburt) - Katılmıyoruz Sayın Başkanım.

  BAŞKAN - Önerge üzerinde Antalya Milletvekili Sayın Ahmet Selim Yurdakul konuşacak.

  Buyurun Sayın Yurdakul. (MHP sıralarından alkışlar)

  AHMET SELİM YURDAKUL (Antalya) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 446 sıra sayılı Kanun Tasarısı'nın iş güvenliği uzmanlığıyla ilgili bir düzenleme getiren 33'üncü maddesi üzerine Milliyetçi Hareket Partisi adına söz aldım.

  Düzenlemeyle, iş ve risk analizi yapan uzmanların sahip oldukları yetki belgeleriyle bir üst risk grubu içinde gözlem ve değerlendirme yapma yetkisinin süresi uzatılıyor. Belli ki düzenleme bir mecburiyet olarak bugün görüşülüyor. (A) grubu riskli bir iş yerini, (B) grubu iş güvenliği uzmanı 2020'ye kadar denetleyebilecek.

  Şimdi, bu durumda akla iki soru geliyor: Birincisi, ülkemizde yeterince iş güvenliği uzmanı yok mu?

  İkincisi ise iş konularında risk gözlemi yapan iş güvenliği uzmanları gerçekten ve hakkıyla gözlem yapabiliyor mu?

  Bu iki soru neden önemli biliyor musunuz? Ülkemizde iş kazalarında binlerce kişi hayatını kaybediyor veya sakat kalıyor. Sadece 2015 yılında iş kazası sonucu hayatını kaybeden 1.252 vatandaşımız var; 1.252 can, 1.252 aile. Sadece 2015 yılında 3.443 vatandaşımız, geçirdiği iş kazaları nedeniyle sürekli iş göremezlik maaşı almaya başladı.

  Hem terör hem de iş kazalarında evlatlarımızı tek tek maalesef kaybediyoruz. Biz, gelişmekte olan bir ülkeyiz ama istatistiklerimiz resmen Orta Çağ'a ait. Ne yazık ki 2002 yılından itibaren hayatlarımız daha da büyük bir risk altında. Yanlış güvenlik ve dış politika kararlarının bedelini yüce Türk milleti ödüyor. Her gün kahraman şehitlerimizi toprağa veriyoruz. Dün 4 kahraman polisimiz Diyarbakır'da şehit oldu. Şüphesiz onlar ölü değiller. Hepsinin ruhları şad, mekânları cennet olsun ancak Hükûmetin şu andan itibaren kandırılma lüksü yoktur. Zaten, tarih önünde hiçbir iktidar "Kandırıldık." gibi bir açıklamayla kendisini aklayamaz.

  Muhterem milletvekilleri, sayın Hükûmet üyeleri, Türk milleti muhakkak ki tevekkül sahibidir. Bunu kimse istismar unsuru yapmamalıdır. Bırakın, insanlar demokratik düşüncelerini ifade etsinler; bırakın, ülkemizin ve Türk milletinin refaha ulaşması için liyakat sahibi insanlar Türk milletine hizmet etme şansı yakalasın. Sırf birilerini tanıyor diye anahtar pozisyonlara getirilenler konusunda Hükûmeti yıllarca uyardık, "Bakın, bunun vebali var." dedik. Bu millete layığıyla hizmet eden insanları daha iktidara gelmenizin üzerinden birkaç ay bile geçmeden görevden aldınız.

  Velhasıl, bugün Orta Doğu'daki yanlış politikalar nedeniyle ülkemiz terörden en çok etkilenen ülkelerden biri hâline geldi. Türk komutanlarının ve Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde yedi düvelle alnının akıyla mücadele eden bir ülkeydik, alnımızın akıyla özgürlüğümüzü kazandık. Sonraki yıllarda da tüm yaptırımlara rağmen Türk milletinin Hatay ve Kıbrıs da dâhil olmak üzere tüm çıkarları korundu. Bugün bakıyoruz, her cephede bizzat Hükûmetin yanlış kararlarının ceremesini çekiyoruz.

  Allah tüm şehitlerimizin yüzü suyu hürmetine Türk milletini korusun. Allah büyük Türk milletini ayaklarındaki prangalardan kurtarsın ve Türk milletine gerçek adalete ve doğruya yürüme iradesi versin.

  Son olarak şunu söylemek istiyorum: Hiç kimse bu ülkenin Kuvayımilliye ve birlik, beraberlik ruhunu hafife almasın. İç ve dış mihraklar sabrımızı taşırmaya asla yeltenmesinler, dünyayı başlarına yıkmayı çok iyi biliriz.

  Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. (MHP sıralarından alkışlar)

  BAŞKAN - Teşekkür ederim Sayın Yurdakul.

  Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Önerge kabul edilmemiştir.  94
  Maddeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Madde kabul edilmiştir.


   
  Miray Kral bu yazıya teşekkür etti.
 19. melih özkan

  melih özkan TÜİSAG Üyesi

  Yanlış yere bakıyorsunuz sayfa 93 arkadaslar 93 ve devamını okursanız onaylanmış.

   
 20. MEHMET EMİN SONTÜRK

  MEHMET EMİN SONTÜRK TÜİSAG Üyesi

  yani şimdi kabul edilmedi mi

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica